Popis oblasti

Istria - najbližší chorvátsky Jadran

Istria je stálicou medzi českými aj slovenskými turistami smerujúcimi na chorvátsky Jadran. Je nám geograficky najbližšie a nikdy neprestane lákať svojím priezračne čistým morom, zeleňou borovicových lesov a množstvom cenných historických pamiatok. Istrijské pobrežie začína na hraniciach so Slovinskom a tiahne sa od mysu Savudrija na juh k mysu Kamenjak, kde sa otáča na severovýchod k Rijeke. Je to najväčšia, najnavštevovanejšia a najživšia oblasť cestovného ruchu na celom chorvátskom Jadrane a v celom Chorvátsku vôbec. Na polostrove Istria žije vyše 200 tisíc obyvateľov, z toho 62-tisíc v najväčšom meste a hlavným hospodárskym strediskom Pula.

Všadeprítomné talianske dedičstvo miešajúce sa s Balkánom

Koncom prvej svetovej vojny pripadla Istria podľa mierových zmlúv Taliansku, hoci tu žilo trikrát viac Chorvátov a Slovincov než Talianov a slovanské obyvateľstvo bolo v Istrii doma už od čias sťahovania národov. Po druhej svetovej vojne pripadla Istria po dlhých rokovaniach nakoniec Juhoslávii. Po jej rozpade sa Istria stala súčasťou samostatného Chorvátska, keď malá časť na severe patrí Slovinsku (s mestami Portorož, Piran, Izola a Koper). Polohe na križovatke kultúr zodpovedá aj lokálna kuchyňa, kde sú ľahké jedlá stredomorského typu silne ovplyvnené najmä talianskou gastronómiou doplnenou mäsitými pokrmami pôvodom z hornatého balkánskeho vnútrozemia. Všetko je doplnené vynikajúcimi vínami miestnej proveniencie, z ktorých mnohé môžu smelo konkurovať zavedeným talianskym vínam.

Najmodernejšia infraštruktúra na pobreží Chorvátska

V posledných 40 rokoch vyrástla na západnom pobreží Istrie veľmi rozsiahle a neobyčajne rušné letoviská, ktoré na seba tesne nadväzujú a tiahnu sa často v dĺžke 10 až 20 kilometrov pozdĺž mora. Celková kapacita hotelov na západoistrijskom pobreží presahuje 230 tisíc lôžok. V posledných 20 rokoch došlo na Istrii k výraznej modernizácii hotelov a apartmánov, prípadne k ich úplnej prestavbe, zvýšil sa počet bazénov, u mnohých nechýbajú animačné programy pre deti aj dospelých. Kamenisté istrijské pláže boli doplnené betónovými plošinami a terasami pre opaľovanie. Na pobreží boli navezené okruhliaky aj drobné kamienky, prípadne hrubý piesok.

Mestečká Istrie - klenoty benátskej architektúry

Na pobreží Istrie je rad krásnych miest antického alebo benátskeho pôvodu a každé si uchovalo vlastnú osobitosť. A nemožno pritom opomenúť ani doteraz málo známe vnútrozemie Istrie, plné cenných pamiatok minulosti a pôsobivé svojim neporušeným stredovekým rázom.

Umag je rušné mesto ležiace na najsevernejšom pobreží Istrie neďaleko hraníc so Slovinskom, s pôsobivým stredovekým centrom aj dlhým radom hotelov ťahajúcich sa pozdĺž pobrežia. Je známe júlovým tenisovým turnajom ATP v antukovom areáli ITC Stella Maris s kapacitou centrálneho kurtu 3.500 divákov, ale aj veľkým a dobre vybaveným športovým areálom Katoro. Pláže sú tu prevažne skalnaté s betónovými platy, ale miestami aj kamienkové.

Novigrad je romantické pobrežné mestečko ležiace na severozápadnom pobreží Istrie, asi 15 km južne od Umagu a 16 km severne od Poreča, na vápencovom polostrove medzi zátokami Dajla a Mirna. Pôvodné historické centrum prechádza v novovybudovanej štvrti, a to smerom na sever aj na juh od polostrova. Žije tu viac ako 4.000 obyvateľov zaoberajúcich sa prevažne poľnohospodárstvom a rybolovom.

Lanterna je malý polostrov severne od Poreču slúžiace plne cestovnému ruchu. Ide o živé a kvalitné letovisko uprostred pekného lesoparku, známe je aj bohatou športovou ponukou. Lanterna má typické istrijské pláže z okruhliakov a kameňov, doplnené betónovými platy. Z pláží v Lanterna bolo hneď niekoľko za svoju kvalitu a čistotu vyznamenané tzv. modrou vlajkou.

Poreč je živé mesto s mnohými hotely, zábavou a rozsiahlou športovou ponukou. Z tunajších rímskych pamiatok vynikajú komplex Eufraziovej baziliky s prekrásnymi mozaikami pod záštitou UNESCO a ďalej zvyšky fóra a chrámu Neptúna a Marta. Cenné pamiatky tu zanechali aj Benátčania, ktorí centru mesta vtlačili dodnes pretrvávajúci ráz.

Zelena Lagúna je ďalšou súčasťou Porečskej aglomerácie, leží 5 km južne od centra Poreču a ide o jedno z najznámejších a najlepšie vybavených turistických stredísk Istrie. Hostia tu nájdu všetko, na čo si len spomenú, vrátane kasína, diskoték, mnohých reštaurácií, kaviarní a cukrární. Sú tu futbalové ihriská, 26 tenisových kurtov, ihrisko pre volejbal, basketbal, stolný tenis, dráhy pre kolieskové korčule a haly pre halové športy. Pláže sú hlavne kamenisté, avšak s pohodlnými vstupmi do mora. Nájdeme tu však aj pláže kamienkové a piesočnaté, vhodnejšie pre malé deti. Spojenie do Poreču je autobusom alebo turistickým vláčikom.

Vrsar je malý rybársky prístav a významné letovisko s veľkou ubytovacou kapacitou. Rozkladá sa 3 km od severozápadného okraja Limského zálivu. Pred pobrežím je takmer dve desiatky malých neobývaných ostrovčekov a útesov, pred vlastným letoviskom je ostrovček Koversada. Vrsar vyniká bohatými lesmi a veľmi členitým romantickým pobrežím. Vďaka svojim prírodným podmienkam patrí k najpríjemnejším letoviskám oblasti. Na okraji Vrsare je veľké naturistické stredisko Koversada.

Rovinj je hlavným architektonickým klenotom benátskej epochy na Istrii. Toto kúzelné mestečko rozložené na polostrove si celkom zachovalo svoj pôvodný ráz a radí sa medzi najmalebnejšie miesta v celom Chorvátsku. Hotely vyrastajú na sever aj na juh od Rovinju. Pláže, pozdĺž ktorých vedie promenáda, sú čiastočne doplnené betónovými plošinami, inak tu nájdeme okruhliaky, kamene, miestami aj navezený piesok.

Pula je istrijskej metropoly významný prístav ležiaci v najväčšej zátoke Istrijského polostrova. Je významne poznamenaná rímsku antikou. Zachoval sa tu monumentálny Amfiteáter, slávobrána Sergiovcov a Augustov chrám. Ako veľké turistické stredisko je vhodná najmä pre športovo zameraných návštevníkov a pre tých, ktorí sa chcú o dovolenke baviť. Pláže tvoria väčšinou veľké skalné platne, doplnené podľa potreby betónovými plošinami, značná časť pláží je kamenistá a štrková.

Duga Uvala je odľahlé, avšak moderné letovisko s dvoma hotelovými komplexmi na východnom pobreží Istrijského polostrova. Ide zároveň o najjužnejšie letovisko Kvarnerskej riviéry. Leží v zátoke Vinjole, 3 km juhovýchodne od obce Krnica. Bolo uvedené do prevádzky až v roku 1991. Veľkou prednosťou mesta je krásna nedotknutá príroda v jeho okolí aj výborné podmienky pre vodné športy.

Rabac je malebné rybárske mesto so zaujímavým centrom rozprestreté vo svahu vo východnej časti Istrijského polostrova s ​​prekrásnymi plážami, tiahnucimi sa ďaleko pozdĺž pobrežia. Rabac je obľúbený aj pre rekreáciu rodín s deťmi. Na plážach sú okruhliaky, štrk aj skalné platne. V okolí sú na členitom pobreží početné malé zátoky s krásnym kúpaním a množstvom vegetácie. Rada pláží bola pre svoju čistotu ocenená modrou vlajkou.

More a pláže

More na celom pobreží Istrie je priezračné a dokonale čisté. Je teda veľmi vhodné pre potápanie a šnorchlovanie. Pobrežie je väčšinou skalnaté a kamenisté, preto je veľmi často umelo upravované buď vytváraním betónových platov so schodíkmi do vody, či navážaním piesku a kamienkov. Prírodné piesočnaté pláže sa tu prakticky vôbec nevyskytujú. V mnohých miestach je lepšie používať obuv do vody, kvôli kameňom aj kvôli výskytu morských ježkov. More okolo Istrijského polostrova je spravidla dosť hlboké, rad letovísk však ponúka pláže s pozvoľným vstupom do vody, žiadne však nie je úplne ideálne pre malé deti a neplavcov. Na hotelových plážach je spravidla poskytovaný plážový servis. Prevažujú však pláže verejné, na ktoré si možno čokoľvek priniesť, ale ktoré nie sú pravidelne udržiavané a nemajú sociálne zariadenie. Niektoré istrijské pláže sa radia medzi najkrajšie na celom Jadrane.


Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?