NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Stredná Dalmácia - najkrajšia oblasť východného Jadranu

Stredná Dalmácia je všeobecne spolu so svojimi ostrovmi pokladaná za najkrajšiu oblasť východného Jadranu a mnohí jej verní návštevníci dokonca tvrdia, že je to najkrajšia prímorská oblasť na svete, a to pre unikátnu harmóniu prírody a výtvorov ľudských rúk.

Kde prírodné poklady súťažia s malebnosťou miest a dedín

Príroda k nej bola naozaj štedrá: členité pobrežie s kúzelnými zátokami, žiariacimi svojimi belostnými drobnými okruhliakmi a pieskom, malebné siluety menších aj väčších ostrovov, plochejších aj hornatých, s nespočetnými polostrovmi a zálivmi, horská hradba pohoria Biokovo vyrastajúce priamo z pobrežia tesne nad rušnými letoviskami , zeleň rozsiahlych borovicových lesov, udivujúce bohatstvo umeleckých pamiatok tunajších miest a mestečiek, z ktorých Split je dokonca zapísaný do listiny svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.

Česi pioniermi dalmatínskeho turistického ruchu

Mnohé z tunajších letovísk majú starú tradíciu prímorskej rekreácie, siahajúcu väčšinou do obdobia po prvej svetovej vojne. Práve českí turisti boli v tejto oblasti pioniermi cestovného ruchu a niektoré nimi vtedy využívané ubytovacie objekty prežili po prestavbe až do dnešnej doby. Preslávené sú dalmatínskej pláže s kombináciou hrubého piesku a drobnejších kamienkov, ktorú označila väčšina návštevníkov za príjemnejšie, než sú kamenisté pláže Istrie.

Makarská riviéra dnes vďaka novej diaľnici na dosah ruky

Tunajšia bohatá a všadeprítomná vegetácia je bezpochyby jedným z významných aspektov pôvabu a obľuby najmä Makarskej riviéry, ktorá je najznámejšou súčasťou Strednej Dalmácie. Po stránke zábavy, športových príležitostí a kultúry sa tunajšie letoviska v posledných rokoch usilovne snažia dotiahnuť náskok západoistrijských stredísk. Výrazný dalmatínsky kolorit ovplyvňuje život na celom pobreží. Pre značnú časť návštevníkov je prínosom neustály kontakt s miestnymi obyvateľmi, poznávanie ich života a svojráznych zvykov. Automobilisti z Českej republiky navyše uvítajú teraz oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie cestné spojenie, ktoré umožňuje nedávno dokončená diaľnica Záhreb - Split - Dubrovník. Nedá sa nespomenúť ešte o nedozretných možnostiach výletov do okolia. Historický Šibenik, Trogir a Split, vodopády rieky Krka, rafting na rieke Cetine, výlet loďou na ostrovy Brač a Hvar, to je len pár tipov na jedinečné zážitky, ktoré pozdvihnú Vašu dovolenku do ďalšej dimenzie.

Seget Donji leží pri zátoke Saldun 4 km západne od Trogiru a svoju novú výstavbou vlastne už nadväzuje na predmestí Trogiru a pokračuje ďalej na západ do letoviska Seget-Vranjica (2 km). Zátoka je do značnej miery uzavretá ostrovom Čiovo a poskytuje výborné podmienky pre vodné športy. Borovicový les siaha až k kamienkovým plážam, vyznamenaným tzv. modrou vlajkou. Obec je známa pestovaním vínnej révy a ovocia, ale aj starými kameňolomy a opevneným zámkom zo 16. storočia.

Kaštel Štafilić je stredisko v oblasti zvanej Kaštela, nachádzajúce sa medzi starobylými mestami Trogirom a Splitom, charakterizované množstvom pobrežných pevností (chorvátsky "kaštieľ") vybudovaných za vojen s Turkami. K príjemnému prežitiu dovolenky v Kaštele prispieva pôvabná rozmanitosť miestnej krajiny. Na jednej strane sa týči 779 metrov vysoký masív Kozjak s príkrymi skalnými stenami, na strane druhej je blankytne modré more s ostrovmi všetkých veľkostí, hojnosťou slnka a priaznivým podnebím.

Duće je západný sused len 3 km vzdialeného letoviska Omiš. Je vyhlásený svojimi nádhernými plážami, v smere na Omiš piesočnými, ktoré sú na chorvátskom Jadrane prírodnými unikátmi. Vzhľadom k pozvoľnému prístupu do mora bez ježkov a kameňov je toto miesto mimoriadne vhodné pre rodiny s deťmi alebo neplavcov. Západným smerom na Dugi Rat sa nachádza krásna pláž s jemnými okruhliakmi. Pozdĺž pláže je veľa kaviarní a reštaurácií, požičovňa vodných bicyklov, motorových lodí a vodných skútrov. Do Splitu jazdí autobus MHD. Mestečko Omiš je dosiahnuteľné príjemnou prechádzkou cca 25 minút.

Omiš je mesto ležiace v Bračský prielive južne od Splitu pri ústí rieky Cetiny pod pohorím Omiska Dinara. Vďaka dokonalému opevneniu sa ho nikdy nepodarilo dobyť Turkom. Najcennejšou pamiatkou v malom historickom centre je katedrála Sv. Michala zo 13. stor. Hlavná ulica je veľmi rušná a nájdete tu veľké množstvo obchodov, reštaurácií, kaviarní, stánkov a veľké trhovisko. Omiš sa pýši jednou z mála prírodných piesočnatých pláží v Chorvátsku.

Nemira je malá prímorská dedinka, vzdialená len 3 km od Omišu a 30 km od Makarskej. Nachádza sa niekoľko sto metrov pod hlavnou cestou, teda dostatočne ďaleko od cestného ruchu a aj preto je ideálnou destináciou pre pokojnú rodinnú dovolenku. Nemira ponúka krásnu kamienkovú pláž s krištáľovo čistým morom a príjemným tieňom borovíc. Blízke mesto Omiš potom poskytuje rad možností zábavy a nočného života. Ale aj v samotnej dedine Nemira si možno zájsť do niektorého z obchodov, do reštaurácie, pizzerie alebo do niekoľkých kaviarní.

Stanići je malá turistická osada vzdialená 5 km od Omišu juhovýchodným smerom na Makarsku a Dubrovnik. Svahy nad modrým a priezračným morom ponúkajú prekrásne výhľady. Vzduch je tu svieži, pláže dlhé, kamienkové, tiché a čisté, ďaleko od uponáhľanosti moderného "turistického priemyslu". V okolí je stále ešte možné nájsť "svoju vlastnú" pláž alebo pokojné zákutia. Ľudia sú nadmieru príjemní a pohostinní. Stará dedina Stanići je vzdialená cca 300 metrov od mora. Je to malá rybárska osada tvorená obyčajnou desiatkou starých kamenných domov.

Baška Voda je prístav 10 km severozápadne od Makarskej, jedno z významných a rušných letovísk Makarskej riviéry. V okolí sa pestuje vinič, olivovníky, figovníky a višne maraska. Hojné vegetáciu dominujú borovicové lesy. Malebné letovisko Baška Voda patrí k najobľúbenejším v Strednej Dalmácii. Sú tu početné kaviarne, obchody, reštaurácie a bohatý nočný život, oproti susednej Brele má však menej exkluzívny, skôr ľudovejší ráz. Ide o ideálny východiskový bod pre populárne výlety loďou na ostrovy Hvar a Brač. Oplatí sa aj výlet do neďalekej Makarskej so zaujímavým malakologickým múzeom - zbierkou mušlí z Jadranu aj zo svetových morí.

Baško Polje je malé pokojné stredisko v bohatej zeleni píniového lesa, ležiace na Makarskej riviére pod majestátnym masívom pohoria Biokovo, neďaleko strediska Baška Voda. Je charakteristické prekrásnymi kamienkovými plážami prerušovanými vybetónovanými plochami k odpočinku. Aj v hlavnej sezóne nájdete na rozdiel od okolitých letovísk na tunajších plážach pokoj, a preto je Baško Polje ideálna dovolenka pre rodiny s malými deťmi.

Makarska je rušné mesto s veľkou ponukou nočného života, najznámejšie letovisko v Dalmácii, ležiace 62 km juhovýchodne od Splitu v širokej zátoke. Má príjemné podnebie s vysokým počtom hodín slnečného svitu, pred severnými vetrami ju chráni horský masív Biokovo. Okolie Makarskej oplýva hojná vegetácia, najmä borovicových lesov, a to aj pri dlhých štrkových plážach. Je tu aj Malakologické múzeum mušlí, najväčšie svojho druhu na svete. Pozdĺž širokého pobrežia vedie promenáda lemovaná palmami, plná reštaurácií a obchodíkov.

Drvenik je neveľké pokojné letovisko s 500 obyvateľmi, rozkladajúce sa v najjužnejšej časti Makarskej riviéry. Nad obcou sa týči pohorie Rilić, časť masívu Biokovo, chrániace pobrežie pred vnútrozemskými klimatickými vplyvmi. Drvenik má dve časti priliehajúce k plážam, Gornja a Dolnja Vala. Dolnja Vala poskytuje priame trajektové spojenie s ostrovmi Hvar a Korčula. Ponúka príjemné kamienkové pláže, čiastočne tienené pláže s urastenými píniami. Z pláže je nádherný pohľad na more a protiľahlý polostrov Pelješac. V miestnych krčmičkách a reštauráciách ponúkajú domáce špeciality z rýb a plodov mora. Zábavu a rôzne atrakcie nájdete v 11 km vzdialenom letovisku Gradac.

Zaostrog je menšie turistické letovisko v južnej časti Makarskej riviéry medzi Drvenikom a Brist. Jeho zásadné prednosťou sú nádherné belostné prírodné pláže tvorené drobnými kamienkami. Návštevníkov nadchnú tiež borovicové porasty a strmé skalnaté svahy pohoria Biokovo s dominantou hory Ostrog, ktorá sa týči nad mestečkom. Ide o ideálnu destináciu pre pokojnú rodinnú dovolenku a zároveň o vhodný východiskový bod pre mnohé výlety loďou či do hôr. Najvýznamnejšou pamiatkou je františkánsky kláštor Panny Márie, založený v 14. storočí.

Brist je skromnejšie pokojné letovisko položené juhovýchodne od Drveniku a severozápadne od Gradacu v južnej časti Makarskej riviéry. Má príjemné pláže z drobných kamienkov, toľko typických pre celú Makarskú riviéru. Malá obec s iba 400 obyvateľmi má tradíciu rybárčenie a pestovanie olív alebo vinnej révy, dnes však dominuje orientácia na turizmus. Stredisko láka okrem iného malebnou polohou pod svahmi pohoria Rilić, ktorá je akýmsi pokračovaním pohoria Biokovo. Ak chcete počas dovolenky zdolávať aj vrcholy hôr, odporúčame túru na Sutvid, týčiaci sa do 1.155 metrov nad morom.

Gradac je živé letovisko na južnom konci Makarskej riviéry, ktoré sa sem tiahne v dĺžke 55 km od Brely a je považované za najvýznamnejšiu a najkrajšiu rekreačnú oblasť Jadranu. Ponúka dlhé kamienkové pláže čiastočne tienené borovicovými hájmi, priezračné more s pozvoľným vstupom, živé nábrežie aj moderné ubytovanie. Najznámejšou plážou je Gornja Vala južne od prístavu. Miestnou raritou sú neďaleké krasové Bačinské jazerá s brakickú vodou, vďaka ktorej tu žijú ako sladkovodné, tak aj morské ryby, celkom 24 druhov, z ktorých deväť je endemických.

More a pláže

More je na celom Strednodalmatínske pobreží aj na ostrovoch dokonale čisté a vďaka svetlému podložiu najmä v oblasti Makarskej riviéry často okúzľuje azúrovo modrou farbou. Je veľmi vhodné pre potápanie, šnorchlovanie aj ďalšie vodné športy. Pláže sú prevažne tvorené okruhliakmi alebo hrubším pieskom, preto na rozdiel od mnohých iných oblastí Chorvátska nie je spravidla nutné používať obuv do vody. Len v niektorých zátokách a miestach pri pobreží, kde sú v mori roztrúsené skaliská, je potrebná opatrnosť kvôli príboji aj morským ježkom. Pobrežie je väčšinou lemované borovicovými, cypruštekovými alebo píniovými hájmi a po celé leto kvitnúcimi kríkmi, podtrhujícími idylickú atmosféru pláží. Mnohé pláže sa pýšia certifikátom "modrá zástava", ktorý je priznávaný najčistejším morským plážam medzinárodnou neziskovou organizáciou Nadácia pre ekologickú výchovu (FEE).

Drvivá väčšina tunajších letovísk ponúka pláže s pozvoľným vstupom do vody, malé deti a neplavci tu nájdu takmer ideálne prostredie. Vo väčších letoviskách sú miesta, kde je poskytovaný platený plážový servis, sú k dispozícii bary, sociálne zariadenia, sprchy, prípadne aj reštaurácie, športoviská a detské ihriská. Celkovo však prevažujú neudržiavané verejné pláže, na ktoré si možno čokoľvek priniesť, ale nemajú sociálne zariadenie. Rad menších letovísk neponúka žiadnu možnosť plážového servisu. V niektorých odľahlejších miestach možno nájsť aj naturistické pláže, ktoré tu majú dlhú tradíciu.


Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?