NEV-DAMA a.s.

Nemecko – ktoré má čo ponúknuť

Nemecko čo do rozlohy i počtu obyvateľov je snáď najväčším susedom ČR. Vďaka obrovskej rozlohe má naozaj čo ponúknuť, rozmanitosť tunajšej prírody je značná, od veterných piesočných pláží Baltu a Severného mora až po strmé štíty Bavorských Álp. Pohriechu zatiaľ len relatívne málo turistov si však volí túto zem ako svoju dovolenkovú destináciu. Pokusíme sa vás presvedčiť, že je to veľká chyba. Pohľad do cenníka by vás mal presvedčiť, že tunajšie ceny nie sú premrštené, ako sa traduje v mnohých predsudkoch. A s ohľadom na povestnú nemeckú kvalitu sa dá dokonca povedať, že patrí v celoeurópskom kontexte medzi tie priaznivé. Príjemným benefitom je dojazdová vdzialenosť, najmä čo sa týka pohraničných lokalít, u tých vzdialenejších potom pomôže skvelá nemecká dialničná sieť.

Hlavné benefity Nemecka:

  • vynikajúca kvalita za dostupné ceny
  • rodinná atmosféra, pohostinnosť a skvelá gastronómia
  • vynikajúca turistická a relaxačná infraštruktúra

Bádensko-Württembersko – pohorie Schwarzwald, komplexná kvalita a dôkladnosť služieb

Pohorie Schwarzwald (Čierny les), zalesnené pohorie v juhozápadnom Nemecku, v spolkovej zemi Bádensko-Württembersko, je nie len domovom legendárnych kukačkových hodín. Pramení tu Dunaj, zo severu k juhu má toto rozmerné pohorie dĺžku 160 km a z východu na západ šírku 60 km, pokrýva celkom 11 100 kilometrov štvorcových. Západné svahy pohoria sú príkre a stupňovité, východné sú naopak pozvoľné. Južná časť pohoria je vyššia, nazýva sa Hochschwarzwald – je jedným zo šesťnástich národných parkov v Nemecku. Tam je sústredený i turistický ruch, povestný kvalitou svojich služieb. Na okraji pohoria sa nachádzajú kúpele, napríklad populárne Baden-Baden alebo menšie Bad Peterstal. Charakterom pripomína Čierny les českú Šumavu. Tento kraj je najväčším a zároveň najstarším prírodne chráneným územím v Nemecku.

Schwarzwald ponúka rôzne podoby prírodnej krajiny, pozvoľné zalesnené hory na severe, široké lúčne údolia a pastviny v centrálnej oblasti a južná časť s vrchôlkami hôr nad hranicou lesa. Nájdete tu i niekoľko krišťálovo čistých ľadovcových jazier. Tento celoročný raj pre peších turistov zaujme tiež výhľadmi cez nížiny do diaľky až napríklad k hradbe Álp na juhu. Zdolávanie tunajších vrcholov uľahčia i lanovky v letnej prevádzke. Čierny les ponúka tiež mnoho vzrušujúcich aktivít pre deti všetkých vekových skupín.

Bavorský a Hornofalcký les – nechajte sa rozmaznávať nemeckou dokonalosťou na bavorskej strane Šumavy a Českého lesa

Bavorsko, najväčšia nemecká spolková zem, je pre mnohých ľudí doslova synonymom tej najvyššej kvality. Nemecko je síce najväčšia alpská zem, ale Alpy sem zasahujú len svojou zanedbateľnou časťou, a to práve do najjužnejšej oblasti Bavorska. Nie sú to však jediné tunajšie hory, nemôžeme zabudnúť na nemeckú, teda bavorskú, stranu Šumavy, konkrétne na Bayerischer Wald (Bavorský les) a na severne na Bavorský les nadväzuje prírodný park Hornofalcký les (Oberpfälzer Wald). Ten leží na úrovni Českého lesa, s ktorým susedí.

Na svoje si pri letných potulkách v Bavorsku príde každý. Bavorsko boduje najmä komplexnou kvalitou a dôkladnosťou služieb a veľkým dôrazom na potreby rodín s deťmi. Je však zároveň pravou volbou pre tých, ktorí si radi vychutnajú krásy prírody, historických pamiatok a pochutnajú si na miestnych špecialitách za ceny, ktoré nie sú až tak vysoké, ako by ste sa mohli domnievať. Ťažko síce môžu súťažiť s cenami v Slovenskej republike, ale letnú dovolenku je tu možné obstarať za cenu až pekvapivo konkurencie schopnú. Pozoruhodná je tiež typická pohostinnosť miestnych obyvateľov, s ktorými môžete jednoducho nadviazať priateľstvo pri dupláku dobrého bavorského piva.

Bavori nám sú veľmi podobní svojou mentalitou. K výhodám môžeme pripočítať i fakt, že našich kolegov z Európskej únie je možné navštíviť už za niekoľko málo hodín veľmi pohodlnej cesty autom. To všetko nás vedie k záveru, že Bavorsko je v lete destináciou šitou na mieru predovšetkým tým z vás, ktorí si nadovšetko cenia pohodovo strávenej dovolenky. Kraj pod Roklanom, Veľkým Javorom a Dylení vás určite po všetkých stránkach príjemne prekvapí, preto je našim zaručeným tipom pre Vašu spokojnosť.

Severné Porýnie-Vestfálsko – športovcom známe horské stredisko Winterberg

Winterberg je mesto v najľudnatejšej nemeckej spolkovej zeme Severné Porýnie-Vestfálsko uprostred regióna Sauerland, pri prameňoch riek Rúr a Lenne v pohorí Rothaar. Je známym strediskom zimných športov. Navzdory svojemu menu má však Winterberg čo ponúknuť i vlete: nájdete tu okolo 1700 km značených cyklotrás (Bike Arena Sauerland), 480 km značených trás pre peších turistov a 5 vodných plôch ku kúpaniu.

Winterberg je obklopený najvyššími horami západnej časti Nemecka. V početných prírodných rezerváciách, ako sú prírodné parky Rothaargebirge alebo Hochheide, môžete na tematických chodníkoch pozorovať vzácne vtáky a rastliny. Objavte tunajšie čisté vody, kvitnúce horské lúky či napríklad historické budovy pôvabného starého mesta Winterberg. Hostia tu strávia skvelú relaxačnú nezabudnuteľnú dovolenku uprostred neporušenej prírody. Turistika je tu najvyššou prioritou, Ferienwelt Winterberg je jednou z popredných turistických oblastí Nemecka.

Nadšení bikeri vo Winterbergu nájdu najobľúbenejší nemecký bike park v Nemecku. Pokiaľ chcete zažiť cyklistiku s trocha menším úsilím, môžete si vypožičiať moderné elektrické bicykle. Atraktívnu ponuku adrenalinových aktivít doplňujú letná bobová dráha a zipline.

Milovníkov vodných športov priťahuje najmä priehradné jazero a prírodné kúpalisko Erlebniswelt Hillebachsee, kde si môžete skúsiť napríklad wakeboarding.

Hesensko – pohorie Rhön, jedna z najkrásnejších oblastí Nemecka

Rhönské pohorie (Rhön) je jednou z najkrásnejších oblastí strednej Európy, čo sa prírodných krás a rekreačných možností týka. Nachádza sa v samom srdci Nemecka, v Hesensku. Nedotknutá krajina so svojími čadičovými kopcami vulkanického pôvodu, s nekonečnými lúkami a ľudoprázdnymi náhornými plošinami, temnými rašeliniskami, rozsiahlymi lesmi a čistými potokmi v kľudných údoliach zaujíma zvláštne miesto v rozmanitosti nemeckých horských pásiem.

Stred pohoria Rhön tvorí náhorná plošina "Hohe Rhön" s horami zdvíhajúcimi sa až do výšok 800 až 950 metrov. Najvyššia hora, Wasserkuppe, je vysoká 950 metrov a je známa ako kolíska bezmotorového lietania. Klzáky plávajú na oblohe nad Wasserkuppe od počiatku 20. storočia. Na hore dodnes existuje veľké centrum bezmotorového lietania, letové centrum pre závesné klzáky, paragliding a kiting, múzeum plachtenia, predajňe suvenírov, lanové centrum a obľúbená letná bobová dráha. Bezlesý vrchol hory Wasserkuppe ponúka naozaj nádherný panoramatický výhľad. Na tejto vodonosnej hore, najvyššej v Hesensku, pramení rieka Fulda a ďalších 30 potokov.

Pre peších turistov je Rhön jednou z najkrajších a najčarovnejších krajín v Nemecku. Mohutné vulkanické skalné útvary so zelenými lúkami tvorenými tzv. Borstengras (matnou trávou) sa striedajú s močariskovými biotopmi. So štyrmi hlavnými riekami – Fuldou, Franskou Sálou, Werrou a Ulsterom – a množstvom menších vodných tokov je región jedným z najbohatejších na vodu v celom Nemecku. V roku 1991 bol Rhön vyhlásený biosférickou rezerváciou UNESCO, aby bola zaistená ochrana, údržba a rozvoj tejto výnimočnej krajiny.

Durínsky les – zelené srdce Nemecka

Durínsky les (nemecky Thüringer Wald) je pohorie v Nemecku, v južnej časti spolkovej zeme Durínsko na hranici s Frankami (do zjednotenia Nemecka šlo o „zadrátovanú“ hranicu NDR/NSR). Ťahá sa od údolia rieky Werra juhovýchodným smerom v dĺžke 70 km a šírke 25 km. Najvyšším vrcholom je Großer Beerberg (983 m n. m.). Po hrebeni vedie chodník Rennsteig, dlhý 168 km, o ktorom existujú písomné záznamy už zo štrnásteho storočia. Najväčšími mestami sú Suhl, Eisenach, Ruhla a Ilmenau.

Durínsky les je známy ako „zelené srdce Nemecka“. Typickými stromami sú smrk, jedľa a buk, vedľa lesov sa tu nachádzajú tiež horské lúky a rašeliniská. Oblasť je vyhľadávaná najmä vyznávačmi zimných športov, Oberhof je častým usporiadateľom svetových pohárov a šampionátov v biatlone a sánkarskom športe. Významnými historickými pamiatkami sú hrad Wartburg a kláštor Volkenroda. Neďaleko kúpeľného mestečka Friedrichroda sa nachádza umelá jaskyňa Marienglashöhle, ktorá vznikla pri ťažbe sádrovca. Navštíviť môžete i kvapľové jaskyne Saalfelder Feengrotten. V roku 1990 bol vyhlásený Prírodný park Durínsky les s rozlohou 2 082 km².

Pokiaľ chcete objavovať Durínsky les pešo, nájdete tu množstvo krásnych turistických trás, ideálnych i na cykloturistiku alebo nordic walking. Za zvláštnu zmienku stojí najmä dialková turistická trasa Rennsteig Wanderweg, najobľúbenejší peší chodník celého Nemecka. Zaujme údolie rieky Sály s prítokmi Loquitz a Sormitz. Ich hlboké a úzke údolia sú veľmi malebné. Na rieke Sále stojí priehradný systém "Saalekaskade", ktorého súčasťou je i priehrada Hohenwarten – najväčšia v Durínsku a druhá najväčšia priehrada v Nemecku, prezývaná "Durínske more". Saaleschleife je pozoruhodný meander na rieke Sále so známou vyhliadkou Teufelskanzel. Milovníkov dráhy istotne nadchne neobvyklá horská železnica Oberweißbacher Bergbahn.

Sasko – Erzgebirge a Vogtland, nemecká strana Krušných hôr

Nemecká (saská) strana Krušných hôr nesie názov Erzgebirge (znamenajúci Rudné hory). Toto pohorie sa ťahá pozdĺž česko-nemeckej hranice na severozápade Čiech a juhu Saska. Tvorí súsvislé horské pásmo s dĺžkou 130 km a s priemernou šírkou 40 km. Najvyššími vrcholmi sú český Klínovec (1 244 m n. m.) a nemecký Fichtelberg (1214 m n. m.). V horách sa oddávna ťažili rudy obsahujúce meď, cín, striebro, olovo, a železo. Neskôr sa k nim pridali ešte kobalt, nikel, wolfram, a v 20. storočí tiež urán. Dolovanie po stáročia pretváralo krajinu na nemeckej strane hôr.

Vogtland, je okres na západe nemeckého Slobodného štátu Sasko. Historicky Vogtland zasahoval do troch dnešných spolkových zemí Nemecka (Bavorsko, Sasko a Durínsko) i do dnešných Čiech v okolí Aša. Hlavným mestom Vogtlandu je Plauen (Plavno). Oblasť okresu Vogtland sa nachádza v juhozápadnom výbežku Krušných hôr, preto je veľká časť územia hornatá. Vogtland patrí medzi vulkanicky najaktívnejšie miesta Strednej Európy. Svedčia o tom tiež časté reťazové zemestrasenia, horúce pramene a výrony plynu. Pramene s liečivými účinkami nechali vzniknúť kúpeľným mestám Bad Elster (Kúpele Halštrov) a Bad Brambach (Kúpele Brambach), ktoré majú najsilnejšie rádioaktívne minerálne pramene na svete. S Mariánskymi a Františkovými Lázňami a Karlovými Varmi na českej strane potom týchto päť kúpeľných miest tvorí tzv. Bäderfünfeck (kúpeľný päťuholník). Ekonomika Vogtlandu je tradične okrem turizmu a kúpeľníctva založená tiež na výrobe hudobných nástrojov (rovnako ako v Luboch a Krasliciach na českej strane hranice). Základom aktívneho odpočinku vo Vogtlande sú zážitky v prírode a pohyb. Krajom vedie hustá sieť značených turistických trás a veľké množsvo je i dobíjacích staníc pre elektrobicykle.

Dlhé pohorie ťahajúce sa pozdĺž českých hraníc je absolútnym rajom peších turistov, cykloturistov a horských cyklistov. Päť tisíc kilometrov udržiavaných chodníkov ponúka tie najlepšie podmienky pre krásne zážitky z výletov. Oceňovaný hrebeňový chodník Erzgebirge-Vogtland spája Krušné hory s Vogtlandom. Priaznivci horskej cyklistiky sa môžu realizovať na 162 km dlhom mountainbike-traile „Stoneman Miriquidi“ pri meste Annaberg-Buchholz.

Prírodný park Erzgebirge je v Nemecku dlhý 130 kilometrov s celkovou rozlohou 1500  kilometrov štvorcových a vďačí za svoj názov striebornej rude (nemecky Silbererz), ktorá sa tu ťažila počas dlhých stáročí. Prázdninová trasa s názvom „Strieborný chodník“ vedúci z Drážďan do Cvikova prepája miesta, ktoré sú živým svedectvom dejín horníctva – patria medzi ne napríklad bane, mlýny a zlievareň medi. Niektoré z nich, ako napríklad bane vo Freibergu a banícke múzeá v mestách Oelsnitz a Altenberg, sú tiež významnými pamiatkami na saskom chodníku industriálnej kultúry. O bohatstvo, ktoré kedysi striebro baníckym mestám prinášalo, svedčia honosné námestia, kostoly a mešťanské domy. V týchto mestách sú banícke tradície živé i dnes. Do miest ako Annaberg-Buchholz, Schneeberg, Schwarzenberg alebo Freiberg lákajú slávnostné banícke prehliadky. Boli to predovšetkým rodiny baníkov, ktoré dali vzniknúť krušnohorskému ľudovému umeniu a učinili z tejto oblasti kolísku nemeckých vianočných tradíc.

V roku 2019 rozhodol výbor pre svetové dedičstvo o zapísanie baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie na zoznam svetového dedičstva UNESCO. 17 nemeckých a 5 českých častí tohoto regióna spoločne reprezentuje historické dedičstvo regióna s mnohými baníckymi pamiatkami. Krušné hory sú významným a jedinečným príkladom cezhraničního regiónu, ktorý bol počas doby 800 rokov zásadne formovaný nepretržitou ťažbou rôznych kovov.

Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?