NEV-DAMA a.s.

Celý svet v jednej zemi

Snáď žiadna európska zem toho neponúka toľko, čo Talianska republika, rozkladajúca sa v tvare chýrnej jazdeckej čižmy z väčšej časti na Apeninskom poloostrove. Taliansko dalo svetu nielen mocné Rímske impérium a skvostné renesančné umelecké diela, ale pochváliť sa môže i bohatým dedičstvom zanechaným do jej vývoja prehovoriacmi Etruskami, Grékmi, Gótmi, Byzantincami, Normánmi a v historicky menej vzdialených epochách i Francúzmi a Rakušanmi. Tí tu vytvorili tak nepreberné množstvo pamiatok, že sa reálne odhaduje až štyridsať percentý podiel Talianska na veškerom svetovom kultúrnom dedičstve. A tieto monumenty sa tu v drtivej miere zachovali doposiaľ. Zem nebola nikdy vyplenená cudzími vojskami natoľko, aby utrpela výraznejšie újmy, čomu naopak väčšina ostatných európskych zemí neušla. Na poznanie všetkého, čo Taliansko ponúka, jeden ľudský život určite nestačí, avšak preskúmať ju môžete krok za krokom každý deň a každý rok.

Jednota v nesmiernej rozdielnosti

Jednotlivé oblasti tu sú rozdielne ako oheň a voda. Veď čo spojuje napríklad horkokrvnú Sicíliu so sporiadaným a precízne fungujúcim alpským Južným Tirolskom alebo úrodné a bohaté Benátsko so zaostalou hornatou Kalábriou? Kľúčové svorníky však zostávajú. Sú to predovšetkým umenie užívať si života reprezentovanej spomaleným životným tempom a dlhou poobednou siestou, labužnícke stolovanie s mnohými chodmi delikatesných pokrmov líšiacich sa oblasť od oblasti, vybrané vína, svetovo chýrna móda, ktorú vyznávajú Taliani i v každodennom živote a v neposlednej rade i špičková technika a design svedčiaci o nesmiernej invencii tohoto niekedy tak neznesiteľne hlučného a večne rozhádaného národa. Veď koľko géniov dalo Taliansko literatúre, maliarstvu, sochárstvu alebo hudbe, ale i vede či športu, koľkými výrazmi napríklad z bankovníctva či klasickej hudby ovplyvnilo ostatné svetové jazyky. Aj keď sa môže zdať, že v súčasnosti zem pod vplyvom zjednocujúcej sa Európy a pod náporom tisícky emigrantov z rozvojových zemí zažíva určitú krízu identity, v posledných rokoch naviac doprevádzanou i ekonomickou krízou, stále je jednou z najsvojbytnejších európskych mocností a doposiaľ i baštou katolickej církvy, a preto si istotne svoj nezameniteľný charakter uchová i naďalej.

Itálie
Itálie

Prírodné i kultúrne divy pre každého podľa potešenia

Taliansku taktiež prebohato nadelila príroda, keď okrem tropov tu nájdeme snáď všetky mysliteľné ekosystémy. Nachádza sa tu najvyššia hora i najvyššia činná sopka Európy, veľké jazerá i priezračné more, alpské ľadovce i vyprahlé vnútrozemie Južného Talianska, najväčšie stredomorské ostrovy i nepatrné ostrovčeky, rozsiahla Pádská nížina i dlhé horské pásma Álp a Apenín, delta Pádu i lagúny v okolí Benátok, Caorle či Grada, i belostné štíty Dolomít rovnako ako hrozivo čierne vulkány Liparských ostrovov. A tak si každý prázdninový návštevník môže pobyt na siahodlhých piesočných plážach Jadranu či v zátočinách skalnatého pobrežia južného Talianska spestriť návštevou antických i stredovekých pamiatok neodmysliteľne patriacich do pokladnice svetovej kultúry. Snáď žiadna časť Talianska Vás nemôže sklamať, nepriek tomu je vhodné vopred pečlivo zvážiť, aké nároky máte, či preferujete rušné strediská či kľudné, vzdialené či blízke, pláže široké či skôr intímne, s jemným pieskom či napríklad so skalami vhodnými k potápaniu. Taliansko ako celok totiž ponúka skutočne všetko a preto si tu naozaj nieje možné nevybrať, a to i v rámci našej katalógovej ponuky.

Základné údaje

rozloha: 301 338 km²

obyvateľstvo: 59 641 488

národnostné zloženie: 98 % Taliani; ďalej Nemci, Francúzi, Slovinci aj.

náboženstvo: 97 % rímsky katolíci; ďalej evanjelíci,, muslimovia aj.

úradný jazyk: taliančina; v autonómnych oblastiach i nemčina, francúzština, ladinština, friulština a slovinština; je používaných tiež množstvo miestnych dialektov

hlavné mesto: Roma - 2,8 mil. obyvateľov

ďalšie veľké mestá: Milano - 1,3 mil. obyvateľov, Napoli - 967 tis., Torino - 883 tis., Palermo - 670 tis.

Štátne zriadenie: republika (od referenda v roku 1946)

prezident: Sergio Mattarella (od 3. 2. 2015)

vláda: od októbra 2022 koaličná vláda Giorgie Meloniovej, prvej talianskej premiérky, predsedkyne strany Bratia Talianska

administratívno-správne členenie: 20 regiónov - 103 provincií - 8 100 obcí

mena: Euro

HDP za rok 2021: 30 092 € / os.

ďalšie: zakladajúci člen EU, NATO a G7

Veľvyslanectvo SR: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A, 00135 Rím

www.mzv.sk

+39 063 671 52 00

emb.roma@mzv.sk

Generálny konzulát SR: +393385432071

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

cons.roma@mzv.sk

Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?