NEV-DAMA a.s.

Francúzsko úvodom

Francúzske lyžiarske svahy, najmä potom v oblasti Savojska, patria k tomu absolútne najlepšiemu nielen v európskom, ale i svetovom meradle. Platí to o zjazdovkách, voľnom teréne i freestylových areáloch.

Hlavné benefity francúzskych Álp

  • zjazdovky výnimočné z hľadiska dĺžky, šírky, prepojenia a hlavne vzdialenosti od rezidencií (spravidla maximálne do 100 m)
  • lyžovanie vo vysokej nadmorskej výške ako väčšia záruka kvalitnej snehovej pokrývky
  • každým rokom sa zvyšujúca kvalita lanoviek i umelého zasnežovania
  • takmer nekonečné možnosti jazdy vo voľnom teréne
  • široký výber stredísk od tých najlacnejších až po top rezorty svetového formátu
  • vynikajúca francúzska gastronómia
Francie
Francie

Unikátne prepojenie zjazdoviek a ponuka pre všetkých lyžiarov

Náročnosť zjazdových tratí je prispôsobená požiadavkám všetkých návštevníkov, a to nech sa jedná o úplných začiatočníkov, rodiny s deťmi či lyžiarskych expertov. Naviac v každom stredisku nájdete i aspoň jeden freestylový areál a poväčšinou tu nechýba ani boardercrossová trať, zábavné zóny pre deti alebo tie najnáročnejšie čierne zjazdovky. Úplne unikátna je rozsiahlosť jednotlivých skiareálov a ich vzájomná prepojenosť. Najlepším príkladom sú teda strediská v oblasti Les Trois Vallées so 610 km zjazdoviek, Tignes - Val d’Isère či Alpe d’Huez Grand Domaine Ski. Tu musíme Francúzsko postaviť na pomyselný vrchol európskeho lyžovania. Vo francúzskych Alpách jednoducho dáte dole lyže len pri nástupe do kabínovej lanovky.

Systémy umelého zasnežovania a modernizácia areálov

Vo Francúzsku vždy platilo, že vysoká nadmorská výška stredísk zaručovala dostatok snehu od decembra do konca apríla. S postupným otepľovaním sa ale zmenila i tamojšia snehová situácia a v posledných rokoch sa tak i vo Francúzsku dosť investuje do systémov umelého zasneženia. Nemalé investície tečú tiež do ďalšieho rozširovania skiareálov vo vyšších nadmorských výškach a tiež do najvýkonnejších šesť- a osemsedačkových lanoviek či nových kabín a kabíniek. Aj keď v niektorých strediskách v menej frekventovaných častiach skiareálov stále zostávajú staré sedačky, situácia sa každoročne zlepšuje. Ku kľúčovému prepojeniu v rámci väčších skiareálov jednako slúžia predovšetkým veľkokapacitné kabíny, ktoré jednoducho odolávajú i silnému vetru.

Zjazdovky začínajúce pred dverami Vašej rezidencie

Jedno podstatné hľadisko pre pohodlné lyžovanie sme nezmienili – blízkosť rezidencií vzhľadom k zjazdovkám. Tu Francúzi v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch využili bez zvyšku výhody, ktorú im poskytli riedko obývané vysokohorské údolia. Po naplánovaní zjazdoviek a systému prepravných zariadení sa venovali projektovaniu rezidencií a infraštruktúry. Výsledkom je v Európe jedinečná dostupnosť zjazdoviek, keď k miestu nazutia lyží priemerne nemusíte od miesta ubytovania absolvovať viac než 100 metrov. Ba naopak. Veľké množstvo rezidencií a hotelov umožňuje obuť lyže hneď pri dverách. V tomto bode je rozdiel medzi Francúzskom a Rakúskom či Talianskom priamo priepastný.

Freeride – jazda vo voľnom teréne

Jedinečnosť lyžovania vo francúzskych Alpách spočíva i v širokej ponuke lyžovania vo voľnom teréne. Sú strediská, kde po výdatnom snežení zamestnanci skiareálov zámerne niektoré inak upravované svahy neupravujú a nechávajú ich k dispozícii ako kontrolované freeridové zóny. Inde stačí výjsť len pár metrov od upravenej zjazdovky a môžete „vyčínať“ v hlbokom prašane či si zjednať sprievodcu a vyraziť na overený freeridový svah. Pre tých najskúsenejších je potom v niektorých strediskách pri talianskych hraniciach v ponuke i tzv. heliskiing / heliboarding. Táto extrémna zábava, vysaďovanie z vrtulníku na vrcholkoch zasnežených masívov, je dovolená práve len v Taliansku. Vo Francúzsku je dovolené len vyzdvihnutie vrtulníkom v údolí po absolvovaní zjazdu. Pri akýchkoľvek aktivitách mimo vyznačené trate VŽDY dbajte na zásady pohybu vo voľnom teréne. Nezabudnite na adekvátne poistenie, nevyhnutné vybavenie (sonda, lavínový vyhľadávač – tzv. pípak, lopata a ABS plecniak) a skúseného sprievodcu.

Mínusy? Snáď len dopravná dostupnosť a občas stiesnenejšie apartmány…

Zovretosť horských údolí je síce výhodou pre ich vzájomné lyžiarske preponenie, o to viac však znevýhodňuje dopravnú dosiahnuteľnosť. Na posledných kilometroch je nutné prekonať prevýšenie od 500 do 1 300 metrov, čo v spojení s horskými serpentínami môže v záverečnom úseku cesty predstavovať dopravnú zápchu. Po újdení tisíckilometrovej vzdialenosti môže byť tento „finiš“ pre niektorých vodičov náročnejší. Dôležité je tiež upozorniť na charakter niektorých ubytovacích jednotiek, najmä potom v rámci privátnych apartmánov alebo starších rezidencií, kde je priestrannosť a väčšia opotrebovanosť vybavenia tým posledným, čím by ste sa chceli pochváliť pred kamarátmi napríklad na sociálnych sieťach. Tento typ ubytovania ponúkame najmä kvôli najmenšej ekonomickej náročnosti. Mnoho rezidencií však prešlo za posledné roky aspoň čiastočnými rekonštrukciami a malé apartmány sa tak aspoň zveľadili. Nové rezidencie potom splňujú tie najvyššie „ubytovacie“ nároky, vrátane dostatku úložných priestorov, ponuky wellness aktivít či posedenia v lobby pri krbe. Posúďte sami a vyberte si z našej širokej ponuky.

Pomyselná čerešnička na francúzskej torte

Ak opustíme téma lyžovania a ubytovania, musíme sa ešte zmieniť o miestnej gastronómii. Každodenné posedenie v reštaurácii si vzhľadom k cenovej náročnosti určite všetci dovoliť nemôžu, ale vynikajúcu francúzsku kuchyňu by mal ochutnať každý. Tradičná a moderná francúzska kuchyňa či savojské špeciality, nepreberný výber syrov všetkých chutí a konzistencií, bezkonkurenčné červené vína alebo napríklad roztekajúci sa čokoládový fondant – to sú lákadlá, ktoré Vás bezpochyby nadchnú, a je im možné len ťažko odolať. Návštevu Francúzska Vám môžeme len vrelo odporúčať, pretože atmosféru tunajšieho lyžovania snáď ani nejde popísať slovami, tá sa musí prosto zažiť na vlastnú kožu.

Možnosť návštevy významných FIS závodov

A aby lákadiel, pre ktoré stojí za to v zime navštíviť zem galského kohúta, nebolo málo, uvedieme ešte zopár príkladov významných FIS závodov, ktoré stojí za to v zimnej sezóne 2023/2024 navštíviť. Biely kolotoč Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní má vo Francúzsku množstvo pravidelných zastávok. Tradičnou destináciou zahajujúcou hlavnú lyžiarsku sezónu v Európe je Val d’Isère. 9.–10. 12. 2023 tu muži absolvujú slalom a obrovský slalom, ženy sa tu potom v zjazde a Super-G utkajú 16.–17. 12. 2023. Zjazd a slalom mužov sa uskutoční v Chamonix 3. a 4. 2. 2024 pri príležitosti 100. výročia prvých Zimných olympijských hier, ktoré sa konali práve tu. Na kvalitné závody v alpskom lyžovaní sa však môžete pozrieť i v rámci Európskeho pohára, napríklad vo Valloire (21.–22. 1. 2024 dva obrovské slalomy mužov) či Orcières 1850 (23.–25. 1. 2024 dva zjazdy a super-G žien). Svetový pohár mužov i žien v snowboardcrosse môžete vidieť 2. 12. 2023 v Les 2 Alpes, v skicrosse potom 7.–8. 12. 2023 vo Val Thorens. Alpe d'Huez Vás pozýva na Svetový pohár v moguloch a dual moguloch 15.–16. 12. 2023, Tignes na Svetový pohár vo freeski big air a slopestyle 15.–16. 3. 2024. Majstrovstvá sveta juniorov v alpskom lyžovaní sa konajú od 27. 1. do 3. 2. 2024 v oblasti Haute Savoie.

Lyžiarske strediska

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?