Bulharsko je pestrá a zaujímavá krajina s bohatou históriou, úplným právom je teda v posledných rokoch „znovu objavovaná“ našimi turistami, a to nielen v lete, ale i v zime. Nachádza sa na Balkánskom polostrove, kde susedí s Rumunskom, Gréckom, Tureckom, Macedóniou a Srbskom, na východe je omývaná Čiernym morom. Je veľmi hornatá, hneď niekoľko pohorí vysoko prevažuje 2.000 m n. m. (leží tu v pohorí Rila i najvyššia hora Balkánu Musala 2.925 m n. m.). Hory v Bulharsku predstavujú okolo 60 % jeho rozlohy. O bulharských zimných pobytoch sa v posledných rokoch oprávnene traduje, že si tu možno dopriať „skoro alpské“ lyžovanie za „slovenské ceny.
Lyžiarske strediská nájdeme v pohorí Pirin (Bansko, Dobrinište), Rila (Borovec a Govedarci), Vitoša (hneď pri metropole Sofia), Rodopy (Pamporovo) a Stará Planina. Prvým lyžiarskym rezortom, ktorý vzbudil záujem o lyžovanie v tejto krajine bolo Bansko. Od sezóny 2007/08 Bansko hostilo 5x závody Svetového poháru v lyžovaní a 2x v snowboardingu. Sem smerovali prvé veľké investície do lyžiarskej infraštruktúry, ďalšie strediská ich však v posledných rokoch míľovými krokmi doháňajú.
Najstaršími známymi obyvateľmi Bulharska boli Tráci. V 8. storočí pred našim letopočtom sa na čiernomorskom pobreží objavili prvé grécke osady. Územie ovládol Alexander Veľký i Rimania, po páde Rímskej ríše prišli Slovania. Zásadne, pre samotný vznik krajiny je rok 681 n. l., kedy chán Asparuch uzavrel zmluvu s byzantským cisárom a dal tak vzniknúť prvému bulharskému štátu – cárstvo na území vtedajšej Moesie. Ten však trval len do roku 1018, kedy bolo územie začlenené do Byzantskej ríše. Nasledovalo niekoľko ďalších období striedavého vyhlasovanie samostatnosti či nadvlády iných štátov dominantnou epochou bolo takmer 5. storočí v rámci Osmanskej ríše), až konečne, na konci 18. storočia, začína bulharská národná obroda, postupne sa šíri nespokojnosť s tureckou nadvládou a v roku 1908 je vyhlásená nezávislosť.
Nasleduje obdobie dvoch balkánskych vojen a po nich vstup do prvej svetovej vojny na strane ústredných mocností v roku 1915. Na začiatku druhej svetovej vojny vyhlásilo Bulharsko neutralitu, avšak roku 1941 vstupuje do bojov na strane nacistického Nemecka. V roku 1944 vstupujú na bulharské územie vojská Červenej armády a koncom vojny stojí už Bulharsko na strane spojencov. V roku 1946 bolo referendom zrušené cárstvo a o rok neskôr sa Bulharsko stáva „ľudovou republikou“, kde až do roku 1989 vládne komunistická strana. Bulharsko bolo rovnako ako Československo v rámci východného bloku jedným z najlojálnejších spojencov Sovietskeho zväzu. Režim tu vládol tvrdou rukou a dochádzalo mimo iného k rozsiahlemu potlačovaniu práv tureckej menšiny. Po roku 1989 prešla krajina postupným procesom demokratizácie. V roku 2004 vstúpila do NATO a v roku 2007 sa stala členským štátom Európskej únie.
V Bulharsku nájdete pamiatky zo všetkých historických období. Veľmi zaujímavé je napríklad mesto Veliko Tärnovo nazývané „mesto cárov“, prvé bulharské hlavné mesto. Rozhodne si nenechajte ujsť návštevu starobylého Plovdivu či Rilského kláštora.
Bulharsko je obľúbené i pre svoju chutnú kuchyňu. V každom stredisku nájdete množstvo reštaurácií a kaviareň. Miestny zeleninový šalát, studená polievka tarator a vybrané špeciality na grile či záležitosti ako sú karbonátky, kotlety, alebo čevabčiči nám nie sú úplne neznáme. Bulharské víno je veľmi kvalitné. Z destilátov môžeme vymenovať obľúbenú rakiju, ktorá býva často v reštauráciách servírovaná k zeleninovým šalátom alebo vyhlásenou brandy Slänčev Brjag.
I milovníci nočného života si tu prídu na svoje. V rezortoch sa nachádza mnoho diskoték a nočných barov. Okrem bánk sa dajú peniaze vymeniť v zmenárňach alebo na recepcii hotela. K typickým suvenírom z Bulharska patrí víno, keramika či výrobky z kože.