NEV-DAMA a.s.

Rakúsko – zem, kde sa vďaka spoločnej histórii cítíme ako doma

Rakúsko nie je len doménou zimných dovoleniek, ale rýchlo sa etablovalo ako vysnená destinácia i v lete. Skúste i Vy preskúmať fantastické trasy pre horské bicykle, prejsť sa nedotknutou prírodou Álp alebo objaviť mestá plné histórie a krásnej architektúry. Vydajte sa v lete do Rakúska a doprajte si osvieženie pri trblietavých priezračných jazerách a riekach, načerpajte silu v tunajších kúpeľoch a deťom doprajte rozprávkové ihriská a parky. Nech už zvolíte wellness, pobyty s rodinou alebo aktívnu dovolenku, v našich ponukách nájdete všetko. Vyberte si z vyhlásených rezortov, ktoré ponúkajú letnú dovolenku pre každú peňaženku.

Hlavné benefity rakúskych Álp:

  • zlatá stredná cesta v kvalite i cenách
  • rodinná atmosféra a pohostinnosť miestnych
  • vynikajúca dostupnosť zo SR

Čakajte rodinnú atmosféru, pohostinnosť a ochotu

Ubytovacie kapacity sa vyznačujú menšou lôžkovou kapacitou, väčšina týchto zariadení je totiž vybudovaných tak, aby funkčne a esteticky doplňovali tradičnú vidiecku zástavbu v alpských údoliach. Veľkú časť penziónov, gasthofov a menších rodinných hotelov prevádzkujú samotní majitelia, a tak sa v Rakúsku stretnete s príjemnou rodinnou atmosférou a pohostinnosťou. Cenovou náročnosťou môžeme Rakúsko radiť niekam medzi tento rok nepochybne dražšie Švajčiarsko a lacnejšie Taliansko.

Do Rakúska i na pár dní

Nepochybnou výhodou Rakúska je vzdialenosť zo Slovenskej republiky, ktorá túto alpskú zem predurčuje i ku kratším než týždenným návštevám. I v tomto ohľade sme sa opäť snažili výjsť našim klientom maximálne v ústrety a vedľa možnosti skrátených pobytov vo väčšine ponúkaných kapacít sa u niektorých z nich môžete stretnúť i so špeciálnymi ponukami zlacnených skrátených pobytov od nedele do štvrtka v rámci špeciálnej ponuky „4 za 3“, kedy platíte menší než zakúpený počet dní pobytu. Preto pokiaľ sa zamýšľate vydať sa na poriadnu dovolenku alebo si len odskočiť na „predĺžený víkend“, potom verte, že Rakúsko je tou správnou voľbou.

Horné Rakúsko

Hlavné zaujímavosti sú koncentrované najmä v južnej časti Horného Rakúska v tamojších najsevernejších výbežkoch Álp, teda v oblasti Soľnej komory (Salzkammergut) pod masívom Dachsteinu a v oblasti Pyhrn-Priel v pohorí Totes Gebirge.

Salzkammergut alebo „Soľná komora“ je oblasť východne od Salzburgu, radiaca sa medzi najfotogenickejšie a najpríjemnejšie miesta v celom Rakúsku. Je to zóna krišťálovo čistých hlbokých ľadovcových jazier obklopených zrázmi pohoria Dachstein, Totes Gebirge a Traunstein. Najznámejšími strediskami sú starobylý Hallstatt pri prekrásnom jazere, mestečko s preslávenými starými sprístupnenými soľnými baňami a náleziskom pravekej kultúry a kúpele Bad Ischl, ktoré si obľúbil cisár Franz Josef I.

Región okolo Hallstattu bol v roku 1997 uvedený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO – zahŕňa mestá Hallstatt, Obertraun, Gosau a Bad Goisern.

Archeologické nálezy v oblasti sa datujú až do neolitu, okolo roku 3800 pr. n. l. Prvá soľná baňa bola v prevádzke prinajmenšom od dôb keltskej kultúry halštatskej, so stredom v baníckom mestečku Hallstatt. Ťažba pokračovala i počas Rímanov a neskôr počas nadvlády bavorských vojvodov. Salzkammergut je dnes prevážne turistickou a kúpeľnou oblasťou, a to už viac než jedno storočie.

Atraktívny je výstup či výjazd lanovkou na horu Krippenstein s výškovým rozdielom 1.500 metrov z Obertraunu pri Hallstattskom jazere. Rozsiahla náhorná pláň vo výške 2.100 metrov stojí za výlet mnohým milovníkom krásnych horských túr.

Dunajský chodník je slávny cyklochodník pozdĺž Dunaja, ktorý je vôbec najstaršou trasou tohoto typu, jej základom je hrádzna cesta vybudovaná Rímanmi ako súčasť severnej hranice rímskej ríše. Donauschlucht (súteska Dunaja) je údolie Dunaja, ktoré sa priečne prekúsava žuľovým podložím Českého masívu medzi bavorským Pasovom a Aschachom v Hornom Rakúsku. Údolie je tu tak úzke, že tu nájdeme len minimálne osídlenie. Scénickým vrcholom oblasti je Schlögener Schlinge, alebo slučka Dunaja, ktorá sa nachádza pri mestečku Haibach ob der Donau, presne na pol toku medzi Pasovom a Lincom. Ide o dvojitý meander rieky, najväčšej svojho druhu v Európe. Je obľúbeným miestom tých, ktorí chcú „nabíjať baterky“ pohľadom na fascinujúcu silu mohutnej rieky prebíjajúcu sa po milióny rokov žuľovou vrchovinou. Ide tiež o ideálne východisko pre pešiu turistiku, cykloturistiku, pre výpravy za golfom na niektorom z neďalekých ihrísk, či za prekrásnymi historickými mestami Pasov a Linec. Podnikať tu je možné jazdy na koňoch, rybárčiť či vyskúšať jazdu na vodných lyžiach.

Vitalwelt alebo „Vitálny svet Bad Schallerbach“ je združenie obcí ležiacich v srdci Horného Rakúska, v regióne Hausruckviertel a okrese Grieskirchen. Centrom sú termálne kúpele Bad Schallerbach so známym kúpeľným komplexom Eurothermen Rezort, spolok doplňujú okolité obce Gallspach, Geboltskirchen, Grieskirchen, Haag am Hausruck a Wallern. Spoločne tvoria pulzujúci turistický región, kterého názov je tu i programom – lebo vitalita je súčasťou všetkých ponúk pre strávenie dovolenky. Nezáleží na tom, tu sa jedná o atraktívne výletné ciele, rozličné ponuky pre zdravie alebo rozmanité kultúrne akcie – tu si každý návštevník príde na svoje. Vedľa pohybových aktivít, ako je pešia turistika, cyklistika, jazda na koni, golf, beh alebo nordic walking, láka Vitálny svet do svojho regióna mnohými pútavými atrakciami pre deti, predovšetkým rodiny.

Hallstätter See je idylické priezračné jazero v oblasti Soľnej komory (Salzkammergut). Jazerom preteká rieka Traun. Rozloha jazera činí približne 13,5 km². Je 5,9 km dlhé a 2,3 km široké. Jeho maximálna hĺbka je 125 m. Objem vody činí 1,69 km³. Leží v nadmorskej výške 508 m. Jeho okolie je populárnym cieľom tisícky turistov, voda sama láka predovšetkým fanúšikov potápania. Na brehu leží mestečko Hallstatt so starými sprístupnenými soľnými baňami, radiace sa medzi najfotogenickejšie a najpríjemnejšie mestá v celom Rakúsku. I kúpele Bad Goisern na severnom brehu jazera sú svojou polohou doslova predurčené ku stráveniu kvalitnej dovolenky.

Bad Ischl je kúpeľné mestečko v rakúskej spolkovej zemi Horné Rakúsko v okrese Gmunden. Nachádza sa v oblasti Salzkammergut na sútoku riek Traun a Ischl východne od Salzburgu. V roku 1563 tu bol otvorený prvá soľná baňa. V Bad Ischl sa nachádzajú preslávené soľné kúpele. Liečia sa tu ťažkosti dýchacích ciest, reumatizmus a ženské choroby. Nachádza sa tu areál termálnych kúpalísk a sáun EurothermenResort Bad Ischl. Najväčšej povesti dosiahli tunajšie kúpele v 19. storočí vďaka pobytom císárskej rodiny a vtedajšej honorácie. Cisár František Jozef I. trávil dovolenky v Bad Ischl pravidelne, riadil odtiaľto svoje impérium najmä v teplejších mesiacoch roku. Tu tiež v roku 1914 podpísal vyhlásenie vojny Srbsku, ktorým začala Prvá svetová vojna. Císárska vila (Kaiservilla) – letné sídlo Františka Jozefa I. a jeho manželky Alžbety Bavorskej (Sissi) postavené v biedermeierovskom štýle – je dodnes najobdivovanejšou pamätihodnosťou Bad Ischlu.

Gosau je obec s 1.800 obyvateľmi v spolkovej zemi Horné Rakúsko, leží tesne pri hraniciach so Salzburskom. Je súčasťou oblasti Dachstein West. Údolie Gosautal sa rozkladá vo výške cca 730 m n. m. a okrem najväčšieho lyžiarskeho strediska Horného Rakúska ponúka mnoho kilometrov trás rôznych stupňov náročnosti s krásnymi výhľadmi pre peších i cyklistov. Pohodlne dostupný na jednodenný výlet je Mozartov Salzburg či imperiálne kúpele Bad Ischl. Veľmi atraktívna je tiež návšteva najväčšej ľadovej jaskyne na svete Eisriesenwelt Werfen. Vykúpať sa je možné v miestnom jazere Gosausee, v lesných kúpeľoch Waldbad Lungötz alebo v jazere v susednom St. Martine.

Dolné Rakúsko – prelínanie rôznych typov prírody s bohatou históriou

Dolné rakúsko (Niederösterreich) s ČR zdieľa dlhú hranicu od Novohradských hôr až po Břeclav. Je ideálnou destináciou pre návštevníkov, ktorí radi objavujú panenské prírodné klenoty, ochutnávajú regionálne poklady alebo poznávajú historické kultúrne cennosti. Historické jadro dnešného Rakúska je obľúbeným miestom na dovolenku i výlety.

Dolné Rakúsko leží v srdci Európy, preto odpradávna priťahovalo národy a mocnosti, ktoré sa stali zdrojom pohnutej histórie a bohatého kultúrneho dedičstva. Mimoriadna zemepisná poloha Dolného Rakúska však priniesla i prelínanie alpskej a panónskej, severoeurópskej a juhoeurópskej klimatickej zóny, preto tu vzniklo obrovské bohatstvo rôznych krajinných typov. Lužné lesy a stepi, horské pastviny a jazerá, sútesky a pahorkatiny, riečne údolia a slatiny – asi nikde inde v Európe nenájdeme na tak malom území toľko harmonicky sa prelínajúcich typov krajiny. Oblasť okolo Dunaja je prírodne pôvabným a kultúrne pozoruhodným miestom na dovolenku.

Hochkar je najvyššie položené lyžiarske stredisko spolkovej zeme Dolné Rakúsko, vyhľadávané v zime českými lyžiarmi nie len vďaka veľmi krátkej dojazdovej vzdialenosti. Moderné lanovky tu vedú až do výšky 1.808 m n. m. Hochkar však i v lete ponúka niekoľko peších trás, a hlavne úplne nezabudnuteľné zážitky. Vysokohorský ráz tunajšej krajiny najlepšie oceníte z najvyššej vyhliadkovej platformy Dolného Rakúska „Skywalk“, ktorý vyčnieva 8,5 metrov do vzduchoprázdna. Táto „prechádzka po nebesiach“ vám otvára 360° výhľad na viac než sto dvojtisícových vrcholov. Naozaj spektakulárny zážitok pre milovníkov ďalekých výhľadov. Dostanete sa sem lanovkou k vrcholu Hochkar Vorgipfel vo výške 1.760 metrov nad morom. Tu na vás čaká 60 metrov dlhý visutý most a 900 metrov dlhá okružná trasa až k vyhliadkovej platforme. 180 kilometrov trás pre horské bicykle a tématické trasy garantujú zaujímavú dovolenku rovnako v sedle bicykla. Vzrušujúce dobrodružstvo potom sľubuje rafting na rieke Salze.

Salzbursko – idylické jazerá a majestátne vrcholy Vysokých Taur

Salzburgerland (Salzbursko) je neveľká (7.156 km² a 529.000 obyvateľov) spolková zem ležiaca uprostred Rakúska (susedí s Tirolskom, Bavorskom, Horným Rakúskom, Štajerskom, Korutanami a Talianskom), ktoré je však natoľko „nabité“ prírodnými i kultúrnymi atrakciami, že vám na jej poznanie sotva postačí jeden život. Salzbursko patrí medzi 9 spolkovými zemami Rakúska medzi tých pár, ktoré je možné právom nazývať veľmocami alpskej turistiky. Mená stredisiek ako Kaprun, Flachau, Saalbach či Bad Gastein netreba dlho predstavovať – sú to dejiská svetových pohárov, majstrovstiev sveta, rodisko šampiónov.

Obecne sa dá povedať, že najkrásnejšie miesta v Salzbursku nájdeme pri idylických jazerách na severe a majestátnych vrcholoch Vysokých Taur na juhu. Najvyššou horou Salzburska je 3.666 metrov vysoký Großvenediger.

Pre celú spolkovú zem Salzburgerland platí, že vás tu očakávajú pohostinní ľudia, skvelá regionálna kuchyňa, tisíce kilometrov skvelo upravených trás pre peších i bicykle, nezničená príroda s hlbokými jazerami zrkadliacimi majestátne vrcholky hôr, bohatá história a kultúrne tradície. Nájdete tu mnohé stredoveké hrady či Mozartov Salzburg ako metropolu regióna, akej sa v Európe svojou krásou vyrovná máloktorá…

Tunajšie početné jazerá majú prijateľnú teplotu na kúpanie, ich voda je bez výnimky priezračne čistá a dá sa piť. Národný park Vysoké Taury je so svojimi 1.836 km² najväčším národným parkom v Alpách s unikátnou a pôvodnou alpskou prírodnou a kultúrnou krajinou. Výstup z údolia až do krajiny medzi vrcholky hôr obklopené ľadovcami sa podobá ceste do Arktídy – so všetkými klimatickými pásmami nachádzajúcimi sa medzi strednou Európou a polárnou oblasťou s ľadovcami. Cesty sa vinú medzi početnými vodopádmi, horskými plesami, alpskými lúkami a po stáročia udržiavanými salašmi.

Annaberg-Lungötz, Abtenau a Rußbach am Paß Gschütt sú obce v okrese Hallein blízko hraníc Horného Rakúska. Sú súčasťou oblasti Dachstein West, čo je je lanovkami prepojený región na pomedzí oboch spolkových zemí v nádhernej prírode medzi masívmi Dachstein a Gosaukamm. Annaberg-Lungötz leží v údolí Lammertal 40 km od Halleinu, juhovýchodne od Salzburgu, radí sa medzi najpríjemnejšie miesta Rakúska. Z Annabergu pochádza najslávnejší športovec Rakúska, 8násobný vládca celkového poradia Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní Marcel Hirscher, ktorý nedávno ukončil aktívnu kariéru. Rußbach leží v Rußbachtale v nadmorskej výške 813 m n. m., okrajovej časti údolia Lammertal pod priesmykom Paß Gschütt, od ktorého tiež obec odvodzuje svoj názov. Nad obcou leží hora Gamsfeld (2.027 m n. m.). V Lammertale beží čas pomalejším tempom, skúste sami hlboké zakorenie tohoto sveta napríklad pešou turistikou po miestnych horských chatách, zastavte sa na chvíľu v čase a vychutnajte si potešenie z blízkosti prírody. Masívne skalné útesy, zasnené údolia a vzácna alpská flóra (rastie tu mj. viac než 40 rôznych druhov orchidejí) doprajú návštevníkom skutočne nevšedné zážitky. Pre milovníkov horských bicyklov je v Lammertale 720 km značených horských cyklochodníkov, viac než 300 km značených trás pre peších, horolezecké oblasti Gosaukamm a Bischofsmütze, turistické zázemie ďalej rozširujú blízkosť Dachsteinu a Salzkammergutu. Pohodlne dostupný na jednodenný výlet z Lammertalu je Mozartov Salzburg či imperiálne kúpele Bad Ischl. Veľmi atraktívna je tiež návšteva najväčšej ľadovej jaskyne na svete Eisriesenwelt Werfen. Vykúpať sa je možné v lesných kúpeľoch Waldbad Lungötz alebo v jazere v susednom St. Martine. Počas daždivého počasia je možné využiť vodný park Aqua Salza v Gollingu.

Salzburg ako metropolu spolkovej zeme Salzburgerland netreba predstavovať, okrem rozprávkovo krásneho Mozartovho mesta však stojí za zhliadnutie i jeho okolie. Golling an der Salzach je mestečko nachádzajúce sa južne od Salzburgu pri Taurskej dialnici A10 na južnom okraji regióna Tennengau. Je zaujímavé predovšetkým svojimi krásnymi domami v centre a rovnakomenným hradom. Hojne vyhľadávanou atrakciou je 76 metrov vysoký vodopád Gollinger Wasserfall, ponúka veľkolepé prírodné predstavenie a stal sa obľúbeným námetom mnohých maliarov, predovšetkým v období romantizmu 19. storočia.

Werfenweng je malebné horské stredisko neďaleko Bischofshofenu, malé mestečko ležiace na náhornej plošine obklopené vysokými štítmi, vzhľadom trocha pripomínajúce niektoré lokality okolo neďalekého Maria Almu, Dientenu a celej oblasti pod majestátnym Hochkönigom. V zime ide o ideálne miesto pre rodinnú dovolenku na lyžiach, v lete je potom oblasť učineným rajom pre turistov, športovcov, milovníkov čistej prírody a ďalekých výhľadov do krajiny.

Svetovú slávu zaistil Flachau miestny rodák Hermann Maier, mnohonásobný olympijský a svetový šampión v zjazdovom lyžovaní. Do oblasti Salzburger Sportwelt však patrí tiež Wagrain, St. Johann im Pongau, Radstadt, Altenmarkt, Zauchensee, Kleinarl, Eben, Filzmoos a Goldegg, to celé jednoducho dostupné z dialnice, vybavené najmodernejšími lanovkami, doplnené pestrou škálou aktivít, ako napríklad vodný svet „Amadé“ vo Wagraine, trasy pre pešiu turistiku či tandemový paragliding.

Hochkönig je výrazný horský masív nachádzajúci sa južne od Salzburgu v tesnom susedstve Bavorska – je napokon súčasťou Berchtesgadenských Álp. Na jeho úpätí ležia tri vrcholne romantické miesta, Maria Alm, Dienten a Mühlbach am Hochkönig. Horolezcov i zdatných turistov sem lákajú náročné zaistené cesty – klettersteigy. Zaujímavé trasy pre peších i cyklistov vám pomôžu uľahčiť početné lanovky v letnej prevádzke. Zo Saalfeldenu je možné využiť letnú lanovku na vrch Biberg s výhľadom a letnou sánkarskou dráhou.

Bad Hofgastein spolu s Dorfgasteinom sú starobylé chýrne kúpele ležiace v údolí Gasteinertal obklopené bezmála trojtisícovými vrcholmi hôr. Návštevníkom z celého sveta nie sú žiadané len vďaka imperiálnej sláve a tradícii prestížnych termálnych kúpeľov, ale i kvôli viac než 150 kilometrom značených turistických a cyklistyckých trás, golfovým ihriskám alebo neprebernému množstvu kultúrnych a spoločenských akcií v priebehu celej, nikdy tu nekončiacej sezóny.

Raurisertal, údolie ležiace v regióne Pinzgau paralélne s Gasteinertalom v srdci Národného parku Vysoké Taury, ponúkajúce len jedinečné možnosti pre vysokohorskú turistiku a milovníkov horských bicyklov. Jedinečná je i história tunajšej ťažby zlata a obchodu, ktorú môžete poznať vo fascinujúcej atmosfére údolia doposiaľ nepoznamenaného dopadmi masovej turistiky, vrátane stále priaznivej cenovej hladiny služieb. Raurisertal má čo ponúknuť rodinám s deťmi, a i hľadačom dobrodružstva. Pôvodne zlatokopecké mestečko Rauris, ktoré vďaka ťažbe drahého kovu najviac rozkvitalo od 15. do 16. storočia, má dnes len málo cez 3 tisíce obyvateľov, čo je menej než ve stredoveku. Údolie je možné považovať za dobre utajený klenot Álp. Kto však skúsi tunajší krišťálovo čistý vzduch, vodu a výhľady na najvyššiu rakúsku horu Grossglockner, ten sa sem veľmi rád opakovane vracia. Pohodlná kabínová lanovka Hochalmbahn Vás vyvezie až do takmer 2.200 m n. m., čím značne uľahčí nástup na vysokohorské túry. Po námahe sa môžete občerstviť v rade veľmi priateľských horských chát rozosiatych na strániach Hochalmu. V údolí môžete zasa okúsiť jazdu na koňoch, paragliding, tenis, squash, bowling či navštíviť pálenicu schnappsu alebo lokálny minipivovar. Unikátna je možnosť vyskúšať si autentický zážitok v podobe ryžovania zlata v naozaj zlatonosnej rieke. V Raurise Vás teda čaká až prekvapivo široká škála aktivít, ktorá určite prispieva k dobrej nálade na dovolenke.

Atraktívne mestečko Lofer leží v údolí Saalachtal v regióne Pinzgau blízko hraníc s Tirolskom a Bavorskom. Dvojtisícové mestečko s kľukatými uličkami je položené uprostred majestátnych hôr Loferer Steinbergen. Ide o veľmi malebný región slnkom zaliatych horských pastvín. Na náhornú plošinu Loferer Alm sa pohodlne dostanete lanovkou. Miestne hospodárstvo je založené predovšetkým na poľnohospodárstve a turistike. Rieka Saalach je vďaka atraktívnej divokej vode populárnym cieľom v letnej sezóne. Na kajakoch tu zdolávajú športovci jedny z najnáročnejších perejí na svete, zatiaľ čo rodiny si môžu užiť vzrušujúci výlet na kánoe kúsok ďalej oproti prúdu rieky a potom sa ponoriť do krišťálovo čistej vody v súteske Vorderkaserklamm.

Kaprun / Zell am See – prvou asociáciou je pre slovákov nepochybne populárny ľadovec Kitzsteinhorn. Pokiaľ sa dá o niektorom rakúskom ľadovci povedať, že sú tu slovenskí lyžiari ako doma, potom to bez debaty platí práve o tomto položenom vysoko nad Kaprunom. Výhľady na pohorie Vysoké Taury sú odtiaľto naozaj rozprávkové, návštevníkov regióna však priťahujú i atrakcie iného druhu – napríklad fascinujúce nové kúpele Tauernspa v Kaprune či prekrásne historické centrum a promenáda okolo jazera v Zell am See, alebo špičkové golfové ihriská.

Saalbach / Hinterglemm v údolí Glemmtal patrí po nedávno realizovanom lanovkovom spojení s tirolským Fieberbrunnom medzi najväčšie prepojené skiareály v Európe. I v letnej sezóne má však veľa čo ponúknuť. Za zmienku stojí napríklad jedinečný chodník v korunách stromov s 200 metrov dlhým visutým mostom alebo Flying Fox XXL, čo je adrenalínový let v závese na lane s dĺžkou 1,6 km strmhlav rýchlosťou až 130 km/h nad špičkami stromov.

Unikátne vysokohorské stredisko Weißsee Gletscherwelt je rodinným prázdninovým rajom v srdci Národného parku Vysoké Taury nad Uttendorfom v regióne Pinzgau. Užite si aktívny pobyt na horách s túrami všetkých úrovní obtiažnosti. Turisti môžu očakávať viac než 40 km značených trás až do výšky takmer 3 000 m, a to vrátane zaujímavých ľadovcových chodníkov a náročnejších alpských prechodov. Vďaka svojej vysokohorskej polohe je Weißsee Gletscherwelt východiskovým bodom pre výstupy na početné trojtisícovky.

Krimml a Hochkrimml leží v alpskom údolí Krimmler Achental pod štvrtou najvyššou horou Rakúska Grossvenediger (3.662 m n. m.) v Národnom parku Vysoké Taury. Centrom oblasti je mestečko Krimml ležiace v nadmorskej výške 1.067 m. Hochkrimml s ruchom Krimmlu kontrastuje, je to pokľudná malá dedinka položená vysoko nad údolím v 1.640 m n. m. Hlavnou atrakciou oblasti sú nádherné Krimmelské vodopády na riečke Krimmler Ache, ktorá sa v troch „poschodiach“ valí skalami dolu a tvorí s výškou 380 m najväčšie vodopády nie len v Rakúsku, ale i v celej Európe.

Štajersko – zelené srdce Rakúska

Štajersko (Steiermark) je so svojimi 16.401 km² druhou najväčšou spolkovou zemou Rakúska, len jeho menšiu časť je možné ovšem nazývať vysokohorskú. Marketingovo sa prezentuje sloganom „zelené srdce Rakúska“, je charakterizované hlbokými lesmi, krásnymi riekami, jazerami a údoliami. Takmer všetky pobyty sa tu ponúkajú i ako atraktívne balíčky s kúpeľami, wellnessom či s kulinárskymi špecialitami.

Našim návštevníkom je bez debaty najznámejším turistickým magnetom Štajerska slávna oblasť Schladming-Dachstein. Schladming ponúka dokonca i ľadovec, aj keď Dachstein Gletscher patrí medzi rakúskymi ľadovcami k trpaslíkom. Čistá príroda, zábava, relaxácia a skvelé športové zázemie sú hlavnými atribútmi letnej dovolenky v tomto prekrásnom kúte Štajerska. Krajina je tu ideálna pre pešiu turistiku, horolezectvo i cyklistiku. Tento región patrí s asi 1000 prameňmi, 300 horskými jazerami a 100 vodopádmi k tým najbohatším na vodné toky v Alpách. Oblasť Schladming-Dachstein je miesto zasvätené pohybu a aktívnym hosťom, vrátane rodín s deťmi.

So zľavovou kartou SommerCard získate radu služieb a prístup k najzaujímavejším miestam regióna za znížené ceny. Do výšin Vás vyvezie rada lanoviek v letnej prevádzke, golfisti môžu vyskúšať niektoré z 5 miestnych ihrísk. Nemôžeme zabudnúť ani na vodný a kúpeľný komplex GrimmingTherme v Bad Mitterndorfe či vodné centrum v Schladmingu. Adrenalínovú zábavu poskytnú Mountain go-carts v Hochwurzene, canyoning, rafting, lanové parky či letná bobová dráha Rittisberg Coaster.

Ak túžite spoznať Štajersko naozaj podrobne, potom nová turistická trasa „Od ľadovca k vínu“ s celkovou dĺžkou 950 kilometrov s 60 etapami, ktoré vedú všetkými štajerskými regiónmi, je tým pravým pre Vás, nemá totiž v Európe obdobu. Návštevníkov priťahuje mnoho prírodných, kultúrnych a kulinárskych zaujímavostí Štajerska, ktoré sa na nej nachádzajú. Po ceste leží najskôr už zmienený Dachstein, potom pôsobivé vrcholy pohoria Gesäuse a Hochschwab, horská dráha Semmering a konečne tiež horúce pramene termálnych stredisiek s relaxačnými zónami. Chodník spája večný ľad Dachsteinu vo výške asi 2.700 metrov s oblými pahorkami vinárskej krajiny na juhu a východe Štajerska. Chodník sa rozdeluje na 548 kilometrov dlhú severnú trasu s 35 etapami až do Bad Radkersburgu v oblasti Thermenland a na 376 kilometrov dlhú južnú trasu s 25 etapami do Leibnitz v južnom Štajersku s niekoľkými variantami trasy.

Schladming je svetoznáme horské stredisko v údolí Ennstal pod masívom Dachsteinu, v lete je najmä východiskom k Dachsteinskému ľadovcu. Tam vás zaujme napríklad Dachstein Sky Walk, nová panoramatická vyhliadka umožňujúca dohliadnuť až na vrchôlky Šumavy, visutý most a ľadovcová jaskyňa, či atraktívna možnosť letného lyžovania. Dachstein je tiež kolískou zaistených ciest, tzv. klettersteigov či ferrát. Pred viac než 170 rokmi bola na vrchole Dachstein zriadená prvá ferrata v Alpách. Dovolenka uprostred nejkrásnejšej horskej oblasti Štajerska Vám prinesie množstvo naozaj vzrušujúcich zážitkov, doslova nedozerné možnosti pre milovníkov horských bicyklov, ideálna je i poloha k mnohým zaujímavým peším výletom do okolia.

Z neďalekej obce Tauplitz so štvorsedačkovou lanovkou Tauplitz I + II za 20 minút vzrušujúcej jazdy plnej nádherných výhľadov dostanete až na romantickú náhornú plošinu Tauplitzalm vo výške 1.656 m n. m. Na najväčšej náhornej plošine v strednej Európe vás čaká jedinečná alpská kvetena, pôvabné pastviny a krišťálovo čisté jazerá. Nadýchnete sa čistého horského vzduchu a môžete sa vydať na prechádzku nádhernou krajinou pohoria Totes Gebirge. Čaká vás množstvo turistických trás všetkých stupňov obtiažností, čerešničkou na torte je túra na vrchol Lawinenstein alebo Große Tragl, nesklame však ani jednoduchšia turistika cez Tauplitzalm k šiestim okúzlujúcim jazerám s pitnou vodou a unikátnou vysokohorskou krasovou flórou.

Eisenerz je horské stredisko ležiace v Hornom Štajersku v pohorí Hochschwab pod pozoruhodnou horou Erzberg – svojím stupňovitým charakterom je považovaná za najväčšiu „pyramídu“ sveta. Roky dobývania železnej rudy z prírodného kopca vytvorili orezanú pyramídu, ktorá každoročne poskytuje 12 miliónov ton horniny. Aj napriek tomu vás Eisenerz, mestečko bohaté na tradície, milo prekvapí pokľudnou atmosférou nezasiahnutou doposiaľ masovým turizmom. Toto zaujímavé, u nás zatiaľ menej známe, miesto ponúka radu možností využitia, najmä však prechádzky čarokrásnou alpskou krajinou s panoramatickými výhľadmi. Prírodné jazero s pitnou vodou Leopoldsteinersee je skutočným klenotom – smaragdová hladina vody, na ktorej sa odrážajú okolité skalné steny, tvoria jedinečnú kulisu pre plavbu na loďkách. Präbichl je priesmyk nad mestom Eisenerz pod 1.910 m vysokou horou Polster, pod jej vrchol vás vyvezie štvorsedačková lanovka. Präbichl je ideálnym východiskovým bodom pre športové aktivity, ako je pešia turistika, horolezectvo, paragliding a jazda na horskom bicykli.

Tirolsko – naozaj aktívne horské leto

Tirolsko (12.648 km² a 728.000 obyvateľov) je západorakúska spolková zem susediaca s Vorarlberskom, Bavorskom, Salzburskom, Južným Tirolskom (Taliansko) a švajčiarskym kantónom Graubünden. Tirolsko nie je možné z pohľadu turistu popísať inak než s použitím mnohých superlatívov. Najvyššie sa vyveziete lanovkou, naobedujete sa v najvyššie položenej reštaurácii, nájdete tu väčšinu rakúskych ľadovcov vrátane toho najväčšieho a vrátane jediného celoročne otvoreného, kde si i v lete môžete zalyžovať na jedných z najvyššie položených zjazdoviek v zemi (Hintertux na konci údolia Zillertal). Nájdete tu strediská najdrahšie, najsnobskejšie, s najväčšími možnosťami zábavy, konajú sa tu prvé závody Svetového pohára v alpskom lyžovaní (Sölden v Ötztale). Nikde inde v Rakúsku sa nekonali olympijské hry, tu (v Innsbrucku) však už dvakrát. Ale na druhú stranu máte v Tirolsku i najväčší výber tých cenovo dostupných lokalít. Sú tu rezorty historicky najstaršie, ale i tie úplne najnovšie, Tirolsko je priekopníkom mnohých najmodernejších športov... Je len na vás, čo si vyberiete. Či dáte prednosť pohode a odpočinku, alebo adrenalínu a športovým výkonom.

Ideálnym miestom na namočenie unavených chodidiel po horskej túre je najväčšie tirolské jazero Achensee. Alebo máte radšej troška divokejší spôsob trávenia dovolenky? Potom je možné odporúčať rafting na divokej vode. Kúpať sa dá ale i vo vlastnom pote – ideálnym miestom pre to sú Kitzbühelské Alpy so svojimi 1.200 kilometrami cyklistických trás závodných parametrov. Alebo sa nechcete veľa naháňať? Ideálnym miestom pre odpočinkové cyklovýlety pre celú rodinu sú cyklotrasy pozdĺž rieky Inn. A už ste vyskúšali elektrobicykel? V regióne ich majú k zapožičaniu nepreberné množstvo. Máme pokračovať? Ešte váháte s návštevou Tirolska? Prosto sem pricestujte a užite si aktívne horské leto v Tirolsku!

Severotirolská oblasť Kaiserwinkl medzi jezerom Walchsee a pohorím Kaisergebirge pri hraniciach s Bavorskom poskytuje v lete naozaj dokonalý odpočinok pre celú rodinu. Pohodová atmosféra tirolského podhoria vytvára ideálne podmienky pre mnohé športy. Krajina má malebný vidiecky charakter s malými mestečkami v údolí a roztrúsenými statkami v kopcoch. Priaznivé ceny a vrelá pohostinnosť miestnych obyvateľov – to je letná realita údolia Kaiserwinkl. Užite si tu dovolenku, na ktorej sa budete cítiť ako doma.

Thiersee je jazero ležiace vo výške 616 m n. m. neďaleko Kufsteinu na hranici s Bavorskom, ktoré nadchne plavcov, a i milovníkov ďalších vodných športov. Okolo jazera nájdete krásne lúky a zátoky, je možné si vypožičiať veslice, šlapadlá i člny. Skokanská veža láka odvážlivcov, Thiersee je známe i ako raj pre plachtárov, zahrajte si tu i kvalitný plážový volejbal, ratolesti sa vybláznia na detskom ihrisku hneď vedľa.

Wilder Kaiser – Brixental je oblasť blízko hraníc so Salzburskom v Kitzbühelských Alpách pod masívom Hohe Salve. Atraktívna poloha v srdci hôr láka ku všetkým formám turistiky, v Kitzbühelských Alpách je na 2.500 kilometrov trás pre peších, cez 1.000 km trás na cestné a horské bicykle, krišťálovo čisté jazerá v údoliach pozývajú ku kúpaniu, hneď deväť špičkových ihrísk v okruhu 50 kilometrov potom ku golfu. Miestne centrá Scheffau, Itter, Ellmau, Söll, Hopfgarten, Westendorf, Brixen im Thale a Going sú tak synonymami pohodovej, a pritom veľmi aktívnej rodinnej dovolenky, v malebnej krajine plnej živých tirolských tradícií a vybavené modernými prázdninovými zariadeniami.

Kitzbühel je top rezort rozprestierajúci sa na úpätí hory Kitzbüheler Horn, jedno z najexkluzívnejších a najznámejších miest v rakúskych Alpách, obľúbené miesto celebrít z celej Európy i sveta, poskytuje nesmierne široké možnosti zábavy – od bazéna s tobogánom až po let balónom, nehovoriac o pulzujúcom centre Kitzbühelu s atraktívnou pešou zónou nabitou luxusnými obchodmi, a dokonca i so známym kasínom.

Alpbachtal a Wildschönau sú lanovkami nedávno vzájomne prepojené kľudné horské strediská ležiace neďaleko Zillertalu na úbočiach pohorí Wildschönau a patriace do skupiny Kitzbühelských Álp. Alpbach je jedným z najkrásnejších mestečiek Tirolska – vďaka jednotnej architektúre v súlade s alpskou prírodou bol opakovane vyhlásený najkrásnejšou dedinou Rakúska. Dochoval sa tu pôvodný charakter malých dediniek oblasti spoluvytvárajúci útulnosť a romantiku regióna.

Zillertal je dlhé tirolské údolie chváliace sa prívlastkom „najaktívnejšie údolie Álp“. Vyžitie tu môžete očakávať skutočne pestré, oblasť je ideálnym východiskovým miestom pre najrôznejšie tradičné športy i moderné adrenalínové aktivity alebo len odpočinkové prechádzky po okolí. Mimo iné tu nájdeme širokú sieť cyklistických trás, požičovne bicyklov, školu raftingu, tandemové lety na paraglide či letné lyžovanie na ľadovci Hintertux, ktorý toto údolie uzatvára. V lete je v prevádzke celkom 11 lanoviek, čo uľahčuje horské túry i okruhy na horských bicykloch celou rozsiahlou oblasťou so značným prevýšením.

Stubaital je malebné údolie rozkladajúce sa južným smerom nad Innsbruckom. Ľadovcové lyžovanie od októbra do júna, množstvo cyklistických trás, vysokohorská turistika na ľadovci či nenáročné prechádzky v nižších polohách i nevšedné zážitky pri niektorom z rady ponúkaných adrenalínových športov – to všetko robí zo Stubaitalu ideálne miesto zábavy i odpočinku. V lete Vás hneď štyri kabínkové lanovky Stubaiského údolia pohodlne vyvezú do prekrásneho horského sveta. Dominantný ľadovec Stubaier Gletscher láka návštevníkov do jednej z najvyššie položených reštaurácií v Rakúsku Jochdohle (3.150 m n. m.). Údolie pretína romantická Stubaitalbahn, elektrická železnica z roku 1904, ktorá spája Innsbruck s mestečkom Fulpmes a ponúka jazdu s dĺžkou 18,2 km, ktorá je sama o sebe unikátnym zážitkom. V Stubaitale leží i skutočný prírodný poklad – horný tok riečky Ruetz, ktorý svojimi pramenitými ramenami tvorí unikátny prírodno ľadovcovo-vysokohorský vodný systém, ktorý nemá obdoby v celých východných Alpách. Tunajší „WildeWasserPark“ otvára bránu k najkrásnejším miestam. Hlavnou atrakciou cesty za divokou vodou „WildeWasserWeg“ je vodopád Grawa.

Mieming je so svojim rovnakomenným jazerom obľúbeným cieľom milovníkov kúpania a slnenia. Okrem vynikajúcej kvality vody jazero nadchne svojou kľudnou polohou a jednoduchou dosiahnuteľnosťou. Kto dáva prednosť kľudu, nájde odľahlejšie miesta na rozľahlých lúkach okolo jazera. O niečo rušnejšie je na detskom dobrodružnom ihrisku či pri trampolíne vo vode. Kombinovať je možné rozličné vodné športy napríklad s plážovým volejbalom. Štyri móla a dva plávajúce ostrovčeky umožňujú ľahký a príjemný prístup k vode a kúpaniu. V okolí jazera je možné podnikať krásne prechádzky.

Ötztal je hlboké ľadovcové údolie ťahajúce sa od údolia Innu pri Imste až k talianskym hraniciam. Po náročných cyklistických či peších túrach príde vhod relaxácia v kúpeľnom komplexe Aqua Dome v Längenfelde s termálnymi prameňmi a vonkajšími i krytými bazénmi, či v modernom aquaparku Freizeit Arena s bazénom, wellnessom i tobogánmi v Söldene. Legendárneho Ötziho, 5 000 rokov starú múmiu bojovníka z doby kamennej nájdenú v Ötztalských Alpách si môžete pripomenúť v „Ötzi dedinke“ v Umhausene.

Ried im Oberinntal a Fließ leží v údolí rieky Inn nad Landeckom v západotirolskej oblasti Tiroler Oberland. Sú východiskom ciest ku Kaunertálskemu ľadovcu, a i na slnečnú náhornú plošinu Serfaus-Fiss-Ladis. Známe horské stredisko Nauders leží na samej hranici s Talianskom, ktoré prebieha priesmykom Reschenpass, v tesnej blízkosti trojmedzia so švajčiarskym kantónom Graubünden. Objavovať je tu možné teda nie len rakúsku časť priesmyku, ale i taliansku stranu, kde nájdete lanovky a veľa aktivít v strediskách Schöneben am Reschenpass / Belpiano a Haideralm am Reschenpass / Malga San Valentino. Jednoducho je však možné navštíviť i blízke švajčiarske oblasti Engadin (vrátane blízkej bezcelnej zóny v Samnaun) a Val Müstair.

Ischgl, Galtür, Kappl a See sú špičkové horské strediská nachádzajúce sa v údolí Paznaun v Rakúsku na západe spolkovej zeme Tirolsko v okrese Landeck. Oblasť prezentujúca sa pod marketingovým názvom Silvretta Arena leží na hraniciach Rakúska so Švajčiarskom a zahŕňa i švajčiarsku bezcelnú oblasť Samnaun. V tomto aktívnom regióne medzi pohoriami Silvretta a Verwall je možné voliť medzi nesčetnými spôsobmi trávenia prázdninového času. Nech už je to pri pešej turistike na najpôsobivejšie vrcholky, pri jazde na bicykli po pohodových i tých najnáročnejších trasách alebo pri skákaní do osviežujúcej vody horského jazera, každý deň vašej letnej dovolenky tu môže byť neuveriteľne rozmanitý.

Korutánsko – najjužnejšia spolková zem Rakúska s najväčším počtom jazier i slnečných dní

Korutánsko leží na juhu Rakúska, hraničí s Talianskom a Slovinskom. Nachádza sa tu rada veľkých jazier, obľúbených najmä pre letnú turistiku, ale známe sú i svojimi termálnymi kúpeľami Bad Kleinkirchheim či Villach. Korutánsko je najjužnejšou spolkovou zemou Rakúska, známe je najväčším počtom slnečných dní v celej zemi. Z celkového počtu 1270 jazier sú najobľúbenejšími Wörthersee, Millstätter See, Presseggersee a Faaker See.

Jednoznačne najobľúbenejším korutánskym jazerom na kúpanie je mondénne Wörthersee, dlhé 17 km. Ponúka návštevníkom nespočetné možnosti rekreácie a športového vyžitia, takmer ako pri mori. Vodné športy na najvyššej úrovni je možné pestovať tiež na jazere Ossiacher See, ktoré leží pod masívom Gerlitzen. Najjužnejšie zo všetkých rakúskych „kúpacích“ jazier, Faaker See, láka návštevníkov nádherne tyrkysovou vodou s teplotou 26 °C, množstvom slniečka a širokým výberom športových možností. Takmer súbtropické podmienky ponúka prívetivé a útulné jazero Klopeiner See, dlhé 1,8 km, jeho voda dosahuje teploty 28 °C. Ochladenie v horúcich letných mesiacoch hľadajú početní návštevníci v Obirských kvapľových jaskyniach, najväčších a najfarebnejších v Rakúsku, s teplotou +8 °C. Uprostred hôr, lesov a lúk leží prírodné a krišťálovo čisté jazero Presseggersee, hlavný letný magnet údolia Gailtal.

Millstätter See je druhé najväčšie jazero Korutánska ležiace v pohorí Nockberge. Na severnom brehu sa nachádzajú mestečká Millstatt am See s kláštorom, Seeboden a Radenthein. Jazero je vyhlásenou rekreačnou oblasťou vďaka čistej vode a vzduchu. Okolité horské vrcholy presahujú dvetisíc metrov a chránia jazero pred chladnými vetrami. Po brehu vedú chodníky pre peších a cyklistov, na jazere sa v lete realizuje lodná doprava. Nad jazerom sa nachádza vyhliadka Granátová brána.

Bad Kleinkirchheim je slnečné kúpeľné mestečko v blízkosti korutánskeho Národného parku Nockberge preslávené predovšetkým liečivým účinkom miestnych prameňov. Novinkou strediska je od októbra 2020 Kaiserburg Bob – prvá bobová dráha v Korutánsku s celoročnou prevádzkou s dĺžkou 1,4 km, s 26 zátačkami, priemerným sklonom 12 % a rýchlosťou jazdy až 40 km/h, priamo pri lanovke Kaiserburgbahn. Skvelú relaxáciu garantujú 2 veľké a architektonicky zaujímavé kúpeľné zariadenia – Rímske kúpele a Kúpele Svätej Kataríny – napájané cenenou, radón obsahujúce vodou z prameňa s teplotou 36 °C.

Maltschacher See je krásne jazero ležiace blízko Feldkirchenu v rakúskej spolkovej zemi Korutánsko, neďaleko tamojšej metropole Klagenfurtu. Feldkirchen in Kärnten (slovinsky Trg) je štrnásťtisícové mesto posadené v nadmorskej výške 550 metrov medzi hneď niekoľko známych lyžiarskych stredisiek – Gerlitzen, Turracher Höhe a časté dejisko svetových pohárov Bad Kleinkirchheim. Maltschacher See sa počíta vzhľadom ku svojej veľkosti a plytkosti (maximálne 6,5 metrov) k najteplejším jazerám v Korutánsku. Nezastavané brehy jazera poskytujú nie len kľud a ticho pre rekreujúce sa rodiny, ale sú tiež dôležitým biotopom chránených vtákov a rýb.

Z korutanských miest zmieňme Villach, ktorý pripomína svojou atmosférou talianske renesančné mestá. Napokon do Talianska je odtiaľto naozaj blízko, rovnako ako do Slovinska. Tomuto trojmedziu dominuje hora Dreiländereck (1.506 m n. m.), na jej vrchol jazdí i v lete lanovka, atrakciou je jazda na motokárach dolu po sánkarskej dráhe. Najvyšším bodom Villachských Álp je hora Dobratsch (2.166 m). Zatiaľ čo okolo podlhovastého jazera Ossiacher See vedie tridsaťkilometrová nenáročná cyklotrasa, panoramatická cesta Villacher Alpe na horu Dobratsch je výlet pre náročných cyklistov. Dá sa sem však vyraziť i autom a uvidíte odtiaľto polovicu Korutánska, Talianska i Slovinska. Denne tryská zo zeme pri Villachu zo šiestich výdatných prameňov 40 miliónov litrov termálnej vody, bohaté na radón. Má 29,5 °C a priaznivo pôsobí na pohybový aparát, krvný obeh a dýchacie cesty. Tiež znižuje bolestivosť a tlmí zápaly, čo objavili už starí Keltovia a po nich Rímania, ktorí tunajšie územie dobyli. Kúpele Warmbad pri Villachu sú dnes vývesným štítom moderného kúpeľníctva, a to vo futuristickom projekte rekonštrukcie starých termálnych kúpeľov KärntenTherme pod masívom Dobratsch. Nové kúpele ponúkajú svojim hosťom nespočet atrakcií na štyroch poschodiach s plochou 11.000 m². Z presklenných amfiteátrov sú vidieť úchvatné výhľady na okolité hory.

Faaker See (slovinsky Baško jazero) ležiace len 5 kilometrov od hraníc so Slovinskom, láka návštevníkov nádherne tyrkysovou vodou, množstvom slniečka a širokým výberom športových možností. Jazero je dlhé cca 2 kilometre a v najširšom mieste je široké 1,75 kilometra. Villach je od jazera vzdialený len 6 kilometrov na severozápad. Jazero je rovnako výborne dopravne dostupné.

Vysoké Taury sú najdlhší horský systém rakúskej časti Álp. Tvoria tak akýsi 200 km dlhý chrbát Rakúskych Álp, ide o najmohutnejší hrebeň Východných Álp. Celá oblasť je bohatá na ľadovce. V roku 1981 bolo územie s celkovou rozlohou 1.834 km² vyhlásené Národným parkom Hohe Tauern (je najväčším v Alpách). Malebné stredisko Mallnitz, obec s cca 1000 obyvateľmi vklínená medzi horami v nadmorskej výške 1.191 m je miesto veľmi vhodné pre rodinnú rekreáciu, sú tu kúpele pre liečbu dýchacích ciest. V lete je to východiskový bod mnohých zajímavých turistických ciest, vedie odtiaľto lanovka na vrchol Ankogel, neďaleko sa nachádza Mölltalský ľadovec i Großglockner, najvyššia hora Rakúska. V Mallnitz je mnoho reštaurácií i krytý bazén.

Katschberg, rozkladajúci sa uprostred národného parku Vysoké Taury na pomedzí Korutánska a oblasti Lungau v Salzbursku, je nie len Mekkou vyznávačov zimných športov, ale i skutočným letným rodinným turistickým rajom. Na 200 km značených turistických trasách si je možné vychutnávať nádhernú krajinu, malebné horské chaty i čerstvý vzduch. Medzi ďalšie tunajšie možné aktivity patrí canyoning, rybárčenie, golf, jazda na horských bicykloch, rafting, jazda na koňoch, či lanový park.

Klopeiner See je rozsiahla vodná plocha rozkladajúca sa pri juhokorutánskom mestečku Völkermarkt neďaleko slovinských hraníc. Kvalita vody je excelentná, dosahuje parametre pitnej vody. V jazere žije 15 druhov rýb. Klopeiner See je najteplejším jazerom Korutánska, je vyhľadávané i vyznávačmi windsurfingu, pre začiatočníkov je tu k dispozícii windsurfingová škola. Hornaté okolie jazera poskytuje 1.246 km trás pre cyklistov v prekrásnej krajine ponúkajúcej divoké skaly i fascinujúce výhľady na región.

Nassfeld je hlavným magnetom údolia Gailtal na hraniciach Talianska pri jazere Presseggersee, ide o najslnečnejší rezort Korutánska. Láka viac než 1.000 km značených chodníkov, ktoré vedú i na taliansku stranu vrcholov do regióna Friuli. Ani cyklistika nezaostáva – nachádza sa tu cez 800 km cyklotrás všetkých náročností. Ďalším významným športom je kánoistika a rafting na rieke Gail. S deťmi si užijete zábavu napríklad návštevou zábavného parku pri jazere Presseggersee, kde sa ratolesti môžu zabaviť na trampolínach, miniautíčkach alebo napríklad v bazénoch s rôznymi vodnými atrakciami.

Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?