NEV-DAMA a.s.

Ponuka oblastí Poľsko

Príťažlivosť baltského pobrežia stúpajúca s otepľovaním

Severná časť zeme láka najmä osviežujúcim kúpaním v Baltskom mori, príťažlivosť predlhého (770 km) poľského pobrežia Baltu strmo stúpa v posledných rokoch ruka v ruke so stále citeľnejšími dôsledkami globálneho otepľovania. Láka sem jemný piesok širokých pláží, značný počet historických palácov, kostolov alebo tiež originálnych starých rybárskych domčekov. Podľa svojich preferencií a záľub si tu nájdu svoje miesto milovníci prázdninovej bujarej zábavy a vravy, a i prívrženci kľudných letných večerov v prímorských kúpeľoch či priaznivci vyslovene pokľudných menších dedín a mestečiek. Pre všetky skupiny ponúkame mix menších i veľkých prímorských rezortov, ako sú Kołobrzeg, Rewal, Sarbinowo, Grzybowo, Swinoujscie, Ustronie Morskie, Dźwirzyno či Międzyzdroje. Niektoré lákajú množstvom atraktívnych hotelov, diskoték, vybraných reštaurácií alebo pouličních stánkov, kde môžete ochutnať napríklad výborné čerstvé ryby. Malé strediská ponúkajú príjemný pobyt na čerstvom vzduchu v prírode, odpočinok na vidieku, ale tiež mnoho drobnejších historických stavieb.

Nemôžeme nespomenúť ešte jednu výnimočnú atrakciu poľského pobrežia – Sloviňský národný park (poľsky Słowiński Park Narodowy) – nezvyklú prírodnú hračku v podobe pohyblivých dún so vzácnymi druhmi vtákov.

Pri ceste k moru či naopak pri výletoch z pobrežia navštívte tiež neďaleké známe a zaujímavé mestá, ako sú Gdaňsk, Gdyne a Sopoty tvoriace takzvané Trojmestie, alebo uzučký a dlhý poloostrov Hel. Z menej známych miest pobrežného regióna vymenujeme mestá Koszalin, Słupsk či Kamień Pomorski, alebo špecifický, jazykovo a kultúrne odlišný región Kašubsko. Je to oblasť plná krásnych jazier, romantických pohorí, sútesok, lesov a lúk.

Mnohým doposiaľ neznáme, veľmi atraktívne Poľsko

Poľsko, náš sused a spolu s Čechmi nám najbližší národ, ktoré sa už niekoľko rokov umiestňuje vysoko v rebríčkoch turisticky najatraktívnejších európskych zemí. Čo mnohým našincom môže znieť prekvapivo, Poľsko je im doposiaľ hriešne neznáme. Čo je ovšem veľká škoda, ktorú je potrebné napraviť, Poľsko je totiž veľkou zemou a tiež veľmi atraktívnou. O tom, že toto hodnotenie je podložené realitou, sú už dávno presvečení sami Poláci. V poslednej dobe krásy poľskej prírody doceňujú tiež čím ďalej početnejší návštevníci zo zahraničia, vrátane Slovenskej republiky. A to všetko vďaka mimoriadnej pestrosti poľskej prírody a tiež vďaka bohatým dejinám zeme okolo rieky Visly, pretože je naozaj z čoho vyberať.

Raj pre priaznivcov vodných športov

Rajom príveržencov vodných športov máme okrem Baltského mora samozrejme na mysli preslávenú oblasť mazurských jazier na severovýchode Poľska, ktorá sa v poslednej dobe rozvíja obzvlášť dynamicky. Každoročne tu pribúdajú nové hotely, penzióny a campingy. Atraktívne jazerá umožňujú organizovanie fantastických jázd na jachtách či napríklad kajakoch. Nádherné lesy, ktorých tu tiež naozaj nie je nedostatok, určite potešia tých, ktorí milujú hubárčenie alebo zber čučoriedok. Lesné húštiny tu na niektorých miestach skrývajú skutočné historické prekvapenia. Jedným z nich je napr. Gierłoż, kde sa počas 2. svetovej vojny nachádzal tajný úkryt Adolfa Hitlera.

Z jazernej oblasti je už pomerne blízko k takzvanej poľskej „východnej stene“. Tu môžu výnimočné zážitky poskytnúť ľudskou rukou takmer nedotknuté prírodné oblasti, ako je v poslednej dobe módna Rospuda, oblasti okolo rieky Bug do Roztocze a Beloveže s povestným stádom zubrov. Okrem rady zaujímavých miest stojí za zmienku i miestny národnostný „koktejl“, ktorý tunajšie oblasti obýva. Historickými vizitkami východného príhraničia Poľska sú tunajšie pamiatky – paláce, zámky, dedinské dvory a církevné stavby. V pravoslávnych kostoloch a tatarských mešitách môžete obdivovať tradičné obrady, ktoré by ste v prevážne katolickom Poľsku asi nečakali. Staré cintoríny, pomníky, dediny, ktoré vyzerajú, akoby na ne svet zabudol, všetko tu vyzerá ako pred mnohými desaťročiami, a je preto pre turistov mimoriadne zaujímavé.

Krása juhopoľských hôr

Juh Poľska čaká s otvorenou náručou na milovníkov horských výstupov a túr. Krása poľských hôr je preslávená veľa rokov. Aj keď sa tradične veľkému záujmu tešia predovšetkým Vysoké Tatry, stojí za to si všimnúť tiež Bieszczad, Sliezskych Beskýd (poľsky Beskid Śląski, nezameňovať s Bieszczady, tie sa slovensky nazývajú Bukovské vrchy), Jizerských hôr (kde ponúkame kúpele Świeradów-Zdrój) alebo Krkonôš (v našej ponuke zastúpené strediskami Szklarska Poręba a Jelenia Góra).

Hlavné mesto poľských Tatier – Zakopane – láka širokou a mimoriadne atraktívnou ponukou ubytovacích možností. Vhodné miesta si tu nájdu priaznivci luxusných rodinných dovoleniek, a i návštevníci zamerajúci sa na poznávanie kultúrnych a krajinných zaujímavostí, ktorí sa chcú ubytovať napríklad v tradičných horalských chalupách spravovaných po generácie tu žijúcimi pastierskymi rodinami.

Ale ani iné horské regióny Poľska, pokiaľ ide o atraktivitu, sa nenechávajú Tatrami zahanbiť. Máme tu na mysli predovšetkým tajomnné Bieszczady – romantickú, nádhernú krajinu s množstvom najrôznejších zaujímavostí. Na dosah ruky sú tu horské turistické chodníky pre peších i trasy pre cykloturistov. Množstvo tunajších riek je skutočným rajom pre milovníkov jazdy na kajakoch, kánoe a raftoch. Bieszczady sa môžu pochváliť dokonalým turistickým zázemím. V posledných rokoch tu vznikla rada agroturistických podnikov, ktoré sú schopné zaistiť komfortné podmienky pre ubytovanie, ale i iné atrakcie, ako sú napríklad výpravy na koňoch.

Pamiatky a chute historických miest

Nie len pobyt v prírode vám zaistí skutočne skvelé a nezabudnuteľné trávenie času v Poľsku. To je totiž rovnako zem so zaujímavou a veľmi búrlivou históriou. Stojí za to sa s ňou zoznámiť. Najlepšie je vydať sa do veľkých miest, kde je možné nájsť mnoho historických pamätihodností. Varšava, Krakov, Lodž, Toruň, Gdaňsk alebo napríklad Bydgoszcz oplývajú množstvom zaujímavých pamiatok a magických miest.

Varšava je hlavné mesto, srdce Poľska, predtým jedno zo sídiel poľských panovníkov, s kráľovským starým mestom Starówka, radou palácov a pomníkov. Varšava je tiež centrom najdôležitejších kultúrnych udalostí, čo neznamená, že iné mestá zostávajú v pozadí.

Napríklad Lodž – kolíska poľskej kinematografie, svojho času jedno z najbohatších miest v Poľsku. Plná historických, architektonických pamiatok, s najdlhšou ulicou v Poľsku, ležiacou v susedstve s Łęczycí – hradom zo štrnásteho storočia, Nieborowom – najkrásnejšou aristokratickou rezidenciou alebo Tumom s najstarším internátom z dvanásteho storočia. Navštívte Varšavu či Lodž napríklad cestou k moru, stojí to určite za to.

ZÁKLADNÉ ÚDAJE

rozloha: 312.679 km²
obyvateľstvo: 38.433.600
národnostné zloženie: Poláci 94,8 %, Slezania 2,2 %, Kašubovia 0,6 %, Nemci 0,4 %, Ukrajinci 0,1 %, Bielorusi 0,1 %, ostatní 1,8 %
náboženstvo: rímskokatolicka církev 87 %, Poľsko má jednu z najviac náboženských populácií v Európe
úradný jazyk: polština, oproti minulým dobám tvoria po roku 1945 úplnú väčšinu obyvateľstva Poláci, ďalej nemčina, bieloruština, kašubština, litevština (pomocné úradné jazyky)
hlavné mesto: Warszawa - 3 mil. obyvateľov
ďaľšie veľké mestá: Kraków - 754 tis. obyvateľov, Łódź - 747 tis. obyvateľov, Wrocław - 634 tis. obyvateľov, Poznań - 564 tis. obyvateľov, Gdaňsk - 456 tis. obyvateľov, Szczecin - 409 tis. obyvateľov

štátne zriadenie: republika
prezident: od 6. augusta 2015 Andrzej Duda
vláda: premiér Mateusz Morawiecki od decembra 2017, nominovaný stranou Právo a spravodlivosť

administratívno - správne členenie: od 1. januára 1999 má Poľsko trojstupňové členenie na 16 vojvodstiev (województwo), okresy (powiat) a obce (gmina)
mena:  złoty (1 PLN = 100 grošov)
HDP na obyvateľa za rok 2019: 13.934 EUR
ďalšie: člen EU od roku 2004, člen NATO od roku 1999

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Poľsku
ul. Litewska 6, 00-581 Varšava

+48 225258110
Linka pre poskytovanie služieb
emb.warsaw@mzv.sk

+48604533944
Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi
cons.warsaw@mzv.sk

Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?