NEV-DAMA a.s.

Naši príbuzní na najkrajšom pobreží v Európe

Chorvátsko je jedným z nástupnických štátov bývalej Juhoslávie a územím zabierajúcim väčšinu pobrežia a veľké množstvo ostrovov východného Jadranu. Práve čarovná krása chorvátskeho mora je hlavním dôvodom, prečo dnes znova, po prekonaní následkov vojny v 90. rokoch, patrí táto zem k najnavštevovanejším v Európe. Z pohľadu slovenského turizmu, ktorý nadväzuje na dlhú tradíciu prvorepublikovú i „socialistickú“, je Chorvátsko dokonca letnou destináciou číslo jedna. Príčinou toho je bezpochyby nielen krása pobrežia, ale i jazyková blízkosť oboch národov. Ako priestor, kde sa stretáva Stredozemé s Alpami a Panóniou, spojilo Chorvátsko charakteristické rysy každej z týchto oblastí do neopakovateľnej harmónie a zriedka vídanej krásy. Je tu blízko všetko, za čím sa inde musí cestovať veľmi ďaleko. Na vzdialenosti len sto kilometrov sa nachádzajú ostrovy, more, kras, lesnaté hory i úrodné roviny. Ako jedna z ekologicky najzachovalejších zemí vyhlásilo Chorvátsko hneď 8 národných parkov. Každému sa tají dych pri pohľade na svetovo známe krásy vodopádov Plitvických jezier, súostrovia Brijuni, vodopádov rieky Krky, najčlenitejšieho súostrovia Stredomoria Kornati, ostrova Mljet či snáď pohoria Velebit, Paklenica a horského masívu Risnjak.

História turizmu

Tradícia cestovného ruchu je tu veľmi dlhá a v súčasnosti je možné na tomto odvetví stavať i ekonomiku celého štátu, na tom, s ohľadom na miestne krásy, nie je nič divné. Veď už v 14. storočí venovali starí obyvatelia Dubrovníka zvláštnu pozornosť cestujúcim a prvý hotel v Opatiji bol postavený v roku 1840.

Chorvatsko
Chorvatsko

Moderná a pestrá dovolenka na dosah všetkým

V skratke povedané, Chorvátsko je pripravené ponúknuť strávenie dní odpočinku dynamicky a rozmanito. V Chorvátsku nájdu svoj kúsok sveta novodobí Robinsoni, horolezci i jachtári, milovníci prírody i rušnej zábavy, športovci i bežní rekreanti. A to všetko len niekoľko hodín jazdy zo srdca Európy, pre ktoré je chorvátsky Jadran najbližším teplým morom.

Poloha na križovatke dejín

Poznávať Chorvátsko nie je, vzhľadom k hojnosti zaujímavostí, ktoré na členitom území ponúka, rozhodne jednoduché. Chorvátske krásy boli popísané v mnohých knihách a zachytené na obrazoch rady umelcov, dôvodov k návšteve je tu však omnoho viac. Historický údel Chorvátov bol predurčený už vo chvíli, kedy prišli na toto územie a kde bola v roku 395, po smrti cisára Theodosia, vytýčená hranica medzi Západnou a Východnou Rímskou ríšou. Stali sa tak navždy najohroženejšou výspou západnej kultúry voči svetu Východu. V priebehu stáročí bránili katolícku líniu proti pravoslávnej i západné kresťanské územia pred hrozbou osmánskeho islámu. Osobité mestá sú antického alebo benátskeho pôvodu. Rímska antika významne poznamenala istrijskú Pulu, kde sa zachoval monumentálny Amfiteáter, slavobrána Sergiovcov a Augustov chrám, či Poreč s mozaikami Eufrasiovej baziliky, dalmátsky Split s Diokleciánovým palácom, Zadar s rotundou Sv. Donáta, Trogir, Šibenik a snáď najviac Dubrovník.

Chute a rytmy Balkánu

Polohe Chorvátska na križovatke kultúr zodpovedá i kuchyňa, kde sú ľahké jedlá stredomorského typu ovplyvnené talianskou gastronómiou doplnené mäsitými pokrmami pôvodom z vnútrozemských hôr. Všetko je doplnené vynikajúcimi vínami, z ktorých mnohé smelo konkurujú i tradične zavedeným talianskym vínam. V mentalite Chorvátov zatlačuje slovanskú melancholickosť stredomorská horkokrvná výbušnosť a bojovnosť pestovaná stáročími urputných bitiev o vlastnú identitu. V tejto zmesi vplyvov sú i korene odhodlanosti, s ktorou zvádzali dobre známe boje i v dobe nedávno minulej. Je možné predpokladať, že Chorvátsko už má temné stránky svojej histórie za sebou a čaká ho už len vývoj pokľudnej a k turistom prívetivej zeme, napokon v roku 2013 Chorvátsko vstúpilo do EU, čím zavŕšilo svoj proces transformácie v normálnu európsku zem.

ZÁKLADNÉ ÚDAJE

rozloha: 56.594 km2
obyvateľstvo: 4.058.165
národnostné zloženie: 90% Chorváti, 4,4 % Srbovia; ďalej Bosňanci, Maďari, Albánci, Slovinci aj.
náboženstvo: 86% rímsky katolíci, 4,4% pravoslávni; ďalej muslimovia, evanjelíci aj.
úradný jazyk: chorvátština; regionálne sa však používa tiež srbština, taliančina, albánčina, maďarčina aj.
hlavné mesto: Zagreb – 792.000 obyvateľov
ďalšie veľké mestá: Split – 190.000 obyvateľov, Rijeka – 168.000, Osijek – 105.000, Zadar – 75.000
štátne zriadenie: republika (od vzniku v roku 1991)
prezident: Zoran Milanović (od 18. februára 2020)
vláda: od októbra 2016 premiér Andrej Plenković, predseda konzervatívneho Chorvátskeho demokratického spoločenstva
administratívno-správne členenie: 21 žúp – 430 občín – 121 miest a 6.694 obcí
mena: 1 Kuna = 100 Lipa
HDP za rok 2019: 13.276 EUR / os.
ďalšie: člen EU od 1. 7. 2013, od roku 2009 člen NATO

 

Veľvyslanectvo SR v Chorvátsku
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Záhrebe
Prilaz Gjure Deželica č. 10
10000 Zahreb, Chorvátsko
Tel.: +385/1/4877070, +385/1/4877071
Mobil: +385 98 278 182 (pohotovostná služba, Emergency Call)
Fax: +385/1/4877078
E-mail: emb.zagreb@mzv.sk

Často kladené otázky

Neviete si rady s výberom vašej dovolenky v Chorvátsku alebo máte inú otázku? Pozrite sa na často kladené otázky našich klientov a nájdite svoju odpoveď.

Ponúkate okrem týždenných zájazdov tiež kratšie pobyty v Chorvátsku?

V niektorých hoteloch či rezortoch tieto možnosti sú, jedná sa predovšetkým o strediská na Istrii. Ľubovoľné dĺžky pobytu sú vrátane cien vypísané na našich stránkach pri jednotlivých ubytovacích kapacitách. V niekorých prípadoch je možné na vyžiadanie zakúpiť zájazd na menej než 7 dní alebo so zmenou nástupného dňa, aj napriek tomu, že táto možnosť nie je na našich stránkach uvedená. V prípade záujmu o kratší než týždenný pobyt nás neváhajte kontaktovať.

Aké sú nástupné dni pre dovolenku v Chorvátsku?

Vo väčšine prípadov (pobyty na 7 nocí) je nástupným dňom sobota. U niektorých zájazdov je možné zmeniť nástupný deň alebo počet nocí. Dotazy pre jednotlivé ubytovacie kapacity prosím smerujte na našich pracovníkov.

Existuje nejaký váhový limit batpžín pre autobusové zájazdy?

Áno. Vzhľadom k limitovanému batožinovému priestoru autobusov je horná hranica hmotnosti prepravovanej batožiny 20 kg pre hlavnú batožinu a 5 kg pre príručnú batožinu. Ďalšie batožiny je možné prepravovať len po predchádzajúcej dohode a za príplatok.

Potrebuje dieťa, ktoré cestuje na dovolenku do Chorvátska bez rodičov ich písomný súhlas?

Pre krátkodobé výjazdy v rámci EU nie je písomný súhlas s vycestovaním dieťaťa do zahraničia bez rodičov spravidla vyžadovaný.

Potrebuje dieťa pre cestu do Chorvátska vlastný cestovný doklad i v prípade, že cestuje s rodičmi?

Platný cestovný doklad musia mať pri cestách do zahraničia tiež deti – už nie je možné zapisovanie detí do cestovných dokladov ich rodičov. Podrobné informácie týkajúce sa cestovných dokladov je možné nájsť na stránkach Ministerstva vnútra SR.

Ponúkate k zájazdom cestovné poistenie?

V spolupráci s ERV Evropskou pojišťovnou poskytujeme našim klientom zvýhodnené cestovné poistenie, a to jednorázové a aj celoročné. V základnej cene zájazdov nie je cestovné poistenie zahrnuté.

Je v cene zájazdu zahrnuté denné a záverečné upratovanie?

V hoteloch a privátnych izbách je upratovanie už zahrnuté v cene zájazdu. U apartmánov je nutné túto informáciu potrebné overiť v detaile zájazdu. V niektorých prípadoch je už upratovanie zahrnuté v základnej cene, v iných je za príplatok (povinný či fakultatívny), alebo je nutné, aby klienti upratovanie urobili sami.

Je v prípade vlastnej dopravy zaistené parkovanie?

Informácie o parkovaní je nutné overiť v detaile zájazdu. U niektorých ubytovacích kapacít je parkovanie poskytované zadarmo, u niektorých za poplatok. V prípade obmedzenej kapacity nie je možné parkovanie rezervovať vopred (pokiaľ nie je v detaile zájazdu uvedené inak)

Je v cene zájazdu zahrnutá pobytová taxa?

Informácie o pobytovej taxe je nutné overiť v detaile zájazdu. V niektorých prípadoch je pobytová taxa zahrnutá v cene, v iných je potrebné uhradiť taxu pri príjazde ubytovateľovi / na recepcii v miestnej mene či eurách.

Je v cene zájazdu zahrnutý plážový servis?

Plážový servis nie je štandartne zahrnutý v cene zájazdu (pokiaľ nie je v detaile ubytovania uvedené inak). Vo väčšine prípadov je plážový servis poskytovaný miestnymi podnikateľmi, nie však našími zmluvným partnermi, preto nie je možné klientom zdeliť presné ceny plážového servisu, ani plážový servis vopred rezervovať.

Orientačná cena lehátiek sa pohybuje v rozmedzí 50-80 HRK / lehátko / deň.

Kedy od CK dostaneme potrebné informácie na cestu?

Veškeré informácie zasielame približne týždeň pred odjazdom na dovolenku (dokument „odbavenie na cestu“). Tu sú uvedené ceny dialničných známok, základné cestné predpisy, informácie o potrebných cestovných dokladoch, odporúčané cestovné trasy, dôležité telefónne čísla a kontaktne údaje na ubytovanie.

Aké sú v Chorvátsku ceny v supermarketoch a reštauráciách?

V Chorvátsku sú ceny porovnateľné s cenami u nás, v letnej sezóne bývajú spravidla o niečo vyššie.

Sú v Chorvátsku nejaké nuda pláže? A ponúkate ubytovanie pri nuda plážach?

V Chorvátsku sú oficiálne (FKK) i neoficiálne nuda pláže (jedná sa predovšetkým o malé zátoky, kde je veľmi málo ľudí). V našej ponuke nemáme rezorty priamo pri nudistických plážach, ale z niektorých rezortov sú nudistické pláže v docházkovej vzdialenosti (prípadne v dojazdovej vzdialenosti autom), tieto informácie nájdete v detaile ubytovania.

Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?