NEV-DAMA a.s.

Popis zeme

Taliansko: azzurro, menčester a dolce vita

Lyžiarsky raj. To si pomyslí azda každý milovník zasnežených svahov, ktorý zavíta do talianskych Álp. Niet sa teda čo diviť, že sa Taliansko, predovšetkým v posledných 20 rokoch, teší stále väčšiemu záujmu lyžovaniachtivých turistov z celého sveta.

Každým rokom o snežný krok ďalej

Kto si myslí, že Taliansko pre svoj rozvoj už urobilo maximum, toho musíme vyviesť z omylu. Taliansko na vavrínoch rozhodne nezaspalo, skôr naopak. Intenzívne sa rozvíja ďalej. A to tak po stránke lyžiarskej vo vzťahu k modernizácii lanoviek a rozširovaniu lyžiarskych areálov, ako aj po stránke služieb, infraštruktúry a ubytovania.

Ak ste spoznali talianske Alpy hoc iba pred pár rokmi, budete milo prekvapení, čo všetko je tu nové. Len strohé vymenovanie najpodstatnejších inovácií niekoľkých posledných rokov by túto stránku úplne zaplnilo. Podrobné informácie k jednotlivým strediskám sa môžete dočítať na príslušných stránkach. Ak porovnáme talianske lyžiarske areály vrátane všetkých naviazaných služieb s ostatnými európskymi alpskými veľmocami, nájdeme celý rad kladov, ale aj zápory.

Hlavné benefity talianskych Álp:

  • Dennodenne perfektne upravené zjazdovky s dokonalým istením umelým zasnežovaním.
  • Jasne prevažujúce slnečné počasie a nádherná príroda.
  • Veľa moderných kvalitných lanoviek, najmä sedačkových a kabínkových.
  • Široká ponuka ubytovania všetkých kategórií.
  • Špičková gastronómia, wellness a pohostinnosť.
  • Pre slovensku klientelu ekonomicky najvýhodnejšia dovolenka v Alpách.

Rozsiahlosť a prepojenosť zjazdoviek doháňa alpskú konkurenciu

Ak vezmeme do úvahy rozsiahlosť a vzájomnú prepojenosť lyžiarskych terénov, nezostáva iné než konštatovať, že v tomto ohľade Taliansko trochu pokrivkáva, a to predovšetkým za Francúzskom. Výnimkou sú však napríklad 4 strediská Dolomiti Superski prepojené Sella Rondou, taliansko-švajčiarsky areál Cervinia/Zermatt či Via Lattea presahujúca až za francúzske hranice, patriaca medzi svetové giganty.

Modernosť, kvalita a množstvo lanoviek nemajú inde konkurenciu

Celý rad najmodernejších, predovšetkým sedačkových, lanoviek a v priemere len veľmi nízke percento lyžiarskych vlekov maximálne zrýchľuje cesty hore na svahy a robí ich pohodlnejšími. Príkladne sa tak napĺňa motto „menej času na lanovke, viac času na zjazdovke“.

Taliani si zjazdovky rozmaznávajú, nadmieru adrenalínu však nečakajte

Ak otvoríme kapitoly s názvom umelé zasnežovanie, upravenosť zjazdových tratí alebo bezpečnosť a prehľadnosť značenia, musíme konštatovať, že Taliansko je nielen absolútnou špičkou európskou, ale aj svetovou.

Naproti tomu tu však stoja argumenty ako voľný terén, extrémne lyžovanie, pestrosť snoubordovej ponuky alebo najvyššia nadmorská výška jednotlivých areálov. A v tomto prípade nezostáva iné ako pripustiť, že tieto aspekty sú podstatne zaujímavejšie najmä vo Francúzsku a Švajčiarsku. Drvivá väčšina návštevníkov však rada uprednostní dennodenne perfektne vyžehlený „menčester“ pred freeridom.

Ponuka ubytovania je široká a veľmi kvalitná, na svah to však budete mať často ďalej

Čo sa týka kvality, priestornosti a vybavenosti ubytovacích jednotiek aj šírky zázemia jednotlivých kapacít, vyhráva Taliansko na celej čiare. Ak však zohľadníme polohu voči lyžovaniu, nemôžu úhľadné talianske dedinky nikdy súťažiť s účelovo vystavenými komplexmi vo Francúzsku. A to aj napriek tomu, že aj v talianskych horách je celý rad stredísk, kde sú hotely a rezidencie takmer výhradne na svahu či v jeho bezprostrednej blízkosti.

Za málo peňazí veľa muziky

Ak si chcete užiť Alpy a zároveň nechcete pri zimnej dovolenke siahať hlboko do vrecka, potom by pre vás mohlo byť Taliansko jasnou voľbou. Oproti Francúzsku alebo Švajčiarsku je totiž z Českej republiky oveľa bližšie a aj nadpriemerný štandard „mimolyžiarskych“ služieb je tu za veľmi rozumné ceny. Plánujete hory s celou rodinou? Potom môžete počítať s výhodnými podmienkami pre rodinné lyžovanie, či už ide o poskytovanie výrazných zliav zo skipasov pre najmenších lyžiarov, alebo o špeciálne ponuky niektorých hotelov pre rodiny s deťmi či o možnosť voľby medzi hotelovým a apartmánovým ubytovaním. To je napríklad vo Francúzsku úplne nemysliteľné.

Talianske Alpy sú často lacnejšie než české hory

Z hľadiska ceny je Taliansko absolútnym fenoménom našej ponuky. A to nielen v porovnaní s ostatnými alpskými krajinami, ale niekedy dokonca aj s cenovou úrovňou lyžovania na horách českých a slovenských.

Každý si môže ľahko spočítať, že kvalita lyžiarskej ponuky plus prírodné krásy Dolomitov plus počet slnečných dní a azúrovo modrej oblohy plus široká ponuka reštaurácií s vynikajúcou národnou kuchyňou plus pestrá paleta miest určených na zábavu a relaxáciu, a to celé umocnené na druhú

pohostinnosťou miestnych obyvateľov, sa rovná ideálnej dovolenke v Alpách 2013/2014.

Na záver zostáva len konštatovať, že aj napriek niekoľkým menším záporom má Taliansko rozhodne čo ponúknuť. A tak, ak ešte nie ste stopercentne rozhodnutí, kam na lyže, môžeme vás s pokojným svedomím ubezpečiť, že voľbou Talianska určite sklamaní nebudete. Naopak.

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?