NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Świeradów-Zdrój (pedtým nemecky Bad Flinsberg) je kúpeľné mesto na juhu Poľska pod Jizerskými horami v Dolnosliezskom vojvodstve blízko hraníc s Českou republikou pri Frýdlandskom výbežku, pri hraničnom priechode do Nového Mesta pod Smrkom. Do kúpeľného mestečka v uprostred poľských Jizerských hôr vás priláka nie len božský kľud, ale i malebná architektúra. Srdcom celého mesta je kúpeľný park a kúpeľný dom s 45 m vysokou vežou. S daľšími kúpeľnými budovami ho spojuje 80 m dlhá kolonáda, ktorá je najdlhšou modrínovou kolonádou celého Sliezska. Drevenná stavba s vysokými oblúkmi a kvetinovými nástennými malbami je ideálnym miestom pre relaxačné prechádzky a konajú sa tu tiež mnohé kultúrne akcie.


Tunajšie liečivé pramene sa dostali do povedomia v 16. storočí - v roku 1572 o ich výnimočných vlastnostiach píše berlínsky lekár Leonard Thurneysser. V roku 1739 nechali majitelia, rodina Schaffgotschov, špecializovanou komisiou odborne preskúmať a popísať tunajšie liečivé pramene. Z ich zistenia vyplýva, že pramene „zlepšujú chuť k jedlu, zastavujú nevolnosť, zmierňujú úzkostné stavy a choroby žalúdka či pečene”, čím potvrdzuje účinnosť prameňov pri liečení zdravotných neduhov. Následne bol v roku 1768 postavený tunajší prvý kúpeľný dom.


V roku 1895 postihol obec tragický požiar, ktorý zničil kúpeľnú výstavbu. Už v roku 1899 je však otvorený nový Kúpeľný dom. Svojeho vrcholu dosiahol rozvoj kúpeľov v dvadsiatych rokoch 20. storočia. Na počiatku 30. rokov toho istého storočia naviac posledný nemecký starosta mesta – Paul Schmidt – náhodne odhalil rárioaktívne vlastnosti tunajších liečivých vôd.


Po ukončení druhej svetovej vojny sa obec stala súčasťou Poľska, kúpele obnovili svoju činnosť v máji 1946.


Významnou pamiatkou je Čertov mlyn (Czarci Młyn) v susednej Czerniawě-Zdroji, ktorý vznikol okolo roku 1890. Jeho základné vybavenie je pôvodné a pochádza z doby výstavby mlyna. Ten je typickým príkladom architektúry charakteristickej pre sliezsko-české pohraničie.


Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?