NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

ČO OBLASŤ PONÚKA:

pešia, cyklistická a vysokohorská turistika, horolezectvo; radónové kúpele Bad Gastein, golf, tenis, lukostreľba, letné lyžovanie na ľadovci Kitzsteinhorn.

Gasteinertal, údolie ležiace v Salzbursku cca 100 km južne od Salzburgu na severnej hranici Národného parku Vysoké Taury, ponúka skvelé možnosti pre vysokohorskú turistiku a milovníkov horských bicyklov v kombinácii s jedinečnou kúpeľnou tradíciou.

V údolí leží romantický vidiecky Dorfgastein, rušnejší pompézny Bad Hofgastein, luxusný secesný Bad Gastein a vysokohorský drsný Sportgastein, v zime známe lyžiarske strediská tvoriace súčasť oblasti Ski amadé. Bad Gastein bol dejiskom Majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní 1958, ovládnutého legendárnym Toni Sailer, trikrát zlatým a raz strieborným.

Svetovú slávu však priniesla Gasteinertalu už oveľa skôr miestna termálna voda. Študoval ju už v 16. storočí Parcelsus, jej tajomstvo však odhalila až Marie Curie, ktorá zistila, že obsahuje radón. Terapia radónom v meste Bad Gastein plnom honosných kúpeľných budov priťahuje svetové celebrity a monarchu už tretie storočie. Skladateľ Franz Schubert dokonca venoval Gasteine ​​jednu zo svojich symfónií. Pôvodná inhalačná terapia začala byť používaná v dôsledku pozitívnych skúseností baníkov zo strieborných baní, ktorí zaznamenali zlepšenie príznakov rôznych chorôb vrátane artritídy. Obzvlášť dobre radónová terapia v Bad Gasteine ​​pôsobí na pacientov s Bechterevovou chorobou. Vyskúšajte niekoľko bazénov s teplotou vody až 34 ° C, sauny a solária, bylinkové kúpele a predovšetkým liečivé radónové prúdy (40 - 50 ° C) ponúkané v novo zrekonštruovaných termálnych kúpeľoch v Bad Gasteine ​​alebo v moderných kúpeľoch Alpen Therme v centre Bad Hofgastein. Okúste aj Vy jedinečný kúpeľný život, vysokú spoločenskú úroveň, noblesné kaviarne, ochutnajte atmosféru evokujúcu dobu rakúsko-uhorskej monarchie.

Ak vynecháme kúpele, ktoré znamenajú pre Gastein značnú pridanú hodnotu, nájdete tu klasickú rakúsku ideálnu letnú kombináciu - vôňu trávy, zvonenie kravských zvonov, hučiace vodopády, čistú pramenitú vodu, ešte teplé mlieko, čerstvý chlieb, nádherné vrcholky Álp všade okolo. Zažite to všetko a ešte oveľa viac počas svojej letnej dovolenky v údolí Gastein! Doprajte sebe a svojej rodine nezabudnuteľný čas strávený spoločne práve tu.

K pešiemu putovaniu nabáda 350 km značených horských trás dostupných aj za pomoci lanoviek alebo možno dobyť ťažšie alpské vrcholky v sprievode horského vodcu. Národný park Hohe Tauern je doslova bezodnou pokladnicou pre milovníkov hôr.

Dovolenku si možno spestriť aj na niektorom z tunajších golfových ihrísk, môžete tiež skúsiť lukostreľbu alebo si zahrať tenis, alebo si napríklad zájsť za letným lyžovaním na ľadovci Kitzsteinhorn nad Kaprunom.

Susednému údoliu Großarltal sa právom hovorí Údolie salašov. Je ich 40, sú malebné, romantické a plné života, lebo tu žijú a pracujú autentickí salašníci. Z mlieka pasúcich sa kráv robia maslo a vyrábajú najrôznejšie druhy lahodných syrov. V udiarňach sa údi voňavá slaninu, v kamenných peciach sa pečie ten najchutnejší sedliacky chlieb. Všetko je tu presýtené vôňami salzburského leta so sviežo zelenými pastvinami a krištáľovo priezračnými horskými jazierkami, okorenené tradičnou srdečnou pohostinnosťou tunajších ľudí. Nie je nič príjemnejšie, než si pri horskej túre na chvíľu oddýchnuť a posilniť sa v horskej chate. Posaďte sa k dubovému stolu a objednajte si povestné "občerstvenie na doske", samozrejme domácej výroby, a pritom sa kochajte fantastickým výhľadom na národný park Vysoké Taury.

Od Unterbergu cez Grossarl do Hüttschlag a ďalej a vyššie, až na koniec údolia, nad ktorým sa dvíhajú majestátne horské štíty, sa otvára nekonečný priestor pre milovníkov horskej cyklistiky. A čo potom peší turisti? - tí tu nájdu v pravom slova zmysle krajinu zasľúbenú s nekonečnými možnosťami putovania od chaty k chate, do závratných výšok, naprieč lesmi a pastvinami. Celkovo 400 km značených turistických chodníkov sa vinie údolím Großarltal a ďalej potom až do vnútra národného parku Vysoké Taury. Preto tiež bol Großarltal, a to ako prvá oblasť v Salzbursku, vyznamenaná najvyšším ocenením s názvom Rakúska Pečať Kvality v kategórii pešia turistika. Nositeľmi tohto vyznamenania sú len oblasti spĺňajúce najprísnejšie kritériá kvality, ktoré bola pre túto kategóriu stanovené. Mimoriadnym tipom pre diaľkové okružné putovanie je bezpochyby "Salzbursko salašnícky chodník", ktorý vedie krajom Pongau a spája celkom 120 horských chát. Štyri z celkom 31 etáp vedú naprieč Großarltal.

Obec Grossarl, uhniezdená medzi zelenými lúkami a pasienkami, nad ktorými sa dvíhajú strmé skalnaté štíty, je veľmi obľúbená u rodín s deťmi, najmä vďaka svojmu športovému a rekreačnému centru s mnohými možnosťami aktivít a vďaka tzv. Gaudi-Alm ( "zábavná salaš") , čo je najväčšie detské ihrisko v celom Salzbursku, kde je pre deti pripravený obrovský počet atrakcií.

Vysokohorská dedinka Hüttschlag je zase ideálnym východiskovým miestom pre podnikanie viac menej náročných horolezeckých výstupov. Za týmto účelom tu boli vybudované zaujímavé horolezecké chodníky (klettersteig čiže ferraty), chodníky a trasy, ktoré vedú až na samotné vrcholy hôr. Veľmi pohodlná je dostupnosť Gasteinertalu aj Großarltal autom z Taurskej diaľnice.

Užitočné odkazy:

https://www.gastein.com/cz/aktivni/leto

https://www.grossarltal.info/cz/leto.html


Praha 480 km, Brno 525 km


Doporučené trasy:

České Budějovice, Dolní Dvořiště a ďalej Linz, Salzburg, diaľničný výjazd Bischofshofen, St. Johann im Pongau , Dorfgastein, Bad Hofgastein, Bad Gastein alebo Unterberg, Grossarl

Brno, Mikulov, Stockerau, St. Pölten a ďalej Linz, Salzburg, diaľničný výjazd Bischofshofen, St. Johann im Pongau , Dorfgastein, Bad Hofgastein, Bad Gastein alebo Unterberg, Grossarl

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?