Dolomity sú významným horským masívom Talianskych Álp rozkladajúcim sa v severnej časti Talianska, z prevažnej časti na východ od Bolzana. Pohorie má 18 vrcholov vyšších ako 3.000 m a skladá sa z mnohých menších, často veľmi rozličných horských skupín. Oblasť charakterizujú typické belostné dolomitové zrázne steny, vežovité vrcholy, rozoklané skalné hrebene a bizarné tvary niektorých štítov. V dobe ľadovej potom ľadovca formovali hlboké údolia a zároveň narušili krehké skalné masívy. Na území Dolomitov možno nájsť všetky typy horskej krajiny od horských lúk po skalné masívy s ľadovcami. Názov Dolomity sa ujal až po 1. svetovej vojne, skôr sa nazývali Monti pallida (Bledé hory). Z urputných bojov tejto vojny zostala v horách rad pevnostných stavieb a dodnes viditeľných pozostatkov konfliktu, ktorý pripomína aj múzeum v oblasti 5 Torri a Lagazuoi nad Cortina d'Ampezzo. Najkrajšia časť Dolomitov sa tiahne od oblasti Cortiny d'Ampezzo na západ, kde leží v strede celého masívu najvyšší vrchol celých Dolomitov, ľadovcom pokrytá Marmolada (3.343 m n. M.).
Severnejšie sa potom dvíha horská skupina Sella, ktorá je v zime zbožňovaná lyžiarmi vďaka obojsmernému okruhu Sella Ronda, v lete potom cyklistami aj motorkármi zdolávajúci nekonečné serpentíny 4 mýtických priesmykov Passo Pordoi, Passo Sella, Passo Gardena a Passo Campolongo. Masívom Sella prechádza jazyková hranica, severná časť patrí do Nemeckej provincie Bolzano, južná časť do taliansky hovoriacej provincií Belluno a Trento. Niektoré údolia centrálnych Dolomitov však pred stovkami rokov osídlilo ešte zaujímavé etnikum - Ládinovi. Tento najmenší európsky národ číta asi 30.000 osôb hovoriacich jazykom podobným švajčiarskej Rétorománčine. Pestrý mix kultúr vrátane rozličných dialektov, lokálnych gastronomických špecialít robí už tak mimoriadne zaujímavý horský región ešte atraktívnejším.
Dolomity sú turisticky veľmi vyhľadávané. Mnoho ľudí dnes navštevuje Dolomity kvôli zaisteným cestám "vie Ferrate". Ferraty majú v pohorí veľkú tradíciu. Práve tu sa za prvej svetovej vojny zrodila myšlienka zaistených ciest, ktoré mali pôvodne napomáhať pohybu vojakov v neprístupnom teréne.
Dolomity sú tiež rajom horolezcov. Tu sa písala história svetového horolezectva. V lete je tu možné absolvovať veľa výstupov od ľahučkých až po najextrémnejšie výstupy.
V horách žijú medvede, kozorožce, kamzíky, svište, orly, tetrovy a mnoho ďalších vzácnych druhov fauny. V Dolomitoch nájdeme celý rad chránených území, označovaných ako Parco naturale. Roku 2009 boli Dolomity zapísané na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.
3 Zinnen – Tre Cime Dolomiti je juhotirolská oblasť pri prameňoch rieky Drávy na pomedzí s Rakúskom, ktorá Vám zaistí pôžitky na tej najvyššej úrovni. Letná dovolenka tu znamená nie len dych berúce výhľady z mohutných vrcholov Dolomitov, vrátane ikonickej hory Tre Cime di Lavaredo, ktorá dala oblasti meno, ale tiež početné atraktívne zážitky pre peších turistov, cyklistov i rodiny. Zaujmú i nádherné horské jazerá v okolí, najmä obľúbené Lago di Braies. Za zmienku stojí vynikajúce vlakové prepojenie naprieč celým údolím zadarmo vďaka Holidaypass a priaznivá dojazdová vzdialenosť k vyhlásenénu stredisku Cortina d’Ampezzo.
Kronplatz je unikátna hora nad mestom Brunico obotkaná sústavou lanoviek, ktoré sú úplnou avantgardou na poli modernosti v celoeurópskom meradle. Ide o stredisko plné technických inovácií, naposledy pribudla nová 10miestna kabína Olang 1+2 z Valdaory na vrchol Kronplatzu. Spred dvoch rokov stojí na vrchole Kronplatzu (2.275 m n. m.) Múzeum horských fotografií s reštauráciou AlpiNN michelinského šéfkuchára Norberta Niederkoflera. Už od roku 2015 na tom istom mieste nájdete i MMM – Messner Mountain Museum od architektky Zahy Hadid. Oblasť je dobre obsluhovaná vlakmi, vrátane ich napojenia na lanovky. Široká ponuka aktivít zahŕňa i bazény, relaxačné centrá, bowling, tenis i celú radu ďalších možností aktívneho trávenia dovolenky. Historické centrum najväčšieho mesta oblasti Brunica zvádza k prechádzkam i nákupom. Veľmi dobrá je dostupnosť z dialnice.
Bressanone (nemecky Brixen) je 3. najväčším mestom autonómnej provincie Bolzano, pre 72 % občanov mesta je materským jazykom nemčina. Je to historické, umelecké, kultúrne a administratívne centrum oblasti, po novom sa prezentujúce pod názvom Gitschberg Jochtal – Brixen / Rio Pusteria – Bressanone (skôr sa nazývalo Valle Isarco / Eisacktal). Romantickému historickému centru vojvodí dóm z 13. storočia, rane barokne prestavaný v 17. storočí. Češi v Brixene vyhľadávajú múzeum dokumentujúce tunajší pobyt K. H. Borovského. Turistov tu však láka i veľký akvapark. Priamo nad mestom sa týči hora Plose, známa nie len ako skvelé lyžiarske stredisko, ale poskytujúce i v lete celú radu famóznych turistických zážitkov.
Val Gardena je preslávené juhotirolské údolie, nad ktorým sa týči náhorná plošina Alpe di Siusi (Seiser Alm), najväčšia vysokohorská pastvina v Európe so strednou nadmorskou výškou 1.850 m a desiatkami kilometrov peších tratí nenáročného profilu. Patrí k najviac preslneným miestam v Alpách, môžete si tu užívať slnečných lúčov v priemere 310 dní v roku. Z obce Siusi ležiacej v krásnom prostredí prírodného parku pod horským masívom Sciliar (Schlern, 2.563 m) sem vedie dlhá kabínková lanovka. 18jamkové golfové ihrisko San Vigilio v Castelrotte patrí medzi najťažšie, ale zároveň najkrásnejšie v Taliansku.
Cortina d’Ampezzo je najslávnejšie talianske horské stredisko vôbec, dejisko zimných olympijských hier v roku 1956 a budúcej zimnej olympiády v roku 2026. Leží v najkrásnejšej časti Dolomitov pod majestátnymi štítmi Tofane, Cristallo a Tre Cime di Lavaredo. Čarovné horské jazero Misurina, v ktorom sa zrkadlia belostné štíty okolitých hôr, doslova láka k osviežujúcemu kúpeľu. Cyklisti i peší ocenia rozsiahlu sieť vysokohorských ciest vybudovaných počas 1. svetovej vojny, vrátane niekoľkých pozoruhodných pevností. Medzi unikátne zážitky patrí jazda na olympijskej bobovej dráhe upravenej pre letnú prevádzku. Mondénne centrum Cortiny s luxusnymi obchodmi je potom miestom vyhľadávaným smotánkou z celého sveta.
Arabba je obec s idylickou atmosférou v regióne Veneto na známom okruhu Sella Ronda prepájajúcim cez 4 priesmyky štyri horské údolia. Cez horu Porta Vescovo sa lanovkou prehúpnete do malej horskej dedinky Malga Ciapela položenej pod strmou stenou jedinečnej a slovami nepopísateľnej Marmolady, ľadovcovej královny Dolomitov. V 3 sekciách odtiaľto stúpa kabínová lanovka na vrchol Marmolady, kde nájdete i pôsobivé múzeum Velkej vojny (tak je v Taliansku nazývaná 1. svetová). Medzi Malga Ciapelou a miestnou časťou obce Rocca Pietore, dedinkou Sottoguda, sa nachádza Serrai di Sottoguda, hlboká súteska impozantne zarezaná do skál s dĺžkou 2 kilometre. V lete láka ku kúpaniu tiež neďaleké Alleghe, rozkladajúce sa pri jazere pod horským masívom Civetta.
Val di Fassa je údolie ležiace v najkrásnejšej časti Dolomitov pod masívom Sella a najvyšším vrcholom tohoto pohoria Marmoladou, je osídlené pôvodným ladinským obyvateľstvom udržujúcim mnohé unikátne tradície. Poloha priamo v srdci Dolomitov zaisťuje ideálnu východiskovú pozíciu k peším i cyklistickým výletom do širokého okolia, vrátane náročných zaistených ciest na Sellu a Marmoladu, alebo populárneho okruhu cez 4 priesmyky. Ideálnym miestom je Val di Fassa tiež pre vyznávačov paraglidingu, ktorých niekedy lieta na oblohe viac než vtákov. Z Pozza di Fassa, Vigo di Fassa, Campitella, Canazei, Alby a Penia di Canazei, ako i z priesmyku Passo Pordoi je možné v lete využiť k ceste hore pohodlnú kabínovú lanovku.
Val di Fiemme, údolie začínajúce len 25 km východne od Brennerskej dialnice, sa nie len pre jednoduchú dostupnosť stalo vyhľadávaným miestom turistov z celého sveta. Miestne horstvo síce dosahuje relatívne nižších nadmorských výšiek, ale čo do krásy je možné podobné nájsť len veľmi ťažko a o ideálne podmienky pre aktívny odpočinok tu rozhodne nie je núdza. Kúzlu miestneho okolia len ťažko odolá máloktorý turista a pre milovníkov lezenia sa táto oblasť stala drogou, ktorá sa už musí užívať pravidelne. Vďaka nesmierne širokej škále možností využitia a prívetivosti miestnych obyvateľov tu platí pravidlo, že túto oblasť prosto nie je možné navštíviť len raz. Z pôvabného mesta Cavalese, centra oblasti, vedie kabínková lanovka na vrchol Alpe Cermis. Upozorňujeme na výhodnú kartu hosťa FiemmE-motion Card za 10 € / os. od 17 rokov / pobyt (7 € / os. od 8 do 16 let / rokov), s ktorou máte nárok na využitie miestnych lanoviek vždy jeden krát za deň počas pobytu.
Lavarone leží na náhornej plošine neďaleko známejšej Folgaria v oblasti Trentino na samej hranici s provinciou Vicenza patriaca už pod Benátsko. Je sídelným miestom komunity 12 obcí (Magnifica Comunità degli Altipiani cimbri), kde sa hovorí starobylým pôvodne bavorským dialektom "cimbro". Pri obci sa nachádza jazero Lago di Lavarone, kde sa dá v lete kúpať a kde svoje dovolenky často trávil Sigmund Freud. Ide o príjemne kľudné miesto obklopené prírodou, ideálne pre rodinnú dovolenku.
Marilleva je hlavným turistickým centrom údolia Val di Sole a skvelou základňou pre výpravy do rozsiahlej siete cyklochodníkov, peších trás i pre rafting. Leží pri rieke Noce na úpätí areálu Marilleva-Folgarida, ktoré prepojenými lanovkami zasahuje až do údolia Val Rendena „za kopcom“, kde leží slávna Madonna di Campiglio i nižšie položené stredisko Pinzolo. Typické horské obce v údolí svojou malebnosťou čiastočne kompenzujú účelovú „panelákovitú“ architektúru Marillevy.
Val di Pejo je bočné údolie Val di Sole, je to veľmi kľudný mikroregión známy svojou minerálnou vodou a lanovkami šplhajúcimi až do výšky 3.000 m n. m. Do samého srdca Národného parku Stelvio, ktorého časť náležiace Trentine má svoje sídlo v Cogolo di Pejo. Na dosah, alebo už autom, na bicykli, alebo trochu zdĺhavejšie pešou túrou, sú známe horské strediská Marilleva a Tonale / Ponte di Legno so svojimi lanovkami (a Passo Tonale aj s ľadovcom Presena).
Passo Tonale je známy priesmyk s nadmorskou výškou 1.883 metrov na hraniciach Trentina a Lombardie pod ľadovcom Presena. Z typicky letných aktivít sa tu ponúka najmä nespočetné množstvo zaujímavých trás na horské bicykle aj pešie túry, vrátane náročných vo výške 3.000 metrov medzi Castellaccio a Pisganou, kedysi hranicou medzi Talianskom a Rakúsko-Uhorskom. Medzi početné stopy strašných bojov I. svetovej vojny sa radia tunely, pevnosti, rebríky a pod. Majestátne je okolitá scenéria horských skupín Adamello a Ortles-Cevedale. Spomenúť musíme aj prekrásne 9jamkové golfové ihrisko Valbione vo výške 1.500 metrov nad Ponte di Legno.
Brno, Mikulov, St. Pölten, Linz, Salzburg a ďalej Innsbruck, Brenner, Bressanone a ďalej podľa strediska