NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Dolomity – najkrásnejšia časť Talianskych Álp

Dolomity sú významným horským masívom Talianskych Álp rozkladajúcim sa v severnej časti Talianska, z prevažnej časti na východ od Bolzana. Pohorie má 18 vrcholov vyšších ako 3.000 m a skladá sa z mnohých menších, často veľmi rozličných horských skupín. Oblasť charakterizujú typické belostné dolomitové zrázne steny, vežovité vrcholy, rozoklané skalné hrebene a bizarné tvary niektorých štítov. V dobe ľadovej potom ľadovca formovali hlboké údolia a zároveň narušili krehké skalné masívy. Na území Dolomitov možno nájsť všetky typy horskej krajiny od horských lúk po skalné masívy s ľadovcami. Názov Dolomity sa ujal až po 1. svetovej vojne, skôr sa nazývali Monti pallida (Bledé hory). Z urputných bojov tejto vojny zostala v horách rad pevnostných stavieb a dodnes viditeľných pozostatkov konfliktu, ktorý pripomína aj múzeum v oblasti 5 Torri a Lagazuoi nad Cortina d'Ampezzo. Najkrajšia časť Dolomitov sa tiahne od oblasti Cortiny d'Ampezzo na západ, kde leží v strede celého masívu najvyšší vrchol celých Dolomitov, ľadovcom pokrytá Marmolada (3.343 m n. M.).

Okruh 3 kultúrami cez 4 mýtické priesmyky najlepšie na 2 kolesách

Severnejšie sa potom dvíha horská skupina Sella, ktorá je v zime zbožňovaná lyžiarmi vďaka obojsmernému okruhu Sella Ronda, v lete potom cyklistami aj motorkármi zdolávajúci nekonečné serpentíny 4 mýtických priesmykov Passo Pordoi, Passo Sella, Passo Gardena a Passo Campolongo. Masívom Sella prechádza jazyková hranica, severná časť patrí do Nemeckej provincie Bolzano, južná časť do taliansky hovoriacej provincií Belluno a Trento. Niektoré údolia centrálnych Dolomitov však pred stovkami rokov osídlilo ešte zaujímavé etnikum - Ládinovi. Tento najmenší európsky národ číta asi 30.000 osôb hovoriacich jazykom podobným švajčiarskej Rétorománčine. Pestrý mix kultúr vrátane rozličných dialektov, lokálnych gastronomických špecialít robí už tak mimoriadne zaujímavý horský región ešte atraktívnejším.

Miesto, kde sa zrodili „ferraty“ a kde sa písala história horolezectva

Dolomity sú turisticky veľmi vyhľadávané. Mnoho ľudí dnes navštevuje Dolomity kvôli zaisteným cestám "vie Ferrate". Ferraty majú v pohorí veľkú tradíciu. Práve tu sa za prvej svetovej vojny zrodila myšlienka zaistených ciest, ktoré mali pôvodne napomáhať pohybu vojakov v neprístupnom teréne.

Dolomity sú tiež rajom horolezcov. Tu sa písala história svetového horolezectva. V lete je tu možné absolvovať veľa výstupov od ľahučkých až po najextrémnejšie výstupy.

Unikátna príroda zapísaná na zoznam Svetového dedičstva UNESCO

V horách žijú medvede, kozorožce, kamzíky, svište, orly, tetrovy a mnoho ďalších vzácnych druhov fauny. V Dolomitoch nájdeme celý rad chránených území, označovaných ako Parco naturale. Roku 2009 boli Dolomity zapísané na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.

Cortina d'Ampezzo je najslávnejšie talianskej horské stredisko, dejisko zimných olympijských hier v roku 1956. Leží v najkrajšej časti Dolomitov pod majestátnymi štítmi Tofani, Cristallo a Tre Cime di Lavaredo. Kúzelné horské jazero Misurina, v ktorom sa zrkadlia belostné štíty okolitých hôr, doslova nabáda k osviežujúcemu kúpeľu. Cyklisti aj peší ocenia rozsiahlu sieť vysokohorských ciest vybudovaných za 1. svetovej vojny, vrátane niekoľkých pozoruhodných pevností. Medzi unikátne zážitky patrí jazda na olympijskej bobovej dráhe upravenej pre letnú prevádzku. Centrum Cortiny s luxusnými obchodmi je potom miestom vyhľadávaným smotánkou z celého sveta.

Malga Ciapela je malá horská dedinka s idylickou atmosférou položená pod strmou stenou jedinečnej a slovami neopísateľnej Marmolady, ľadovcovej kráľovnej Dolomitov. Vo 3 sekciách odtiaľ stúpa kabínová lanovka na Marmoladu, kde nájdete aj pôsobivé múzeum Veľkej vojny (tak je v Taliansku nazývaná 1. svetová). Medzi Malga Ciapela a miestnou časťou obce Rocca Pietore, dedinkou Sottoguda, sa nachádza Serrai di Sottoguda, hlboká tiesňava impozantne zarezaná do skál v dĺžke 2 kilometre. V lete na kúpanie láka tiež neďaleké Alleghe, rozkladajúce sa pri jazere pod horským masívom Civetta.

Val di Fassa je údolie ležiace v najkrajšej časti Dolomitov pod masívom Sella a najvyšším vrcholom tohto pohoria Marmolada, je osídlené pôvodným ladinským obyvateľstvom udržujúcim mnohé unikátne tradície. Poloha priamo v srdci Dolomitov zabezpečuje ideálnu východiskovú pozíciu k peším aj cyklistickým výletom do širokého okolia, vrátane náročných zaistených ciest na Sella a Marmolada, alebo populárneho okruhu cez 4 priesmyky. Ideálnym miestom je Val di Fassa tiež pre vyznávačov paraglidingu, ktorých niekedy na oblohe lieta viac ako vtákov. Z Pozza di Fassa, Vigo di Fassa, Campitella, Canazei, Alby a Penia di Canazei, ako aj z priesmyku Passo Pordoi možno v lete využiť na ceste nahor pohodlné kabínové lanovky.

Val di Fiemme, údolie začínajúcich len 25 km východne od brennerskej diaľnice, sa nielen pre ľahkú dostupnosť stalo vyhľadávaným miestom turistov z celého sveta. Miestne horstvo síce dosahuje relatívne nižších nadmorských výšok, ale čo sa týka krásy možno podobné nájsť len veľmi ťažko a o ideálne podmienky pre aktívny odpočinok tu rozhodne nie je núdza. Kúzlu miestneho okolia len ťažko odolá máloktorý turista a pre milovníkov lezenia sa táto oblasť stala drogou, ktorá sa už musí užívať pravidelne. Vďaka nesmierne širokej škále možností vyžitia a prívetivosti miestnych obyvateľov tu platí pravidlo, že túto oblasť jednoducho nemožno navštíviť len raz. Z pôvabného mesta Cavalese, centra oblasti, vedie kabínková lanovka na vrchol Alpe Cermis. Úhradou pobytovej taxy vzniká klientovi nárok na kartu FiemmEmotion Card oprávňujúca k bezplatnému využitiu lanoviek po dobu pobytu.

Bressanone (nemecky Brixen) je s 20 tisíc obyvateľmi tretím najväčším mestom autonómnej provincie Bolzano (Alto Adige / Südtirol), pre 72% občanov mesta je materinským jazykom nemčina. Je to historické, umelecké, kultúrne, ekonomické, spoločenské a administratívne centrum oblasti Valle Isarco (Eisacktal). Romantickému historickému centru dominuje pôvodne gotický dóm zo 13. storočia, barokovo prestavaný v 17. storočí. Našinci v Brixenu vyhľadávajú múzeum dokumentujúce tunajší nedobrovoľný pobyt Karla Havlíčka Borovského.

Passo Tonale je známy priesmyk s nadmorskou výškou 1.883 metrov na hraniciach Trentina a Lombardie pod ľadovcom Presena. Z typicky letných aktivít sa tu ponúka najmä nespočetné množstvo zaujímavých trás na horské bicykle aj pešie túry, vrátane náročných vo výške 3.000 metrov medzi Castellaccio a Pisganou, kedysi hranicou medzi Talianskom a Rakúsko-Uhorskom. Medzi početné stopy strašných bojov I. svetovej vojny sa radia tunely, pevnosti, rebríky a pod. Majestátne je okolitá scenéria horských skupín Adamello a Ortles-Cevedale. Spomenúť musíme aj prekrásne 9jamkové golfové ihrisko Valbione vo výške 1.500 metrov nad Ponte di Legno.

Val di Pejo je bočné údolie Val di Sole, je to veľmi kľudný mikroregión známy svojou minerálnou vodou a lanovkami šplhajúcimi až do výšky 3.000 m n. m. Do samého srdca Národného parku Stelvio, ktorého časť náležiace Trentine má svoje sídlo v Cogolo di Pejo. Na dosah, alebo už autom, na bicykli, alebo trochu zdĺhavejšie pešou túrou, sú známe horské strediská Marilleva a Tonale / Ponte di Legno so svojimi lanovkami (a Passo Tonale aj s ľadovcom Presena).

Lavarone leží na náhornej plošine neďaleko známejšej Folgaria v oblasti Trentino na samej hranici s provinciou Vicenza patriaca už pod Benátsko. Je sídelným miestom komunity 12 obcí (Magnifica Comunità degli Altipiani cimbri), kde sa hovorí starobylým pôvodne bavorským dialektom "cimbro". Pri obci sa nachádza jazero Lago di Lavarone, kde sa dá v lete kúpať a kde svoje dovolenky často trávil Sigmund Freud. Ide o príjemne kľudné miesto obklopené prírodou, ideálne pre rodinnú dovolenku.


Doporučené trasy:

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz
Brno, Mikulov, Viedeň, Linz

a ďalej

Salzburg, Innsbruck, Brenner, diaľničný zjazd Bolzano Nord, Nova Levante, Passo Costalunga, Vigo di Fassa, Canazei

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?