NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Hlavná ponuka oblasti

plachtenie vrátane škôl jachtingu a windsurfingu, výlety loďou i člny, kanoistika, veslovanie, rybárčenie, prechádzky pozdĺž jazera i do hôr, nekonečné možnosti trekkingu aj cyklistickej turistiky všetkých náročností, horolezectvo, jazda na koňoch, 7 golfových ihrísk okolo jazera; kúpanie v jazere, jazda na vodných lyžiach, kitesurfing, rogalo, paragliding, škola pilotovanie hydroplánov

Lago di Como - dovolenka v štýle hollywoodských hviezd

Lago di Como (alebo tiež Lario podľa latinského názvu Lacus Larius) je fjordovité jazero v Taliansku ktoré sa v podobe vidlice "Y" rozdvojuje k juhu (táto časť sa potom nazýva Lago di Lecco) a na severe zasahuje do južných výbežkov Álp pokrytých často aj v lete na vrcholkoch snehom. Jazerom preteká rieka Adda, na ľavom brehu prítok Pádu. Vodná plocha, ležiaca v nadmorskej výške 197 metrov, v lete poskytuje takmer rovnako teplú vodu ako neďaleké ligurské more. Navyše Vás tu však obklopí jedna z najkrajších európskych krajín, lemovaná ohromujúcimi horskými scenériami. Jazero je tiež veľmi bohaté na ryby. Nachádza sa na území provincií Como (západná časť) a Lecco (východná časť) v Lombardii. Má rozlohu 146 km², je 51 km dlhé a 4,5 km široké. Po Gardskom jazere a Lago Maggiore je tretie najväčšie v Taliansku a so svojou maximálnou hĺbkou 410 m patrí medzi najhlbšie v Európe.

Atraktívne prírodné scenárie a svetské letoviská

Fascinujúca kombinácia tyrkysovo modrej vody, príjemného podnebia, bujnej subtropickej vegetácie a fantastických horských scenérií radí Lago di Como na samý vrchol ponuky prestížnych európskych letných pobytov. Západné národy a samozrejme domáci Taliani to vedia už dávno, obmedzená ponuka ubytovania daná najmä okolitými strmými brehmi však drží tunajšie ceny relatívne vysoko, čo je spolu s väčšou vzdialenosťou a nutnosťou prekonať alpské priesmyky dôvodom, prečo českí a slovenskí návštevníci zatiaľ ku "Comu" nejazdia v takých počtoch, ako k populárnejšiemu, nám bližšiemu a väčšiemu jazeru Lago di Garda. Kto však raz skúsi Lago di Como, často sa ihneď zmení v trvalého klienta. Možno aj vás to sem bude vábiť znovu a znovu, rovnako ako napríklad rad hviezd sveta showbusinessu na čele s Georgeom Clooneym.

Cez dva kilometre prevýšenia

Rozdiely nadmorských výšok sú v oblasti Lago di Como naozaj značné, jazerné brehy sú až na výnimky strmé a hornaté, najvyšší vrchol okolia, Monte Legnone s 2.609 m n. M. delí od jazera len šesť kilometrov. Od hladiny je to teda na krátke vzdialenosti bezmála dva a pol kilometra výškového rozdielu. Do svahov nad jazerom šplhajú početné cesty, z ktorých sa často na lesknúcu sa hladinu jazera naskytujú pohľady ako z lietadla. Doporučeniahodné sú tieto famózne okruhy ako pre motorkárov, tak aj pre zdatných cyklistov.

Romantické plavby po jazere

Snáď najmalebnejšie scenérie pri jazere Lago di Como Vás čakajú v mieste, kde sa vodná hladina pri pohľade od severu rozdeľuje na dve dlhé ramená. Mestečka Menaggio, Varenna a Bellagio, každé na inom brehu, vytvárajú akýsi trojuholník spojený frekventovanými lodnými linkami.

Výber z rušných stredisiek aj pokojných miest

Como je hlavné mesto rovnomennej provincie. Leží pri najjužnejšom cípe jazera, ktorá je podľa neho pomenované. Mesto Como priamo susedí s najjužnejšie položeným mestom Švajčiarska Chiasso. Como leží v nadmorskej výške 201 m n. m. a je najväčším z miest na brehoch jazera Lago di Como. Najkrajší výhľad na jazero je z námestia Piazza Cavour. Hlavné ekonomické sektory mesta sú turistika a priemysel, ale svetoznáme je Como aj pre svoju hodvábnu manufaktúru.


Z pamiatok je možné menovať Dóm zo 14. storočia a starobylý kostol Brolleto z roku 1215. V centre starého mesta v blízkosti jazera a katedrály nájdete veľký pomník slávneho tunajšieho rodáka, fyzika Alexandra Voltu. Dobre je zachované aj stredoveké opevnenie mesta.


Pognana Lario leží na prudkom svahu nad východným pobrežím vetvy jazera smerujúce k mestu Como. Miesto bolo osídlené už Rimanmi, v stredoveku bolo pevnosťou, z ktorej sa dodnes zachovali len zvyšky. Turistickými atrakciami sú pôvodné románske kostoly San Miro a San Rocco s cennými freskami a krásnymi výhľadmi na Lago di Como.


Bellagio je trojtisícové mestečko ležiace v malebnej polohe vo svahu nad jazerom na východnom brehu jazera Como, na polostrove, ktorý južnú časť jazera delia do dvoch ramien. Jeho úzke strmé uličky ponúkajú nečakané priehľady na jazero. Bellagio bolo osídlené už okolo roku 600 pr. n. l. Galom a v rímskej dobe bolo miesto vyhľadávaným letným sídlom bohatých rímskych vrstiev, ako to popisuje napríklad Plínius mladší, ktorý tu mal podľa niektorých domnienok svoju vlastnú vilu. Za Napoleonovho panstva si v Bellagiu gróf Francesco Melzi, viceprezident "Predalpskej republiky", postavil v rokoch 1808-1810 klasicistickej prepychovú vilu, kam pozýval vznešených hostí. Pobýval tu napríklad cisár František I. Rakúsky, Ferdinand I. Dobrotivý, knieža Metternich, Stendhal, alebo neskôr Ferenc Liszt. Od roku 1825 začali po jazere jazdiť parníky a do Bellagia prichádzala vznešená milánska spoločnosť, od polovice storočia aj medzinárodná spoločnosť. Najprv vznikali šľachtické vily, ktoré sa časom premenili na hotely, pričom mnohé z nich doteraz fungujú. Bellagio sa stalo výletným a kúpeľným mestom pre vyššie vrstvy a aj keď sa turistická prevádzka počas 20. storočia silno rozvinula, nestal sa kvôli svojej exkluzivite nikdy masovým mestom. Od roku 1959 má v krásnej Ville Serbelloni nad mestom pobočku Rockefeller Foundation, ktorá tu usporiadávala konferencie a pozýva sem na pobyty významných spisovateľov a vedcov. Slávny režisér Luchino Visconti nakrútil na nábreží Lungolago Europa jednu zo scén filmu Rocco a jeho bratia (1960).


Mezzegra patrí do oblasti Tremezzina, ktorá leží na západnom brehu západnej vetvy jazera Lago di Como približne 20 až 30 km od mesta Como. Siaha od obce Campo po Cadenabbia di Griante. Je zaujímavým cieľom pre milovníkov umenia a prírody. Jednotlivé obce, ktoré oblasť Tremezzina tvoria, sa vyznačujú atraktívnymi malými uličkami, podchodmi a starými domami, zdobenými nástennými maľbami. Meno oblasti dala obec Tremezzo. Ide o zónu veľmi známu a preslávenú aristokratickou turistikou, ktorá sa tu vyvinula už od 18. storočia. Dodnes možno obdivovať vily so záhradami a hotely z tejto éry. Miesto je tiež známe významnou historickou udalosťou - práve tu bol partizánmi 28. apríla 1945 popravený Benito Mussolini aj jeho družka Claretta Petacci.


Tramezzinou prechádza hlavná časť slávneho pešieho chodníka Greenway del Lago, cesty, ktorá sa vinie viac ako 10 km cez obce Colonna, Sala Comacina, Ossuccio, Lenno, Mezzegra, Tremezzo a Griante. Je ideálny na preskúmanie historických mestečiek, vidieka a ponúka početné výhľady na jazero.


Cadenabbia (tiež Cadenabbia di Griante) je malá obec ležiaca medzi Menaggio a Tremezzo na západnom brehu jazera Lago di Como. Je to obľúbené letovisko, už od 19. storočia najmä britských návštevníkov. Autorka Frankensteina Mary Shelleyová bývala v hoteli Albergo Grande v roku 1840. V roku 1891 bol v Cadenabbia postavený jeden z prvých anglikánskych kostolov v Taliansku. Cadenabbia je tiež vyhláseným jarným a jesenným kúpeľným rezortom, vďaka nesmiernej kráse okolitých scenérií a vegetácie, ako aj vďaka svojej chránenej pozícii. Toto miesto si obľúbil aj nemecký spolkový kancelár Konrad Adenauer, ktorý tu vo Ville la Collina pravidelne trávil svoje dovolenky. Od roku 1977 je vila používaná inštitútom Konrad-Adenauer-Stiftung ako konferenčné centrum.

Užitečné odkazy

www.lakecomo.it


www.larioonline.it


https://greenwaylagodicomo.com/en/


Doporučené trasy:

Praha, Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Lindau, Bregenz, Chur, San Bernardino, Bellinzona, Lugano, Chiasso a ďalej Cernobbio, Mezzegra, Cadenabbia alebo Como, Pognana Lario, Bellagio

Brno, Mikulov, Wien, Klagenfurt, Udine, Padova, Bergamo, Cantù a ďalej Cernobbio, Mezzegra, Cadenabbia alebo Como, Pognana Lario, Bellagio

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?