NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

BENEFITY:

  • krásne bohato vetvené jazero obklopené horami na pomedzí Švajčiarska a Talianska
  • parádny výhľad na jazero z najvyššieho vrcholu Monte Generoso
  • 2 lanovky šplhajúce sa na vyhliadkové hory Monte San Salvatore a Monte Brè
  • krásny vysokohorský chodník vedúci z Monte San Salvatore do dediny Carona a ďalej až k Morcote
  • lanovka z mesta Serpiano na Monte San Giorgio, horu chránenú UNESCO s mnohými vzácnymi pravekými fosíliami
  • panoramatická plavba po jazere umožňujúca objaviť bohatstvo regiónu
  • talianska exkláva Campione d'Italia známa svojími kasínami
  • stredomorská klíma a množstvo kúpeľov lákajúcich mnohých turistov

Lago di Lugano – členité jazero na švajčiarsko - talianskych hraniciach

Luganské jazero (taliansky Lago di Lugano alebo Lago Ceresio) je jazero v Lombardských Alpách ležiace na juhu kantónu Ticino vo Švajčiarsku a v severnej Lombardii v Taliansku v nadmorskej výške 270 m. Je pomenované podľa švajčiarskeho mesta Lugano. Má rozlohu 48,7 km². Dosahuje maximálnej hlĺbky 288 m a má objem 6,5 km³. Aj keď nie je jazero obzvlášť veľké, vyznačuje sa rozmanitosťou, jeho brehy často lemujú hory. Vzniklo v poslednej dobe ľadovej v miestach, kde sa stretli dva ľadovce, čoho dôsledkom je jeho extrémne členitý tvar.

Známe vyhliadkové hory týčiace sa z prudkých brehov

Brehy sú prudké, členité a krásne. Známe vyhliadkové hory na brehu sú Monte Bré (925 m n. m.) východne a Monte San Salvatore (912 m n. m.) západne od Lugana; ďalej Monte Generoso (1.701 m n. m.) na juhovýchodnom brehu. Medzi južnými výbežkami jazera leží poloostrov tvorený horou Monte San Giorgio (1.097 m n. m.). Prírodná rezervácia, ktorá sa na tejto hore rozkladá, je od roku 2003 zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO – ide totiž o unikátne a mimoriadne bohaté nálezisko skamenelín pravekých živočíchov súbtropického mora.

Plavba po jazere za poznaním bohatstva regiónu

Prítoky jazera sú Vedeggio, Cassarate a Magliasina. Z jazera odteká rieka Tresa, ktorá ústí do Lago Maggiore. Jarný až letný vzostup hladiny dosahuje 1,5 m a je zapríčinený roztápaním snehu v povodí jazera. Na jazere je rozvinutá miestna vodná doprava. Plavba po jazere vám umožní objaviť bohatstvo regiónu: npríklad mestečko Morcote s hotelmi a nádherne položeným renesančným kostolom Santa Maria del Sasso s neskorou románskou zvonicou alebo obec Gandria, stelesnenie tradičnej malej rybárskej dediny na brehu Lugánskeho jazera.

Stredomorská klíma a luxusné kúpeľné letoviská

Do Talianska zasahuje niekoľko výbežkov jazera a tiež sa na jeho brehu nachádza talianska exkláva Campione d'Italia, ktorá je známa svojími kasínami. Južne od Lugana prechádza cez jazero po náspe Melide dialnica a železnica spájajúca švajčiarsku Bellinzonu s talianskym mestom Como.

Jazero ležiace svojou prevážnou časťou v najjužnejšom výbežku Švajčiarska má stredomorskú klímu, je tu mnoho kúpeľov a pobrežie láka mnoho turistov.

Okolo jazera pozáva rada parkov na relaxačné prechádzky. Napríklad park Scherrer v Morcote, ktorý kombinuje sochy a architektúru z mnohých epoch s cedrami, mexickými borovicami, kafrom, eukalyptom, azalkami, palmami, bambusom atť. alebo park Belvedere priamo na brehu Lugánskeho jazera. Na jar tu môžu návštevníci obdivovať kvitnúce magnólie a kamélie v plnej kráse.

Zaujímavosti na švajčiarskej strane jazera

Prázdninový raj Lugánskeho jazera vám umožní objaviť i históriu a kultúru Švajčiarska, napríklad v celnom múzeu v Gandrii (tiež nazývanom „Múzeum pašerákov“), ktoré ukazuje, ako riskantne pašeráci obchodovali v tomto kedysi veľmi chudom regióne, alebo park „Švajčiarsko v miniatúre“, ktorý predstavuje najdôležitejšie atrakcie Švajčiarska v meradle 1:25. Pokiaľ máte radi literatúru, nenechajte si újsť múzeum Hermanna Hessa v Montagnole, kde spisovateľ strávil polovicu svojho života.

Porto Ceresio – skvelé miesto pre dovolenku i výlety do okolia

Porto Ceresio ležiace kúsok od švajčiarskych hraníc na talianskej strane jazera Lago di Lugano je pôvabná trojtisícová obec, ktorá je vďaka svojej dopravne výhodnej a panoramatickej polohe skvelým miestom pre dovolenku. Porto Ceresio tiež predstavuje vynikajúci východiskový bod k výletom do mnohých talianskych miest, napr. do Varese či Milána.

Užitočné odkazy

https://www.comune.portoceresio.va.it/c012113/zf/index.php/musei-monumenti

https://www.luganoregion.com/it/cosa-fare/sport-e-tempo-libero/esperienze-leisure-e-per-famiglie/attivita-per-famiglie

https://www.myswitzerland.com/it/destinazioni/lago-di-lugano/


Doporučené trasy:

Praha, Plzeň, Rozvadov, Regensburg a ďalej München, Lindau, Bregenz, Chur, San Bernardino, Bellinzona, Lugano, Ponte Tresa, Porto Ceresio

Brno, Mikulov, Sankt Pölten, Linz a ďalej München, Lindau, Bregenz, Chur, San Bernardino, Bellinzona, Lugano, Ponte Tresa, Porto Ceresio

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?