NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Benefity

  • vodné aktivity od kúpania v jazere, jachtingu, vodných lyží, kitesurfingu a windsurfingu cez výlety loďou, kanoistiku či veslovanie až po rybárčenie
  • prechádzky pozdĺž jazera i do hôr, nekonečné možnosti trekkingu i cyklistickej turistiky všetkých náročností
  • 10 golfových ihrísk okolo jazera (4 vo Švajčiarsku, 6 v Taliansku)
  • horolezectvo, jazda na koňoch, tenis, paragliding
  • Alpyland – letná bobová dráha na hore Mottarone
  • lákavé ochutnávky syrových špecialít a lokálnych vín

Lago Maggiore (čo taliansky znamená Veľké jazero) je jazero ležiace čiastočne v talianských regiónoch Piemont a Lombardie a švajčiarskom kantóne Ticino, má rozlohu 212,5 km², 4/5 leží v Taliansku a zostávajúca 1/5 vo Švajčiarsku. Dosahuje od Álp až k Pádskej nížine. Ako ostatné jazerá v regióne vzniklo topením ľadovca na konci poslednej doby ľadovej, je ohraničené strmými svahmi. Na juhu je prehradené morénou. Nadmorská výška hladiny je 193 m. Jazero je 66 km dlhé a až 10 kilometrov široké, čím sa radí na druhé miesto (po Gardskom jazere) v Taliansku, maximálna hĺbka je 372 m. Jazerom preteká rieka Ticino, prítok Pádu. V jazere sa nachádza niekoľko ostrovov. Vegetácia je bujná – nájdeme tu figy, granátové jablká, olivy, apod. Na Boromejských ostrovoch rastú dokonca i citrusy či korkové duby.

Pri meste Arona stojí od roku 1698 medená socha svätého Karla Boromejského, kardinála a reformátora církve, ktorý sa tu narodil v roku 1538. Kolosálna socha vysoká 23 m (35 m s podstavcom) bola až do stavby Sochy svobody v New Yorku najvyššou sochou s vnútorným schodiskom na svete.

Na východnej strane jazera priamo oproti mestečku Stresa je do strmej skaly vytesaný kláštor Santa Caterina del Sasso.

Oggebbio je obec s 900 obyvateľmi v oblasti Piemont, 11 kilometrov severne od Verbanie. Dominuje mu kampanila San Pietro di Gonte, so svojími 42 metrami nejvyššia v regióne Alto Verbano. Vynikajúca mikroklíma svedčí pestovaniu kvetín, najmä kamélií. Lesy okolo Oggebbia sú potom pretkané fantastickými chodníkmi s výhľadmi na jazero Lago Maggiore. Kopce nad Oggebbiom sú posiate mnohými šľachtickými vilami.

Verbania je tridsaťtisícová provinčná metropola (provincie Verbano-Cusio-Ossola), najväčšie mesto pri jazere Lago Maggiore. Leží pri severnom okraji Verbanského (alebo tiež Boromejského) zálivu a hľadí na prekrásne Boromejské ostrovy. Mesto vzniklo až v roku 1939 spojením niekoľkých obcí a jeho názov je odvodený z latinského mena jazera Lago Verbanus. Príjemná klíma a nádherné okolie sem priťahujú tisíce turistov. Miestna časť Suna sa chváli stredovekým jadrom, radou zaujímavých víl a sviežich záhrad. Promenáda Lungolago di Suna lemovaná magnóliami je ideálnym miestom k prechádzkam pozdĺž jazera s nádherným panoramatickým výhľadom na záliv a ostrovy.

Meina je pekné a malebné dvojapoltisícové mestečko na piemontskej strane jazera Lago Maggiore. Osídlené bolo už v dobe bronzovej. Je tu niekoľko zaujímavých kostolov, najmä Chiesa di Santa Margherita, Chiesa di San Rocco a Chiesa della Madonna di Fatima. Brehy jazera lemujú honosné vily. Meina je vhodné pre kľudnú a ničím nerušenú dovolenku na brehoch jazera Lago Maggiore.

Dormelletto leží južne od mesta Arona. Obec a jej miestna časť "Dormello" sú známymi pojmami vo svete jazdectva – chovajú sa tu závodné kone rasy Dormello – Olgiata, k ním sa radia niektorí z najslávnejších cvalových koní sveta. Pri obci sa nachádzajú dve cenné pobrežné rezervácie, Canneti di Dormelletto a Lagoni di Mercurago. Miestna prehistorická palafitická dedina (domy stojace na kôloch nad vodou) bola v roku 2011 zapísaná na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

UŽITOČNÉ ODKAZY

www.lagomaggiore.net

www.comune.meina.no.it


Doporučené trasy:

Praha, Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Lindau, Bregenz, Chur, San Bernardino, Bellinzona, Locarno, Oggebbio, Verbania, Meina, Arona, Dormelletto

Brno, Mikulov, Wien, Klagenfurt, Udine, Padova, Bergamo, Milano, Busto Arsizio, Dormelletto, Arona, Meina, Verbania, Oggebbio

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?