NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

HLAVNÁ PONUKA OBLASTI

Plachtenie vrátane škôl jachtingu a windsurfingu, výlety loďou aj člny, kanoistika, veslovanie, rybárčenie, prechádzky pozdĺž jazera aj do hôr, nekonečné možnosti trekkingu aj cyklistickej turistiky všetkých náročností, horolezectvo, jazda na koňoch, 10 golfových ihrísk okolo jazera (4 vo Švajčiarsku, 6 v Taliansku), tenis, kúpanie v jazere, jazda na vodných lyžiach, kitesurfing, paragliding, lanová dráha na horu Mottarone zo Stresy, Alpyland - letná bobová dráha na hore Mottarone, ochutnávky syrových špecialít a lokálnych vín

Druhé najväčšie talianske jazero láka prírodnými krásami aj luxusom

Lago Maggiore (čo taliansky znamená Veľké jazero, možno sa stretnúť tiež s názvom Lago Verbano podľa mesta Verbania na jeho brehu) je jazero ležiace čiastočne v talianskych regiónoch Piemont a Lombardia a vo švajčiarskom kantóne Ticino. Jazero má rozlohu 212,5 km², z čoho 4 / 5 leží v Taliansku a zostávajúca 1/5 vo Švajčiarsku. Dosahuje od Álp až k okraju Pádskej nížiny. Ako ostatné jazerá v regióne, jazero Lago Maggiore vzniklo topením ľadovca na konci poslednej doby ľadovej, je ohraničené strmými svahmi. Severný koniec je lemovaný balvanmi pochádzajúcimi z ľadovca. Na juhu je prehradená morénou. Nadmorská výška hladiny je 193 m. Zmeny výšky hladiny sú asi 4 m za rok, najvyššej úrovne dosahuje v júni až v júli. V zime nezamŕza. Jazero je 66 km dlhé a až 10 kilometrov široké, čím sa radí na druhé miesto (po Gardskom jazere) v Taliansku. Jeho maximálna hĺbka je 372 m. Je zároveň najhlbším a najnižšie položeným jazerom vo Švajčiarsku. Jazerom preteká rieka Ticino (ľavostranný prítok Pádu), ktorá dala meno jedinému rýdzo italskojazyčnému švajčiarskemu kantónu. Najznámejším mestom na švajčiarskych brehoch Lago Maggiore je Locarno, známe predovšetkým filmovým festivalom a pútnickým kostolom Madonna del Sasso. Západne od neho potom leží známe letovisko Ascona so svojou jazernou promenádou.

Rad atraktívnych ostrovov a ostrovčekov

V jazere sa nachádza niekoľko ostrovov. U švajčiarskeho Brissago sa nachádzajú dva ostrovy Isole di Brissago, na väčšom z nich je známa botanická záhrada Parco botanico del Cantone Ticino. Severne od talianskeho letoviska Cannero Riviera ležia dva skalnaté ostrovčeky so zrúcaninou hradu zo 13. storočia, ktoré sa volajú Castelli di Cannero. U Stresy ležia štyri Boromejské ostrovy - Isola Bella, Isola Madre, Isola dei Pescatori (tiež známy ako Isola Superiore) a Isola di San Giovanni. Vegetácia je rovnako bujná ako u iných jazier v oblasti severne od Milána. Nájdeme tu figy, granátové jablká, olivy, apod. Na Boromejských ostrovoch rastú dokonca aj citrónovníkmi, pomarančovníky, korkové duby a svätojánsky chlieb.

Obria socha sv. Karla Boromejského a kláštor vytesaný v skale

Najväčšie mesto na jazere je talianska Verbania, južne od ktorej sa rozširuje jazero do Verbanského zálivu, kde sa do jazera vlieva rieka Toce. Na protiľahlej, južnej, strane zálivu leží mesto Stresa, ktorého architektúra je typickou ukážkou vznešeného šarmu kúpeľov. Ďalej na juhu sa nachádza mesto Arona, na ktorého severnom predmestí Sacro Monte di San Carlo stojí od roku 1624 (stavba však trvala 74 rokov, slávnostné otvorenie prebehlo v roku 1698) medená socha svätého Karla Boromejského, ktorý sa tu narodil v roku 1538, kardinála , spolu s Ignácom z Loyoly najväčšieho reformátora rímskokatolíckej cirkvi v 16. storočí. Bol svätorečený v roku 1610, len 26 rokov po svojej smrti. Kolosálna socha (COLOSS di San Carlo Borromeo) vysoká 23 m (35 m s podstavcom) bola až do stavby Sochy slobody v New Yorku najvyššou sochou s vnútorným schodiskom na svete. Na východnej strane jazera priamo oproti mestečku Stresa je do strmej skaly vytesaný kláštor Santa Caterina del Sasso.

Strmé skaly okolo, príjemné podnebie a bujná subtropická vegetácia na brehoch jazera

Lago Maggiore fascinuje kombináciou čistej vody, nadmieru príjemným podnebím, bujnou subtropickou vegetáciou a fantastickými horskými scenériami a preto sa radí na samú špičku medzi prestížne európske rekreačne oblasti. Do prudkých svahov nad jazerom šplhajú cestičky, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné pohľady na hladinu jazera. Silne preto vábi ako motorkárov, tak aj zdatných cyklistov. Rovnako ako u Lago di Como aj tu je obmedzená ponuka ubytovania daná najmä okolitými strmými brehmi, ktorá vyháňa ceny ubytovania relatívne vysoko, čo je spolu s väčšou vzdialenosťou a nutnosťou prekonať alpské priesmyky dôvodom, prečo sem českí návštevníci zatiaľ nejazdia v takých počtoch, ako k bližšiemu jazeru Lago di Garda.

Oggebbio - kraj kamélií, ktorý Verdiho inšpiroval k zloženiu opery Aida

Oggebbio je mestečko, teda skôr väčšia obec s 900 obyvateľmi v provincii Verbano-Cusio-Ossola v oblasti Piemont, 11 kilometrov severovýchodne od Verbania. Oggebbio bolo lénom šľachtickej rodiny Morigami sídliaca na 6 km vzdialenom hrade Frini. Oggebbio dominuje Kampanila farského kostola San Pietro di Gonto, so svojimi 42 metrami, najvyššou v regióne Alto Verbano. Výtečná mikroklíma svedčí o pestovaní kvetín, najmä kamélií. Prekrásna Villa Anelli vo svojich záhradách pestuje cca 200 rôznych kultivarov kamélií. Lesy okolo Oggebbio sú potom pretkané fantastickými chodníkmi s výhľadmi na jazero Lago Maggiore. Kopce nad Oggebbio sú posiate mnohými šľachtickými vilami, o jednej z nich sa traduje, že tu Giuseppe Verdi našiel inšpiráciu k zloženiu opery Aida.

Stresa - bohaté mestečko zvané perla Lago Maggiore

Stresa je mestečko zvané "perla" jazera Lago Maggiore. Leží v naozaj sugestívnej pozícii u južného okraja Verbanského zálivu a hľadí na prekrásne Isole Borromeo (Boromejské ostrovy, teda Isola Bella, Isola Madre a Isola dei Pescatori) aj cez jazero na kláštor Santa Caterina del Sasso vytesaný do strmej skalnej steny. Príjemná klíma a nádherné okolie, ako aj harmonická architektúra, priťahujú už od konca 19. storočia každoročne tisíce turistov. Z tunajších početných slávností a kultúrnych festivalov možno menovať Stresa Festival, čiže hudobné týždne Stresy a jazera Lago Maggiore. Promenáda Lungolago je ideálnym miestom pre pokojné prechádzky po boku luxusných historických secesných budov pozerajúc sa na jazero. Miestami stretnutia miestnych obyvateľov sú námestia Piazza dell'Imbarcadero a Piazza Marconi, živé miesta stále plné ruchu a pohybu.

Meina - pokojné mestečko na brehu jazera plné pamiatok

Meina je pekné a malebné dva a pol tisícové mestečko severne od Arona a južne od Stresy, teda tiež na piemontskej strane jazera Lago Maggiore. Osídlené bolo už v dobe bronzovej. Je tu niekoľko zaujímavých kostolov, najmä Chiesa di Santa Margherita, Chiesa di San Rocco a Chiesa della Madonna di Fatima. Brehy jazera lemujú honosné vily. Meina je vhodné pre pokojnú a ničím nerušenú dovolenku na brehoch jazera Lago Maggiore.

UŽITEČNÉ ODKAZY

www.lagomaggiore.net

www.stresaturismo.it

www.comune.meina.no.it

http://www.comune.oggebbio.vb.it/nordic-walking-trekking.asp?a=16&b=0


Doporučené trasy:

Praha, Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Lindau, Bregenz, Chur, San Bernardino, Bellinzona, Locarno, Oggebbio, Verbania, Stresa, Meina

Brno, Mikulov, Wien, Klagenfurt, Udine, Padova, Bergamo, Milano, Busto Arsizio, Arona, Meina, Stresa, Verbania, Oggebbio

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?