NEV-DAMA a.s.

Ako správne mazať bežky

Kam na bežky

Patríte medzi milovníkov bielej stopy alebo vás beh na lyžiach láka? Objavte s nami kombináciu pôvabu tejto obľúbenej športovej aktivity a krás horskej krajiny.

Pokiaľ na bežkách začínate a neviete, ako ich správne mazať, inšpirujte sa našim článkom, ktorý vás zoznámi so základnými druhmi voskov, ošetrením sklznice, postupom aj pravidlami mazania.

Aké potrebujete príslušenstvo?

  1. Kartáč – špeciálna medená a nylonová kefa slúži na "otvorenie sklznice"
  2. Žehlička – je určená k roztaveniu a zapracovaniu vosku do sklznice, prípadne sa dá použiť korok
  3. Škrabky a čističe – špeciálne škrabky, stierky a čističe slúžia na odstránenie prebytočného vosku, iné sa používajú pre stúpací a sklzný vosk

Čím začať a ako pri mazaní postupovať?

  1. Nájdenie mazacej komory

    Mazaciu komoru klasických lyží nájdete zhruba v strede bežky – pod topánkou lyžiarov a zároveň v určitej vzdialenosti od jej špičky a päty. Dĺžka mazacej komory sa líši v závislosti od typu bežiek, štýlu jazdy a postave bežca. Jednoduchým trikom, ako nájsť mazaciu komoru, je obutie lyží na rovnej podložke a položenie papiera pod sklznicu. V mieste, kde je možné papierom pohybovať, sa nachádza mazacia komora.

  2. Čistenie lyže

    Pred každým lyžovaním je nutné najprv očistiť bežky od starého vosku a nečistôt (ak je to potrebné). Pri klasických bežkách sa najprv odstraňuje vosk v stúpacej zóne a potom na sklznici. Používajú sa k tomu špeciálne škrabky a čističe.

  3. Otvorenie sklznice

    Pred mazaním bežiek základným parafínom je vhodné "otvoriť" sklznicu kefou. Podstata spočíva v zahriatí sklznice, jej zdrsnení a odstránení zvyškov parafínu a mikroskopických nečistôt, vďaka čomu je sklznica pripravená absorbovať viac vosku, ktorý na nej vydrží podstatne dlhšie.

  4. Nanesenie parafínu

    Aplikujte dostatok parafínu, aby sa pri zažehľovaní žehlička nedotýkala sklznice. Mäkký parafín môžete nanášať za studena. Ak potrebujete parafín zmäkčiť, priložte ho na rozohriatu žehličku. Aplikujte kompaktnú vrstvu parafínu viac ťahmi a dostatočným tlakom. Špeciálnu starostlivosť venujte mazacej komore.

  5. Zažehlenie

    Pri zažehľovaní sa držte písomnej informácie voskov. Predpísanú teplotu nikdy neprekračujte o viac ako 30 ˚C (ak nemáte žehličku s teplotnou stupnicou, sledujte, ako sa parafín topí – nesmiete cítiť ani vidieť dym).

  6. Zoškrabanie zvyškov

    Po zažehlení nechajte lyže vychladnúť (okrem extrémne tvrdých parafínov). Až potom zoškrabte všetko nepotrebné. Začíname žliabkom špeciálnou škrabkou, nasleduje plocha sklznice. Škriabte rovnomerne od špičky k pätke kým zo sklznice odchádza parafín. Nezabudnite ľahko očistiť hrany lyží.

  7. Leštenie

    Posledným krokom je opätovné kartáčovanie až do úplného vyleštenia sklznice.

Aké existujú druhy voskov?

Podľa funkcie členíme vosky na:

  • Sklzné vosky (parafíny) – znižujú trenie, ktoré vzniká pohybom bežky na snehu. Ich účelom je dosiahnuť hladký povrch sklznice, do ktorého sa nezadrhávajú kryštály snehu.
  • Stúpacie vosky – ich cieľom je umožniť odraz lyžiarov z plochy sklznice pri zastavení a zaťažení lyže, ale zároveň nezvyšovať trenie pri sklze. Aplikujú sa do mazacej komory.

Aký vosk použiť?

Vosk vyberajte s ohľadom na aktuálne snehové podmienky a teplotu:

  • Sklzné vosky – sú označené farbou, ktorá je vhodná pre určitú teplotu (pozor, farebné značenie sa u rôznych výrobcov mierne odlišuje):
    • červený – teploty od 1 ˚C a vyššie
    • fialový – pre teploty v rozmedzí -2 ˚C až 2 ˚C
    • modrý – pre teploty v rozmedzí -6 ˚C až -1 ˚C
    • zelený – pre teploty v rozmedzí -15 ˚C až -5 ˚C
  • Stúpacie vosky – delia sa podľa farieb a konzistencie (pozor, farebné značenie sa u rôznych výrobcov mierne odlišuje):
    • tekuté – na hrubozrnný, primrzlý, zľadovatelý a starý sneh:
      • červený – teploty od 0 ˚C a vyššie
      • stříbrný – pre teploty v rozmedzí 0 ˚C až 3 ˚C
      • fialový – pre teploty v rozmedzí -3 ˚C až 3 ˚C
      • modrý – pre teploty v rozmedzí -6 ˚C až 0 ˚C
    • tuhé – jemnozrnný a nový prachový sneh:
      • červený – teploty od 1 ˚C a vyššie
      • fialový – pre teploty v rozmedzí -2 ˚C až 2 ˚C
      • modrý – pre teploty v rozmedzí -6 ˚C až -1 ˚C
      • zelený – pre teploty v rozmedzí -15 ˚C až -5 ˚C

Ak vyrážate na bežky na celý deň a neviete presne, aké snehové podmienky nastanú, používajte skôr mäkké, teplé vosky. Mazaciu komoru odporúčame ošetriť tekutým stúpacím voskom.

V prípade, že počítate s oteplením počas bežkovania, vyskúšajte vrstvenie voskov – na základný vosk naneste mäkší vosk (je vhodné ho zažehliť) a potom aplikujte tvrdší vosk. Až sa v teréne zotrie tvrdý vosk, začne plniť svoju funkciu mäkký vosk. Tento postup platí pre sklzné aj stúpacie vosky. Pre zvýšenie odolnosti a dlhšiu trvanlivosť ochrannej vrstvy je možná taktiež aplikácia hneď niekoľkých vrstiev voskov. Tú docielite nanesením o stupeň tvrdšieho vosku a následne vosku, ktorý zodpovedá vonkajšej teplote. Pri voskovaní sa potom postupuje bežným spôsobom.

Ak viete, že celý deň bude mrznúť a sneh zostane tvrdý, aplikujte na základný parafín tvrdý vosk vhodný do mínusových teplôt, starostlivo ho rozotrite a zažehlite a potom naneste vrstvu mäkšieho klistru do stúpacej komory. V prípade prekĺzania bežiek počas stúpania aplikujte viac mäkkých stúpacích klistrov.

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?