NEV-DAMA a.s.

Vodné športy

Dovolenka pri jazere
Nie je nič príjemnejšie, než sa v horúcich letných dňoch ponoriť do osviežujúcej vody. Vynechajte tento rok more a vyskúšajte krištáľovo čistú vodu jazier v obklopení nedotknutej prírody.

Letná dovolenka nemusí byť len o kúpaní a opaľovaní pri vode. Objavte najobľúbenejšie vodné športy súčasnosti a vyskúšajte tento rok na dovolenke pri jazere niečo nové. Zažijete veľa zábavy, pocítite nával adrenalínu a získate neopakovateľné zážitky.

Windsurfing

Windsurfing je v podstate kombináciou surfingu a plachtenia. Jazdec stojí na špeciálnej doske a za pomoci plachty využíva silu vetra k pohybu na vode. Plachta je k doske pripevnená ohybným kĺbom, ktorý umožňuje riadenie smeru pohybu. S windsurfingom môžete začať sami, ale bez pomoci niekoho skúseného vám začiatky pôjdu veľmi ťažko. Začiatočníkom preto odporúčame využiť windsurfingové školy.

Kitesurfing

Kitesurfing alebo kiteboarding spočíva v pohybe po vode na špeciálnej doske s využitím ťažného draka – tzv. kite. Aj v prípade kitesurfingu odporúčame začiatočníkom absolvovať kurz kitingu. Osvojíte si tak hneď v začiatkoch správne návyky a techniku, ušetríte veľa času a nervov, nezničíte si vybavenie a predovšetkým neriskujete úraz.

Paddleboarding

Paddleboarding je stále obľúbenejší vodný šport, ktorý spočíva v pohybe po vode na doske s využitím dlhého pádla. Ide o aktivitu, ktorú zvládnete aj bez kurzu pre začiatočníkov, nie je príliš náročná na vybavenie a navyše je skvelá pre vaše telo. Pri paddleboarding zapájate svaly na nohách, rukách, chrbte i bruchu, takže ide o perfektný spôsob, ako si zlepšiť fyzickú kondíciu a vytvarovať postavu. Paddleboarding, prevádzkovaný na pokojných vodách jazera, je navyše pomerne bezpečný a vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Vodné lyžovanie

Ak radi lyžujete v zime na horách, nenechajte si túto aktivitu ujsť ani na letnej dovolenke. Vyskúšajte vodné lyžovanie – šport, pri ktorom idete po vode na špeciálnych vodných lyžiach s pomocou ťažného člna alebo vleku. Vodné lyžovanie je pomerne náročné na rovnováhu a koordináciu pohybov, avšak môžete s ním začať bez akejkoľvek predchádzajúcej prípravy alebo kurzu. Ak sa vám vodné lyžovanie zapáči, nadchne vás tiež wakeboarding – kombinácia vodného lyžovania s technikami surfingu. Pri wakeboardingu sa po vodnej hladine pohybujete na tzv. wakeboarde (doska podobná snowboardu s inými rozmermi a tvarom) ťahanom ľoďou či káblovým vlekom.

Jachting

Ak dávate prednosť vodným športom, pri ktorých sa nemusíte namočiť, odporúčame vám jachting. Jachting je spôsob jazdy po vodnej hladine na plachetných lodiach, ktorý umožňujú ich plachty poháňané vetrom. Predtým, ako začnete s jachtingom, je však vhodné absolvovať kurz plachtenia. Existujú jednodňové kurzy, ktoré vás zoznámia so základmi jachtingu aj viacdenné kurzy pre pokročilých.

Pre plachetnice do 12 m2 plochy plachiet nepotrebujete kapitánsky preukaz, pre plachetnice nad 12 m2 plochy plachiet sa však už nezaobídete bez kapitánskeho preukazu, ktorý získate po absolvovaní špecializovaného kurzu a teoretických skúšok. Pre plachetnice nad 20 m2 plochy plachiet a motory nad 20 kW navyše potrebujete prax. Iné podmienky platia pre jachting na vnútrozemných vodných cestách a iné podmienky pre jachting na mori.

Potápanie

Milovníkom podvodného sveta odporúčame na dovolenke pri jazere potápanie. Nielen morské hlbiny sú vhodné na spoznávanie podvodných krás pri potápaní, šnorchlovaní či freedivingu (potápanie bez dýchacieho prístroja). Napr. v alpských jazerách môžete pod hladinou vďaka prevažujúcej dobrej viditeľnosti obdivovať bohatý zelený porast, sladkovodné ryby, rôzne skalné a kamenné útvary a pod. Pri jazerách sa dokonca organizujú potápačské kurzy a skúšobné ponory. Pozor: na väčšine rakúskych jazier je možné potápanie len so špeciálnou potápačskou ARGE kartou, ktorá je spoplatnená.

Plavba na lodičke, vodnom bickyli, vodnom skútri

Ak vás na dovolenke pri jazere láka predovšetkým pozorovanie krásnej okolitej krajiny, vyberte si namiesto adrenalínových vodných športov plavbu na lodičke alebo vodnom bicykli. Milovníkom rýchlosti a vetra vo vlasoch urobí radosť jazda na vodnom skútri. Pre jazdu na malom plavidle bez motorového pohonu nepotrebujete žiadne oprávnenie. Pre riadenie vodného skútra už musíte vlastniť preukaz VMP (vodca malého plavidla).

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?