NEV-DAMA a.s.

Cestovanie so psom

Dovolenka so psom
Nedokážete si predstaviť dovolenku bez vášho štvornohého maznáčika? Vďaka nám nemusíte! Predstavujeme vám letné pobyty, na ktoré môžete vyraziť so psom.

Podmienky pre cestovanie so psom do zahraničia

Aj váš štvornohý priateľ si zaslúži dovolenku. Ak patríte medzi zapálených psíčkarov, ktorí si nedokážu predstaviť, že by svojho chlpatého maznáčika nechali doma a sami vyrazili na prázdniny, budú sa vám hodiť naše rady a tipy, čo všetko zariadiť pred dovolenkou so psom.

Čo musíte vášmu štvornohému miláčikovi obstarať predtým, než s ním vycestujete na dovolenku do cudziny?

  1. Pas pre malé zvieratá – pas je oprávnený psovi vystaviť tzv. schválený veterinár
  2. Elektronický čip či tetovanie – psíka ním označí veterinárny lekár
  3. Platné očkovanie proti besnote
  4. Pri cestách do niektorých štátov je nutné splniť aj ďalšie podmienky, napr. ošetrenie proti kliešťom (o prípadných ďalších podmienkach vstupu domácich zvierat sa informujte na veľvyslanectve danej krajiny alebo na Štátnej veterinárnej správe)

Cestovné poistenie pre psa

Nielen ľudia, ale aj domáci miláčikovia môžu mať dohodnuté cestovné poistenie. Aj psíkov totiž na dovolenke často stretávajú žalúdočné ťažkosti či iné zdravotné problémy a ich ošetrenie u veterinára je spojené s nemalými finančnými výdavkami. Z toho dôvodu je vhodné dojednať cestovné pripoistenie domácich zvierat. Odporúčame vám také, ktoré kryje nielen náklady na veterinárnu starostlivosť počas pobytu v zahraničí, ale aj zodpovednosť za škodu spôsobenú zvieraťom a dopravu a pobyt zvieraťa v útulku v prípade choroby či úrazu jeho majiteľa.

Ako cestovať so psom a čo mu zabaliť

Pred samotnou cestou vášho štvornohého priateľa vyvenčite a príliš ho nekŕmte pre prípad, že by mu v dopravnom prostriedku prišlo zle. Pribaľte so sebou dostatok pitnej vody a misku. Ak je to možné, robte často prestávky, počas ktorých nechajte psíka vždy dostatočne prebehnúť, vyvenčiť a napiť. Je tiež vhodné vziať na dovolenku krmivo, na ktoré je pes zvyknutý, jeho obľúbenú hračku a deku na ležanie, aby sa cítil čo možno najviac v pohode. Samozrejmosťou je potom obojok, vodítko a náhubok.

Na dovolenku so psom autom

Pokiaľ je pes zvyknutý na cestovanie autom, je práve auto najvhodnejším dopravným prostriedkom pre vašu spoločnú cestu na dovolenku. Váš štvornohý kamarát musí sedieť na zadnom sedadle, byť pripútaný špeciálnymi pásmi či umiestnený vo fixovanej dopravnej prepravke s protišmykovým dnom. Je možné ho taktiež prevážať v zadnom priestore vozidla oddelenom prepážkou, napr. mriežkou.

Na dovolenku so psom lietadlom

Na dlhšie trasy je nutné cestovať so psom lietadlom. Menší psi (do hmotnosti 8 kg) sú prepravovaní v kabíne lietadla v prenosnej prepravke, ktorá sa musí zmestiť pod sedadlo pred vami. Väčšie psy cestujú v nákladnom priestore lietadla vo fixovanej schránke. Pred cestovaním lietadlom s vaším štvornohým miláčikom sa informujte o aktuálnych podmienkach prepravy domácich zvierat (poplatky a pod.) priamo u dopravcu a nezabudnite ho o skutočnosti, že poletíte na dovolenku so psom, včas informovať. Odporúča sa nechať si vystaviť potvrdenie o rezervácii, aby ste sa vyhli prípadným problémom pri odbavení.

Psie hotely

Ak váš štvornohý miláčik neznáša cestovanie a nechcete ho vystavovať zbytočnému stresu, využite služby psích hotelov. V psom hoteli psíka v čase vašej neprítomnosti postrážia, postarajú sa o jeho kŕmenie, venčenie, zábavu a pohodu.

Psí hotel vyberajte podľa potrieb svojho verného priateľa. Niekde psíkov ubytovávajú v samostatných izbách, inde v spoločných priestoroch s ďalšími psami alebo vo vonkajších kotercoch. Ak nechcete, aby sa vášmu psíkovi alebo vám príliš cnelo, nájdite si psí hotel, ktorý umožňuje vzájomný kontakt, napr. cez skype. Vášmu domácemu miláčikovi môžete tiež zabezpečiť nadštandardnú starostlivosť v podobe kúpeľa, fénovania, strihania, farbenia srsti, starostlivosti o labky a pod. Dobré je navštíviť hotel ešte pred tým, ako sa rozhodnete do neho svojho psa umiestniť. Oveľa lepšie spoznáte miestnu atmosféru, než keby ste si len prezerali webové stránky psieho hotela.

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?