NEV-DAMA a.s.

Autom do Chorvátska

Lacná dovolenka pri mori

Túžite po letnej dovolenke pri mori, ktorá vám neurobí dieru do rozpočtu? Vďaka našim lacným zájazdom k moru môžete mať letnú dovolenku plnú slnka za neopakovateľnú cenu!

Letná dovolenka v Chorvátsku sa blíži a je najvyšší čas naplánovať si vhodnú trasu pre cestu autom, zistiť aktuálne ceny diaľničných poplatkov a mýtneho aj ceny pohonných hmôt. V našom článku nájdete všetky tieto informácie prehľadne na jednom mieste.

Kadiaľ ísť do Chorvátska

Najvhodnejšia trasa pre cestu autom do Chorvátska, samozrejme, závisí na vašej východiskovej a cieľovej destinácii, čase, v ktorom sa na cestu vydávate a skutočnosti, či preferujete čo najrýchlejšiu, najkratšiu či najlacnejšu trasu. Predstavujeme vám štyri najvyužívanejšie cesty:

  1. Praha – Brno – Viedeň – Graz – Maribor – Záhreb – a ďalej k pobrežiu: táto trasa meria približne 1 000 km (Praha – Zadar). Ide o jednu z najrýchlejších trás, ktorá je navyše bez spoplatnených tunelov.
  2. Praha – České Budějovice – Linec – Wels – Graz – a ďalej k pobrežiu: jasná voľba pre tých, ktorí nemajú príliš v obľube D1 alebo im cesta cez Viedeň vychádza na rannú špičku. Trasa je dlhá približne 930 km (Praha – Zadar). Po ceste sú však platené tunely (Gleinalm 9 EUR, Bosruck 5,50 EUR).
  3. Praha – České Budějovice – Salzburg – Villach – Lublaň – Istria: v prípade cesty na Istriu ide o dobrú voľbu. Trasa je dlhá približne 800 km (Praha – Istria). Aj tu však po ceste stretnete platené tunely (Tauern a Katschberk 12 EUR, Karawanken 7,40 EUR).
  4. Brno – Bratislava – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Lendava – Varaždin – Záhreb – a ďalej k pobrežiu: v súčasnosti stále populárnejšia voľba pre tých, ktorí odchádzajú z Moravy a chcú sa vyhnúť platbe za rakúsku a slovinskú diaľničnú známku. Trasa je dlhá necelých 800 km (Brno – Zadar).

Diaľničné známky a mýto

Diaľničné poplatky v Rakúsku

Desaťdňová rakúska diaľničná známka vás v roku 2020 vyjde na 9,40 EUR za osobný automobil do 3,5 tony. Ďalšou možnosťou je nákup dvojmesačnej diaľničnej známky, ktorá stojí 27,40 EUR. Ak idete na dovolenku na 14 dní, oplatí sa však kúpiť desaťdňovú diaľničnú známku po ceste tam i späť, než platiť za známku dvojmesačnú. Známku môžete zakúpiť online na stránkach spoločnosti ASFINAG alebo klasicky na rakúskych benzínkach či diaľničných priechodoch.

V Rakúsku sú spoplatnené tiež prejazdy niektorých tunelov a mostov:

A 9 Gleinalm tunnel 9 EUR
A 9 Bosruck tunnel 5,50 EUR
A 10 Tauern tunnel EUR
A 10 Katschberg tunnel EUR
A 11 Karawanken tunnel 7,40 EUR
A 13 Brenner  9,50 EUR
S 16 Arlberg 10 EUR

Prehľadný rozpis poplatkov pre jednotlivé úseky nájdete na stránkach ASFINAG.

Diaľničné poplatky v Slovinsku

Tiež v Slovinsku je nevyhnutné zaobstarať si diaľničnú známku. Slovinská diaľničná známka pre osobný automobil a karavany do 3,5 tony stojí v roku 2020 15 EUR na týždeň a 30 EUR na mesiac.

Diaľničné poplatky na Slovensku

Na Slovensku funguje elektronický systém diaľničných známok – ide teda iba o úhradu diaľničného poplatku. Desaťdňová známka pre osobné automobily do 3,5 tony vás vyjde na 10 EUR a mesačná na 14 EUR. V prípade štrnásťdňovej dovolenky sa teda rozhodne oplatí zakúpiť si mesačnú diaľničnú známku.

Diaľničné poplatky v Maďarsku

Tiež v Maďarsku stačí zaplatiť elektronický poplatok, ktorý pre osobné automobily do 3,5 tony činí 13,26 EUR (3 500 HUF) na 10 dní alebo 18,11 EUR (4 780 HUF) na mesiac.

Tip: ak sa chcete poplatku za maďarskú diaľničnú známku vyhnúť, nejazdite z Bratislavy po diaľnici na Győr, ale cez Mosonmagyaróvár mimo diaľnicu rovno na Szombathely.

Mýto v Chorvátsku

V Chorvátsku sa diaľničné poplatky nehradia formou diaľničných známok, ale mýta – pri vjazde na diaľnicu obdržíte kartičku, ktorú pri výjazde vrátite a priamo na mieste v hotovosti alebo platobnou kartou uhradíte mýto za prejdený úsek. Ďalšou možnosťou je elektronické zariadenie ENC, vďaka ktorému ušetríte 21,74 % ceny poplatkov a navyše budete môcť využívať vyhradené pruhy. Výška mýta v Chorvátsku sa líši v závislosti na sezóne. Mýto v hlavnej sezóne (júl – september) je vyššie, ako mimo sezónu. Ceny sa pohybujú okolo 40 HRK na 100 km. Ich aktuálnu výšku na jednotlivých úsekoch nájdete na webe Chorvátskych diaľníc.

Kde tankovať

Pohonné hmoty sú pri ceste autom do Chorvátska dôležitou položkou vo výdavkoch. Pripravili sme pre vás tabuľku cien benzínu a nafty v SR, Chorvátsku, Maďarsku, Rakúsku, Slovensku a Slovinsku, aby ste sa mohli ľahko rozhodnúť, kde sa vám oplatí tankovať. V prípade cesty cez Rakúsko a Slovinsko natankujte v ČR a potom dočerpajte ešte v Rakúsku. Vyhnite sa tankovaniu predovšetkým v Slovinsku. Ak idete cez Slovensko a Maďarsko, oplatí sa vám načapovať kdekoľvek okrem Chorvátska.

Krajina Cena 1 l benzínu v EUR Cena 1 l nafty v EUR

ČR

1,206

1,190

Chorvátsko

1,415

1,399

Maďarsko

1,221

1,277

Rakúsko

1,170

1,162

Slovensko

1,186

1,059

Slovinsko

1,281

1,257

Dáta aktualizované v januári 2020.

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?