NEV-DAMA a.s.

Autom do Talianska

Lacná dovolenka pri mori

Túžite po letnej dovolenke pri mori, ktorá vám neurobí dieru do rozpočtu? Vďaka našim lacným zájazdom k moru môžete mať letnú dovolenku plnú slnka za neopakovateľnú cenu!

Rovnako ako každý rok, aj tento rok vyráža na dovolenku do Talianska mnoho Čechov a Slovákov autom. Dôvody sú jasné: nižšia cena dovolenky, pohodlie vlastného vozidla a časová flexibilita. Pokiaľ tiež mierite na dovolenku k moru do Talianska autom, inšpirujte sa našimi tipmi na najlepšej trasy a zoznámte sa s nutnými výdavkami na cestu vrátane aktuálnych cien pohonných hmôt v jednotlivých krajinách.

Najlepšie trasy pre cestu do Talianska autom

Najlepšia trasa pre cestu autom do Talianska, samozrejme, záleží na vašej východiskovej a cieľovej destinácii. Poradíme vám, aké sú najkratšie, najrýchlejšie a najpohodlnejšie cesty do najviac navštevovaných oblastí Talianska.

  1. Východné trasy (pre cesty k Jadranskému moru)
  • Praha – České Budějovice – Linec – Villach – Jadran: cesta je dlhá približne 750 km a trvá približne 8 hodín a 30 minút (Praha – Bibione), ide o najrýchlejšiu trasu z Prahy na Jadran.
  • Praha – Plzeň – Mníchov – Villach – Jadran: cesta je dlhá cca 890 km, trvá asi 9 hodín a 30 minút (Praha – Bibione). Ide o dlhšiu trasu, ktorá je však o poznanie pohodlnejšia, pretože na rakúskych diaľniciach strávite menej času a vyhnete sa tak zbytočným IG-L úsekom so zníženou rýchlosťou kvôli obmedzeniu emisnej záťaže a špeciálnym obmedzeniam znižujúcim rýchlosť v nočných hodinách, aby ste nerušili miestnych obyvateľov a zver.
  • Brno – Viedeň – Štýrský Hradec – Villach – Jadran: Moravania dôjdu k Jadranu najrýchlejšie cez Viedeň a Graz. Cesta je dlhá približne 700 km a trvá približne 8 hodín.
  1. Západná trasa (pre cesty do Milána, Janova, Toskánska a stredného Talianska)
  • Praha – Mníchov – Innsbruck – Brenner – Tyrhénské more: cesta je dlhá približne 1 000 km a trvá približne 11 hodín (Praha – Florencia). Ak vás bude navigácia pri Mníchove smerovať cez Švajčiarsko, vyhnite sa mu a držte sa ukazovateľov na Innsbruck, aby ste nemuseli platiť švajčiarsku diaľničnú známku. Západná trasa je vhodná len pre Čechov, Moravania opäť využijú trasu cez Viedeň, Graz a Villach, ktorá je najkratšia a zároveň najrýchlejšia.

Pozor: na vyššie spomínaných trasách sú spoplatnené úseky. Prejazd Brennerského priesmyku stojí 9,50 EUR a prejazd tunela St. Michael po ceste cez Villach vyjde na 12 EUR.

Tip: vyhnite sa štartu okolo piatkovej 16. hodiny hneď potom, ako skončíte v práci alebo v sobotu ráno – rovnaký nápad majú tisícky ďalších ľudí. Lepšie je vyraziť na noc a ušetriť si čas strávený v zápchach.

Diaľničné poplatky na ceste autom do Talianska

Diaľničné poplatky v Rakúsku

Diaľničné poplatky sa v Rakúsku hradia pomocou diaľničnej známky. Môžete ju zakúpiť na rakúskych čerpacích staniciach alebo online v elektronickej podobe z pohodlia domova. Rakúska diaľničná známka pre vozidlá do 3,5 tony stojí v roku 2020 9,40 EUR na 10 dní a 27,40 EUR na dva mesiace. V prípade štrnásťdňovej dovolenky sa teda oplatí zakúpiť dve desaťdňové známky. Okrem toho je v Rakúsku spoplatnený tiež prejazd niektorých tunelov a mostov:

A 9 Gleinalm tunnel 9 EUR
A 9 Bosruck tunnel 5,50 EUR
A 10 Tauern tunnel EUR
A 10 Katschberg tunnel EUR
A 11 Karawanken tunnel 7,40 EUR
A 13 Brenner  9,50 EUR
S 16 Arlberg 10 EUR

Prehľadný rozpis poplatkov za prejazd rôznych úsekov nájdete na webe partnerskej spoločnosti rakúskych diaľníc ASFINAG.

Diaľničné poplatky v Nemecku

S úhradou diaľničných poplatkov v Nemecku si nemusíte robiť starosti. Prejazd nemeckých diaľnic je pre osobné automobily zadarmo.

Diaľničné poplatky vo Švajčiarsku

Ak idete do Talianska autom cez Švajčiarsko, budete si musieť zaobstarať tiež švajčiarsku diaľničnú známku. Zoženiete ju na väčšine švajčiarskych benzínových pumpách, na colných úradoch na hraničných priechodoch, miestnych poštách a ďalších bežných predajných miestach. Cena ročnej švajčiarskej diaľničnej známky činí pre vozidlá do 3,5 tony v roku 2020 40 CHF. Iná ako ročná diaľničná známka nie je k dispozícii. Vo Švajčiarsku je spoplatnený tiež prejazd niektorých tunelov.

Mýto v Taliansku

Na rozdiel od vyššie spomínaných krajín sa v Taliansku nehradia diaľničné poplatky formou diaľničnej známky, ale mýta. Poplatky sa vyberajú vo väčšine prípadov pri výjazde z diaľnice v mýtnych bránach a možno ich hradiť v hotovosti, platobnou kartou alebo predplatenou kartou Viacard, ktorú kúpite na benzínových pumpách, v trafikách a pod. Pre časté prejazdy po Taliansku je vhodné využiť automatizovaný systém Telepass (bezdrôtové zariadenie), ktorého najväčšou výhodou je to, že umožňuje prejazd mýtnou bránou bez zastavenia.

Mýto sú povinní hradiť vodiči všetkých osobných vozidiel, motocyklov aj vozidiel nad 3,5 tony. Cena mýtneho pre osobný automobil do 3,5 tony činí približne 9 EUR na 100 km. Pre zistenie presnej výšky diaľničných poplatkov na konkrétnom úseku odporúčame použiť kalkulačku mýta.

Kde tankovať

Pripravili sme pre vás tabuľku s prehľadom cien pohonných hmôt v jednotlivých štátoch po ceste do Talianska, aby ste zistili, kde sa vám oplatí tankovať. Ako vyplýva z tabuľky nižšie, najdrahšie sú pohonné hmoty v Taliansku. Najlacnejšie načerpáte benzín aj naftu v Rakúsku.

Krajina Cena 1 l benzínu v EUR Cena 1 l nafty v EUR

ČR

1,206

1,190

Taliansko

1,636

1,530

Nemecko

1,431

1,300

Rakúsko

1,170

1,162

Švajčiarsko

1,340

1,423

Dáta aktualizované v januári 2020

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?