Antverpy

Objavte s nami to najkrajšie, čo Antverpy ponúka.

Antverpy – mesto diamantov

Antverpy sú druhým najväčším mestom Belgicka a najväčším mestom Vlámskeho regiónu. Ponúkajú naozaj mnoho zaujímavých turistických atrakcií.

Antverpy majú bohatú históriu, vznikli v 7. storočí ako malá osada na rieke Šelde. V 12. storočí sa stali dôležitým obchodným centrom. Zlatý vek Antverp nastal v 16. storočí, kedy boli jedným z najbohatších a najvyznámnejších miest Euvrópy. Umelecký rozkvet sa dátuje najmä do 17. storočia, kedy sa Antverpy stali centrom baroka a domovom významných umelcov ako Petrus Paulus Rubens.

Obchodný význam Antverp spočíval hlavne v dôležitom prístave, ktorý mal monopol na obchod s korením a striebrom z Nového sveta. Po roku 1585 Antverpy čiastočne stratili na význame vo svetovom námornom obchode po dobytí regiónu Španielmi. Antverpy sa počas druhej svetovej vojny stali cieľom nemeckých rakiet V-2, ktoré mesto veľmi poničili, ale zničiť prístav sa Nemcom nepodarilo.

I v modernej dobe sú Antverpy významným prístavom, kultúrnym mestom a centrom diamantového priemyslu. Pomenovanie „Jeruzalém západu“ si mesto vyslúžilo vďaka Židom, ktorí tu tvoria od 16. storočia veľkú komunitu a obchod s diamantami je ich doménou. Antverpy sú známe ako svetové centrum spracovania diamantov – spracovanie surových diamantov či obchodom s nimi na tunajšej burze sa zaoberá viac než 1600 firiem, tj. asi 27000 osôb.

Dnešné Antverpy sú zmesicou historických pamiatok, modernej architektúry a živej kultúrnej scény, čo z nich robí obľúbenú turistickú destináciu. Žije tu približne 529 tisíc obyvateľov. Väčšina Antverp leží prevažne na pravom brehu rieky Šeldy, teda na západnom okraji centrálnej časti historického Brabantského vojvodstva; na ľavom brehu rieky sa rozkladá len štvrť Linkeroever, historicky náležiaca k Flámsku.

Olympijské hry v Antverpách 1920

V roku 1920 sa tu konali od prvej povojnovej olympijské hry. Nad štadiónom v Antverpách prvý raz v histórii zavlála vlajka s piatimi kruhmi, závodníci premiérovo zložili olympijský sľub. Prvú účasť na hrách zaznamenalo samostatné Československo. Československá výprava získala dva bronzy, z toho jednu v ľadovom hokeji, ktorý bol vtedy súčasťou letných hier (zimné olympiády sa začali organizovať až od roku 1924). Sparťan Karel Pešek-Káďa získal v hokeji bronz a mohol sa stať prvým Čechom, ktorý by získal na olympijských hrách medailu v dvoch kolektívnych športoch. Vo finále futbalového turnaja, ktorý hrali Čechoslováci proti domácim Belgičanom, však kapitán Káďa na protest proti výkonu rozhodcu odvolal tím z ihriska a Čechoslováci prišli i o striebornú medailu.

Hlavné turistické atrakcie Antverp

Dominantou mesta je gotická katedrála antverpskej diecézy, zasvätená Panne Márii, ktorá bola dostavaná v roku 1523. Jej stavba trvala 269 rokov. Katedrála meria na dĺžku 117 m, na šírku 65 m a náleží k nej 7 lodí a 14 kaplniek. Stavba má len jednu dokončenú vežu s výškou 123 m (najvyššia veža v Beneluxu). Hlavná klenba je podoprená 125 nosnými stĺpami. Katedrála má zvonkohru so 49 zvonmi. Vnútri sú štyri veľké obrazy od P. P. Rubensa a mnoho diel iných majstrov. Historické centrum mesta sa rozkladá okolo katedrály.

Severozápadne od katedrály sa nachádza bývalá hlavná tržnica Grote Markt so 67 m dlhou renesančnou radnicou a cechovné domy zo 16. a 17. storočia s bohatou sochárskou výzdobou. Južne od katedrály sa nachádza Groenplaats (Zelené námestie), ktorému dominuje socha Rubensa v nadživotnej veľkosti.

Medzi historickou zástavbou centra sa nachádza mimo iné budova nakladateľstva Plantin-Moretus zo 16. storočia, ktorá bola zapísaná na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ďalšími pamiatkami na zozname UNESCO sú dom Maison Guiette (jediná dochovaná stavba architekta Le Corbusiera v Belgicku) a zvonica tunajšej katedrály a radnice.

Nachádza sa tu i novogotická budova najstaršej finančnej burzy na svete. Začala fungovať už v roku 1531, niekoľko krát ale vyhorela.

Mesto má jednu z najstarších zoologických záhrad na svete. Priamo uprostred mesta si je možné prezrieť 4000 zvierat.

Ďalšie pozoruhodnosti Antverp:

  • Rubensov dom – múzeum v bývalom dome a ateliéri Petera Paula Rubensa
  • Stanica Antwerpen-Centraal – považovaná za jednu z najkrajších staníc na svete
  • MAS (Museum aan de Stroom) – moderné múzeum s výhľadom na mesto
  • Kráľovské múzeum výtvarných umení – zbierka vlámskeho umenia
  • Diamantová štvrť – svetoznáme centrum obchodu s diamantami
  • Prístav Antverpy – po Rotterdame druhý najväčší prístav v Európe
  • Eilandje – moderná štvrť s reštauráciami a múzeami

Obľúbené hotely