NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

BENEFITY

  • Kvarnerský záliv známy svojou výnimočnou krásou a priezračným morom
  • všadeprítomná bujná vegetácia a nádherné pláže i zátoky
  • horstvo chrániace pobrežie pred nepriazňou počasia z vnútrozemia
  • oblasť bohatého kultúrneho a historického dedičstva
  • národné parky Risnjak a svetovo známe Plitvické jazerá
  • jeden z turisticky najstarších a najrozvinutejších regiónov Chorvátska
  • vďaka stovkám rokov benátskej nadvlády miestami „talianska“ atmosféra
  • rezorty uspokokojúce i tých najnáročnejších návštevníkov
  • ideál pre odpočinok i skutočne aktívnu dovolenku
  • organizované výlety na ostrovy Cres, Lošinj, Krk, Rab a Pag

Kvarner - riviéra, ktorú si obľúbila už rakúska aristokracia

Kvarner zahŕňa oblasť nadväzujúci na Istrijský polostrov, pod ktorú patria ako pevninská časť (pobrežie Kvarnerského zálivu od Opatijskej riviéry až po Karlobag), tak aj skupina Kvarnerských ostrovov (súostrovie sa skladá z vonkajšieho pásu ostrovov - Cres, Lošinj, Unije, Susak, Ilovik a niekoľko malých ostrovčekov, až vnútorného pásu napospol veľkých ostrovov - Krk, Rab, Pag a niekoľko malých) v Jadranskom mori. K oblasti Kvarneru sú ďalej priradené regióny Lika a Gorski Kotar.

Pláže, kúpele aj vyžitie pre vyznávačov aktívnej dovolenky

Kvarner je medzi turistami veľmi obľúbený, najmä vďaka príjemnej klíme, všadeprítomnej bujnej vegetácii a nádherným plážam lemujúcimi čisté more. Oblasť je ako obyčajne bohatá aj čo sa týka flóry a fauny, na severe sa rozprestierajú hlboké lesy a Národný park Risnjak, juhovýchodne od zálivu sa rozkladá národný park Plitvické jazerá (viď popis severnej Dalmácie). Nad Kvarnerskou riviérou sa týči pohorie Učka s najvyšším vrcholom Vojak dosahujúcim nadmorskú výšku 1401 metrov. Toto horstvo chráni pobrežie pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi prichádzajúcimi z vnútrozemia. Kvarner je však aj oblasťou bohatého kultúrneho a historického dedičstva, aj preto je jedným z turisticky najstarších a najrozvinutejších regiónov Chorvátska. V centre pobrežného mesta Rijeka (taliansky Fiume), ale aj v mnohých ďalších menších mestách na pobreží, si vďaka stovkám rokov benátskej nadvlády pripadáte ako v Taliansku. Kvarnerská riviéra začína na severe tradičnými kúpeľmi Opatija a pokračuje po východnom pobreží Istrie. Svojou kúpeľnou tradíciou sú vyhlásené aj letoviská Lovran alebo Ičići a treba povedať, že ide často až o prepychové rezorty uspokojujúce aj tých najnáročnejších návštevníkov.

Dlhoročné skúsenosti vysokej kvality

Dôvodom je, že cestovný ruch sa v Kvarneri začal rozvíjať už pred viac ako 160 rokmi, preto dnes poskytuje v oblasti služieb to najlepšie. Kombinácia krásneho mora, ostrovov aj hôr je doslova nezabudnuteľná. Pobrežie má výrazne odlišný charakter od susednej Istrie alebo Dalmácie. Kvarner je ideálny nielen pre odpočinok, ale aj pre skutočne aktívnu dovolenku.

Široká ponuka rozličných výletov

Z tunajších 19 prístavov s viac ako 3000 miestami na kotvenie majú návštevníci možnosť prenájmu plachetníc, jácht a motorových člnov, ale môžu si dopriať aj organizované výlety na ostrovy Cres, Lošinj, Krk, Rab a Pag, alebo napríklad aj do talianskych Benátok. Z Kvarneru však môžete podnikať zaujímavé výlety aj do vnútrozemia Istrie alebo národného parku Risnjak.

Ideál pokojnej rodinnej dovolenky

Letoviská v Kvarneri sú, aj vďaka neveľkým rozmerom tamojších pláží a šírke pobrežia stiesneného lemom hôr, snáď okrem trochu rušnejšej Opatije, skôr menšie a pokojnejšie. Väčšina rezortov je zameraná najmä na rodinnú rekreáciu. Nájdete tu veľmi dobré zázemie a tiež ponuka ubytovacích kapacít je dostatočne pestrá. Dovolenku na Kvarneri si môžete spestriť množstvom kultúrnych, zábavných alebo športových podujatí, napríklad karnevaly v Rijeke.

Crikvenica je mesto v oblasti Vinodol 37 km južne od Rijeky. Má príjemné klimatické podmienky, vďaka ktorým sa pýši už viac ako storočnou históriou turizmu. Dnes je jedným z najvýznamnejších centier oblasti Kvarnerského zálivu. Tunajšia riviéra sa tiahne od Jadranova na severe po Selce na juhu. Mesto má tiež bohatú kúpeľnú tradíciu, nachádza sa tu množstvo sanatórií a kúpeľných pavilónov. Pri mori sú krásne piesočnaté pláže. Množstvo aktivít pre dospelých (tenis, loptové hry, vodné športy) aj pre deti robí z Crikvenice ideálne miesto rodinnej rekreácie. Možno tu navštíviť aj atraktívne morské akvárium. V septembri sa v Crikvenici organizuje Rybársky týždeň.

Selce je malé rybárske mestečko na pobreží Vinodolského prielivu 3 km juhovýchodne od Crikvenice. Má podobné prírodné podmienky ako Crikvenica, je však podstatne skromnejšie, aj keď i Selce sa chváli dlhoročnou tradíciou rodinnej rekreácie. Je tu liečebňa špecializovaná na liečenie srdečných, reumatických a respiračních chorôb. Na plážach nájdete drobné kamienky a piesok, pozvoľný prístup do mora je výhodou predovšetkým pre deti. Pláž pred hotelom Varaždin bola vyznamenaná tzv. Modrou vlajkou.

Novi Vinodolski je prístav a obľúbené letovisko pri ústí riečky Suha Ričina do Vinodolského prielivu (Vinodolski kanal), 9 km od Crikvenice. Obyvatelia pestujú vinnú révu, venujú sa rybárčeniu a službám v cestovnom ruchu. Novi Vinodolski má veľmi dobré podmienky pre kúpanie a príjemné klima vďaka hojnému borovicovému porastu.

Rab je známy ako krásny ostrov slnka a piesku. Môže sa pochváliť najväčším počtom piesočných pláží na chorvátskom Jadrane – je ich tu na tridsať. Najväčším strediskom cestovného ruchu je mesto Rab s cennými kultúrno-historickými pamiatkami. Ostrov leží v skupine Kvarnerských ostrovov, vo vnútornom páse. Od pevniny ho delí Velebitský prieliv (Velebitski kanal), od Pagu Pažský prieliv (Paški kanal), medzi Rabom a Cresom je prieliv Kvarnerić (kanal Kvarnerić). Hornatý ostrov má rozlohu 93,6 km2, vápencový chrbát Kamenjak je najvyšším bodom ostrova (vrchol Straža 408 m). Hrebeň Kamenjaku chráni odvrátenú stranu Rabu pred účinkami vetru bóra.

more a pláže

V posledných rokoch je oveľa väčšia pozornosť venovaná vylepšovaniu a údržbe pláží. Niet teda divu, že práve vďaka tejto starostlivosti sú pláže v oblasti Kvarnerského zálivu známe svojou výnimočnou krásou, priezračným morom a hojnou vegetáciou pozdĺž pobrežia. Mnoho z miestnych pláží, napríklad v strediskách Crikvenica, Baška alebo Šilo, je vyznamenané európskym certifikátom dokonalosti "Modrá vlajka". Jedná sa o medzinárodne uznávané ocenenie za vysoký štandard ochrany prírody, čistotu mora a jeho okolia, upravenosť a kvalitné sanitárne aj bezpečnostné podmienky.

Pobrežie Kvarnerského zálivu ponúka nespočetné množstvo prekrásnych miest na kúpanie - od piesočných cez kamienkové pláže, až po prírodné a skalnaté zátoky. Atrakciou letoviska Crikvenica je centrálna dlhá kamienková pláž Gradska plaža (v hlavnej sezóne od 1.6. do 15.9. sa tu platí vstupné), prechádzajúca na hrubý piesok s pozvoľným prístupom do mora. Je vhodná pre malé deti i osoby telesne postihnuté. Ostatné pláže sú kamienkovo - kamenité, taktiež s pozvoľným vstupom do mora. Ostrov Rab disponuje najväčším počtom piesočných pláží -  je ich tu 30.

V letných mesiacoch dosahuje teplota mora až 27°C.

Upozornenie -  z dôvodu výskytu morských ježkov a ostrejších kameňov v mori odporúčame obuv do vody.


Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?