NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Istria - najbližší chorvátsky Jadran

Istria je stálicou medzi českými a slovenskými turistami smerujúcimi na chorvátsky Jadran. Je nám geograficky najbližšie a nikdy neprestane lákať svojím priezračne čistým morom, zeleňou borovicových lesov a množstvom cenných historických pamiatok. Istrijskej pobrežie začína na hraniciach so Slovinskom a tiahne sa od mysu Savudrija na juh k mysu Kamenjak, kde sa otáča na severovýchod k Rijeke. Je to najväčšia, najnavštevovanejšia a najživšia oblasť cestovného ruchu na celom chorvátskom Jadrane a v celom Chorvátsku vôbec. Na polostrove Istria žije vyše 200 tisíc obyvateľov, z toho 62 tisíc v najväčšom meste a hlavnom hospodárskom stredisku Pula.

Všadeprítomné talianske dedičstvo miešajúce sa s Balkánom

Koncom prvej svetovej vojny pripadla Istria podľa mierových zmlúv Taliansku, hoci tu žilo trikrát viac Chorvátov a Slovincov než Talianov a slovanské obyvateľstvo bolo v Istrii doma už od čias sťahovania národov. Po druhej svetovej vojne pripadla Istria po dlhých rokovaniach nakoniec Juhoslávii. Po jej rozpade sa Istria stala súčasťou samostatného Chorvátska, kde malá časť na severe patrí Slovinsku (s mestami Portorož, Piran, Izola a Koper). Polohe na križovatke kultúr zodpovedá aj lokálnej kuchyni, kde sú ľahké jedlá stredomorského typu silne ovplyvnené najmä talianskou gastronómiou doplnené mäsitými pokrmami pôvodom z hornatého balkánskeho vnútrozemia. Všetko je doplnené vynikajúcimi vínami z miestnej provincie, z ktorých mnohé môžu smelo konkurovať zavedeným talianskym vínam.

Najmodernejšia infraštruktúra na pobreží Chorvátska

V posledných 40 rokoch vyrástla na západnom pobreží Istrie veľmi rozsiahle a neobyčajne rušné letoviská, ktoré na seba tesne nadväzujú a tiahnu sa často v dĺžke 10 až 20 kilometrov pozdĺž mora. Celková kapacita hotelov na západo-istrijskom pobreží presahuje 230 tisíc lôžok. V posledných 20 rokoch došlo na Istrii k výraznej modernizácii hotelov a apartmánov, prípadne k ich úplnej prestavbe, zvýšil sa počet bazénov, u mnohých nechýbajú animačné programy pre deti aj dospelých. Kamenisté istrijské pláže boli doplnené betónovými plošinami a terasami pre opaľovanie. Na pobrežie boli navezené okruhliaky a drobné kamienky, prípadne hrubý piesok.

Mestečká Istrie - klenoty benátskej architektúry

Na pobreží Istrie je rad krásnych miest antického alebo benátskeho pôvodu a každé si uchovalo vlastnú osobitosť. A nemožno pritom opomenúť ani doteraz málo známe vnútrozemie Istrie, plné cenných pamiatok minulosti a pôsobivé svojim neporušeným stredovekým rázom.

Poreč

Poreč je živé mesto s mnohými hotelmi, zábavou a rozsiahlou športovou ponukou. Z tunajších rímskych pamiatok vynikajú komplex Eufraziovej baziliky s prekrásnymi mozaikami pod záštitou UNESCO a ďalej zvyšky fóra a chrámu Neptúna a Marta. Cenné pamiatky tu zanechali aj Benátčania, ktorí centru mesta vtlačili dodnes pretrvávajúci ráz.


Doporučené trasy:

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Ljubljana,Postojna, smer Trieste

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Trieste

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Maribor, Ljubljana, Postojna, smer Trieste

Jihlava, Znojmo, Wien, Graz, Maribor, Ljubljana, Postojna, smer Trieste

a ďalej

Koper, Buje, Poreč

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?