NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

BENEFITY

  • lákavé teplé priezračne čisté more a prekrásne kamienkové pláže
  • borovicové lesy lemujúce pobrežie, výborné podmienky pre vodné športy
  • množstvo historických pamiatok, dátujúcich sa až do rímskych dôb
  • románsky Zadar a Šibenik, terasovito vystavaný nad ústim Krky
  • niekoľko národných parkov v čele so svetoznámymi Plitvickými jazerami
  • pohodová dovolenka v prevážne menších a kľudnejších letoviskách
  • priateľské prostredie starých rybárskych dedín, krásna príroda
  • početné maríny, s bohatou ponukou služieb i pre náročných jachtárov
  • bohaté možnosti výletov, zábavy, športu a spoločenského života

Severná Dalmácia - poklady svetového kultúrneho dedičstva

Severnú Dalmáciu navštevuje väčšina turistov hlavne kvôli teplému priezračne čistému moru a prekrásnym kamienkovým plážam. Priťahuje však aj množstvom historických pamiatok, datujúcich sa často až do rímskych čias, ako o tom svedčí napríklad Zadar s množstvom románskych pamätihodností alebo Šibenik, terasovito vystavaný nad ústím rieky Krka do mora, s katedrálou zapísanou na listinu svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.

Oblasť prekrásnych národných parkov

Žiadna iná oblasť sa tiež nemôže pochváliť hneď tromi národnými parkami, čo sú horské oblasti Paklenica a Krka a Severnej ostrovy Kornati. Dobre dostupný je odtiaľ aj Národný park Severný Velebit, a najmä Národný park Plitvické jazerá, 16 prekrásnych, kaskádovitých a priezračných jazier spojených 92 vodopádmi, najznámejší fenomén chorvátskeho vnútrozemia.

Pohodová dovolenka v menších a pokojnejších letoviskách

Severné pobrežie je charakterizované menšími letoviskami, ktorá sa začala turisticky rozvíjať až koncom 70. rokov. Spoločným menovateľom sú pekné kamienkové pláže, krásne borovicové lesy, čisté more, výborné podmienky pre vodné športy, priateľské prostredie v starých, jednoduchších rybárskych dedinách, pokoj a krásna príroda. Dostupnosť tohto pobrežia výrazne ovplyvnila novovybudovaná časť diaľnice do Splitu.

Prírodné podmienky severnej časti v oblasti od Karlobagu po Starigrad-Paklenica a v južnej časti vzájomne ostro kontrastujú. Severnú časť oblasti je možné charakterizovať ako takmer ľudoprázdnu, skalnatú pustatinu. Tvorí ju vlastne len uzučký pás pobrežia medzi morom a zrázy pohoria Velebit. Do prívetivejšej časti Severnej Dalmácie sa vstupuje pri letovisku Starigrad-Paklenica. Hory tu pozvoľna opúšťajú pobrežie a ustupujú do vnútrozemia. Až na tomto pobreží sa plne rozvíja ponuka pre turistický ruch.

Raj jachtárov a pestrá škála ďalších aktivít

Rušných, výstavných a honosných letovísk tu nie je veľa, tá existujúca si však už našla početné množstvo verných návštevníkov, ktorým vyhovuje tunajšia rovnováha prírodných a rekreačne športových podmienok aj bohaté možnosti zábavy a spoločenského života. Moderným doplnkom tunajších rozsiahlych rekreačných možností sú jachtárske prístavy - maríny, s bohatou ponukou služieb pre jachtárov aj pre tých, ktorí sa nimi ešte len túži stať.

Vrsi je malebná pokľudná obec s veľmi teplým a priezračne čistým morom. Leží na členitom poloostrove oplývajúcim radou zátok lemovaných prekrásnymi plážami. Vrsi je preto ideálnym miestom pre každého, kto túži prežiť dovolenku uprostred nedotknutej prírody a na pekných plážach bez davov. K jedinečnosti tejto turistickej lokality prispieva tiež všadeprítomná vôňa borovicového hája, ktorá naviac poskytuje i príjemný chládok.


Zaton je veľký rušný a dobre vybavený turistický rezort, ležiaci v Zadarskom prielive 15 km severozápadne od Zadaru. Návštevníci tu nájdu piesočnú pláž dlhú 1,5 km, veľa vodných a plážových atrakcií pre deti a dospelých, športový a zábavné programy. Obľúbené letovisko obklopené vinicami ponúka i staré jadro so zachovalými domčekmi typicky starobylého dedinského štýlu.

Zadar je hlavným strediskom Severnej Dalmácie a tiež významným prístavom. Stará časť mesta sa rozkladá na polostrove, ktorý bol v 16. stor. za tureckého nebezpečenstva prekopaný, takže vznikol ostrov, v čase mieru sa priekopa zase zasypávala. Najcennejšou pamiatkou je kostol sv. Donáta z 9. stor. Cestovný ruch je sústredený predovšetkým na severnom predmestí Borik, kde sú kamienkové pláže lemované borovicovým lesom, vyznamenané modrou vlajkou.

Biograd leží na polostrove neďaleko historického Zadaru a jedinečného súostrovia Kornati. Od roku 1019 bol sídelným a korunovačným mestom chorvátskych kráľov. Láka mnohých peknými plážami, zátokami a moderným jachtovým prístavom. Z nábreží sa ponúka úchvatný pohľad na Pašmanský prieliv s mnohými ostrovčekmi. Miestna časť Kumenat je malebná a vilová štvrť s vlastnou piesočnatou a kamienkovou plážou. S mestom vzdialeným 2 km je prepojená promenádou pozdĺž pobrežia lemovanou borovicami.

Vodice je malebné rybárske mestečko s krivolakými uličkami v starej časti ležiace 11 km severne od Šibeniku. Obklopujú ho vinohrady a borovicové lesy, skalnaté a kamienkové pláže a nespočetné množstvo malých zálivov; patrí medzi najzelenšie strediská na pobreží. Počas letných večerov je na promenáde plno ľudí a kaviarne praskajú vo švíkoch.

Šibenik je historické mesto a prístav rozkladajúci sa okolo členitého a malebného Šibenického zálivu, do ktorého ústí jedna z najkrásnejších krasových riek Krka. S otvoreným morom spája Šibenik úzky a hlboký prieliv sv. Antonína. Šibenik sa radí medzi vyhľadávané turistická letoviská – nachádza sa tu mnoho významných pamiatok, vrátane mimoriadne cennej katedrály sv. Jakuba, ktorá od roku 2000 patrí na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESO. Šibenik je mesto plné kostolov, je je ich tu cez 20. Navštíviť môžete i 4 mestské pevnosti (jednu na pobreží a tri v kopci nad mestom).

More a pláže

More na celom pobreží Severnej Dalmácie je veľmi čisté až priezračné s nespočetným počtom ostrovov a ostrovčekov a ponúka pokoj a pohodu. Je tiež veľmi vhodné pre potápanie a šnorchlovanie. Pláže sú až na málopočetné výnimky kamienkové, miestami skalnaté alebo prekryté betónovými plátmi určenými na opaľovanie. Je vhodnejšie používať obuv do vody, a to kvôli kameňom aj kvôli výskytu morských ježkov. Pobrežie je často lemované píniovými hájmi, pričom vôňa ich živice priaznivo pôsobí na respiračný systém. Väčšina letovísk ponúka pláže s pozvoľným vstupom do vody, takže sú vhodné aj pre malé deti a neplavcov. V miestach s betónovými plátmi sú k dispozícii schodíky pre ľahší vstup do vody. More je veľmi vhodné na prevádzkovanie jachtingu a ďalších vodných športov. Ostrovy kryjú pláže severodalmatského pobrežia pred vetrom a vlnami. Na hotelových plážach je často poskytovaný plážový servis, sú tu k dispozícii bary, sociálne zariadenia, sprchy a niekde aj reštaurácie, športoviská a detské ihriská. Prevažujú však pláže verejné, na ktoré si možno čokoľvek priniesť, ale ktoré nie sú pravidelne udržiavané a nemajú zázemie. Je nutné počítať s tým, že niektoré letoviská neponúkajú dokonca možnosť plážového servisu vôbec. K dispozícii sú aj naturistické pláže, spravidla na ostrovčekoch neďaleko od pevniny.

 


Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?