NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

BENEFITY:

  • Stredná Dalmácia najkrásnejšou oblasťou východného Jadranu
  • rozmanité ostrovy a členité pobrežie pod majestátnou hradbou hôr
  • rušné letoviská utopené v zeleni rozsiahlych borovicových lesov
  • bohatstvo umeleckých pamiatok mnohých tunajších miest a mestečiek
  • Split zapísaný do listiny svetového kultúrneho dedičstva UNESCO
  • často i viac než sto rokov stará tradícia prímorskej rekreácie
  • preslávené pláže s kombináciou hrubého piesku a drobnejších kamienkov
  • Makarská riviéra dnes vďaka novej dialnici návštevníkom na dosah ruky
  • skutočne nedozerné možnosti atraktívnych výletov do okolia

Stredná Dalmácia - najkrajšia oblasť východného Jadranu

Stredná Dalmácia je všeobecne spolu so svojimi ostrovmi pokladaná za najkrajšiu oblasť východného Jadranu, a to pre unikátnu harmóniu prírody a výtvorov ľudských rúk.

Kde prírodné poklady súťažia s malebnosťou miest a dedín

Príroda k nej bola naozaj štedrá: členité pobrežie s kúzelnými zátokami, žiariacimi svojimi belostnými drobnými okruhliakmi a pieskom, malebné siluety menších aj väčších ostrovov, plochejších aj hornatých, s nespočetnými polostrovmi a zálivmi, horská hradba pohoria Biokovo vyrastajúce priamo z pobrežia tesne nad rušnými letoviskami , zeleň rozsiahlych borovicových lesov, udivujúce bohatstvo umeleckých pamiatok tunajších miest a mestečiek, z ktorých Split je dokonca zapísaný do listiny svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.

Česi pioniermi dalmatínskeho turistického ruchu

Mnohé z tunajších letovísk majú starú tradíciu prímorskej rekreácie, siahajúcu väčšinou do obdobia po prvej svetovej vojne. Práve českí turisti boli v tejto oblasti pioniermi cestovného ruchu a niektoré nimi vtedy využívané ubytovacie objekty prežili po prestavbe až do dnešnej doby. Preslávené sú dalmatínskej pláže s kombináciou hrubého piesku a drobnejších kamienkov, ktorú označila väčšina návštevníkov za príjemnejšie, než sú kamenisté pláže Istrie. Tiahnu sa mnoho krát veľa kilometrov a rozsiahle borovicové lesy im poskytujú toľko žiadaný tieň.

Makarská riviéra dnes vďaka novej diaľnici na dosah ruky

Tunajšia bohatá a všadeprítomná vegetácia je bezpochyby jedným z významných aspektov pôvabu a obľuby najmä Makarskej riviéry, ktorá je najznámejšou súčasťou Strednej Dalmácie. Po stránke zábavy, športových príležitostí a kultúry sa tunajšie letoviska v posledných rokoch usilovne snažia dotiahnuť náskok západoistrijských stredísk. Výrazný dalmatínsky kolorit ovplyvňuje život na celom pobreží. Pre značnú časť návštevníkov je prínosom neustály kontakt s miestnymi obyvateľmi, poznávanie ich života a svojráznych zvykov. Automobilisti z Českej republiky navyše uvítajú teraz oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie cestné spojenie, ktoré umožňuje nedávno dokončená diaľnica Záhreb - Split - Dubrovník. Nedá sa nespomenúť ešte o nedozretných možnostiach výletov do okolia. Historický Šibenik, Trogir a Split, vodopády rieky Krka, rafting na rieke Cetine, výlet loďou na ostrovy Brač a Hvar, to je len pár tipov na jedinečné zážitky na Vašej dovolenke.

Ostrov Čiovo s rozlohou 28,8 km² a so 6 tisícmi obyvateľmi patrí do skupiny Stredodalmatských ostrovov. Je spojený s pevninou zdvíhacím mostom cez prieliv Trogirski kanál. Historický Trogir je tak vzdialený len 4 km príjemnou prechádzkou. Milovníkom romantického a kľudného kúpania ponúka ostrov radu pekných zátok, ideálne podmienky tu nájdu priaznivci športového rybolovu a potápania. Nechýbajú tu ani hodnotné historické pamiatky, najmä početné starobylé kostoly a kláštory.

Seget Donji leží 4 km západne od Trogiru. Zátoka je uzatvorená ostrovom Čiovo a poskytuje výborné podmienky pre vodné športy. Borovicový les siaha až k kamienkovým plážam.

Kaštel Štafilić je stredisko v oblasti zvanej Kaštela, ležiace medzi Trogirom a Splitom, charakterizované množstvom pobrežných pevností vybudovaných za vojen s Turkami. 

Omiš je mesto ležiace v Bračský prielive južne od Splitu pri ústí rieky Cetiny pod pohorím Omiska Dinara. Vďaka dokonalému opevneniu sa ho nikdy nepodarilo dobyť Turkom. Najcennejšou pamiatkou v malom historickom centre je katedrála Sv. Michala zo 13. stor. Hlavná ulica je veľmi rušná a nájdete tu veľké množstvo obchodov, reštaurácií, kaviarní, stánkov a veľké trhovisko. Omiš sa pýši jednou z mála prírodných piesočnatých pláží v Chorvátsku.

Nemira je malá prímorská dedinka, vzdialená len 3 km od Omišu a 30 km od Makarskej. Nachádza sa niekoľko sto metrov pod hlavnou cestou, teda dostatočne ďaleko od cestného ruchu a aj preto je ideálnou destináciou pre pokojnú rodinnú dovolenku. Nemira ponúka krásnu kamienkovú pláž s krištáľovo čistým morom a príjemným tieňom borovíc. Blízke mesto Omiš potom poskytuje rad možností zábavy a nočného života. Ale aj v samotnej dedine Nemira si možno zájsť do niektorého z obchodov, do reštaurácie, pizzerie alebo do niekoľkých kaviarní.

Baška Voda je prístav 10 km severozápadne od Makarskej. Sú tu početné obchody, reštaurácie a bohatý nočný život, oproti susednej Brele má však menej exkluzívny, skôr ľudovejší ráz. Ide o ideálny východiskový bod pre populárne výlety loďou na ostrovy Hvar a Brač. 

Igrane je letovisko na Makarskej riviére, 7 km od Podgory a 19 km od Makarskej. Žije v nej 480 obyvateľov. Stará časť sa rozkladá na malom poloostrove a v strmom svahu nad ním. Dominanty obce tvoria opevnená vež kula Zale postavená v 17. storočí na obranu pred Turkami a zvonica barokového kostola Panny Márie. Nová výstavba vyrástla pozdĺž dlhej kamienkovej pláže. Ludia tu žijú z turizmu a z predaja olív, ktoré rastú na stupňovitých terasách okolo celej osady.

Drvenik je neveľké pokojné letovisko rozkladajúce sa v najjužnejšej časti Makarskej riviéry. Nad obcou sa týči pohorie Rilić, chrániace pobrežie pred vnútrozemskými klimatickými vplyvmi. Z pláže je nádherný pohľad na more a protiľahlý polostrov Pelješac.

Gradac je živé letovisko na južnom konci Makarskej riviéry. Ponúka dlhé kamienkové pláže čiastočne tienené borovicovými hájmi, priezračné more s pozvoľným vstupom, živé nábrežie aj moderné ubytovanie. Miestnou raritou sú neďaleké krasové Bačinské jazerá s brakickú vodou, vďaka ktorej tu žijú ako sladkovodné, tak aj morské ryby, celkom 24 druhov, z ktorých deväť je endemických.

More a pláže

More je na celom Strednodalmatínske pobreží aj na ostrovoch dokonale čisté a vďaka svetlému podložiu najmä v oblasti Makarskej riviéry často okúzľuje azúrovo modrou farbou. Je veľmi vhodné pre potápanie, šnorchlovanie aj ďalšie vodné športy. Pláže sú prevažne tvorené okruhliakmi alebo hrubším pieskom, preto na rozdiel od mnohých iných oblastí Chorvátska nie je spravidla nutné používať obuv do vody. Len v niektorých zátokách a miestach pri pobreží, kde sú v mori roztrúsené skaliská, je potrebná opatrnosť kvôli príboji aj morským ježkom. Pobrežie je väčšinou lemované borovicovými, cypruštekovými alebo píniovými hájmi a po celé leto kvitnúcimi kríkmi, podtrhujícími idylickú atmosféru pláží. Mnohé pláže sa pýšia certifikátom "modrá zástava", ktorý je priznávaný najčistejším morským plážam medzinárodnou neziskovou organizáciou Nadácia pre ekologickú výchovu (FEE).

Drvivá väčšina tunajších letovísk ponúka pláže s pozvoľným vstupom do vody, malé deti a neplavci tu nájdu takmer ideálne prostredie. Vo väčších letoviskách sú miesta, kde je poskytovaný platený plážový servis, sú k dispozícii bary, sociálne zariadenia, sprchy, prípadne aj reštaurácie, športoviská a detské ihriská. Celkovo však prevažujú neudržiavané verejné pláže, na ktoré si možno čokoľvek priniesť, ale nemajú sociálne zariadenie. Rad menších letovísk neponúka žiadnu možnosť plážového servisu. V niektorých odľahlejších miestach možno nájsť aj naturistické pláže, ktoré tu majú dlhú tradíciu.


Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?