NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Poľsko – dovolenka pri mori

Poľsko, severný sused Čechov a spolu so Slovákmi Čechom najbližší národ, sa už niekoľko rokov umiestňuje vysoko v rebríčkoch turisticky najatraktívnejších európskych zemí. Aj napriek tomu doposiaľ len relatívne málo našincov jazdí do Poľska k moru. V hlavnej sezóne tu prevažujú miestni turisti, v okrajových častiach sezóny Nemci. Preto je tu nemčina bežnejším jazykom ku komunikácii, než angličtina.


Baltské pobrežie Poľska je možné charakterizovať v kocke takto: piesočné pláže s pozvoľným vstupom do mora sa ťahajú po celej dĺžke pobrežia, naviac ich často lemuje promenáda. Takmer celé pobrežie príjemne tieni borovicový les, ktorým vedú cyklotrasy.

Najmä v okrajových sezónach sem turisti mieria za ozdravnými pobytmi. Morský vzduch a borovicový les v severnom Poľsku naozaj voní nádherne. Typické sú pre túto oblasť tiež rašelinové kúpele a zábaly, takmer každý hotel disponuje niektorým z početných typov wellness zázemí. Najčastejšie bazénom, alebo aspoň ponúka služby, ako sú masáže, liečebné a kozmetické procedúry.

Typická poľská kuchyňa sa pomerne dosť podobá slovenskej, nečaká vás tu teda žiadny kultúrny šok.

Zmieniť musíme veľké investície do nových hotelov a rekonštrukcií starších hotelov. Prekvapivo veľmi dobrá je preto kvalita ubytovania za príjemne nízke ceny v mnohých termínoch, snáď okrem júla a augusta. Ceny v Poľsku obecne nie sú vôbec vysoké, ba naopak často nižšie ako u nás.

Veľmi dobrá je i dojazdová vzdialenosť. Parkovanie je ovšem spravidla za poplatok (cca 10 až 30 PLN / deň), a to vo väčšine stredisiek vrátane hotelových parkovísk.

Príťažlivosť baltského pobrežia stúpa s globálnym oteplovaním

Príťažlivosť predlhého (770 km) poľského pobrežia Baltu strmo stúpa v posledných rokoch ruku v ruke so stále citeľnejšími dôsledkami globálneho oteplovania. Láka sem nie len jemný piesok širokých pláží, ale napríklad i značný počet historických palácov, kostolov alebo tiež originálnych starých rybárskych domčekov. Podľa svojich preferencií a záľub si tu nájdu svoje miesto milovníci prázdninovej bujarej zábavy a vravy, a i prívrženci kľudných letných večerov v prímorských kúpeľoch či priaznivci vyslovene pokľudných menších dedín a mestečiek. Pre všetky skupiny ponúkame mix menších i veľkých prímorských rezortov, ako sú Kołobrzeg, Rewal, Sarbinowo, Grzybowo, Swinoujscie, Ustronie Morskie, Dźwirzyno či Międzyzdroje. Niektoré lákajú množstvom atraktívnych hotelov, diskoték, vybraných reštaurácií alebo pouličných stánkov, kde môžete ochutnať napríklad výborné čerstvé ryby. Malé strediská ponúkajú príjemný pobyt na čerstvom vzduchu v prírode, odpočinok na vidieku, ale tiež mnoho drobnejších historických stavieb.


Nemôžeme nespomenúť ešte jednu výnimočnú atrakciu poľského pobrežia – Slovinský národný park (polsky Słowiński Park Narodowy) – nezvyklú prírodnú hračku v podobe pohyblivých dún so vzácnymi druhmi vtákov.

Pri ceste k moru či naopak pri výletoch z pobrežia navštívte tiež neďaleké známe a zaujímavé mestá, ako sú Gdaňsk, Gdyne a Sopoty tvoriace takzvané Trojmestie, alebo uzučký a dlhý poloostrov Hel. Z menej známych miest pobrežného regióna vymenujeme mestá Koszalin, Słupsk či Kamień Pomorski, alebo špecifický, jazykovo a kultúrne odlišný región Kašubsko. Je to oblasť plná krásnych jazier, romantických pohorí, sútesiek, lesov a lúk.  

Międzyzdroje a Wolinský národný park

Wolinský národný park (polsky Woliński Park Narodowy) sa nachádza v Západopomoranskom vojvodstve na najväčšom poľskom ostrove Wolin pri stredisku Międzyzdroje medzi Štetínskym zálivom a Baltským morom. Bol založený v roku 1960 a jeho rozloha je 109,37 km². Park pokrýva veľkú časť ostrova. Chránený je najkrásnejší úsek poľského útesového pobrežia, unikátna ostrovná delta rieky Świny a príbrežný pás vôd Baltského mora. Symbolom parku je orol morský, ktorého si môžete pozrieť neďaleko Múzea národného parku. Takmer celú plochu parku pokrývajú lesy, prevažuje v nich buk, dub a borovica. Na ostrove Wolin vás čaká nesmierne bohatý zvierací i rastlinný svet. Ornitológovia tu napočítali 200 druhov vodných, bahenných, lesných a lúčnych vtákov. Vo voľnom výbehu môžete obdivovať na dvadsať zubrov, niekoľko z nich sa podarilo odchovať priamo na mieste. Počet vyšších rastlín dosahuje 1300 druhov. Park má dobre rozvinuté turistické služby a infraštruktúru, ktorej súčasťou je Poznávacie a múzejné centrum pri riaditeľstve parku v Międzyzdrojoch, ukážková obora zubrov (asi 1,5 km východne od Międzyzdrojov), 4 rozhľadne a vyhliadkové body, 3 parkoviská a 3 pešie turistické trasy s celkovou dĺžkou 50 km. Parkom vedie tiež cyklotrasa.

Kolobreh – najväčšie kúpeľné centrum na pobreží Baltského mora

Kolobreh (poľsky Kołobrzeg, nemecky Kolberg) je mesto v Západnom Pomoransku v Poľsku. Leží pri ústí rieky Parsęta do Baltského mora. Mesto leží približne 150 km od Štetína na pomedzí Trzebiatowského pobrežia a Gryfickej a Bialogardzkej nížiny.


Osada na mieste dnešného mesta Kolobreh bola známa už v 8. storočí. V roku 1000 tu poľský knieža Boleslav Chrabrý založil biskupstvo. Na mesto bol Kolobreh povýšený v roku 1255. Do 14. storočia bol členom baltskej Hanzy. V sedemročnej vojne bolo v roku 1761 mesto dobyté ruskými vojskami. V roku 1807 ho neúspešne obliehal Napoleón. Od roku 1859 je mesto spojené železnicou so Štetínom a Gdaňskom. Pomaly sa menil jeho charakter z pevnostného mesta na kúpeľné. Počas prvej svetovej vojny boli kúpeľné zariadenia využité ako veľký lazaret pre zranených vojakov. Na konci druhej svetovej vojny bolo 95 % mesta zničeného v bojoch Wehrmachtu s útočiacou Rudou a Poľskou armádou. Po vojne Kolobreh pripadol Poľsku. V roku 1967 získal oficiálny status kúpeľného mesta so špecializáciou na liečbu detských ochorení dýchacích ciest, kardiovaskulárnej sústavy, motoriky, ale tiež tráviaceho ústrojenstva.

Kolobreh je dnes známy predovšetkým ako najväčšie kúpeľné centrum na pobreží Baltského mora a rýchlo rastúci prístav. Môžete tu objaviť 12kilometrové čisté pláže, rozsiahlé plochy zelene a zaujímavé historické pamiatky. Z prístavu odplávajú trajekty na dánsky ostrov Bornholm a tiež do Nemecka na ostrov Rujána. Prechádzky po pláži sú krásne v každom ročnom období, rovnako ako cyklotrasa pozdĺž pobrežia. Návštevníkov Kolobrehu na prvý pohľad zaujme mólo, ktoré je otvorené od roku 1971. Jeho dĺžka je 220 metrov, šířka 9 metrov a leží približne 4,5 metrov nad hladinou mora. V sezóne je jeho návšteva spoplatnená. Kúsok od móla stojí mohutný maják s výškou 25 metrov. Hoci sa jedná o prístavné mesto, nájdete v každej reštaurácii či v menšom občerstvení nejaké jedlo s rybami. Medzi ďalšie najčastejšie občerstvenie patria typické gofry (vafle), ktoré môžeme len odporučiť.


Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?