Zadajte Váš e-mail a dostanete upozornenie ihneď po spustení do predaja.
V chýrnom letovisku Portorož, ležiacom na severe Istrie, presnejšie na najjužnejšom mieste slovinského pobrežia pri hraniciach s Chorvatskom, nájdete tu pulzujúce promenády plné turistov s rozmanitou ponukou zábavy, i kľudnejšiu kúpeľnú atmosféru. Názov Portorož znamená v preklade „prístav ruží“ a odkazuje k úchvatným rozkvitnutým rúžovým záhradám v meste.
Portorož bola dlho preslávená najmä svojími liečebnými kúpeľami, ale s postupným rozvojom turizmu sa začala meniť v moderné letovisko. V jeho južnej časti nájdete najdlhšiu piesočnú pláž slovinského pobrežia. Severne smerom k Piranu už na plážach prevládajú okruhliaky a pláty vybavené rebríkmi. Luxusné hotely i reštaurácie, ako i 3 kasína sú dôvodom, prečo si mesto vyslúžilo prezývku „slovinské Monte Carlo“. V neďalekom Sečovlje je medzinárodné letisko Portorož.
Archeologické nálezy dokazujú, že miesto bolo osídlené už v dobách Rímskej ríše. Po jej páde náleželo v rokoch 538 až 589 k Byzantskej ríši. Od roku 568 však trpelo nájazdy Langobardov, Germánov a Slovanov, takže se celá oblasť v 7. storočí vyľudnila. Nové osídlenie nastalo v dobe ranného feudalizmu. Mesto sa stalo súčasťou Benátskej republiky. Do 19. storočia bola Portorož malou dedinkou, ktorú obývali hlavne rybári a tažiari soli. V roku 1891 boli založené v rámci módy vznikajúcich prímorských letovisiek prvné kúpele. Na počiatku 20. storočia sa Portorož stala jedným z najväčších prímorských letovisiek na Jadrane spolu s Opatijou (Abbazia), benátskym Lidom a Gradom, ako súčasť habsburského Rakúska (v centre sa nachádza Hotel Palace, kedysi jedno z najprestížnejších miest rakúsko-uhorskej monarchie, a súčasne jeden z najlepších hotelov medzi Benátkami a Dubrovníkom). Do Portoroža sa uchýlil český režisér (mj. autor druhého spracovania Babičky Boženy Nemcovej) František Čáp, donútený po roku 1948 k emigrácii. Portorož hostí každoročne Festival slovinského filmu (Festival slovenskega filma). Od roku 1961 hostí tiež bienále súčasného umenia, kedy umelci tvoria svoje diela pred publikom. Stála výstava Forma viva pod šírym nebom je v blízkom mieste Seča.
V bezprostrednej blízkosti Portorože (administratívne tvorí jeden celok) nájdete najkrajšie mesto na slovinskom pobreží, Piran. Na prvý pohľad je z jeho siluety patrný vplyv Benátok, Piran však vyrástol najmä vďaka soli. Slané pánve (soline), kde sa soľ stále ešte vyrába starými metódami, boli dôvodom rozkvetu malebného stredomorského mesta s prekrásnym kostolom svätého Juraja vypínajúcim sa nad mestom už od 12. storočia, typickými úzkymi uličkami a veľkým kruhovým námestím, na ktorom stojí socha miestneho rodáka, slávneho talianskeho huslistu Giuseppe Tartiniho.
Určite nevynechajte návštevu dochovaných soľných polí pri obci Sečovlje tesne pri hraniciach s Chorvátskom. Jedná sa o najsevernejšie položené soliny v Stredozemnom mori. Soľ sa tu získava tradičným spôsobom v kaskáde soľných polí, prepojených sústavou kanálov. Voda je usmerňovaná pomocou stavidiel a čerpadiel, v letných mesiacoch sa v jednotlivých poliach morská voda odparuje a soľ postupne kryštalizuje. Časť areálu bývalých solín bola vyhlásané za Prírodnú rezeráciu. Dlhotrvajúca činnosť človeka tu pomohla vytvoriť unikátny ekosystém, v kterom sa darí vzácnym slanomilným rastlinám.
V Portoroži a okolí môžete voliť na rozmanitej škále od populárnych piesočných pláží v južnej časi až k divokému pobrežiu pod flyšovými útesmi pri Strunjane. Pláže v Portoroži a Pirane ponúkajú niečo pre každé ročné obdobie, aj napriek tomu, že sú samozrejme najobľúbenjšie počas teplého a príjemného leta (Portorož poskytuje v priemere 2.385 hodín slnečného svitu ročne).
Kam ísť na pláž? Centrálna pláž Portorože má cca 25.000 m2 a plocha je rozdelená na trávu a piesok. Pláže majú sprchy, toalety (i špeciálne upravené pre zdravotne postihnutých), obchody a širokú ponuku stravovacích zariadení. K dispozícii sú štyri ihriská na plážový volejbal, detské ihriská, vodné športy, detský vodný park, atď. Počas prevádzky pláže je k dispozícii vyškolený personál plavčíkov a prvej pomoci.
Pláž má časť vodnej plochy určenej pre neplavcov a štyri móla ku kúpaniu. Počas sezóny je pravidelne sledovaná hygienická kvalita vody ku kúpaniu. Centrálna pláž Portorože už veľa rokov dosahuje najlepších výsledkov v kvalite vody. Povrch pláže je pravidelne udržiavaný a denne čistený. Okrem odpadu vytváraného návštevníkmi pláže sú pravidelne odstraňované i naplaveniny a iné plávajúce predmety a každý deň sa presieva piesok. Pláž Portorož Central Beach každoročne získáva ocenenie „Modrá vlajka“, ktoré je v Európe najuznávanejším symbolom kvality a úcty k životnému prostrediu, ako i čistej, bezpečnej a priateľskej pláže.
Exkluzívne prostredenie ponúkajú privátne pláže hotelov v Portoroži, ako sú Meduza, St. Bernardin, Histrion či Vile Park.
Surfári a kitesurfári vyhľadávajú pláž na mysu Seča južne od Portorože, čiastočne skalnatú, čiastočne okruhliakovú.
Vzhľadom k tienu, ktorý poskytujú borovice, veľkému trávniku s detským ihriskom a plytkej vode s okruhliakmi je pláž Fiesa medzi Piranom a Strunjanom obľúbeným miesom pre rodiny s deťmi. Od mája do septembra si môžu návštevníci tiež prenajmúť lehátka, slnečníky a kabíny. Služby v okolí pláže ponúkajú šlapadlá, kánoe a dalšie plavidlá. Pláž je vďaka krišťálovo čistej vode a úžasným podvodným objektom tiež veľmi obľúbeným miestom pre potápanie a šnorchlovanie. Každý, kto túži po pokoji, môže prísť na odľahlejšiu pláž pod útesom.
Pláže v Pirane, ako je napr. Fornača, sú z časti tvorené okruhliakmi, z časti z betónom. Vstupné body sú tiež prístupné pre handicapovaných. Návštevníci sa môžu opalovať na drevenných terasách. Miestami sú i trávníky, množstvo borovíc ponúkajúcih návštevníkom tieň v horúcich letných dňoch.
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, tunel Karawanken, Jesenice a ďalej Lublaň, Postojna, Koper, Strunjan, Portorož
Brno, Mikulov, Wien, Graz, Maribor a ďalej Lublaň, Postojna, Koper, Strunjan, Portorož