Popis strediska

BENEFITY


jedno z najbližších prímorských letovisiek k našim hraniciam


harmónia cennej historickej architektúry a modernej výstavby


najmodernejšie komplexy pri dlhých piesočnatých plážach a zároveň len pár minút od 2000 rokov starého historického centra


vďaka polohe na lagúne Caorle nazývané „malými Benátkami“


románsky dóm s kampanilou vystavaný už okolo roku 1000


mesto, ktoré v 30. rokoch okúzlilo Ernesta Hemingwaya


vyhlásené rybárske centrum s dodnes žijúcou tradíciou


neobyčajne krásna pláž tvorená jemným zlatistým pieskom


úchvatná pobrežná promenáda zdobená umeleckými skulpturami


miesto pre romantikov i vyznávačov aktívneho trávenia dovolenky


pestrá paleta zábavy a športu vrátane vodného parku Aquafollia


moderné Lido Altanea, v pobrežnej zeleni zasadený rezidenčný komplex snov s pešími zónami, cyklochodníkmi a mnohými bazénmi 


Caorle – kde sa spája tisícročná história s budúcnosťou turizmu


Caorle leží na severnom pobreží Jadranu, 70 kilometrov severovýchodne od Benátok. Z pohľadu našinca sa teda jedná o jedno z absolútne najbližších prímorských letovísk k našim hraniciam. V mnohých ohľadoch je Caorle absolútne unikátne. Na celom severovýchodnom pobreží Benátiek je to jediné miesto, kde sa harmonicky spája skutočne cenná historická architektúra s modernou výstavbou, plne rešpektujúca najnovšie urbanisticko-rekreačné trendy súčasnosti. Povedané inými slovami, možno tu bývať v novotou voňajúcich najmodernejších komplexoch u dlhých piesočnatých pláží a zároveň len pár minút od 2000 rokov starého historického centra, ktoré je vďaka polohe na lagúne často nazývané "malými Benátkami". Pozoruhodný je najmä miestny románsky dóm s kampanilou vystavaný už okolo roku 1000 a ovplyvnený ešte byzantskými vzormi. Najmarkantnejší odtlačok v podobe typickej architektúry celého starého mesta tu však zanechala stáročia banátskej nadvlády. Nad červenými strechami domov tak čnie štíhla zvonica a dokonca aj miestne názvoslovie kopíruje to benátske, keď napríklad ulice sa nazývajú "calle" a námestíčka "Campiello". Nemožno však opomenúť, že sa jedná aj o miesto, ktoré v 30. rokoch 20. storočia očarilo natoľko Ernesta Hemingwaya, že sa tu následne veľmi často zdržiaval. Caorle je ale taktiež vyhláseným rybárskym centrom so stáročnou a dodnes živou tradíciou. K zaujímavým turistickým atrakciám sa tu tak radí aj každodenné návraty rybárskych lodiek z mora a vykladanie ich úlovku, ktorý je určený najmä typickým miestnym reštauráciám garantujícím tak absolútnu čerstvosť najlahodnejších rybích pokrmov.


Rozsiahle pláže pre romantikov aj vyznávačov aktívneho trávenia dovolenky


Ale poďme už k tomu pre väčšinu z Vás podstatnejšiemu, teda k plážam, infraštruktúre a ubytovaniu. Miestne neobyčajne krásna pláž je tvorená jemným zlatistým pieskom, pozvoľna sa skláňa k morskej hladine a vo večerných hodinách neodolateľne láka k pozorovaniu romantických západov slnka. Úplne uchvacujúca je ale aj rušné "lungomare", pobrežná promenáda zdobená sochami umelcov z mnohých krajín, ktorú si jednoducho nemôže nechať ujsť žiadny z miestnych rekreantov. Nadmieru pestrá je ale aj predkladaná paleta zábavy a športu, z ktorej spomeňme aspoň naozaj vydarený vodný park Aquafollie. Približne 10 kilometrov dlhé letovisko sa rozdeľuje do niekoľkých, miestnou autobusovou dopravou vzájomne prepojených častí - Ponente, Levante (centrum Caorle), Porto S. Margherita, novovybudovaná časť Altanea a Duna Verde.


Altanea – najmodernejší rekreačný komplex severného Jadranu


A práve moderné miestna časť Lido Altanea ležiaca od centra Caorle 5 km juhozápadným smerom si zaslúži pár riadkov navyše. Altanea sa začala stavať pred niekoľkými rokmi pod sloganom "rodí sa klenot severného Jadranu" a toto označenie, hoci by sa tak mohlo zdať, rozhodne nemožno považovať za prehnané. Priamo pri mori sa "na zelenej lúke" zrodilo skutočné mesto budúcnosti, rekreačný areál snov na úctyhodnej ploche 100 hektárov, v zeleni zasadený rezidenčný komplex s komfortnými pešími zónami, cyklotrasami, športovým areálom zameraným na loptové športy a mnohými bazénmi zakomponovaných do pobrežných dún . Tunajšie stavby síce neohromujú výškou, ale naopak expandujú výhradne horizontálne a dokonale sa tak prepájajú s prirodzeným pobrežným lesom. Široká ponuka predkladaných aktivít tak už len podčiarkuje úplne unikátne a dozaista aj výhradne priaznivý dojem, ktorý toto miesto, otvorené verejnosti v roku 2004, nevyhnutne zanecháva v každom svojom návštevníkovi (naposledy napríklad pribudla ponuka wi-fi pripojenie zdarma vo všetkých Villaggio). A my Vám ho môžeme len vrelo odporučiť.


Nami ponúkané ubytovacie kapacity však nepribúdajú len v Altanea, ale aj v miestnej časti Porto Santa Margherita a inde v zóne Caorle, aby sme aj pre túto letnú sezónu vyšli v ústrety stále sa zvyšujúcemu záujmu klientov o túto oblasť.


Loďou do Benátok alebo za rybárčením


Nesporne zaujímavá je aj ponuka výletov z Caorle, keď magnetom číslo jedna, ale zďaleka nie jediným, sú pochopiteľne Benátky. A pri ceste do tohto v celosvetovom meradle úplne ojedinelého "drahokamu na lagúne" ani netreba sadať do autobusu. Veď dopraviť sa tam dá z Caorle aj loďou. Loďou však možno podniknúť potrebné aj výlet zameraný na rybárčenie.


more a pláže


Miestne more je čisté, pri brehu však môže byť zakalené zvíreným pieskom. Po prevažnú väčšinu roka je aj úplne pokojné, nie je však vhodné pre potápanie a nežijú v ňom nebezpečné živočíchy. Pláž je tvorená výhradne veľmi jemným pieskom, je dlhá takmer 18 kilometrov a v priemere široká viac ako 50 metrov. Vyhlásená je hlavne vďaka pozvoľnému a bezpečnému vstupu do mora, absolútne ideálna je predovšetkým pre malé deti, zdravotne postihnutých a neplavcov. Pláž je ako verejná, tak aj súkromná, a z prevažnej časti aj každodenne udržiavaná. Okrem neplatených voľných pláží v okrajových častiach jednotlivých stredísk a niekoľkých úsekov medzi plážami súkromnými je verejný aj pás ležiaci tesne pri vode, kde je spravidla možné používať aj vlastné slnečníky. Na súkromných plážach si možno prenajať plážový servis, k dispozícii sú tu bary, sociálne zariadenia, sprchy a u niektorých aj reštaurácie, športové zázemie (ihrisko na loptové športy, lodičky, vodné bicykle atď.), Detské ihriská, animačné programy, plavčíci apod. Stabilita niektorých pláží a pokojná hladina mora je zabezpečená tiež betónovými mólami vybiehajúcimi niekoľko desiatok metrov do mora.


Doporučené trasy:

Praha, České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt

a ďalej

Villach, Tarvisio, Udine, dialničný zjazd Latisana, ďalej smer Portogruaro, Caorle

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?