NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Caorle – kde sa spája tisícročná história s budúcnosťou turizmu

Caorle leží na severnom pobreží Jadranu, 70 kilometrov severovýchodne od Benátok. Z pohľadu našinca sa teda jedná o jedno z absolútne najbližších prímorských letovisiek k našim hraniciam. V mnohých ohľadoch je Caorle úplne unikátne. Na celom severovýchodnom pobreží Benátska je to jediné miesto, kde sa harmonicky spája skutočne cenná historická architektúra s modernou výstavbou, plne rešpektujúca najnovšie urbanisticko-rekreačné trendy súčasnosti. Povedané inými slovami, je možné tu bývať v novotou voniacich najmodernejších komplexoch pri dlhých piesočnatých plážach a zároveň len pár minút od 2000 rokov starého historického centra, ktoré je vďaka obdobnej polohe na lagúne často nazývané „malými Benátkami“.

Najmarkantnejší odtlačok v podobe typickej architektúry celého starého mesta tu zanechalo storočie benátskej nadvlády (ako mesto pod vplyvom Benátok v roku 1380 Caorle vyplienili konkurenční Janovania). Nad červenými strechami domov tak vyčnievajú štíhle zvonice a dokonca i miestne názvoslovie kopíruje to benátske, keď napríklad ulice sa nazývajú „calle“ a námestíčka „campiello“. Najvýznamnejšou stredovekou pamiatkou je bazilika (dóm) Santo Stefano z roku 1038 (už v tej dobe to bola katedrála a sídlo biskupa, a to až do roku 1807) s 48 m vysokou románskou válcovitou kampanilou ukončenou kuželovitou špičkou. V katedrále sa nachádza "Pala d'oro"(zlatý oltárny obraz), ktorý bol údajne venovaný mestu Caorle kráľovnou Cypru Katarínou Cornaro v roku 1489. Ďalej je to "Posledná večera" pripisovaná Gregoriu Lazzarinimu a tiež drevenná pozlátená "Pietà". K chrámu je pridružené farné múzeum, ktoré okrem šiestich doskových obrazov zo 14. storočia, vytvorených tvorcami benátskej školy a predstavujúcich apoštolov, relikviáre s lebkou Svätého Štefana, patróna mesta, skrýva tiež Relikviár najdrahšej krvy, obsahujúci údajne hlinu, po ktorej kráčal krvácajúci Kristus.

Na pobreží stojí svätyňa Santuario della Madonna dell'Angelo, prestavaná v 17. storočí na základoch pôvodného kostola, ktorá je oddávna cieľom pútnikov. Klenba svätyne je ozdobená freskami. V interiéry sa nachádza i drevenná socha Panny Márie s dieťaťom, barokový oltár a reliéf Archanjela Michaela, dielo sochára Andrea dell'Aquila.

Caorle je tiež vyhláseným rybárskym centrom so storočnou a dodnes žijúcou tradíciou. K zaujímavým turistickým atrakciám sa tu preto radia i každodenné návraty rybárských lodiek z mora a vykladanie ich úlovku, ktorý je určený najmä typickým miestbym reštauráciám garantujúcim tak absolútnu čerstvosť najlahodnejších rybých pokrmov. Jedná sa i o miesto, ktoré natoľko očarilo Ernesta Hemingwaya (držiteľa Nobelovej ceny za literatúru z roku 1954), že tu od roku 1948 často pobýval a napísal v roku 1950 román, inšpirovaný pobytom v Caorle, s názvom Cez rieku do tieňa stromov (v originále Across the River and into the Trees).

S rozvojom turistiky sa v 2. polovici 20. storočia stalo i Caorle, rovnako ako mnoho ďalších miest v okolí (Bibione, Lignano, Eraclea, Jesolo) vďaka dlhej piesočnej pláži vyhláseným turistickým centrom.

Rozsiahle pláže pre romantikov i vyznávačov aktívneho trávenia dovolenky

Ale poďme už k tomu pre väčšinu z Vás podstatnejšiemu, teda k plážam, infraštruktúre a ubytovaniu. Miestna neobyčajne krásna pláž je tvorená jemným zlatistým pieskom, pozvoľne sa skláňa k morskej hladine a vo večerných hodinách neodolateľne láka k pozorovaniu romantických západov slnka. Úplne uchvacujúce je ale i rušné „lungomare“, pobrežná promenáda zdobená sochami umelcov z mnohých zemí, ktorú si prosto nemôže nechať újsť žiadny z miestnych rekreantov. Nadmieru pestrá je ale i predkladaná paleta zábavy a športu, z ktorej zmienime aspoň naozaj vydarený vodný park Aquafollia. Približne 10 kilometrov dlhé letovisko sa rozdeľuje do niekoľkých, miestnou autobusovou dopravou vzájomne prepojených častí – Ponente, Levante (centrum Caorle), Porto S. Margherita, novo vybudovaná časť Altanea a Duna Verde.

Altanea – najmodernejší rekreačný komplex severného Jadranu

A práve moderná miestna časť Lido Altanea ležiaca od centra Caorle 5 km juhozápadným smerom si zaslúži zopár riadkov naviac. Altanea sa začala stavať pred niekoľkými rokmi pod sloganom „rodí sa klenot severného Jadranu“ a toto označenie, aj keď by sa tak mohlo zdať, rozhodne nieje možné považovať za prehnané. Priamo pri mori „na zelenej lúke“ zrodilo skutočné mesto budúcnosti, rekreačný areál snov s úctyhodnou plochou na 100 hektárov, v zeleni zasadený rezidenčný komplex s komfortnými pešími zónami, cyklochodníkmi, športovým areálom zameraným na loptové športy a mnohými bazénmi umne zakomponovanými do pobrežných dún. Tunajšie stavby sice neohromujú výškou, ale naopak expandujú výhradne horizontálne a dokonalo sa tak prepájajú s prirodzeným pobrežným lesom. Široká ponuka predkladaných aktivít tak už len podtrháva úplne unikátny a dozaista i výhradne priaznivý dojem, ktorý toto miesto, otvorené verejnosti v roku 2004, nutne zanecháva v každom svojom návštevníkovi (posledný krát napríklad pribudla ponuka wi-fi pripojenia zadarmo vo všetkých villaggiách). A my Vám ho môžeme len vrelo odporúčať.

Ubytovacie kapacity nami ponúkané však nepribúdajú len v Altanee, ale i v miestnej časti Porto Santa Margherita a inde v zóne Caorle, aby sme i pre túto letnú sezónu vyšli v ústrety stále sa zvyšujúcemu záujmu klientov o túto oblasť.

Loďou do Benátok či za rybárením

Nesporne zaujímavá je i ponuka výletov z Caorle, keď magnetom číslo jedna, ale zďaleka nie jediným, sú pochopiteľne Benátky. A pri ceste do tohto v celosvetovom meradle úplne ojedinelého „drahokamu na lagúne“ ani nieje potrebné sadnúť do autobusu. Veď dopraviť sa tam je možné z Caorle i loďou. Loďou však je možné podniknúť napríklad i výlet zameraný na rybáranie.

More a pláže

Miestne more je čisté, pri brehu však môže byť zakalené zvíreným pieskom. Pre prevážnu väčšinu roka je i úplne kľudné, nieje však vhodné pre potápanie a nežijú v ňom nebezpeční živočíchovia. Pláž je tvorená výhradne veľmi jemným pieskom, je dlhá takmer 18 kilometrov a v priemere široká viac než 50 metrov. Vyhlásená je najmä vďaka pozvoľnému a bezpečnému vstupu do mora, absolútne ideálna je predovšetkým pre malé deti, zdravotne postihnutých a neplavcov. Toto však neplatí v plnom rozsahu pre časť Lido Altanea, kde je vstup do vody miestami pomerne stupňovitý.

Pláž je verejná ale aj súkromná, z prevážnej časti i každodenne udržiavaná. Okrem neplatených voľných pláží v okrajových častiach jednotlivých stredisiek a niekoľkých úsekov medzi plážami súkromými je verejný i pás ležiaci tesne pri vode, kde je spravidla možné používať i vlastné slnečníky. V časti Lido Altanea však pri prílive tento pás takmer úplne zmizne, i kvôli neustále sa rozširujúcej súkromnej časti je tu tak obtiažnejšie nájsť blízku voľnú pláž. Odporúčam preto si v časti Lido Altanea prenajmúť plážový servis.

Na súkromných plážach si je možné zaplatiť slnečníky a lehátka, k dispozícii sú tu bary, sociálne zariadenia, sprchy a u niektorých aj reštaurácie, športové zázemia (ihrisko na loptové športy, loďky, šlapacie loďky atď.), detské ihriská, animačné programy, plavčíci apod. Stabilita niektorých pláží a kľudná hladina mora je zabezpečená tiež betónovými molami vybiehajúcimi niekoľko desiatok metrov do mora.

Doporučené trasy:

Praha, České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt

a ďalej

Villach, Tarvisio, Udine, dialničný zjazd Latisana, ďalej smer Portogruaro, Caorle

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?