NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

BENEFITY


vôbec najbližšie stredisko taliansko Jadranu


bohatá história siahajúca až do obdobia rímskeho impéria


„Slnečný ostrov“, kúpeľné mesto na ostrove v lagúne


v centre mestečka pešia zóna s romantickými uličkami a námestíčkami s množstvom kaviarní, reštaurácií, barov a obchodíkov


jedno z najkľudnejších stredisiek na severnom pobreží Jadranu


ideál nerušeného slnenia na plážach lemujúcich lagúny


dlhé pláže s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do mora


za čistotu pláží stredisko pravidelne oceňované modrou vlajkou


vhodné podmienky pre jazdu na vodných lyžiach a windsurfing


Grado – najbližšie kúpanie v talianskom Jadrane


Grado je letovisko v oblasti Friuli nachádzajúce sa východne od Lignana smerom na Terst, a to v smere "priameho predĺženia" diaľnice z Udine - je teda najbližším strediskom talianskeho Jadranu pri ceste z ČR.


Lokalita Belvedere s časťou nami prezentovaného ubytovanie leží na pobreží lagúny a administratívne spadá pod Aquileia, teda provincii Udine, zatiaľ čo len pár kilometrov vzdialená miestna časť Pineta leží na ostrove obmývaná vodami lagúny aj Jadranu a spadá už pod provincii Gorizia.


Bohatá história zasahujúca do antických dôb


Grado bude určite vhodnou voľbou pre tých, ktorí na dovolenke hľadajú nielen more, ale aj stopy histórie. Grado má dlhú a bohatú históriu začínajúcu už v období rímskeho impéria, kedy bolo prístavom prosperujúceho mesta Aquileia, ležiaca 10 km vo vnútrozemia. Jeho prostredníctvom Aquileia obchodovala s dnešnou Sýriou, Cyprom, Arábiou a Malou Áziou. Dnes je Grado skôr kúpeľným mestom než rybárskym prístavom na ostrove v lagúne (samo seba nazýva "Slnečným ostrovom") a je s pevninou spojené hrádzou, ktorá návštevníkov dovedie až do samého centra mestečka, ktoré je pešou zónou s romantickými uličkami a námestiami s radom kaviarní , reštaurácií, barov a obchodíkov. Hoci mestečko môže na prvý pohľad pripomínať malé Benátky, miestni obyvatelia radi pripomínajú, že Grado bolo slávnym prístavom už za Gaia Julia Caesara, teda v čase, keď Benátky ešte zďaleka neexistovali.


V 5. storočí, v čase zániku Západorímskej ríše, utiekla do bezpečnejšieho ostrovného Grada pred nájazdmi barbarských kmeňov z východu väčšina obyvateľov Aquileia, vrátane tamojšieho biskupa. A práve z tejto doby pochádza katedrála Grada, Sant'Eufemia s baptistériom, ako aj bazilika Santa Maria delle Grazie. Od 6. storočia patriarcha z Grada ovládal celé pobrežie Benátska, až do roku 1451 tak Benátky podliehali z pohľadu cirkevnej hierarchie Gradu. Potom sa však už Grado začalo prepadať do bezvýznamnosti, odkiaľ ho znova pozdvihol až turistický ruch spojený s kúpeľníctvom, ktorý sa tu začal rozvíjať počas rakúskej nadvlády v rokoch 1815 - 1918.


Pokojné stredisko, ideálne pre deti


Vyznávači odpočinku nájdu ideálne miesta na slnenie na plážach lemujúcich lagúny - ide o jedno z najpokojnejších stredísk na severnom pobreží Jadranu, časť lagúny je prírodnou rezerváciou. Pláže sú tu dlhé, s jemným pieskom a majú veľmi pozvoľný vstup do mora a sú teda vhodné aj pre deti a neplavcov. Letovisko býva pravidelne za čistotu pláží oceňovaný modrou vlajkou. Medzi vyhľadávané športy v tejto lokalite patrí jazda na bicykli, tenis, golf a medzi vodnými športami kraľuje jazda na vodných lyžiach a windsurfing.


Grado – cieľ slávnej diaľkovej cyklotrasy Alpe Adria Radweg


V súvislosti s cyklistikou treba v Gradu spomenúť aj jednu neobvyklú možnosť - čo takto dôjsť si k moru na bicykli? Zdanlivo bláznivý nápad, avšak pozor - ciest k Jadranskému moru je síce veľa, ale Grado je cieľovým bodom najslávnejšej európskej diaľkovej cyklotrasy Alpe Adria Radweg, ktorá spája rakúsky Salzburg práve s talianskym letoviskom Grado. Ide o trasu bez automobilovej prevádzky a s nádhernými scenériami v okolí celej trasy. Na 420 kilometroch zo Salzburgu do Grada nenarazíte na žiadny zásadnejší bezpečnostný problém - vyhradené je tu len pre cyklistov, bez áut. Trasa z Tarvisia na rakúsko-talianskej hranici k moru je celá "z kopca", napriek tomu je primeranú kondíciú potrebné mať a finálová kúpeľ na pláži v Grade tak bude iste patriť k tým najzaslúženejším.


 


more a pláže


Pláže sú tu dlhé 15 km s jemným pieskom a majú pozvoľný vstup do mora, sú teda vhodné aj pre deti a neplavcov. Plávať sa dá vo vzdialenosti 50 až 100 m od brehu, v niektorých obdobiach je však odliv ešte výraznejší. Tunajšie more býva pokojné, nie je však vhodné pre potápanie a nežijú v ňom nebezpečné živočíchy. Hlavná pláž v Gradu sa radí medzi tie najkrajšie na jadranskom pobreží Talianska. V niektorých častiach mesta (najmä v zónach mimo platenej pláže, kam je umelo navážený piesok) sa z dôvodu blízkosti lagúny nachádza na dne aj nezvyčajné čierne bahno s prímesou síry a s liečebnými účinkami, vďaka ktorému požíva oblasť Grada kúpeľný štatút. Môžete si tu tak dopriať krásne bahenné kúpele a aktivovať tak obranyschopnosť Vášho tela, bez toho aby ste za to museli čokoľvek platiť. Sírnaté vody Grada s prímesou jódu sa používajú aj pre inhaláciu, takže aj obyčajné plávanie v Gradu je bezpochyby zdravšie, než v iných letoviskách. Ideálne a lekármi odporúčaná je kombinácia bahenného kúpeľa trvajúceho 20 až 25 minút s plávaním v mori po dobu 10-15 minút.


Pláže sú tu platené aj neplatené, pričom tie neplatené sa nachádzajú na západnom konci mestečka. Na voľnej pláži je vstup zdarma, môžete si tam čokoľvek priniesť, ale nie sú upravované a nemajú sociálne zariadenie.


Na platených plážach sú WC a sprchy, pre deti preliezačky, kolotoče a ďalšie atrakcie.


Doporučené trasy:

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt

a ďalej

Villach, Tarvisio, Udine, dialničný výjazd Palmanova, Grado

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?