NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

BENEFITY

  • 7 letovisiek na pobreží Jadranu v provincii Ferrara súhrnne nazývaných Lidi di Comacchio
  • už od počiatku 90. rokov oblast obľúbená medzi našimi turistami
  • Lido di Pomposa - menšie stredisko nazývané podľa neďalekého slávneho rane stredovekého benediktínskeho kláštora
  • rybárske mestečko Comacchio pretkané romantickými kanálmi lemovanými farebnými domami, hlavnou atrakciou kuriózny most Trepponti z roku 1634, „zrastený“ z 3 mostov
  • reštaurácia servírujúca najmä chýrnu miestnu špecialitu - úhora z lagúny
  • letoviska radiace sa medzi nejsugestívnejšie lokality Jadranu s ohľadom na svoje prírodné podmienky
  • poloha južne od ústia rieky Pád do mora, uprostred chráneného územia Parco del Delta Po, zovretého medzi rieky, lagúny, píniové lesy a dlhé zlatavé piesočné pláže

Lido di Pomposa – jedno zo 7 letovisiek Lidi di Comacchio

Lido di Pomposa je treťou najsevernejšou zo 7 letovisiek na pobreží Jadranu v provincii Ferrara súhrnne nazývaných Lidi di Comacchio. Je to oblasť, ktorá nieje na českom a slovenskom trhu neznáma, pretože jej 7 stredisiek patrilo už od počiatku 90. rokov 20. storočia medzi prvé, ktoré začali Češi na talianskom jadranskom pobreží preskúmavať.

Pokiaľ Vám snáď názov Lidi di Comacchio (alebo tiež Lidi Ferraresi, podľa mesta Ferrara, do jej provincie spadajú) nič nehovorí, možno Vám napovedia jednotlivé lokality (zaradené od severu): Lido di Volano, Lido delle Nazioni, Lido di Pomposa, Lido degli Scacchi, Porto Garibaldi, Lido degli Estensi a Lido di Spina.

Čarovné rybárske mestečko Comacchio – perla lagúny

Dvadsaťtisícové rybárske mestečko Comacchio, ktoré dalo oblasti meno, leží na okraji vnútrozemskej lagúny a je pretkané romantickými kanálmi lemovanými farebnými domami. Nájdeme tu bývalé skladiská soli, rybí trh, katedrálu sv. Cassiana, zvonicu, a najmä kuriózny most Treponti z roku 1634, „zrastený“ z 3 mostov. Reštaurácie servírujú najmä chýrnu miestnu špecialitu – úhora z lagúny.

7 podobných, ale i rôznorodých letovisiek Lidi di Comacchio

Jednotlivé „Lida“ vznikli v 50. až 60. rokoch 20. storočia z pôvodných rybárských dediniek. Lido di Volano patrí medzi nejmenšie talianske adriatické letoviská, zároveň sa však vďaka svojej polohe radí medzi nejsugestívnejšie lokality s ohľadom na svoje prírodné podmienky. Je nejsevernejšie položeným prímorským strediskom oblasti Emilia Romagna. Leží južne od ústia rieky Pád do mora, uprostred biologicky nesmierne cenného chráneného územia Parco del Delta Po, zovreté medzi rieky, lagúny, píniové lesy a dlhé zlatavé piesočné pláže. Je kľudnou oázou v srdci nepoškvrnenej prírody, nenarušenej mnohoposchodovými komplexami pre masovú turistiku. Je ideálnou volbou pre tých, koho skôr než nákupné bulváry a hŕba ponúk večernej zábavy zaujíma relaxácia v kľudnom prostredí, ubytovanie v menších objektoch obklopených zeleňou a sporo zaľudnenej rozľahlej pláže.

Susedné Lido delle Nazioni už leží v oblasti, ktoré z lesov a lagún prechádza k súvislejšej rezidenčnej zástavbe s kompletnejšou turistickou infraštruktúrou. Ide o ideálne miesto pre prevázkovanie vodných športov. Lido delle Nazioni (v preklade Pláž národov) vzniklo v 60. rokov a ulice boli a sú pomenované podľa vtedajších štátov, prote tu nájdeme kuriozity ako ulicu NDR, SSSR či Československa.

Lido di Pomposa – kľudné stredisko nazvané podľa slávneho benediktínskeho kláštora

Južnejšie, menšie a kľudnejšie Lido di Pomposa je pomenované podľa benediktínskeho kláštora založeného už v 6. storočí, ktorý bol až do 16. storočia., kedy mnísi boli nútení kvôli malárii opátstvo opustiť, duchovným centrom oblasti medzi Chioggiou a Ravennou. Dochoval sa tu kostol s freskami Vitaleho z Bologni zo 14. storočia., 48 m vysoká románska zvonica z 10. storočia. Tvoriaca výraznú dominantu rovinatého kraja, spoločná jedáleň mníchov a Palazzo della Ragione ze 12. storočia.

Lido di Spina – najdlhšie pláže, množstvo zelene a prírodné rezervácie

Lido di Spina má jednu z najdlhších pláží oblasti, z jemného béžového piesku. Meno letoviska pochádza z etruského prístavného mesta Spina, ktoré ovšem ležalo o niečo severnejšie, v delte Pádu. Na južnom konci prechádza Lido di Spina do prírodnej rezervácie Vene di Bellocchio, so značnou biodiverzitou od piesočných dún po ústie rieky Reno, mokrín sladkovodných i slaných, borovicových lesov, tamarišiek a olív.

V posledných rokoch sa stáva jedným z najviac „trendy“ stredisiek Emilie-Romagni, hoci vďaka množstvu zelene je doposiaľ hlavnou charakteristikou kľudná rodinná dovolenka. Kuriozitou Lido di Spina bola sedačková lanovka, prevádzkovaná len medzi rokmi 1968 a 1974 z kempu na pláž, dlhá 1006 metrov.

Lido di Spina spojuje s blízkym Lido degli Estensi most cez kanál Logonovo, napojeným na triedu Viale Carducci, ktorá je autentickým ekonomickým srdcom siedmich stredisiek Lidi di Comacchio.

Najrušnejším srediskom zo siedmich je práve Lido degli Estensi, ponúkajúce elegantné promenády plné atraktívnych obchodov i reštaurácií, ale i jachtársky prístav na kanále, oddelujúcim ho od susedného Porto Garibaldi.

Raj rodín s deťmi a nepreberná ponuka zábavy i výletov do okolia

Rodičia či prarodičia detí istotne vo všetkých strediskách Comacchia ocenia veľmi pozvoľný a bezpečný vstup do mora, rovnako ako ten najjemnejší piesok pláží na celom Jadrane. Nehovoriac o značnej dĺžke i šírke pláží a zdravom klímate presýtenom arómou píniovej živice, ktorá veľmi blahodárne pôsobí na respiračný systém.

Pokiaľ k tomu pridáme ešte možnosť návštevy ďalších blízkych historických klenotov, ako je etruská nekropola Spina, pamiatky na nadvládu rodu Este ve Ferrare či Mesole, alebo perla rane stredovekej architektúry Ravenna s byzantskými mozaikami a sarkofágami, ale i hrobom Danteho, je to spolu s viac než zaujímavými cenami minimálne dôvod k zamysleniu, kde stráviť tohtoročnú dovolenku.

V rámci večerného programu je možné voliť medzi strediskami úplne kľudnými i rušnejšími, s promenádami, trhami a diskotékami. Je tu možné vykonávať športy ako jet-skiing či vodné lyžovanie, venovať sa jazde na koni, na mnohých miestach potom rybárenie. Milovníci ornitológie tu majú unikátnu možnosť pozorovania u nás vzácne sa vyskytujúcich druhov operencov, keďže priľahlá delta rieky Pád je jednou z najbohatších lokalít výskytu vodného vtáctva v Európe.

Oblasť lagún v delte Pádu a na juh od nej, kde leží Lidi di Comacchio, je geologickým unikátom v celoeurópskom meradle, lebo oblasť vznikla až ukladaním piesočných sedimentov Pádu v posledných storočiach, predtým tu bolo more. Ide teda o najmladšiu časť európskej pevniny, ktoré naviac pomalým tempom naďalej prirastá.

Tento prírodný raj je pre Vás jednoducho dosiahnuteľný len po niekoľkých hodinách pohodlnej jazdy zo SR.

More a pláže

Pláže sú dlhé mnoho kilometrov a prechádzajú pozvoľna z jedného susedného strediska do druhého; oddelené sú len ústiami riek a kanálov. Na severe je oblasť ohraničená ústím rameňa Pádu Po di Volano do mora a najsevernejšie pláže sú preto charakterizované menšou slanosťou vody a drobným sedimentom pri dne. Kvôli tomuto veľmi jemnému piesku je voda pri brehu často akoby zakalená, nieje však znečištená. Drobnučké pieskové častice sú totiž náchylné ku zvíreniu pri každom sebenepatrnejšom pohybu mora. Pláže sú tvorené výhradne prachovo jemným pieskom a dosahujú šírky až 100 metrov. Od rezidenčných zón sú miestami oddelené píniovými hájmi. Po celej svojej dĺžke sú pláže charakteristické nadmieru pozvoľným a bezpečným vstupom do mora, úplne ideálne sú pre malé deti a neplavcov. Plávať sa miestami dá vo vzdialenosti až 100 metrov od brehu, smerom k juhu sa hĺbka i slanosť mora zvyšujú. Tunajšie more býva väčšinou veľmi pokľudné, nieje vhodné pre potápanie a nežijú v ňom nebezpeční živočíchovia. K dispozícii sú verejné pláže a množstvo pláží súkromých (za poplatok, ktorý je však na talianske zvyklosti neobvykle nízky) so servisom a športovým vybavením (ihrisko na loptové športy, detské atrakcie, lodičky, šlapadlá, animačné programy, plavčíci, bary). Pláže voľné sú rozmiestnené po okrajoch pláží platených. Na pláže voľné je vstup zadarmo, môžete si tam čokoľvek priniesť, ale niesú upravované a nemajú sociálne zariadenie. Lagúny, ktoré čiastočne obklopujú Lidi di Comacchio z vnútrozemskej strany, sice ponúkajú fantastické panorámy najmä pri západe slnka, vhodné ku kúpaniu však niesú.

Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck, Brenner, dialničný zjazd Verona Sud, Rovigo, Adria, Rosolina, Taglio di Po, Mesola, Lido di Pomposa

alebo

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg,

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt

a ďalej

Villach, Tarvisio, Udine, dialničný zjazd Venezia Est, Chioggia, Rosolina, Taglio di Po, Mesola, Lido di Pomposa

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?