NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Ravenna je perlou ranne stredovekej architektúry. Toto talianske mesto v oblasti Emilia-Romagna (náleží do časti Romagna) je jedným z historicky najvýznamnejších miest v Taliansku. Leží asi 120 km južne od Benátok a asi 55 km severozápadne od Rimini. Dnes je živým turistickým i priemyslovým mestom s prístavom (aj napriek tomu, že sa nachádza vo vnútrozemí), s Jadranským morom je spojené 10 km dlhým kanálom Candiano vedúcim do Porto Corsini. V rokoch 402–476 bolo sídlom posledných rímskych cisárov a množstvo pamiatok z 5. a 6. storočia so slávnymi mozaikami je zanesené na zozname svetového dedičstva UNESCO.


Pamiatky z dôb císarov Gally Placidie, Theodoricha a Justiniána sú jediné dochovalé v západnej časti Európy z barbarského obdoboa sťahovania národov, preto sú tunajšie prekrásne byzantské mozaiky a sarkofágy svetovo unikátne. Zabudnúť však nie je možné ani na pôvabné stredoveké centrum mesta alebo napríklad náhrobok veľkého renesančného básnaka Dante Alighieriho, ktorý v Ravenne zomrek v roku 1321.


Najslávnejšia historická etapa Ravenny sa odohrala v dobách najhlbšieho úpadku Európy


Ravenna vznikla na ostrovčekoch v močaristej delte rieky v 6. storočí pr. n. l. V roku 88 pr. n. l. dostali obyvatelia Ravenny rímske občianstvo a v roku 49 pr. n. l. sa odtiaľto vypravil Caesar na Rím, než prekročil rieku Rubicon. V období ranného a vrcholného cisárstva bolo mesto obklopené lagúnou a malo až 50 tisíc obyvateľov. Počiatkom 2. toročia tu cisár Hadrián vybudoval 70 km dlhý akvadukt a prístav Classis bol významnou základňou vojnového námorníctva Rímskej ríše. Cisár Honorius si ich v roku 402 zvolil za svoje sídlo, aj napriek tomu, že sa tu cítil bezpečnejšie než v Miláne. Po smrti cisára Constantia III. v roku 421 tu vládla jeho nevlastná sestra Galla Placidia, ktorá sa o mesta veľmi zaslúžila.


Po zosadení posledného západného cisára Romula Augusta v roku 476 vládol v Ravenne germánský král Odoaker a východorímsky cisár Zeno poveril ostrogótskeho kráľa Theodoricha, aby Taliansko znova dobyl. Po dlhom obliehaní Theodorich Ravennu dobyl a veľmi zvelebil. Jeho nástupci tam vládli do roku 540, kedy mesto dobyl východorímsky vojvodca Belisar. Ravenna se neskôr stala centrom byzantského exarchátu. V roku 751 dobyl Ravennu lombardský král Aistulf a od roku 784 patrila Ravenna pápežom. V rokoch 1275–1440 bolo mesto samostatné a po krátkej vláde Benátčanov pripadlo v roku 1509 opäť pápežom. V následujúcich storočiach mesto odvodnilo okolité močiare, kde vznikla orná pôda. V rokoch 1796–1814 pripadla Ravenna napoleónskej „Predalpskej republike“ a v roku 1861 sa stala súčasťou Talianska.


Rane kresťanské kultúrne poklady


Hlavnými pamätihodnosťami Ravenny sú ranne kresťanské kostoly a baptisteria s bohatou mozaikovou výzdobou. Stredom historického centra mesta je Piazza del Popolo s budovou radnice (Palazzo Comunale) ze 17. storočia a palácom Palazzo Veneziano rovnako zo 17. storočia. Na dvoch žulových stĺpoch z roku 1483 sú umiestnení patróni mesta. Pár stoviek metrov juhozápadným smerom, na Piazza Duomo, je katedrála (Duomo) vystavaná v roku 1740 na základoch najstaršieho ravennského kostola zo 4. až 5. stor. Z pôvodnej stavby sa dochovali vež z 10. storočia a krypta. Vedľa dómu stojí Neonovo baptistérium, menšia osmiboká stavba z počiatku 5. storočia s mozaikovým stropom vytvoreným po roku 450.


Na námestí Piazza Francesco sa nachádza kláštorný kostol San Francesco s románskou zvonicou založený v 5. storočí. Je tu pochovaný Dante Alighieri, ktorý zomrel v Ravenne v roku 1321.


Asi nejvýznamnejšou ranne kresťanskou pamiatkou Ravenny je kostol San Vitale. Je to osmiboká centrálna cihlová stavba s mohutnou kopulou, dokončená v roku 548. V dobe byzantskej vlády bola vyzdobená mozaikami, ktoré sú pokladané za najlepší mozaikový súbor mimo územia Byzancie, sú dochované v presbytériu. Chrám sa stal vzorom pre stavbu kaplnky Karla Velikého v cisárskom falci v Cachách. Vedľa stoja pozostatky zaniklého palácového komplexu s mauzóleom Gally Placidie z doby okolo roku 430 n. l., rovnako s bohatou mozaikovou výzdobou.


Na hlavnej ulici Via Roma stojí kostol Sant'Apolinare Nuovo, ranne kresťanská trojlodná bazilika postavená Theodorichom Veľkým okolo roku 520. Po oboch stranách hlavnej lodi nad stĺporadím sú tri pásy mozaik, zobrazujúcich výjavy z evanjelií, procesný sprievod svätcov a svätíc, smerujúcich k Panne Márii a Ježišovi Kristovi na tróne, prístav a mesto v Classe i Theodorichov palác. Tzv. Theodorichov palác, dnes iba ruiny stavby z 7. až 8. storočia., zrejme nebol sídlom ostrogótskeho kráľa, ale skôr úradu byzantského exarchia. Na tej istej ulici je barokový kostol Santa Maria in Porto vystavaný v rokoch 1553 až 1784.


Z ďalších ranne stredovekých pamiaok je nutné zmieniť ortodoxné baptistérium ariánov, menšiu osmibokú kaplnku z konca 5. storočia, a ďalej arcibiskupskú kaplnku S. Andrea v prvom poschodí biskupského paláca v tvare kríža s mozaikovým stropom z doby okolo roku 500.


Theodorichové mauzoléum z roku 520 je centrálna desaťboká stavba s ochodzom a monolitickou strechou z jediného kusu istrijského vápenca s priemerom 10 m, ktorý váži cez 300 tún.


Sant' Apollinare in Classe za mestom smerom k prístavu je typická ranne kresťanská trojlodná bazilika bez transepta. Bola vysvätená v roku 549, románska zvonica pochádza z konca 10. storočia. Interiér apsidy je bohato vyzdobený mozaikami.


Lidi Ravennati – 36 kilometrov pláží v rámci 9 lokalít


Lidi Ravennati je súhrnný názov pre 9 prímorských lokalít s celkovo 36 kilometrami pláží. Táto riviéra oblasti Romagna ponúka široké pláže, kde si môžete odpočinúť v absolútnom pokoji, pod ochranou takmer troch tisíc hektárov prírodného borovicového lesa a niekoľko kilometrov od jedného z najpozoruhodnejších miest Talianska.


Postupne od severu ide o Casalborsetti, Marina Romea, Porto Corsini, Marina di Ravenna, Punta Marina, Lido Adriano, Lido di Dante, Lido di Classe a Lido di Savio.


Casalborsetti – rezort ponorený do prírodného parku Delta Pádu


Casalborsetti leží južne od Lido di Spina, čo je najjužnejšie zo 7 stredisiek Comacchia. Kedysi to bola rybárska dedinka, dnes však predstavuje veľmi dynamické turistické stredisko s úplne novým moderným prístaviskom a veškerou potrebnou infraštruktúrou. Nechýbajú tu bary, reštaurácie, obchody apod. Rezort je súčasťou oblasti prírodného parku Delta Pádu, ktorým vedú početné naučné chodníky, kde je možné sledovať vzácne vodné vtáctvo. Pre krásne široké prádzne pláže, borovicové lesy lakajúce k prechádzkam aj jazde na bicykli a mnohé športové zariadenia si toto stredisko obľúbili tí, ktorí hľadajú zdravé prostredie pre svoje rekreačné aktivity.


Zo strediska sa doslovne ponúkajú návštevy blízkych historických klenotov, ako je etruská nekropola Spina, pamiatky na nadvládu rodu Este vo Ferrare či Mesole.


Rozličné typy stredisiek – borovicové lesy, kúpele i bujaré párty


Stredisko Marina Romea sa rozkladá u ústí rieky Lamone a je ponorené do nádherného borovicového lesa tiahnuceho sa až k pláži. Táto zelená oáza si získala povesť jednej z najelegantnejších adres riviéry oblasti Romagna, tiež vďaka prístavu, jazdeckým stájam a najmodernejším športovým zariadeniam.


Cez Porto Corsini sa pozdĺž pobrežia dostaneme do rezortu Marina di Ravenna, trendy lokalitou vyhľadávanou najmä mladými ľuďmi, so šťastnými hodinami a plážovými párty až do neskorých večerných hodín.


Ihneď po Marina di Ravenna následuje Punta Marina, ktorá je znamá predovšetkým svojími kúpeľmi priamo na pláži, kde se môžete ponoriť do vôd bohatých na horčík. Pohrúžiť sa však je možné i do zelene pobrežného borovicového lesa krížiaceho sa s cyklochodníkmi a turistickými chodníkmi.


Lido di Savio – pokojné pláže na dohľad Mirabilandie, najvyhlásenejšieho zábavného parku Jadranského pobrežia


Lido di Savio leží ešte ďalej na juh, 20 km južne od Ravenny, pod ktorú administratívne náleží, 3 km severne od známeho letného strediska Cervia / Milano Marittima, ktoré platí za jedno z najprestížnejších na Jadranskej riviére. Lido di Savio je lesom obklopené letovisko, oddelené od severnejšie ležiaceho Lido di Classe riečkou Savio, ktorá mu dala meno. Najmä rodiny s deťmi ocenia krásne široké piesočné a tiež oproti južnému susedovi, rušnému Milanu Marittima, podstatne kľudnejšie pláže.


Lido di Savio je tiež vynikajúcim východiskom pre zaujímavé výlety do okolia. Veľmi pohodlne je odtiaľto dostupná apenínska hora Monte Titano s miniatúrnou republikou San Marino, jednoducho autom či vlakom do pol hodiny dôjedete do Rimini, najrušnejšieho prímorského letoviska Adriatickej riviéry, do Cesenatica s prístavom od Leonarda da Vinci, alebo na opačnú stranu, teda na sever, do Ravenny či Classe, pokladníc byzantskej kultúry. Vydať sa však tiež môžete na prechádzku do historického centra Cervie. Tu sa nachádzajú početné kostoly svedčiace o bohatej histórii mesta. Z množstva tu konaných kultúrnych a spoločenských akcií je nutné zmieniť ohňostroj, ktorý sa v Milano Marittima koná každoročne 10. augusta na počesť sv. Vavrinca (San Lorenzo). Milano Marittima však samozrejme tiež ponúka bujarý nočný život. Môžete navštíviť tiež početné bary a krčmy, tiež tak i diskotéky a herne, alebo si zájsť na pokojnú večeru do jednej z mnoha tunajších vyhlásených reštaurácií.


Infraštruktúra celej oblasti je nesmierne bohatá a rozvinutá – napríklad najvyhľadávanejší zábavný park Jadranského pobrežia, Mirabilandia, sa nachádza len pár kilometrov od Lido di Savio. Bohaté možnosti športu a zábavy poskytujú i tunajšie veľmi dobre udržiavané súkromné pláže.


Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck, Brenner, diaľničný výjazd Verona Sud, Rovigo, Adria, Rosolina, Taglio di Po, Mesola, Casalborsetti alebo Marina Romea alebo Punta MarinA


alebo


České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg a ďalej Villach, Tarvisio, Udine, diaľničný výjazd Venezia Est, Chioggia, Rosolina, Taglio di Po, Mesola, Casalborsetti alebo Marina Romea alebo Punta Marina

, Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt a ďalej Villach, Tarvisio, Udine, diaľničný výjazd Venezia Est, Chioggia, Rosolina, Taglio di Po, Mesola, Casalborsetti alebo Marina Romea alebo Punta Marina,
alebo,

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena,

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova a ďalej Bologna, diaľnica A 14 smer Ancona, diaľničný výjazd Cesena, Lido di Savio alebo Punta Marina alebo Marina Romea,

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova a ďalej Bologna, diaľnica A 14 smer Ancona, diaľničný výjazd Cesena, Lido di Savio alebo Punta Marina alebo Marina Romea

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?