NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Stredné Taliansko – pokladnica historických skvostov a stovky kilometrov pláží

Stredné Taliansko nesmie chývať v žiadnej ponuke cestovnej kancelárie. Veď oblasť ohraničená na severe riekou Pád a na juhu oblasťami Lazio a Abruzzo zahŕňa také skvosty svetovej kultúry, ako sú „večné mesto“ Rím s miniatúrnym štátom Vatikán, perly toskánskej renesancie v čele s Florenciou, pútne miesto Assisi v Umbrii, najstaršie univerzitné pútne miesto sveta Bologna v Emilii, metropola európskej Byzancie Ravenna v oblasti Romagna, najslávnejšie talianske prímorské stredisko Rimini, najvyššie vrcholky Apenín v regióne Abruzzo, hlavné mesto talianskeho potravinárstva Parma či Mekka rýchlych aút Modena. To a tiež mnoho dalších zaujímavostí, vrátane napríklad najmenšej republiky sveta San Marino, je možné navštíviť v rámci výletov z najkrajších pláží talianskeho Jadranu v oblasti Marche, ktoré nájdete v našej ponuke. Z geografického hľadiska je ovšem potrebné napríklad dodať, že stredotalianske pobrežie nie je len Jadranské, ale i Tyrhénske na západe v Toskánsku a Laziu. To je ovšem podstatne vzdialenejšie zo SR, čo v kombinácii s vyššou finančnou náročnosťou ústí v podstatne nižší záujem klientely.

Region Marche - ani sever, ani juh, čiže to najlepšie z oboch

Poloha stredného Talianska predurčuje k tomu, aby ste tu našli to najlepšie z atribútov talianskeho severu, a aj juhu. K výhodám toho prvého je možné zaradiť pracovitosť obyvateľov s mentalitou nie príliš vzdialenou od našej, fungujúcu infraštruktúru, príjemne mierne klíma, rozumnú vzdialenosť pri ceste zo SR a prevažujúce piesočné pláže vhodné pre rodinnú klientelu. K výhodám „juhu“ je možné naopak počítať zhruba o mesiac dlhšiu sezónu, teplejšie more, vynikajúcu gastronómiu, väčšiu vrelosť obyvateľstva a patrnejší stredomorský esprit. Pokiaľ sa Vám pobrežie severného Jadranu zdá príliš fádne, ale zároveň sa nechcete trmácať až na samý juh Talianska za dramatickými pobrežnými scenériami, pravdepodobne bude Vašou logickou voľbou stredotaliansky región Marche.

Pesaro – mesto, kde si história podáva ruku s plážovým životom

Pesaro je mesto počítajúce 94000 obyvateľov ležiace na pobreží Jadranu na severe kraja Marche. Po Ancone je najľudnatejším mestom celej oblasti Marche. Pesaro leží blízko hraníc s krajom Emilia Romagna, po ktorom nesie početné charakteristiky, či už jazykové, kultúrne či gastronomické. V okolí Pesara sa vďala priaznivým prírodným podmienkam produkuje rada potravín najvyššej kvality, ako sú lanýže, olivový olej, syr „di fossa“ a víno Sangiovese. V centre Pesara môžete obdivovať celú radu významných pamiatok, medzi nimi i rodný dom skladateľa Gioacchina Rossiniho. V lete sa tu odohráva Rossiniho operný festival. Stredoveká štvrť leží na dosah od pobrežnej promenády lemovanej hotelmi. Pesaro je preto ideálnou destináciou pre tých, ktorí radi kombinujú plážovú relaxáciu s poznávaním miestnej bohatej histórie.

A komu by nestačilo samé historické centrum Pesara, má na dosah i starobylé Urbino, rodisko Rafaela Santiho, renesančný klenot vybudovaný vojvodom Federicom da Montefeltro, miniatúrnu republiku San Marino, alebo Rimini, ktoré okrem starobylého centra poskytuje i prepestrú paletu zábavy.

Marcelli di Numana – nezabudnuteľné pláže pod posvätným Loretom

Len pár kilometrov južne od metropole Marche Ancony leží pobrežie nazývané Riviera del Conero s letoviskom Marcelli di Numana. Od Ancony sa začína zdvíhať pohorie, ktoré sa v dĺžke takmer dvadsať kilometrov ťahá cez Portonovo a Sirolo ďalej na juh až na pomedzie Numany a Marcelli. Strmé útesy takmer kolmo padajúce k morskej hladine sú striedané romantickými zátokami s plážami poväčšinou kamienkovými či s hrubozrnným pieskom, zmiešané lesy prechádzajú v píniové háje, zvlnená okolitá krajina zaujímavo kontrastuje s výbežkami Apenín týčiacimi sa v diaľke, tvoriac tak skutočne nezabudnuteľné panoráma. K tomu je nutné pripočítať doposiaľ takmer nepoškvrnenú okolitú prírodu poskytujúcu ideálne podmienky pre nesčetné druhy flóry i fauny, more ponúkajúce milovníkom rybolovu prekvapivé úlovky i Regionálny prírodný park na hore Monte Conero pretkaný značenými turistickými trasami s celou radou vyhliadok doslova berúcich dych. Tunajšia oblasť je však i miestom tisícročnej histórie, kedy za zmienku stojí predovšetkým jedno z najvýznamnejších európskych pútnych miest Loreto.

Toscana – nie len krásne more, ale i agroturistika a veľkolepé pamiatky

Region Toscana (Toskánsko) síce disponuje skutočne nádherným pobrežím Tyrhénskeho mora, napriek tomu sem však väčšinu návštevníkov láka niečo iné. Máloktorý iný kraj v Európe dokáže navodiť tak idylickú atmosféru, kde je možné jednoducho stratiť pojem o čase a predstaviť si, že každú chvílu stretnete Michelangela, Leonarda, Boccaccia či napríklad Machiavelliho. Toskánsko je kraj preslávený mnohými prvoradými umeleckými skvostami, najmä z obdobia renesancie, ktoré sa ako umelecký smer i životný štýl zrodili na konci 13. storočia práve tu, v hlavnom meste regióna, vo Florencii. Toskánsko je však tiež kraj prekrásneho vidieka s jeho lahodnými vínami, ako sú Chianti, Brunello di Montalcino či Vernaccia di San Gimignano a s jeho jednoduchou, napriek tomu však prvotriednou gastronómiou. Väčšina návštevníkov si Toskánsko okamžite zamiluje a neustále sa sem vracia. Najmä je možné odporúčať tunajšie agroturistické pobyty na starých statkoch roztrúsených po čarovnej krajine, ktorá sa po stáročia nezmenila. Ideálnejšie miesto pre „dobitie bateriek“ si je možné len ťažko predstaviť. Každý kút zeme je tu doslova preniknutý tradíciou a históriou, všetko prestupuje ohromujúci kľud a nádhera veľkolepých prírodných scenérií je skutočnou pastvou pre unavené oči vrátane ponáhľajúcich sa Stredoeurópanov.


Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?