NEV-DAMA a.s.

Dovolenka pre mladých

Freeride lyžovanie

Patríte medzi nadšencov do freeridu či freestylu alebo vás tieto adrenalínové športy lákajú? Objavte s nami svet parádnych voľných terénov a snowparkov v Alpách.

Zábava na lyžiach

Už vás nebavia obyčajné zjazdovky a bežkárske trate? Chcete vyskúšať niečo nové? Inšpirujte sa  najobľúbenejšími adrenalínovými zimnými športami dnešnej doby a užite si veľa zábavy i dobrodružstva.

Freeskiing

Ako názov napovedá, freeskiing je lyžovanie s dôrazom na voľnosť pohybu. Freeskiing je chápaný ako športové zjazdové lyžovanie, do ktorého patrí freeride a freestyle.

Freestyle

Základným rysom freestylu je sloboda pohybového prejavu. Nejde o stereotypné schádzanie svahov na lyžiach alebo snowboarde, ale o atraktívne triky v podobe skokov a zdolávania rôznych prekážok. Vďaka obľube freestylu vznikajú v lyžiarskych strediskách stále nové a lepšie snowparky a funparky. Freestyle sa delí na niekoľko základných disciplín:

  • big air – skoky s dlhou letovou fázou, počas ktorých jazdec predvádza rôzne triky založené na rotácii a tzv. graby (chyty),
  • jibbing – prechádzanie a prekonávanie iných ako snehových prekážok,
  • slopestyle – jazda v snowparku cez po sebe idúce skoky a prekážky, ktorej cieľom je predviesť čo najťažšiu kombináciu trikov,
  • u-rampa (alebo halfpipe) – trať v tvare písmena U s plochým dnom, na ktorom jazdec predvádza rôzne triky a skoky.

Freeride

Freeride je lyžovanie alebo snowboarding mimo bežne užívané a vyznačené terény. Hoci zimné strediská sa dnes predháňajú v čo najlepšej úprave zjazdoviek, pre každého lyžovanie na upravených tratiach nie je. Ak patríte k tým, ktorí preferujú nedotknuté terény plné prašanu a lákajú vás miesta s hlbokým snehom, kam snežné rolby nejazdia, je práve freeride tým pravým zimným športom pre vás.

Medzi freestyle býva radený tiež skicross a snowboardcross.

Skicross

Skicross je kombinácia alpského lyžovania s rôznymi umelými prekážkami v podobe napr. klopených zákrut, terénnych vĺn a skokov. Je ideálny pre tých z vás, ktorých začína obyčajné zjazdové lyžovanie nudiť a chcú si vyskúšať niečo živšie.

Snowboardcross

Obdobnou disciplínou pre snowboardistov je snowboardcross. Pri pretekoch v skicrosse a snowboardcrosse štartuje na rovnakej trati hneď niekoľko pretekárov naraz (zvyčajne štyria).

Heliskiing

Heliskiing je tak trochu vyšší level. Ide o pomerne nebezpečný a finančne náročný zimný šport, ktorý spočíva v lyžovaní či snowboardingu na nedostupných miestach dosiahnuteľných vrtuľníkom. Jeho priaznivci si užívajú jazdu v odľahlých terénoch s nedotknutým prašanom, ľudoprázdne hory, adrenalín a úžasné výhľady. Z dôvodu nestability horského počasia mávajú heliskieri kompletnú proti-lavínovú výbavu a sprevádza ich skúsený horský vodca. Pokiaľ nemáte strach a nechýbajú vám financie, heliskiing vás nadchne. Kto by nechcel stáť čo najvyššie pod ostrým slnkom, cítiť mrazivý vietor z odlietajúceho vrtuľníka a následne sa rútiť dole strmým svahom pokrytým panenským prašanom?

Snowkiting

Snowkiting je lyžovanie alebo snowboarding s kitom (alebo drakom) nad hlavou a vetrom v chrbte. Tento šport je vhodný pre každého, kto si chce ozvláštniť lyžiarsku dovolenku a užiť si kopec zábavy. Veľkou výhodou snowkitingu je možnosť jazdiť takmer kdekoľvek a akokoľvek – z kopca, do kopca alebo po rovine. Tí najväčší fanšmejkři si pri snowkitingu radi zaskáču. Pre začínajúcich snowkiterov je vhodný kurz snowkitingu, pretože kite dokáže vyvinúť obrovskú silu. V kurze vás ho najprv na menšom drakovi naučia ovládať a až potom prejdete k väčšiemu drakovi. A verte, že vás snowkiting chytí a už nepustí.

Skialpinismus

Skialpinizmus je ideálny pre lyžiarov, ktorí majú radi výzvy, voľný terén a alpskú krajinu. Ide o náročnú lyžiarsku turistiku v horách s vysokým prevýšením. Podstatou skialpinizmu je zažiť atmosféru hlbokých hôr – skialpinisti sa zvyčajne vydávajú na dlhšie túry s prenocovaním v odľahlých horských chatách. Medzi skialpinistické ciele patria výstupy na vrchol vrátane zjazdov, okružné horské túry cez viac vrcholov a sediel a pod. Ak vás láka skialpinizmus, ale chcete začať niečím ľahším, vyberte si tzv. skitouring – menej náročnú turistiku na lyžiach s cieľom stráviť čas v horskej krajine, ktorá môže, ale nemusí obsahovať výstup na vrchol a zjazd.

Snowtubing

Keď už vás lyže a snowboard omrzia, prichádzajú na rad ďalšie zimné adrenalínové športy. Vyskúšajte stále obľúbenejší snowtubing, pri ktorom schádzate ľadový tobogan na nafukovacích dušiach. Táto zimná zábava rozprúdi krv v žilách a vykúzli úsmev na tvári deťom i dospelým.

Výlety na snežniciach

Pokiaľ si chcete užiť krásnu horskú krajinu, vydajte sa na výlet na snežniciach. Snežnice uľahčujú chôdzu človeka v hlbokom snehu tak, že rozložia jeho váhu na väčšiu plochu, vďaka čomu sa nezabárajú do snehu. Chôdza na snežniciach je navyše bezpečnejšia a jednoduchšia než na bežkách a so snežnicami sa dostanete aj do terénov, o ktorých sa vám na bežkách ani nesníva.

Jazda so psím záprahom

Jazda so psím záprahom (čiže mushing) je stále populárnejšia a dnes dostupná v mnohých alpských aj českých strediskách. Ak si chcete oddýchnuť od náročného lyžovania alebo snowboardingu a pocítiť jedinečný súzvuk s prírodou, je jazda so psím záprahom tým pravým pre vás. Psy vás prevezú zasneženou krajinou na špeciálnych saniach. Vďaka nim dosiahnete atraktívnu rýchlosť a užijete si ozajstné dobrodružstvo s vetrom v tvári.

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?