NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Isére – v stopách Tour de France a olympijských hier

Isère je francúzsky departement (jeden z 83 departementov vytvorených v priebehu Francúzskej revolúcie 4. marca 1790) ležiaci v regióne Rhône-Alpes. Jeho hlavným mestom je Grenoble, kde sa v roku 1968 konali Zimné olympijské hry, pre československú výpravu veľmi úspešné (zlato a striebro skokana na lyžiach Jiřího Rašku, striebro hokejistov a bronz krasokorčuliarky Hany Maškovej).

Najvyšší bod tohto alpského departementu je Pic Lory so 4.088 metrami, vedľajší vrchol masívu Barre des Ecrins (4.102 m) ležiaceho už v susednom regióne Provence-Alpes-Côte-d'Azur. Ďalším známym vrcholom Isére je La Meije nad obcou La Grave (stredisko Les 2 Alpes) s 3.988 metrami.

Isère ponúka celý rad veľmi známych skirezortov, ako sú Alpe d'Huez (stúpanie sem je však i legendou júlového cyklistického etapového závodu Tour de France), Les 2 Alpes, olympijské (z roku 1968) Chamrousse alebo menej známe strediská Villard de Lans, Autrans, Les 7 Laux, Le Collet d'Allevard, Méaudre, Saint Pierre de Chartreuse, Alpe du Grand Serre či Gresse en Vercors.

Ide o tretiu najdôležitejšiu zimnú destináciu francúzskeho turizmu po Savojsku (Tignes, 3 údolia apod.) a Haute-Savoie (Chamonix, Morzine…) a pred Hautes-Alpes (Serre Chevalier, Montgenèvre, atď.).

Alpe d'Huez – slnečný ostrov v srdci pohoria Grandes Rousses

Stredisko Alpe d'Huez tvorí lyžiarske srdce pohoria Grandes Rousses. Ide o oblasť často prezývanú „Slnečný ostrov“. Je vzdialená 60 km od Grenoblu, rozprestiera sa na južne orientovanom vysokohorskom pláte pod majestátnym vrcholom Pic Blanc.

Vysoká nadmorská výška a ľadovec Sarenne zaručujú vynikajúce snehové podmienky, a tým i možnosť lyžovať od jesene do neskorej jari. Úchvatných 250 km zjazdových tratí a 81 prepravných zariadení, to sú čísla, ktoré napovedajú, že tu pôjde o skutočne obrovské lyžiarske zážitky.

Nájdete tu i najdlhšiu čiernu zjazdovku Európy, 16 km dlhú La Sarenne s hrbolmi a úctyhodným prevýšením 1.600 m, vychýrenú zjazdovku Le Tunnel prechádzajúcu 200 m osvetleným tunelom cez skalu, úchvatné červené zjazdovky do Oz en Oisans či prekrásnu čiernu La Fare pri zjazde do Vaujany. No zďaleka nečakajte len extrémy: je tu i veľké množstvo miernych svahov a rozľahlých zón pre začiatočníkov, ide teda o stredisko vhodné nielen pre náročných lyžiarov, ale aj pre rodiny s deťmi.

Snowboardistov láka snowpark s halfpipe, boardercrossom, jumpmi, quarterpipe a tables, lyžiarskych nenásytníkov potom možnosť atraktívneho večerného lyžovania na závodnej trati Stade de Slalom.

50 km bežeckých trás tu nájdu aj vyznávači klasického lyžovania.

A to nie je zďaleka všetko – málokde inde vo francúzskych Alpách sú tak široké možnosti aktívneho odpočinku po lyžovaní (napr. bazény, posilňovňa, golfový simulátor, tenis, squash, badminton, futbal, basketbal či horolezecká stena…).

Toto časté miesto dojazdov kráľovských etáp Tour de France, kde sa rozhoduje o celkovom poradí, malo pre našich fanúšikov naposledy trochu horkú príchuť – práve tu prišiel Roman Kreuziger v roku 2013 o stupne víťazov.

Príjemné lyžiarske stredisko rozprestierajúce sa na juhu masívu Belledone, ponúkajúce kúzelný pohľad na okolité pohoria L’Oisans, Le Vercors a La Chartreuse

Chamrousse – prvotriedne zjazdovky nad Grenoblom

Chamrousse je miesto vychýrené nielen svojimi nádhernými západmi slnka, ale predovšetkým vďaka spoluusporiadaniu Olympijských hier konaných v roku 1968 v Grenobli, hlavnom meste francúzskych Álp. Práve tu dominoval miestny hrdina Jean Claude Killy, ktorý rozdrvil súperov vo všetkých disciplínach zjazdového lyžovania.

Ide o nadmieru obľúbený skiareál s výbornými snehovými podmienkami a slušným umelým zasnežovaním; ponúka tak i v jarných mesiacoch dobré možnosti lyžovania na 46 dobre upravovaných zjazdových tratiach v celkovej dĺžke 92 km. Oblasť je možné rozdeliť do dvoch celkov - Roche Béranger (vo výške 1750 m n. m.) je vhodnejší skôr pre začínajúcich lyžiarov, rodiny s deťmi či milovníkov freeridu, na strane druhej časť Le Recoin (1650 m n. m.) je oblasť určená skôr pre náročnejších návštevníkov, ktorých sem lákajú pomerne náročné zjazdy.

Večerné lyžovanie je zahrnuté v cene skipasu a je ponúkané v oblasti Gaboureaux.

Chamrousse nezabúda ani na snowboardistov a ponúka im nielen južne orientovaný snowpark Sunset Park, ale i oddelené sektory s boardercrossom, big airom a slope štýlom.

Zalesnená plošina L’Arselle pri Roche Béranger je pretkaná sieťou 55 km upravovaných bežeckých stôp. Pobyt spríjemní široká škála nelyžiarskej zábavy a relaxácie, napr. bazén, ľadová plocha na korčuľovanie, sánkarská dráha, je tu možnosť vyskúšania jazdy na snežnom skútri, pre odvážnych napríklad aj tandemový paragliding. Blízkosť Grenoblu potom zvádza k večerným výletom do tamojších barov.

Les 2 Alpes – raj nielen extrémnych lyžiarov a snowboardistov

Les 2 Alpes alebo tiež Les Deux Alpes či Les 2 Alpes 3600 je veľké a vynikajúce moderné alpské „celoročné“ stredisko ležiace vo výške 1.650 m n. m. s lanovkami šplhajúcimi až do závratných 3.568 m n. m.

Rozkladá sa 60 kilometrov východne od Grenoblu v masíve La Meije na úpätí najväčšieho lyžiarskeho ľadovca v Európe Mont de Lans a ponúka až 170 dní dlhú lyžiarsku sezónu (bez zarátania letnej prevádzky na ľadovci).

Skiareál vznikol spojením oblastí Mont-de-Lans a Venosc a následným vybudovaním nového strediska Les 2 Alpes o jedno „poschodie“ vyššie, čím je umožnené fascinujúce lyžovanie takmer až do výšky 3.600 m n. m., ktorú stredisko inzeruje, aj keď realita je o pár desiatok metrov nižšia.

Na svojich pokoriteľov tu čaká 225 km starostlivo upravovaných zjazdových tratí všetkých stupňov náročnosti s prevahou zjazdoviek nižšej a strednej náročnosti.

Neobvykle rozsiahle sú možnosti extrémneho lyžovania pre skúsených a zdatných lyžiarov, a to nielen vo freeridermi zbožňovanej oblasti La Grave s úctyhodným prevýšením 2.150 m a slobodným lyžovaním vo voľnom teréne, na hrboľoch a prašane so zjazdmi skalnými roklinami, ale napríklad aj v nevídanej freestylovej tzv. SLIDE zóne s rozlohou 200 ha v nadmorskej výške 2.600 až 3.200 metrov pre snowboardistov, ale aj lyžiarov, zahŕňajúcej kaňony, rokliny, rímsy, vodopády a ďalšie atrakcie.

Na snowboardistov však čaká aj „letný“ snowpark na ľadovci vo výške 3.200 metrov s halfpipe a boardercrossom, či nižšie položený sektor La Toura (2.600 m n. m.) s ďalším snowparkom disponujúcim halfpipe, a tiež boardercross, hromada skokov a zábradlí rôznych stupňov náročnosti. Stručne povedané – ide o asi najlepšie možnosti pre prevádzkovanie tohto športu vo Francúzsku…

V cene skipasu je toho zahrnutého naozaj veľa - večerné lyžovanie na osvetlenej zjazdovej trati Lutins, vyhrievaný vonkajší bazén, umelé klzisko i miestny skibus.

Atraktívna je možnosť návštevy ľadovcovej jaskyne s nádhernými sochami z ľadu.

Rozsiahla je aj škála polyžiarskej zábavy a odpočinku - krytý bazén, sauny, fitness centrá, bary, reštaurácie, diskotéky, ale je možné dopriať si napríklad aj menej štandardné povyrazenie, ako je paragliding, jazdy na snežnom skútri či vyhliadkový let vrtuľníkom.

Lyžiarske strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?