NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Tirolsko – kde hľadať všetky rakúske lyžiarske NAJ

Spolkovú krajinu Tirolsko nie je možné z pohľadu lyžiarov opísať inak než použitím mnohých superlatívov. Nájdete tu zďaleka najviac zimných stredísk zo všetkých rakúskych krajín – vyše 100. Zalyžujete si tu na najvyššie položenej zjazdovke, najvyššie sa vyveziete lanovkou, obedovať môžete v najvyššie položenej reštaurácii, nájdete tu väčšinu rakúskych ľadovcov vrátane toho najväčšieho a vrátane jediného celoročne otvoreného. Nájdete tu strediská najdrahšie, najsnobskejšie, s najväčšími možnosťami zábavy, ale na druhej strane aj najväčší výber tých cenovo dostupných. Sú tu strediská historicky najstaršie, ale aj tie úplne najnovšie, konali sa tu prvé lyžiarske preteky, dodnes sa tu organizujú tie najznámejšie, ale zároveň je Tirolsko priekopníkom športov najmodernejších… Nikde inde v Rakúsku sa nekonali olympijské hry, tu však už dvakrát, o najväčšom počte zorganizovaných Svetových pohárov ani nehovoriac… Máme pokračovať? Ešte váhate s návštevou Tirolska?

St. Anton a Ischgl – západotirolský luxus

Ak budete hľadať tie najluxusnejšie rakúske strediská, odporúčame pozrieť sa najprv na západ Tirolska, kde sa nachádzajú 2 strediská, ktoré majú veľa spoločného, ale súčasne sa od seba diametrálne líšia. To spoločné spočíva v stovkách kilometrov dokonalého lyžovania na perfektne upravených zjazdovkách či v hlbokom prašane mimo nich. Spoločný je aj cezhraničný presah obrovských areálov – v prípade St. Antonu do rakúskej spolkovej krajiny Vorarlberg so strediskami Lech a Zürs, pri Ischgli do švajčiarskej bezcolnej zóny Samnaun. Ale zatiaľ čo St. Anton je jedným z najstarších lyžiarskych stredísk na svete, distingvovaným miestom pre smotánku, Ischgl je vibrujúcim rezortom pre zlatú mládež, kde je après ski zábava často dôležitejšou než lyžovanie samotné. Ak máte niekde v Alpách možnosť spojiť lyžovanie s návštevou koncertu nejakej svetovej rockovej či popovej megastar, tak Ischgl je presne tým správnym miestom.

Serfaus-Fiss-Ladis – lyžiarsky raj rodín aj freeriderov čaká na objavenie

Tromi lanovkami prepojené horské dedinky Serfaus, Fiss a Ladis sa vypínajú na náhornej plošine označovanej ako slnečná terasa Tirolska vysoko nad údolím Inna. Aj keď toto lyžiarske stredisko v západnom Tirolsku doteraz nie je medzi našimi lyžiarmi príliš známe, dozaista nadchne rodiny s deťmi, ale na opačnom póle aj skúsených freeriderov. Ponúka spolu závratných 212 km lyžiarskych tratí všetkých náročností v nadmorskej výške 1 200 až 2 820 metrov.

Návštevníkov príjemne prekvapí nielen rozloha a pestrosť lyžiarskych terénov, ale aj množstvo snouparkov a najmä rodiny fantastická ponuka pre malé deti, na ktoré sa stredisko zvlášť zameriava. Mnohí, ktorí Serfaus-Fiss-Ladis vyskúšajú, už o inom mieste na rodinnú dovolenku nechcú ani počuť, pretože tu je možné priblížiť sa vysnenému ideálu.

Pitztal – najvyššie lyžovanie v Rakúsku

Pitztaler Gletscher sa síce verejnosti otvoril ako posledný zo známych rakúskych ľadovcov, no všetky pokoril nadmorskou výškou, v ktorej si tu môžete zalyžovať – a to 3 440 metrov. Najnovšia lanovka Wildspitzbahn na vrchol Hinterer Brunnenkogel bola otvorená v októbri 2012 a z terasy unikátnej modernej kaviarne Café 3440 je možné užívať si panorámu vrátane blízkej najvyššej hory Tirolska Wildspitze. O kvalite tunajších zjazdoviek svedčí možno najlepšie to, že tu vyrástol svetový a olympijský šampión Benjamin Raich.

Ötztal – údolie 2 ľadovcov aj pravekého muža

Údolie Ötztal je známe svojimi vynikajúcimi snehovými podmienkami, veď tu v Söldene každoročne už v októbri štartuje kolotoč Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. No nielen söldenské ľadovce Rettenbach a Tiefenbach garantujú perfektné lyžovanie aj na okrajoch sezóny – rovnakú záruku môžu poskytnúť nielen vysoko položené strediská Obergurgl-Hochgurgl a Vent, ale aj nižšie položený Hochötz. Po lyžovaní relaxujete napríklad v mestských kúpeľoch Freizeit Arena v Söldene alebo v špičkovom wellness areáli Aqua Dome v Längenfelde. V Umhausene môžete navštíviť „Ötzi dedinku“, ktorá pripomína pravekého lovca, ktorý odtiaľ pred 6 000 rokmi smeroval cez hrebeň Álp, kde ho zastihla smrť, do južného Tirolska, kde bola v roku 1991 jeho múmia v roztápajúcom sa ľadovci objavená.

Stubaital – hor sa na najväčší ľadovec

110 kilometrov zjazdoviek na ľadovci, to je už poriadna porcia, viac vám žiadny iný rakúsky ľadovec neponúkne. Zároveň však rozhodne nejde o miesto vyhradené lyžiarskym extrémistom – skôr naopak, ide o miesto zasľúbené deťom. Napríklad miestny lyžiarsky park Big Family Ski-Camp inde len ťažko nájde seberovného. Nie náhodou bolo toto stredisko už tretíkrát vybrané prestížnym sprievodcom nemeckého autoklubu ADAC Ski Guide za najústretovejšie k rodinám s deťmi. V reštaurácii Eisgrat na ľadovci môžete ochutnať cestoviny z najvyššie položenej manufaktúry na ich výrobu na svete.

Zillertal – najšportovejšie údolie na svete

Dlhé údolie Zillertal v sebe skrýva závratných 671 kilometrov zjazdových tratí a patrí tak medzi absolútne najväčšie lyžiarske oblasti celej Európy aj sveta.

Oblasť Zillerského údolia sa ďalej delí do troch základných lyžiarskych subregiónov. Pri ceste od diaľnice najprv narazíte na Hochzillertal/Hochfügen – víťaza mnohých medzinárodných porovnávacích testov skiareálov, obrí a dokonalý skiareál, pri ktorého navrhovaní spolupracoval aj olympijský víťaz Stephan Eberharter. Zillertal Arena sa rozprestiera na postrannom údolí rieky Gerlos a boduje svojou rozsiahlosťou, dokonalou prepojenosťou a upravenosťou tratí. A napokon treťou a najväčšou z hlavných podoblastí je Zillertal 3000 v oblasti Mayrhofenu, kde sa Zillertal delí na štyri vedľajšie údolia, z ktorých najvyššie položené Tuxské údolie je zakončené známym ľadovcovým areálom Hintertux na jedinom celoročne otvorenom rakúskom ľadovci v nadmorskej výške až 3 250 metrov.

Ski Juwel Alpbachtal/Wildschönau – zrodil sa nový obor

Minuloročným úplne novým prepojením lyžiarskych areálov Alpbachtal a Wildschönau cez vrchol Schatzberg sa zrodil nový alpský obor menom Ski Juwel, ponúkajúci 145 km zjazdových tratí s rôznou náročnosťou s prevahou zjazdoviek pre menej a stredne náročných lyžiarov či rodiny s deťmi. Dva príjemné rodinné areály, patriace skôr medzi stredné či menšie, tak zrazu poskočili do prvej tirolskej desiatky, čo sa týka veľkosti.

Skiwelt Wilder Kaiser-Brixental – najväčší prepojený skiareál Rakúska

Mnohí naši lyžiari hodnotia ako základné kritérium kvality lyžiarskeho areálu počet kilometrov jeho zjazdoviek. V tomto porovnaní je údolie Brixental, presnejšie stredisko Skiwelt Wilder Kaiser so svojimi 279 kilometrami vzájomne prepojených tratí, absolútnym kráľom. Nekonečné lyžiarske safari vedúce z údolia do údolia cez rad horských hrebeňov vás samo osebe pohltí na niekoľko dní. No nielen rozľahlosť sama je meradlom kvality – skiareál vyhráva prestížne ocenenia v medzinárodných odborných anketách o najlepších lyžiarskych strediskách v Európe nielen pre svoju perfektnú prírodnú dispozíciu, ale predovšetkým vďaka neustálej modernizácii služieb a prepravných zariadení. Aj keď nepatrí medzi tie najvyššie položené, perfektné umelé zasnežovanie tento malý hendikep jednoducho eliminuje. K obľube tohto strediska dozaista prispieva, že ide o vôbec najbližší tirolský skirezort pri ceste z ČR.

Kitzbühel – prestíž a tradícia na úpätí Hahnenkammu

Azda žiadneho lyžiara, ktorý si ešte nikdy neskúsil legendami opradenú zjazdovku Hahnenkammu, nenecháva pomyslenie na túto pistu chladným, a to už od roku 1931, keď sa tu preteky konali prvýkrát. Kitzbühel je symbolom a svätyňou rakúskeho lyžovania. Jeho krásne historické centrum ponúkne tie najluxusnejšie hotely v krajine, ale v okolí nájdeme nepreberné množstvo cenovo dostupnejších variantov. 170 kilometrov perfektne zasnežovaných tratí je obsluhovaných modernými lanovkami, z ktorých je z roka na rok viac tých vyhrievaných.

Rodinné strediská Tirolska – pre každého niečo

Nielen vyššie uvedené obrie strediská sú zimným obrázkom Tirolska. Na svoje objavenie tu čakajú aj desiatky skiareálov menších, rodinných, často niečím špecifických či unikátnych. Každý si môže vybrať to svoje presne podľa osobných preferencií. Pre milovníkov klasického lyžovania je optimálnym strediskom na skĺbenie tejto vášne s kvalitnými zjazdovkami bežkárska Mekka, olympijský Seefeld. Lyžiari – bádatelia budú spokojní v rozľahlom tirolsko-bavorskom stredisku Zugspitz Arena pod najvyššou horou Nemecka. Rodiny s deťmi či začiatočníci ocenia menšie prívetivé skiareály, ako je Venet, Achensee či Fieberbrunn, ktoré sú nielen cenovo priaznivé, ale okrem zjazdoviek ponúkajú aj pestrú škálu iných možností na rozptýlenie.

Lyžiarske strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?