NEV-DAMA a.s.

V tejto chvíli pre Vás zájazdy pripravujeme.

Zadajte Váš e-mail a dostanete upozornenie ihneď po spustení do predaja.

Popis oblasti

Graubünden – najbližší švajčiarsky luxus

Trojjazyčný nemecko-taliansko-rétorománsky región Graubünden (francúzsky Grisons, taliansky Grigioni, rétorománsky Grischuns) je najvýchodnejším a súčasne najväčším z kantónov Švajčiarskej konfederácie. Z polohy na hraniciach s Talianskom, Rakúskom a Lichtenštajnskom vyplýva, že je nám geograficky najbližší zo všetkých švajčiarskych lyžiarskych oblastí. Región je to veľmi rozmanitý a rázovitý – nielen, že ide o jediný švajčiarsky kantón, kde sa prelínajú hneď tri jazyky, a teda i tri rozličné kultúry, ale je tiež jediným, kde sa stále masovo používa starobylá rétorománčina. Metropolou kantónu je mesto Chur, ale oveľa väčšími pojmami sú svetoznáme horské strediská, ako sú Davos / Klosters, St. Moritz, Arosa, Flims-Laax, Lenzerheide, Savognin, Samnaun alebo Scuol. Čo meno, to pojem. Sem jazdí na lyže britská kráľovská rodina, tu sa už dvakrát konali Olympijské hry, každoročne sa tu konajú svetové poháre, veľa miest sa stalo námetom špičkových umeleckých diel, oblasť môžete križovať najslávnejšími vlakmi Európy, ako sú Bernina Express či Glacier Express.

Najvyššou (a jedinou štvortisícovou) horou je Piz Bernina, ktorá je so svojimi 4.038 metrami súčasne najvyšším vrcholom Východných Álp. V Graubündene, ktorý je najvyššie položeným švajčiarskym kantónom, pramenia rieky Rýn a Inn, medzi množstvom rozsiahlych ľadovcov je i celý rad tých, na ktorých sa (len v zimnom období, nie celoročne) lyžuje. V oblasti Engadinu sa nachádza jediný švajčiarsky národný park s rozlohou 172 km2, ktorý bol vyhlásený v roku 1914 a je najstarším v Európe.

Flims Laax Falera – špičkové lyžovanie pod ľadovcom Vorab

Skiareál, ktorý vznikol prepojením 3 stredísk Flims, Laax a Falera, dnes zahŕňa až 220 km upravených zjazdoviek, ktoré svojim profilom uspokoja i najnáročnejších lyžiarov a snowboardistov, čoho potvrdením je i usporadúvanie svetových pohárov.

Nadmorská výška až do 3.018 m zaručuje jedny z celoeurópsky najlepších a najistejších snehových podmienok po celú sezónu. Prevýšenie cez 1.900 metrov je vskutku úctyhodné a najdlhšia zjazdovka v dĺžke 14 km z ľadovca Vorba do Flimsu sa stane naozajstným testom Vašej vytrvalosti.

Zimných radovánok si tu užijú tak naozajstní fajnšmekri, ako aj rodiny s deťmi. Značené „off piste“ trate ponúkajú bezpečné zázemie pre športovcov preferujúcich zjazdy voľným terénom, 4 rôzne náročné snowparky vrátane najväčšej halfpipe v Európe oslovia vyznávačov širokej dosky a dokonalé je i après ski vyžitie pre každú vekovú skupinu.

Moderné lanovky zaručujú komfortnú prepravu hore za každého počasia.

Savognin – príjemné prekvapenie pre rodiny v rétorománskej dedine

V tieni svetoznámych stredísk, ako je Davos či St. Moritz, sa skrýva na švajčiarske pomery menšie, kvalitou však príliš nezaostávajúce stredisko Savognin, vhodné predovšetkým pre rodiny s deťmi, no ponúkajúce vyžitie aj pre freeriderov. Nájdete tu rovnomerne vyvážený podiel náročných, stredných aj ľahkých zjazdoviek v celkových 80 kilometroch vždy dobre upravených tratí. No k dispozícii je i celý rad bezpečných voľných terénov. Krásne sú dlhé zjazdy z bezmála trojtisícovej výšky z Piz Cartas alebo Piz Martegnas do savogninského údolia s prevýšením okolo 1500 metrov.

Aj v okrajových častiach sezóny poskytuje Savognin slušnú záruku dobrých snehových podmienok vďaka vysoko položenej rozhodujúcej časti skiareálu.

Každého návštevníka okúzli panoráma okolitých trojtisícových štítov a idylická atmosféra typickej rétorománskej horskej dediny. Milým prekvapením v inak drahej a prestížnej oblasti Graubünden sú relatívne priaznivé ceny. Veľmi slušná je ponuka aktivít pre deti a absolútnou špecialitou je unikátna 3 km dlhá ľadová trať pre odvážnych korčuliarov.

Engadin - St. Moritz – svet elity na dosah ruky

Engadin je 100 km dlhé údolie rieky Inn (od prameňa pod priesmykom Maloja až po rakúske hranice) v rétorománsky hovoriacej časti kantónu Graubünden. Engadin je zo všetkých strán chránený vysokými horstvami a je známy slnečnou klímou (St. Moritz udáva priemer 322 slnečných dní v roku) a krásnou prírodou.

St. Moritz je absolútnou legendou a dodnes i špičkou švajčiarskeho, európskeho i svetového zimného športu. Krištáľovo čistý vzduch a liečivé pramene a bahná ho už pred takmer 150 rokmi predurčili ako miesto stretnutia svetovej smotánky s nebývalou plejádou hotelov najvyššej kategórie postavených často v palácovom štýle a navodzujúcich atmosféru všadeprítomného luxusu a elegancie. Aj preto sa dnes jedná o jeden z najdrahších skirezortov na svete.

St. Moritz usporiadal Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní v rokoch 1934, 1948, 1974, 2003 a bude ich tiež poriadať v roku 2017, ale hlavne bol dejiskom Zimných olympijských hier v rokoch 1928 a 1948 (spolu s Lake Placid a Innsbruckom je doposiaľ jediným dvojnásobným organizátorom). Teraz sa znovu uchádzal o usporiadanie olympijských hier v roku 2022 (spoločne so susedným Davosom), no miestne referendum kantónu Graubünden z 3. marca 2013 zámer tesne zamietlo.

Lyžiarov a snowboardistov tu čakajú nespočetné voľné terény popularizované i vďaka zpretekom ako „Freeride World Tour“ a 2 špičkové snowparky. Vysoká nadmorská výška od 1.750 do 3.303 m a 2 ľadovcové areály sú zárukou dokonalých snehových podmienok a prašanu až do jari. Dĺžka zimnej sezóny tu pravidelne presahuje 5 mesiacov.

Aktívnych návštevníkov určite osloví bohatá ponuka strediska siahajúca od luxusných nákupov, cez olympijskú bobovú dráhu, zimný golf v Silvaplane, tandemové zoskoky padákom, konské a psie záprahy, dostihy a turnaje v póle či krikete, curling, až po jazdu romantickým legendárnym vlakom Bernina Express do talianskeho Tirana.

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?