Popis oblasti

OblastNeaktivniVyberte si na stránke Destinácie

Alta Valtellina – svetové lyžovanie na severe Lombardie


Oblasť Alta Valtellina sa rozkladá v najsevernejšom cípe regiónu Lombardia, ktorá je na severe a severozápade lemovaná hranicou so Švajčiarskom. Tunajšej krajine dominujú dlhé údolia uložené medzi horami, ktoré presahujú nadmorskú výšku 3.000 metrov, starobylé malebné dedinky a mestečká a v neposlednom rade tiež nepoškvrnená príroda v Národnom parku Stelvio. Po lyžiarskej stránke sa pod Alta Valtellinu radia strediská Livigno, Bormio, Santa Caterina a San Colombano. Snáď len s výnimkou San Colombana teda naozaj zvučné pojmy.


Livigno – výhodné bezcolné nákupy v snehovom kráľovstve


Livigno každému lyžiarovi ponúka, po predminuloročnom rozšírení o 2 nové pisty, až 77 kilometrov širokých zjazdových tratí s vysoko nadštandardným priemerom lanoviek čo do modernosti, na Taliansko naozaj nevídane pestrú paletu voľného terénu doplnenú o naozaj kvalitné podmienky pre snowboarding (v roku 2026 sa tu práve uskutočnia snowboardové disciplíny Zimnej olympiády) a tiež špecifickú mikroklímu so slnečným počasím a abnormálnou snehovou nádielkou. 


Bormio – lyžiarska extáza na dlhých zjazdovkách Majstrovstiev sveta


Bormio, hostiteľ posledných Majstrovstiev sveta v zjazdovom lyžovaní 205, pravidelný usporiadateľ jedného z najnáročnejších zjazdov mužov v rámci Svetového pohára, a rovnako dejisko zjazdových disciplín mužov pri ZOH 2026, vyniká predovšetkým nadmorskou výškou do 3.012 metrov, úctyhodným prevýšením takmer 1.800 metrov, až 10 kilometrov dlhými zjazdovkami i modernými prepravnými zariadeniami.


Santa Caterina – česká enkláva v srdci Národného parku Stelvio


Santa Caterina, českými lyžiarmi už po niekoľko rokov bezkonkurenčne najnavštevovanejšie stredisko celej oblasti, a tiež spoluusporiadateľ už zmieneného MS v alpských disciplínach, nedávno na niekoľko rokov zaskočila za Bormio v roli organizátora zjazdu a Super-G Svetového pohára mužov. Ponúka síce rozsahom menší, avšak v mnohých smeroch celkom jedinečný skiareál. Náročné severné svahy a zadné, slnečnými lúčmi stále zaliate údolia - to je súčasná realita Santa Cateriny.


San Colombano – prekvapivá, doposiaľ skoro neobjavená kvalita


A konečne San Colombano, lyžiarsky areál síce nie je tak známy, o to viac však prekvapivý. A to hlavne fantastickými a takmer prázdnymi zjazdovkami i kabínkovými i sedačkovými lanovkami.


Rozmanitosť oblasti preskúmate s celoplošným skipasom


„Lyžiarsky“ zhrnuté sa jedná o nadmieru kvalitnú oblasť, ktorá je vhodnou alternatívou nielen k najvychýrenejším strediskám Rakúska, Francúzska a Švajčiarska, ale aj k špičkovým areálom Talianska. Alta Valtellina ale nie je len lyžovanie. Komornosť „Santy“ kontrastuje s romantikou stredovekého centra Bormia i typicky turistickým Livignom, termálne pramene v podobe kúpeľov i prírodných tôní sú dokonalým doplnkom relaxácie po náročnom dni a o výhodnosti bezcelnej zóny v Livigne, ktorá priamo láka k nákupom, ani nehovoriac. Ale aj Alta Valtellina má svoje problémy. Tými je najmä horšia dopravná dostupnosť, keď každý návštevník „zo severu“ musí absolvovať posledných viac ako 100 kilometrov mimo diaľnicu a naviac musí využiť jednosmerný tunel na hranici so Švajčiarskom, pri ktorom sa pomerne často tvoria nepríjemné kolóny.


Lyžiarske strediska

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?