NEV-DAMA a.s.

V tejto chvíli pre Vás zájazdy pripravujeme.

Zadajte Váš e-mail a dostanete upozornenie ihneď po spustení do predaja.

prepravné zariadenie: 8

Zjazdové trate: 23,3 km

  • 10,4 km
  • 8,1 km
  • 4,8 km

bežecké trate: 32 km

Snowpark:

Nadmorská výška:

985 - 2353 m n. m.

Lyžování v Chiesa Valmalenco

  • málo známa snehom oplývajúca lyžiarska oblasť neďaleko švajčiarskeho St. Moritz
  • mimoriadne príjemný skiareál, ktorý hostí i významné svetové závody
  • Snow Eagle – najväčšia jednopodlažná kabína na svete
  • vyvážený pomer všetkých druhov náročností zjazdoviek
  • veľmi kvalitný Palú Park s boardercrossovou traťou či halfpipe
  • skvelý bežecký okruh okolo jazera Palú v 2 000 m n. m
  • uzatvorenie menšieho neprepojeného skiareálu Caspoggio

Fantastický skiareál Chiesa Valmalenco čaká na objavenie

Máte pocit, že 34 rokov po otvorení hraníc na Západ už neexistuje v talianskych Alpách miesto, kde sa kvalitne lyžuje, a napriek tomu nebolo doposiaľ stredoeurópskymi turistami objavené? Jedno také Vám predstavíme, a neleží až tak ďaleko, ako by si niekto mohol myslieť. A napriek vynikajúcej polohe sa radí medzi najlacnejšie miesta, kam sa turista môže v talianskych Alpách vydať. Pritom v pomere k cene ponúka vynikajúcu kvalitu. Pýtate sa,,ako je to možné?

Volá sa Chiesa Valmalenco a leží na dosah od takých svetoznámych alpských veličín, ako je St. Moritz a Livigno. Na dosah ovšem len pokiaľ sa pozeráte na mapu – vzdušnou čiarou pár kilometrov, po ceste pár hodín jazdy... Jediná prístupová cesta vedie zo Sondria, centra provincie a najväčšieho mesta údolia Valtellina. To dalo svetu i slávne lyžiarske strediská Bormio a Santa Caterina...

Cesta sa z údolia rieky Adda, na nej leží Sondrio, prudko zdvýha, a v serpentínach mieri k zasneženým vrcholom na horizonte. Cestou stretnete nákladné autá naložené zvláštnym nazelenalým kameňom – serpentínom. Používa sa k výzdobe interiérov a údolie Valmalenco je jeho najväčším náleziskom v Európe. Niekoľko lomov sa nachádza i v tesnej blízkosti centra oblasti – Chiesy Valmalenco. Ťažba kameňa je hlavným zdrojom príjmov miestneho obyvateľstva. Tí i preto tak trocha podceňujú turistický ruch ako alternatívny zdroj obživy a nevenujú propagácii miesta toľko úsilia, koľko by si zaslúžilo. Veď koľkí z Vás už o existencii miesta menom Chiesa Valmalenco počulo? A to pritom toto stredisko hravo strčí do kapsy mnoho miest už rokmi zavedených na trhu zimného cestovného ruchu v talianskych Alpách.

Cieľ milánskych jednodňových lyžiarov

Chiesa Valmalenco je jedným z najbližších zimných stredísk pri ceste z niekoľkomiliónovej aglomerácie okolo Milána, a to sa logicky prejavuje na počte víkendových turistov. Zvlášť v nedeľu zjazdovky doslova praskajú vo švíkoch, a na víkendové nápory sú rovnako dimenzované tunajšie prepravné kapacity. Preto sa návštevník, ktorý do areálu zavíta počas všedného dňa, nestačí čudovať, prečo pre tých pár lyžiarov, pohybujúcich sa (a to i v hlavnej sezóne!) na tunajších svahoch, postavili tak moderné a kapacitne naddimenzované lanovky. Dôvodom je práve (a len) pár februárových a marcových nedelí.

Pri príjazde do Chiesy Vás už z diaľky upúta mohutná kabínová lanovka Snow Eagle. So svojou kapacitou 160 osôb je najväčšou jednopodlažnou kabínou na svete a prekonáva viac než 1 000 metrov prevýšenia. Je rovnako hlavným prepravným zariadením lyžiarskeho areálu Alpe Palú. Za pár desiatok sekúnd Vás vyvezie z nadmorskej výšky 1 000 m, v nej sa nachádza Chiesa, o viac než kilometer vyššie. Pokiaľ ešte na moment ovládnete svoj hlad po lyžovaní a zastavíte sa na výstupnej plošine, naskytne sa Vám ohromujúci výhľad do údolia Valmalenco i na trojtisícové horské pásma okolo. Kto trpí strachom z výšiek, nemal by sa radšej ani pozerať pod seba – podlaha je tvorená priehľadným roštom zaveseným na skale, takže priamo pod nohami máte stovky metrov priepasti. Tento zázrak modernej techniky vstriedal starú lanovku, ktorej zvyšky uvidíte o niekoľko metrov ďalej. Tá mala síce výrazne nižšiu prepravnú kapacitu, ale jednu výhodu mala – začínala v centre mestečka Chiesa. Jej dnes nevyužitú bývalú dolnú stanicu nájdete na námestí pred hotelom Funivia, kde je dnes parkovisko. Súčasná dolná stanica sa nachádza pri 25metrovom plaveckom bazéne bezmála kilometer od centra Chiesy i Lanzady. Neexistujú tu teda takmer žiadne hotely, ktoré by mali skiareál Alpe Palú v pohodlnom pešom dosahu. A pretože neexistuje centrálny skibus, hotely si musia pomáhať vlastnámi mikrobusmi.

Dejisko Majstrovstiev sveta juniorov 2024 vo freestylovom lyžovaní

Ale späť na hornú stanicu lanovky. Tu môžete konečne nasadiť lyže či snowboardy a spustiť sa k centru skiareálu. Ponúka sa Vám ale rovnako vyskúšanie ďalšieho z tunajších technologických divov – malé metro, ktoré spája hornú stanicu lanovky so stredom skiareálu Alpe Palú, kde je veľká samoobslužná reštaurácia, stánky s občerstvením, požičovňa a servis lyží a snowboardov, snowpark a nástupište sedačkových lanoviek. Vláčik bol postavený predovšetkým pre nelyžiarov a pre tých lyžiarov, ktorí už si po poobednej grappe netrúfajú dôjsť k lanovke po svojich. K tomu je totiž potreba sa vyviezť jednou sedačkou, a potom sa spustiť po relatívne strmej zjazdovke, na ktorej je počas väčšiny zimy vystavaná boardercrossová a skicrossová dráha.

Snowpark postavený pár desiatok metrov od centra skiareálu pod tunajšou hlavnou reštauráciou je ďalším z veľkých magnetov strediska. Radí sa k najväčším v talianskych Alpách a vojvodí mu 150 m dlhý halfpipe. Koná sa tu jeden z dielov talianskej majstrovskej série zastrešenej deníkom Gazzetta dello Sport i rada čiastočných závodov. Rovnako ako boardercrossová trať je výborne udržiavaný počas celej zimy. V roku 2011 hostil areál Majstrovstvá sveta juniorov v snowboardingu. Majstrovstvá sveta juniorov sa tu budú konať i v roku 2024, ale vo freestylovom lyžovaní – moguly i akrobatické skoky mužov i žien môžete navštíviť 3.–7. 4. 2024.

Ikonická čierna pista projektovaná Gustavom Thoenim

Z tohoto miesta sa trate ďalej zvažujú k dedinke San Giuseppe vo výške 1 433 m n. m. Tam končí sedačková lanovka a tu sa nachádza veľké parkovisko. Do San Giuseppe môžu zachádzať autom tí, ktorí by snáď mali v obrovskej lanovke klaustrofobické pocity.

Od reštaurácie na opačnú stranu, teda hore, vedie sedačková lanovka na vrchol Cima Motta s 2 336 m n. m. Odtiaľto máte na výber niekoľko rôzne náročných zjazdoviek späť (vrátane závodného homologovaného svahu) alebo tri zjazdovky do sedla Dosso dei Vetti na opačnej strane kopca. Z nich je najmä čierna, projektovaná samotným Gustavom Thoenim, naozajstnou lahôdkou. Padá takmer kolmo dolu a jej záverečný hank, týčiaci sa nad spodnou stanicou sedačkovej lanovky, naháňa slabším lyžiarom hrôzu. Práve tu najčastejšie trénujú miestni závodníci.

Najnovšia zjazdovka „Bocchelle del Torno“ začína v úctyhodnej nadmorskej výške 2 353 metrov, v najvyššom bode skiareálu Alpe Palú i celej Chiesy.

Celkovo je možné povedať, že skiareál poskytuje maximálne pestrý výber zjazdoviek všetkých obtiažností v tom najlepšom možnom pomere.

Dobré snehové podmienky až do jarných mesiacov

Areál Alpe Palú má i 2 bežecké areály. Jeden z nich vedie okolo jazera Lago Palú v zhruba dvojtisícovej nadmorskej výške a garantuje dobré snehové podmienky až do jarných mesiacov. Druhý je potom v údolí medzi San Giuseppe a Chiareggiom (1 612 m n. m.).

Sedačkové lanovky v areáli Alpe Palú dominujú. Ponúkajú ojedinelé výhľady na blízke švajčiarske štíty okolo Berniny.

Nie sú tu ani problémy so snehom – naopak. Keď inde panuje nedostatok, tu sa bez problémov jazdí. Nie je výnimkou, že tu napadne okolo 4 metrov snehu a v dobrej kvalite sa drží až do konca apríla. Alpe Palú potvrdzuje povesť akejsi meteorologickej anomálie – aj keď leží geograficky medzi vysokohorskými strediskami Livigno a Madesimo, často zďaleka najviac snehu napadne práve tu.

Na svoje si teda prídu skialpinisti, naozaj široká je ponuka voľného terénu v nepoškvrnenej vysokohorskej prírode.

Menší skiareál Caspoggio (dočasne?) uzatvorený

Druhý skiareál Caspoggio, s najvyšším bodom na Dosso dei Galli vo výške 2 200 m n. m., je bohužiaľ už niekoľkú sezónu uzatvorený. I predtým však bol zväčša opomínaný, aj keď nebol o mnoho nižší ani kratší (18,4 km zjazdoviek oproti 24,7 km) než Alpe Palú. Obidva areály neboli vzájomne lyžiarsky prepojené. Trocha slabšie tu však bolo umelé zasnežovanie a ani prírodného snehu tu nebývalo toľko, ako na Alpe Palú. Preto tu obvykle sezóna neskôr začínala a skôr končila. Tento areál bol však dobre prístupný autom, a ponúkal i radu ľahších terénov, pre ktoré bol často vyhľadávaný školskými skupinami. Zostáva zatiaľ nevyriešenou otázkou, či a kedy svoju prevádzku obnoví.

Typy skipasov:

Chiesa Valmalenco

platí pre skiareál Alpe Palú

Miestne vzdialenosti:

Chiesa Valmalenco:

skiareál Alpe Palú: 1 km
Sondrio: 12 km
diaľnica / smer Landeck: 205 km
diaľnica / smer Brenner: 170 km

Doporučené trasy:

varianta A

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Garmisch - Partenkirchen

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Innsbruck

Brno, Mikulov, St. Pölten, Linz, Salzburg, Innsbruck

Bratislava, Wien, Linz, Salzburg, Innsbruck

a ďalej

Imst, tunel pri Landecku, Scuol, Zernez, Berninapass, Tirano, Sondrio, Chiesa Valmalenco 

 

varianta B

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg

Brno, Mikulov, St. Pölten, Linz, Salzburg

Bratislava, Wien, Linz, Salzburg

a ďalej

Innsbruck, Brenner, Bolzano, diaľničný výjazd St. Michele / Mezzocorona, Mezzolombardo, Cles, Malé, Tonale, Edolo, Aprica, Sondrio, Chiesa Valmalenco

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?