NEV-DAMA a.s.

 • Úvod
 • Česká republika

Množstvo dobrých dôvodov pre dovolenku v ČR

Počas situácie, ktorá obmedzovala cesty do zahraničia, sa však k poznávaniu tuzemska vracia i mnoho našincov. Voľbou dovolenky v ČR ušetríte veľa času, nervov i pohonných hmôt. Nehovoriac o množstve historických pamiatok, ktorými disponuje každý kút Českej republiky. Záujem o tuzemské dovolenky dlhodobo rapídne rastie.

Dôvodom bola samozrejme nemožnosť odcestovať do rady európskych i mimoeurópskych destinácií kvôli epidémii koronavírusu.

Zároveň nemusia mať klienti obavy o osobnú bezpečnosť, napríklad kvôli utečeneckej kríze, terorizmu či „no-go“ zónam.

Sú tu však i mnohé ďalšie dôvody. Jedným z nich je bez debaty fakt, že dovolenka v Česku už dávno nie je vnímaná ako podradná.

K motiváciam, prečo stráviť dovolenku v Česku, môžeme radiť i krásne pamiatky (len máloktorý Čech ich pozná osobne väčšinu), regionálne výborné vína a jedlá, prírodné krásy a v neposlednej rade i cenovú prívetivosť, dopravnú dostupnosť a absenciu jazykovej bariéry.

Tuzemské dovolenky už dokážu uspokojiť i náročnejších klientov, ktorí k spokojnému pobytu vyžadujú i lepšie služby. Ubytovacie zariadenia na väčší záujem tuzemských turistov reagujú a ponúkajú im kvalitnejšie služby a najrôznejšie doplnkové aktivity, napr. najrôznejšie wellness pobyty. V regiónoch v posledných rokoch vyrástlo mnoho zábavných parkov, kde nájdu využitie celé rodiny.

Slováci tiež čím ďalej tým viac milujú agroturistiku ako spôsob trávenia voľného času. Cestujú na vidiek, poznávajú tunajší život a užitočne znova objavujú tradície, kolobeh prírody a staré remeslá. Vo veľkej obľube je tiež enoturistika, v tomto odvetví dominuje predovšetkým Južná Morava, ale i gastroturistika, najmä rôzne lokálne gastronomické slávnosti.

Bohatá história a krásy Českej republiky sú pre mnohých cestovateľov veľkým objavom a príjemným prekvapením v porovnaní s preplnenými plážami – múzeá, pamiatky, hrady, zámky, národné parky, chránené krajinné oblasti atď. V obľube sú i rôzne geolokačné hry pre zatraktívnenie známych miest. S chytrým telefónom v ruke ožívajú pozabudnuté historické príbehy najrôznejších kútov Českej republiky.

Cykloturistika v posledných rokoch zažíva v Česku veľký rozmach. Každým rokom pribúdajú ďalšie kilometre cyklotrás a cyklochodníkov, stále sa rozširuje ponuka cyklobusov a cyklokrčiem. Slováci a Češi milujú výlety na bicykli a Česko sa stáva pre cykloturistov zasľúbenou zemou.

BENEFITY

 • dovolenka v ČR ušetrí veľa času, nervov i pohonných hmôt
 • prírodné krásy našich lesov, pohraničných hôr či úrodných nížin
 • množstvo historických pamiatok v doslova každom kúte Českej republiky
 • čaro leta pri českých rybníkoch, priehradách či na našich horách
 • celková cenová hladina nižšia, než západoeurópsky priemer
 • preslávené krkonošské strediská Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Harrachov a Benecko
 • rodinné rezorty v Jizerských horách Desná a Josefův Důl, k tomu neďaleký Valdštejnov Frýdlant
 • termálnymi kúpeľami svetovo preslávený Karlovarský kraj
 • potulky Šumavou pri ubytovaní na brehoch Lipenskej vodnej nádrže či v Srní nad riekou Vydrou
 • Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Hluboká a Telč ako zástupci miest pánov z Ruže
 • to najlepšie z Vysočiny v okolí Nového Mesta na Morave pod Žďárskymi vrchmi
 • úžasný golfový rezort Kaskáda pri Kuřimi neďaleko Brna
 • vinicami a mandľovými sadmi obklopené juhomoravské Hustopeče
 • malá jesenická obec Filipovice pod najvyššou moravskou horou Praděd

Česká republika – dôstojná alternatíva dovoleniek pri mori či v Alpách

Oproti susedným zemiam pyšniacimi sa morom alebo majestátnymi veľhorami, prípadne obojím súčasne, sa môže občan SR cítiť na prvý pohľad ako chudý príbuzný, veď čo je kóta najvyššej českej hory Sněžky 1.602 m n. m. oproti štítom Álp? A čo je rozloha najväčšej vodnej plochy v ČR (Lipenská priehradná nádrž) oproti moru, od ktorého ČR delí len približne 300 kilometrov? Ovšem pri detailnejšom pohľade spatríme celé množstvo dôvodov, prečo letnú rekráciu v tuzemsku nezavrhovať. Prírodné krásy českých lesov, pohraničných hôr či úrodných nížin stoja za podrobnejšie preskúmanie.

Strmo rastúca kvalita turistickej infraštruktúry ČR

Kto len pár rokov nestrávil časť leta pri českých rybníkoch, priehradách či na českých horách, nestačí sa diviť tempu premien českej turistickej infraštruktúry. V posledných rokoch sa mohutne investovalo a prenikla sem rada vymožeností skôr vídaných len v zahraničí na západ a juh od ČR. A nutné tiež podotknúť, že celková cenová hladina v  zemi je stále o poznanie nižšia, než je západoeurópsky priemer.

Od divokých pohraničních hôr po úrodné moravské nížiny

Pre prezentáciu Českej republiky sme medzi pohraničnými horstvami nemohli nezvoliť jasnú českú jedničku, Krkonoše, hneď s niekoľkými obľúbenými rezortami. Sú to Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Harrachov a Benecko.

Susedné Jizerské hory zastupujú strediská Desná a Josefův Důl, ako i Valdštejnové mesto Frýdlant na ich úpätí.

Děpoltovice na úpätí Krušných hôr sú zástupcom termálnymi kúpeľmi presláveného Karlovarského kraja.

Nemalú časť podmanivej Šumavy, ktorá bola zadrátovaná dlhých 41 rokov „železnou oponou“, môžete preskúmať, ak sa ubytujete na brehoch Lipenskej vodnej nádrže v Dolnej Vltavici, Frymburku a Černé v Pošumaví, alebo v rekreačnej obci Srní s množstvom pôvodných stavaní horského typu, položených nad divokým tokom rieky Vydry, uprostred Národného parku Šumava.

Juhočeské mestá pánov z Rúže, ktorých rozkvet je spojený s rodom Vítkovcov, resp. Rožmberkov, zastupuje romantická Hluboká nad Vltavou, na hladine rybníka Vajgaru sa zrkadliaci Jindřichův Hradec či dve rozprávkové mestá zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO, a to Český Krumlov a Telč. Tie už ovšem administratívne ležia už pár kilometrov na Vysočine. Uprostred Vysočiny v okolí Nového Mesta na Morave pod Žďárskymi vrchmi nájdete nie len kľud v miestnych hlbokých lesoch, ale predovšetkým úžasné športové vyžitie. V Železných horách na severnom okraji Českomoravskej vrchoviny potom nájdete pôvabnú vodnú nádrž Seč s niekoľkými hradnými zrúcaninami v okolí.

Na juhu Moravy, v najnižších polohách, teda najteplejších, nájdete úplne iné lákadlá – hovoríme napríklad o preslávených viniciach a mandľových sadoch mesta Hustopeče či o úžasnom golfovom rezorte Kaskáda pri Kuřimi neďaleko Brna.

Čo do obľubi medzi návštevníkmi stále viac bodujú Jeseníky – najvyššie pohorie Moravy. Menšie rodinné rekreačné stredisko Filipovice je dobrým východiskom k návšteve kúpeľov Jeseník, Červenohorského sedla, vrcholu Keprníku, Šeráku a tiež ku zdolaniu najvyššej moravskej hory Praděd.

Často kladené otázky

Neviete si rady s výberom vašej dovolenky v Česku alebo máte inú otázku? Pozrite sa na často kladené otázky našich klientov a nájdite svoju odpoveď.

Do akých oblastí v ČR s vami môžeme cestovať na dovolenku?

Aktuálne vám ponúkame pobyty napr. v Krušných horách, Lužických horách, Krkonošiach, Jizerských horách, Jeseníkoch, na Šumave, Českomoravskej vrchovine, Zábřežskej vrchovine, Broumovskej vrchovine, Južnej Morave, v Južných Čechách a v Západných Čechách.

Ponúkate okrem týždenných zájazdov tiež kratšie pobyty v ČR?

Áno, v našej ponuke nájdete pobyty už od 2 nocí.

Prečo by som mal/a dať prednosť dovolenke v Česku pred morom?

I v prípade, že uprednostňujete dovolenku s kúpaním, v ČR máte veľa možností. České jazerá a priehrady sa nachádzajú v krásnej krajine, ich voda je čistá a osviežujúca, pláže nebývajú príliš preľudnené, služby pre turistov sú na vysokej úrovni a ich okolie poskytuje mnoho možností doplnkových aktivít (rybárčenie, cyklistika, turistika apod.). Dovolenku pri jazere alebo priehrade tak odporúčame ako príjemnú alternatívu k dovolenke pri mori.

Prečo by som mala dať prednosť dovolenke v ČR pred zahraničím?

Česko ponúka mnoho prírodných i kultúrnych krás, ktoré stoja za to spoznať ich – inšpirujte sa v sekcii Rady a tipy. Naviac bez jazykovej bariéry, vysokých výdajov na cestu a ubytovania a stravovania a bez nutnosti dlhej cesty.

Aké sú nástupné dni pre dovolenku v Česku?

Je v cene zájazdu v prípade iného než hotelového ubytovania (napr. apartmány) zahrnuté denné a záverečné upratovanie?

Je v cene zájazdu v prípade iného než hotelového ubytovania (napr. apartmány) zahrnuté denné a záverečné upratovanie?

V prípade apartmánov sú upratovanie a tiež náklady na energie väčšinou už zahrnuté v cene ubytovania. Tieto poplatky sa zvyčajne hradia len v celých objektoch typu chalupa, chata či vilka.

Musím zložiť vratnú kauciu?

Vratnú kauciu je nutné zložiť pri ubytovaniach v celých objektoch typu chalupa, chata či vilka a u niektorých apartmánov. Tútu informáciu si zistíte v detaile ubytovania na našich stránkach.

Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?