Popis oblasti

Krkonoše – najlepšie lyžovanie v Česku s mnohými naj…

Krkonoše ponúkajú najlepšie podmienky pre zjazdové lyžovanie i snowboardistov v Čechách. Nájdete tu 20 moderných lyžiarskych stredisiek s viac než 180 km pravidelne upravovaných zjazdoviek a skvelé zázemie. Lyžovanie v Krkonošiach má dlhú tradíciu a my Vám vrelo odporúčame v nej pokračovať.


Sněžka, najvyššia hora v Krkonošiach, je tiež najvyšším bodom Českej republiky, dosahuje nadmorskej výšky 1.603 m n. m. Najvyššie položený lyžiarsky bod leží v Krkonošiach na Lysej hore nad Rokytnicou vo výške 1.310 m n. m. Tamojšia turistická modrá do Rokytnice nad Jizerou je najdlhšou zjazdovkou v Krkonošiach. Parádne sa však prejdete i na Medvědíne, v Svatém Petru alebo z Černej hory do Janských Lázní.


V parametri najväčšieho prevýšenia zjazdoviek sa Krkonoše tešia z prvej priečky v rámci ČR. Pri zjazde z Lysej hory k dolnému parkovisku P1 v Rokytnici nad Jizerou zdoláte celých 660 výškových metrov. Podobne dlhé zjazdy umožňujú predovšetkým práve najvyššie hory (Černá hora, Medvědín, Svatý Petr). Počtom lyžiarskych zjazdoviek vrchné poschodia rebríčka obsadia veľké ski areály Špindlerův Mlýn – Medvědín, Pec pod Sněžkou či Herlíkovice/Bubákov.

35 kilometrov dlhý krkonošský hrebeň

Krkonoše (poľsky Karkonosze, nemecky Riesengebirge) sú najvyšším pohorím Česka. Ležia v severovýchodných Čechách (západnou časťou ležia v Libereckom kraji, východnou v Královohradeckom) a na juhu poľskej časti Slezska (v Dolnoslezskom vojvodstve). Podľa povestí stráži pohorie bájny duch Krakonoš. Do roku 1945 žilo v Krkonošiach prevážne nemeckojazyčné obyvateľstvo, čo sa odráža najmä v ľudovej architektúre a názvoch miest, dedín, chalúp atď. Krkonoše patria medzi najobľúbenjšie horské miesta v Česku. Krkonošský hrebeň je dlhý 35 km a začína na západe v Novosvětskom sedle (888 m) a končí na východe v Královeckom sedle (516 m). Vrcholové partie pohoria sú ploché a na severovýchod spadajú prudko do Poľska. Na opačnej strane, na juhozápade, sú svahy rozdelené hlbokými dolinami, do ktorých spadajú podstatne miernejšie. Z dvadsiatich najvyšších vrcholov Českej republiky leží 15 z nich práve v Krkonošiach. Celkom sa v českej časti Krkonôš nachádza 54 hlavných vrcholov vyšších než 1.000 metrov. Krkonoše tvoria prirodzené rozvodie medzi Severným a Baltským morom. V Krkonošiach pramenia rieky Labe, Malé Labe, Úpa, Jizerka a Mumlava. Na poľskej strane sa nachádzajú jazerá ľadovcového pôvodu Wielki a Mały Staw.

Národný park s nesmierne cennými biotopmi

Na území Krkonôš sa vyskytujú reliktné a endemické druhy rastlín a živočíchov. V Krkonošiach sa nachádzajú najväčšie plochy ležiace nad hornou hranicou lesa v Českej republike. Vo výške 1.200–1.300 m tu končí pásmo lesa. Vyššie je pásmo kosodreviny, kamenné a suťové more. Tento v Česku veľmi vzácný biotop sa nazýva arkto-alpínska tundra. Na niekoľkých miestach nájdeme rašelinisko. Ako prvý národný park v Krkonošiach bol na poľskej strane Krkonôš v roku 1959 vyhlásený Krkonošský národný park (Karkonoski Park Narodowy) na rozlohe 55 km², na českej strane bol následne v roku 1963 vyhlásený Krkonošský národný park (KRNAP) s rozlohou 363 km² s ochranným pásmom národného parku 184 m².

Klimaticky najdrsnejšie české pohorie

Krkonoše sú z klimatického hľadiska najdrsnejším českým pohorím. Vrcholové partie ležiace nad hranicou 1.400 m sa podnebím dajú porovnať napr. s grónskym pobrežím. Teplota sa mení predovšetkým v závislosti od nadmorskej výšky. Na Sněžke, ktorá je najchladnejším miestom Krkonôš i ČR, je priemerná ročná teplota 0,2 °C. Aj napriek tomu, že sú Krkonoše najvyšším pohorím v Česku, tak tu nevypadáva najviac zrážok, pretože Krkonoše ležia v zrážkovom tieni Jizerských hôr. Na hrebeňoch môže snežiť prakticky počas celého roka. Stála snehová pokrývka leží na hrebeňoch priemerne od polovice novembra až do mája. K najväčšej kumulácii snehu dochádza na záveterných svahoch, kde výška snehu dosahuje až 15 metrov. V Krkonošiach je častý silný vietor (najvyššia rýchlosť vetra nameraná na Sněžke 216 km/h).

Krkonoše ako veľmi významná turistická oblasť

Krkonoše sú významným centrom letnej i zimnej turistiky. Najznámejšie turistické strediská oblasti sú na českej strane hôr Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn, Malá Úpa, Janské Lázně, Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Benecko a Strážné.


Najväčším krkonošským lyžiarskym strediskom je SkiResort Černá hora-Pec, ktorý vznikol v roku 2012 spojením stredisiek v Janských Lázniach, Černom Dole a Svobodě nad Úpou, so strediskami v Peci pod Sněžkou, Velkej Úpe a Malej Úpe. V posledných rokoch počet turistov narástol, v roku 2015 česká strana oblasti prvý krát prekonala hranicu jedného miliónu návštevníkov, kedy ju navštívilo rekordných 1,13 milióna návštevníkov. Zároveň sa zmenila skladba turistov, pribudlo hlavne Čechov a Poliakov na úkor Nemcov.


Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?