NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Josefův Důl je horská obec položená v malebnej prírode v centre Jizerských hôr cca 15 km od Jablonca nad Nisou v nadmorskej výške 620 až 720 metrov. Josefův Důl je ideálnym nástupným miestom turistov na chodníky vedúce do nejatraktívnejších partií Jizerských hôr. Po náročnom dni potom môžete ísť relaxovať do aquacentra v Jablonci nad Nisou či Liberci. V blízkom Jablonci je možnosť zahrať si squash, tenis, bowling a pod.


Josefodolská priehrada, obľúbený ciel in-line korčuliarov


Josefodolská priehrada je najväčšiou a zároveň nejmladšou priehradou v Jizerských horách. Pozostáva zo dvoch sypaných hrádzí s výškou 43 m a dĺžkou okolo 720 m. Obidve hrádze poskytujú ideálne podmienky in-line korčuliarom. Stavba pochádza z rokov 1976-1982. Má dve sypané hrádze, ktoré zadržujú 23 miliónov m3 vody. Nádrž je zásobárňou pitnej vody pre Jablonec, Liberec a Českolipsko. Voda prúdi štolou do úpravne v Bedřichove. Kúok od hrádze stojí 60 metrov vysoká veža, na jej vrchole sú strojovne. Prístup do hornej strojovni je po ocelovej lávke dlhej 150 m. Väčšia časť veže je ukrytá pod hladinou priehrady. Od tejto veže tiež vedie podzemná štola v dĺžke 2 440 metrov, ktorá sa tiahne až 130 metrov pod horským chrbtom a ústi v úpravni vody v Bedřichove. Do bezprostredného okolia priehrady turisti prístup nemajú, napriek tomu je ich vítaným cieľom, a to hlavne vďaka nádhernému okoliu a dobre upraveným prístupovým cestám, ktoré často vyhľadavajú aj cyklisti. Najbližie sa k priehrade dostanete len na hrádzu . V okolí nádrže vedie niekoľko turistických a cyklistických trás, ktoré stojí za to prejsť. Pohľad na tak veľké vodné dielo je nezabudenuteľný.


Pešia turistika v Jizerských horách


Z Josefova Dolu môžete vyraziť na nespočet kratších i dlhších horských túr. Medzi tipy, kam sa v okolí Josefova Dolu pozrieť, patrí napr. prírodná rezervácia Jedlový dol, Kristiánov, Šámalova chata na Nové Louce, chránené rašelinisko Na Čihadle alebo Mariánskohorské boudy. Turistami veľmi vyhľadávaná „pretrhnutá" priehrada leží na rieke Bílé Desné pri obci Desná, v nadmorskej výške 806 m n. m. Jej stavba bola dokončená v roku 1915, ale hneď v septembri následujúceho roku došlo k jej pretrhnutiu. To malo katastrofické následky, pretože povodňová vlna spôsobila nie len obrovské materiálne škody, ale vyžiadala si i 65 ľudských životov.


Cykloturistika všetkých úrovní zjednodušená cyklobusom


Od jara do jesene môžete v sedačke bicyklov uraziť desiatky kilometrov po pôvabných lesných chodníkoch rôznej náročnosti. Väčšina cyklovýletov v Jizerských horách je viac či menej kopcovitá. Povrch ciest je miestami asfaltový, inde je spevnený asfaltom alebo zhutnený. Väčšinu trás je možné absolvovať na všetkých typoch bicyklov. Pri niektorých trasách sa vyplatí použiť cyklobus na trase Jablonec n. N. – Bedřichov – Josefův Důl – Tanvald – Desná – Kořenov a späť. Pokiaľ trávite čas v Jizerských horách, ale nemáte vlastný bicykel, môžete využiť služieb najbližšej cyklopožičovne v skiareále Lucifer v Josefovom Dole. Miestna požičovňa lyží cez leto ponúka možnosť požičania horských bicyklov.


Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?