NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Kvarner zahŕňa oblasť nadväzujúcu na Istrijský polostrov, pod ktorou patrí ako pevninská časť (pobrežia Kvarnerského zálivu od Opatijskej riviéry až po Karlobag), tak aj skupina Kvarnerských ostrovov (súostrovie sa skladá z vonkajšieho pásu ostrovov - Cres, Lošinj, Unije, Susak, Ilovik a niekoľko malých ostrovčekov, až vnútorného pásu napospol veľkých ostrovov - Krk, Rab a niekoľko malých) v Jadranskom mori. K oblasti Kvarneru sú ďalej priradené regióny Lika a Gorski Kotar. Kvarner je medzi turistami veľmi obľúbený, najmä vďaka príjemnej klíme, všadeprítomnej bujnej vegetácii a nádherným plážam lemujúcimi čisté more. Oblasť je ako obyčajne bohatá aj čo sa týka flóry a fauny, na severe sa rozprestierajú hlboké lesy a Národný park Risnjak, juhovýchodne od zálivu sa rozkladá národný park Plitvické jazerá (viď popis severnej Dalmácie). Nad Kvarnerskou riviérou sa týči pohorie Učka s najvyšším vrcholom Vojak dosahujúcim nadmorskej výšky 1401 metrov. Toto horstvo chráni pobrežie pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi prichádzajúcimi z vnútrozemia. Kvarner je však aj oblasťou bohatého kultúrneho a historického dedičstva, aj preto je jedným z turisticky najstarších a najrozvinutejších regiónov Chorvátska. V centre pobrežného mesta Rijeka (taliansky Fiume), ale aj v mnohých ďalších menších mestách na pobreží, si vďaka stovkám rokov benátskej nadvlády pripadáte ako v Taliansku. Kvarnerská riviéra začína na juhu moderným letoviskom Duga Uvala a končí tradičnými kúpeľmi Opatija. Avšak svojou kúpeľnou tradíciou sú vyhlásená aj letoviská Lovran alebo Ičići a treba povedať, že ide často až o prepychové rezorty uspokojujúci aj tých najnáročnejších návštevníkov. Dôvodom je, že cestovný ruch sa v Kvarneri začal rozvíjať už pred viac ako 160 rokmi, preto dnes poskytuje v oblasti služieb to najlepšie. Kombinácia krásneho mora, ostrovov aj hôr je doslova nezabudnuteľná. Kvarner je ideálny nielen pre odpočinok, ale aj pre skutočne aktívnu dovolenku. Z tunajších 19 prístavov s viac ako 3000 miest na kotvenie majú návštevníci možnosť prenájmu plachetníc, jácht a motorových člnov, ale môžu si dopriať aj organizované výlety na ostrovy Cres, Lošinj, Krk, Rab a Pag, ale napríklad aj do talianskych Benátok. Z Kvarneru však môžete podnikať zaujímavé výlety aj do vnútrozemia Istrie alebo národného parku Risnjak.

Letoviská v Kvarneri sú, okrem rušnej Opatije, skôr menšie a pokojnejšie, väčšina je zameraná najmä na rodinnú rekreáciu. Nájdete tu veľmi dobré zázemie a tiež ponuka ubytovacích kapacít je dostatočne pestrá. Dovolenku na Kvarneri si môžete spestriť množstvom kultúrnych, zábavných alebo športových podujatí, napríklad karnevaly v Rijeke.

Crikvenica

je mesto v oblasti Vinodol 37 km južne od Rijeky. Má príjemné klimatické podmienky, vďaka ktorým sa pýši už viac ako storočnou históriou turizmu. Dnes je jedným z najvýznamnejších centier oblasti Kvarnerského zálivu. Tunajšia riviéra sa tiahne od Jadrova na severe po Selce na juhu. Mesto má tiež bohatú kúpeľnú tradíciu, nachádza sa tu množstvo sanatórií a kúpeľných pavilónov. Pri mori sú krásne piesočnaté pláže. Množstvo aktivít pre dospelých (tenis, loptové hry, vodné športy) aj deti robí z Crikvenice ideálne miesto rodinnej rekreácie. Možno tu navštíviť aj atraktívne morské akvárium. V septembri sa v Crikvenici organizuje Rybársky týždeň.


Doporučené trasy:

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz

Znojmo, Hatě, Wien

Brno, Mikulov, Wien

a ďalej

Graz, Maribor, Zagreb, diaľničný výjazd Crikvenica, Crikvenica

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?