Stredná Dalmácia je všeobecne spolu so svojimi ostrovmi pokladaná za najkrajšiu oblasť východného Jadranu a mnohí jej verní návštevníci dokonca tvrdia, že je to najkrajšia prímorská oblasť na svete, a to pre unikátnu harmóniu prírody a výtvorov ľudských rúk.
Príroda k nej bola naozaj štedrá: členité pobrežie s kúzelnými zátokami, žiariacimi svojimi belostnými drobnými okruhliakmi a pieskom, malebné siluety menších aj väčších ostrovov, plochejších aj hornatých, s nespočetnými polostrovmi a zálivmi, horská hradba pohoria Biokovo vyrastajúca priamo z pobrežia tesne nad rušnými letoviskami , zeleň rozsiahlych borovicových lesov, udivujúce bohatstvo umeleckých pamiatok tunajších miest a mestečiek, z ktorých Split je dokonca zapísaný do listiny svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO alebo svojráz prímorských aj podhorských dedín.
Mnohé z tunajších letovísk majú starú tradíciu prímorských rekreačných pobytových miest, siahajúcu väčšinou do obdobia po prvej svetovej vojne. Práve českí aj slovenskí turisti boli aj v tejto oblasti pioniermi cestovného ruchu a niektoré nimi vtedy využívané ubytovacie objekty prežili po prestavbe až do dnešnej doby.
Preslávené sú dalmatínskej pláže s kombináciou hrubého piesku a drobnejších kamienkov, ktorú položila väčšina návštevníkov za príjemnejšie, než sú kamenisté pláže Istrie. Pláže sa tiahnu dlhé kilometre a rozsiahle borovicové lesy im poskytujú toľko žiadaný tieň. Tunajšia bohatá a všadeprítomná vegetácia je bezpochyby jedným z významných aspektov pôvabu a obľuby najmä Makarskej riviéry, ktorá je najznámejšou súčasťou Strednej Dalmácie.
Po stránke zábavy, športových príležitostí a kultúry sa tunajšie letoviska v posledných rokoch usilovne snažia dotiahnuť náskok západoistrijských stredísk.
Neprehliadnuteľnou prednosťou letovísk Strednej Dalmácie je skutočnosť, že vyrástla a žije ako súčasť tunajších osád, dedín, mestečiek a miest. Výrazný dalmatínsky kolorit ovplyvňuje život na celom pobreží. Pre značnú časť návštevníkov je prínosom neustály kontakt s miestnymi obyvateľmi, poznávanie ich života a svojráznych zvykov. Automobilisti z Českej republiky aj Slovenskej republiky navyše uvítajú teraz oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie cestné spojenie, ktoré umožňuje novo dokončovaná diaľnica Záhreb - Split - Dubrovník.
Nedá sa nespomenúť ešte o možnostiach výletov do okolia. Historický Šibenik, Trogir a Split, vodopády rieky Krka, rafting na rieke Cetine, výlet loďou na ostrovy Brač a Hvar, to je len pár tipov na jedinečné zážitky, ktoré pozdvihnú Vašu dovolenku do ďalšej dimenzie.
je mesto ležiace v Bračskom prielive južne od Splitu pri ústí rieky Cetiny pod pohorím Omiska Dinara. Vďaka dokonalému opevneniu sa ho nikdy nepodarilo dobyť Turkom. Najcennejšou pamiatkou v malom historickom centre je katedrála Sv. Michala zo 13. stor. Hlavná ulica je veľmi rušná a nájdete tu veľké množstvo obchodov, reštaurácií, kaviarní, stánkov a veľké trhovisko. Omiš sa pýši jednou z mála prírodných piesočnatých pláží v Chorvátsku..
Graz, Maribor, Zagreb, Karlovac, diaľničný výjazd Split, Split Split
Znojmo, Hatě, Wien
Brno, Mikulov, Wien
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz
Graz, Maribor, Zagreb, Karlovac, diaľničný výjazd Split, Split Split
Znojmo, Hatě, Wien
Brno, Mikulov, Wien
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz