- Nev-Dama.sk
- Leto
- Chorvátsko
- Stredná Dalmácia
- Baško Polje
Omiš
je mesto ležiace v Bračskom prielive južne od Splitu pri ústí rieky Cetiny pod pohorím Omiska Dinara. Vďaka dokonalému opevneniu sa ho nikdy nepodarilo dobyť Turkom. Najcennejšou pamiatkou v malom historickom centre je katedrála Sv. Michala zo 13. stor. Hlavná ulica je veľmi rušná a nájdete tu veľké množstvo obchodov, reštaurácií, kaviarní, stánkov a veľké trhovisko. Omiš sa pýši jednou z mála prírodných piesočnatých pláží v Chorvátsku.
Brela
je hlavne vďaka prekrásnym bielym kamienkovým plážam a azúrovému mori nesporne najvyhľadávanejším mestom na Makarskej riviére a jedným z najkrajších miest v celom Chorvátsku. Rozkladá sa na miernom svahu pod strmými zrázmi pohoria Biokovo, ktoré ich chránia a zmierňuje letné horúčavy. Na skalnatých a nezastavaných miestach pobrežia sa rozprestierajú píniové a cypruštekové háje.
Baška Voda
je prístav 10 km severozápadne od Makarskej, jedno z významných a rušných letovísk Makarskej riviéry. V okolí sa pestuje vinič, olivovníky, figovníky a višne maraska. Hojnej vegetácii dominujú borovicové lesy. Malebné letovisko Baška Voda patrí k najobľúbenejším v Strednej Dalmácii. Sú tu početné kaviarne, obchody, reštaurácie a bohatý nočný život, proti Brele má však menej exkluzívny, skôr ľudovejší ráz.
Baško Polje
je malé pokojné stredisko v bohatej zeleni píniového lesa, ležiace na Makarskej riviére pod majestátnym masívom pohoria Biokovo, neďaleko strediska Baška Voda. Je charakteristické prekrásnymi kamienkovými plážami prerušovanými vybetónovanými plochami k odpočinku. Aj v hlavnej sezóne nájdete na rozdiel od okolitých letovísk na tunajších plážach pokoj, a preto je Baško Polje ideálne pre rodiny s malými deťmi.
Promajna
je malá obec v rovnomennej zátoke na Makarskej riviére, 6 km severozápadne od Makarskej. Rozkladá sa jednak na samotnom pobreží, ale čiastočne aj vo svahu nad morom. Asi 1 km severozápadne od obce leží pri mori Djeca selo so svojím ústavom pre talasoterapiu (liečbu morskou vodou). Promajna je príjemné miesto pre jednoduchšiu dovolenku strávenú na nádhernej kamienkovej pláži v tieni borovíc.
Makarska
je rušné mesto s veľkou ponukou nočného života, najznámejšie letovisko v Dalmácii, ležiace 62 km juhovýchodne od Splitu v širokej zátoke. Má príjemné podnebie s vysokým počtom hodín slnečného svitu, pred severnými vetrami ju chráni horský masív Biokovo. Okolie Makarskej oplýva hojnosť vegetácie, najmä borovicových lesov, a to aj pri dlhých štrkových plážach. Je tu aj Malakologické múzeum mušlí, najväčší svojho druhu na svete. Pozdĺž širokého pobrežia vedie promenáda lemovaná palmami, plná reštaurácií a obchodíkov.
Tučepi
je obľúbené letovisko na Makarskej riviére, 3 km juhovýchodne od Makarskej. Vyniká mimoriadne bohatou vegetáciou a dlhou plážou obklopenou borovicovým porastom, tvorenou drobnými okruhliakmi a pieskom, s pozvoľným vstupom do mora. Leží v širokej zátoke, ťahajúce sa až k susednej Podgore. Veľmi blahodarne tu pri pobyte pôsobí tesná blízkosť Biokova a jeho horského podnebia.
Hvar
je známy ostrov s veľmi bohatou históriou a príjemným podnebím. Dedina Vrboska, ležiaca v hlbokej zátoke neďaleko starého Gradu, má malebné historické jadro s dominantným opevneným kostolom zo 16. storočia. Pláže lemované borovicovými lesmi sú kamienkové alebo kamenisté, more je tu čisté a pokojné.
Stredná Dalmácia je všeobecne spolu so svojimi ostrovmi pokladaná za najkrajšiu oblasť východného Jadranu a mnohí jej verní návštevníci dokonca tvrdia, že je to najkrajšia prímorská oblasť na svete, a to pre unikátnu harmóniu prírody a výtvorov ľudských rúk. Príroda k nej bola naozaj štedrá: členité pobrežie s kúzelnými zátokami, žiariacimi svojimi belostnými drobnými okruhliakmi a pieskom, malebné siluety menších aj väčších ostrovov, plochejších aj hornatých, s nespočetnými polostrovmi a zálivmi, horská hradba pohoria Biokovo vyrastajúca priamo z pobrežia tesne nad rušnými letoviskami , zeleň rozsiahlych borovicových lesov, udivujúce bohatstvo umeleckých pamiatok tunajších miest a mestečiek, z ktorých Split je dokonca zapísaný do listiny svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO alebo svojráz prímorských aj podhorských dedín.
Mnohé z tunajších letovísk majú starú tradíciu prímorských rekreačných pobytových miest, siahajúcu väčšinou do obdobia po prvej svetovej vojne. Práve českí aj slovenskí turisti boli aj v tejto oblasti pioniermi cestovného ruchu a niektoré nimi vtedy využívané ubytovacie objekty prežili po prestavbe až do dnešnej doby. Preslávené sú dalmatínskej pláže s kombináciou hrubého piesku a drobnejších kamienkov, ktorú položila väčšina návštevníkov za príjemnejšie, než sú kamenisté pláže Istrie. Pláže sa tiahnu dlhé kilometre a rozsiahle borovicové lesy im poskytujú toľko žiadaný tieň. Tunajšia bohatá a všadeprítomná vegetácia je bezpochyby jedným z významných aspektov pôvabu a obľuby najmä Makarskej riviéry, ktorá je najznámejšou súčasťou Strednej Dalmácie. Po stránke zábavy, športových príležitostí a kultúry sa tunajšie letoviska v posledných rokoch usilovne snažia dotiahnuť náskok západoistrijských stredísk. Neprehliadnuteľnou prednosťou letovísk Strednej Dalmácie je skutočnosť, že vyrástla a žije ako súčasť tunajších osád, dedín, mestečiek a miest. Výrazný dalmatínsky kolorit ovplyvňuje život na celom pobreží. Pre značnú časť návštevníkov je prínosom neustály kontakt s miestnymi obyvateľmi, poznávanie ich života a svojráznych zvykov. Automobilisti z Českej republiky aj Slovenskej republiky navyše uvítajú teraz oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie cestné spojenie, ktoré umožňuje novo dokončovaná diaľnica Záhreb - Split - Dubrovník. Nedá sa nespomenúť ešte o možnostiach výletov do okolia. Historický Šibenik, Trogir a Split, vodopády rieky Krka, rafting na rieke Cetine, výlet loďou na ostrovy Brač a Hvar, to je len pár tipov na jedinečné zážitky, ktoré pozdvihnú Vašu dovolenku do ďalšej dimenzie.