NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

BENEFITY

  • Lido di Ostia, jedno z najobľúbenejších letovisiek stredotalianského regiónu Lazio
  • výhodou veľmi pohodlné cestné i železničné spojenie s Rímom
  • jedinečné „večné mesto“ Rím, hlavné mesto Talianska a sídlo pápeža Vatikán
  • svetoznáme turistické ciele veľkým lákadlom návštevníkov
  • krásna dovolenka na pobreží Tyrhénskeho mora s možnosťou poznania veľkého množstva pamiatok etruských, antických i stredovekých
  • rezidenčné zóny ďakujúce za svoj rozmach túžbe Rímanov po odpočinku na čerstvom prímorskom vzduchu
  • veľmi populárne široké piesočné pláže s kvalitnými službami

Lazio – atraktívne okolie „večného mesta“ Ríma

Región Lazio (latinsky Latium, od starovekého kmeňa Latinov, ktorí tu sídlili) susedí s Toskánskom, Umbriou, Abruzzom, Molise, Kampániou a Tyrhénskym morom. Oblasť má rozlohu 17 208 km2, 5,6 miliónov obyvateľov a pozostáva z piatich provincií. Lazio obklopuje taliansku metropolu – „večné mesto“ Rím (ktoré je i jej hlavným mestom) a sídlo pápeža – Vatikán. Obidva svetoznáme turistické ciele sú tiež veľkým lákadlom návštevníkov mieracich sem za účelom rýdzo rekreačným, teda za dovolenkou pri mori. Ale i okolie Ríma, vrátane pobrežných oblastí Tyrhénskeho mora, zaujme turistov množstvom pamiatok nie len antických a stredovekých, ale dokonca i stopami pôvodných obyvateľov – Etruskov, najmä v podobe ich pohrebísk. Na slávne kapitoly histórie ľudstva v regióne narazíte doslovne na každom kroku. Z turistických cieľov Lazia za hranicami mesta Ríma je možné vymenovať napríklad mestá Anagni, Cerveteri, Ostia Antica, Palestrina, Sperlonga, Tarquinia, Terracina, Tivoli, Tuscania, Viterbo alebo jazerá Bolsena, Vico a Bracciano.

Rím – metropola Talianska i kresťanského sveta

Prvou asociáciou každého pri vyslovení slova Rím je asi nepreberné množstvo pamiatok a muzeí – ide totiž nie len o hlavné mesto Talianska, ale i kresťanského sveta. Kapitol a jeho múzeá, Forum Romanum, Koloseum, Laterán, kostol Santa Maria Maggiore, námestie Piazza Venezia s Oltárom vlasti, sídlo pápaeža a múzeá vo Vatikáne, chrám sv. Petra, Anjelský hrad, námestie Piazza Navona, Fontana di Trevi, Panteon, Karakalove kúpele a mnoho a mnoho ďalších. Celodenný výlet do „večného mesta“ je nesporne povinnosťou každého návštevníka pobrežia v regióne Lazio.

Lido di Ostia – najobľúbenejšie letovisko Rímanov

Lido di Ostia je jedným z najobľúbenejších letovisiek stredotialianskeho regiónu Lazio, ale hlavne ide o najobľúbenejšie letovisko samotných Rímanov, a to najmä pre svoje veľmi pohodlné cestné i železničné spojenie i populárne široké piesočné pláže s kvalitnými službami. Lokalita Ostia Antica je rozsiahle archeologické nálezisko blízko rovnakomennej obce, ktorá je súčasťou súmestia Acilia. Leží asi 30 km juhozápadne od centra Ríma. V dobe antického Ríma slúžila Ostia ako prístav mesta Rím. Ležala vtedy na mieste, kde rieka Tibera ústila do Stredozemného mora, od čoho je odvodený jej názov, pretože slovo „os“ v latinskom nárečí znamená ústie. V antickej dobe Ostia ležala priamo na pobreží, dnes ale leží asi 3 kilometre vo vnútrozemí, pretože more od tej doby ustúpilo. V starovekej Ostii sa nachádzala tiež synagóga, vybudovaná v období vlády cisára Claudia a ako synagóga slúžila až do 5. storočia n. l. Jedná sa tak o jednu z najstarších synagóg na svete, najstaršiu v Európe a najstaršia synagóga, ktorá bola doposiaľ objavená mimo Izrael.

Montalto Marina – kľudné čisté pláže pri hraniciach s Toskánskom

Montalto Marina je miestna časť obce Montalto di Castro v provincii Viterbo. Leží pri Tyrhénskom mori len 10 kilometrov južne od hraníc Toskánska a dobre známej oblasti Monte Argentario. Tunajšie malé turistické letovisko vzniklo v 50. rokoch minulého storočia. Disponuje jednou z najčistejších pláží v oblasti. Nájdeme tu širokú piesočnú pláž lemovanú rozľahlým borovicovým hájom. U ústi riečky Fiora je kotvisko súkromných lodí. Poloha strediska je vynikajúca i vzhľadom k blízkosti známych archeologických nálezísk etruskej civilizácie, ako sú Vulci, Tuscania a Tarquinia. Vzdialenosť z Prahy (1250 km) a Brna (1140 km) je najpriaznivejšia zo všetkých stredisiek v Laziu.

Ladispoli – korálový útes a pláž s čiernym pieskom

Ladispoli je mestečko ležiace 35 km západne od Ríma. Je doslovne prerezané dvoma malými riekami, Sanguinara a Fosso Vaccina, ktoré je možné prekonať štyrmi mostami blízko nábrežia, z ktorých dva sú celé ze dreva. Piesok pláží Ladispoli je pôvodne čierny kvôli vysokému podielu železa, a práve z tohoto dôvodu bola rekreáciu tu vyhľadávaná pre liečebné účinky. Z početných lesov a močiarísk, ktoré sa na území vyskytovali v stredoveku, dnes zostala prírodná rezervácia Palo, ktorú preťal cyklochodník, a cenný bahenný biotop Torre Flavia. V mori pri Ladispoli je malý korálový útes.

Moderné Ladispoli (bolo založené až v roku 1888 Ladislao Odescalchim, po ňom je pomenované) zaujímá oblasť starovekého mesta Alsium, prístavu etruského mesta Cerveteri a neskorej rímskej kolónie citovanej Cicerom. Alsium bolo zničené v 6. storočí nášho letopočtu počas sťahovania národov.

Tor San Lorenzo – široké piesočné pláže a rezidenčná zóna pod tisícročnou vežou

Tor San Lorenzo patrí medzi najobľúbenejšie letoviská regiónu Lazio, je situované 50 km južné od Ríma na pobreží Tyrhénskeho mora. Jeho výhodou je veľmi pohodlné cestné i železniční spojenie s Rímom. Tor San Lorenzo je administratívnou súčasťou mestečka Ardea, leží pod rovnakomennou vežou (Tor alebo torre = taliansky vež), ktorá patrí medzi najstaršie obranné veže regiónu Lazio. Prvá zmienka o nej pochádza už z roku 1074, kedy ju cituje bula pápeža Rehora VII. medzi majetkami rímskej baziliky Sv. Pavla. Vež utrpela značné škody bombardovaním počas 2. svetovej vojny. Dnes je Tor San Lorenzo populárnou a rýchlo rastúcou rezidenčnou zónou, ktorá za svoj rozmach vďačí jednak túžbe Rímanov po odpočinku na čerstvom vzduchu, jednak dopytu z rád cudzincov. Tor San Lorenzo leží v rovinatej krajine a disponuje širokou plážou z jemného svetlého piesku.

Anzio – pláž s Modrou vlajkou v letovisku pohnutej histórie

Anzio je prímorské letovisko, ktoré bolo počas 2. svetovej vojny z veľkej časti poničené. Práve rok 1944, kedy sa tu vylodili spojenecké vojská (bitka pri Anzii je považovaná za jednu z rozhodujúcich bitiek 2. svetovej vojny), pripomína neďaleký britský vojenský cintorín. Pohrebisko amerických vojakov sa nachádza blízko mesta Nettuno (cca 10 km od Anzia). 8 kilometrov severne od Anzia sa nachádza prírodní park so sírovými prameňmi a ďalšia stredoveká vež, nazývaná Tor Caldara. Pozdĺž tunajšieho pobrežia sa nachádza množstvo rímskych víl, medzi nimi i Domus Neroniana, ktorá bola identifikovaná ako rezidencia nechválne známeho císara Nera. Anzio má pláž z jemného piesku lemovanú skalami, ktorá sa môže pochváliť Modrou vlajkou udelenou za čistotu vody i kvalitu poskytovaných služieb.

More a pláže

Pláže na pobreží Tyrhénskeho mora v regióne Lazio sú takme výhradne piesočnaté, ovšem častým javom sú sopečné prímesi v piesku, ktoré opticky pôsobia dojmom „špinavosti“ piesku. Voda býva občas vďaka jemným čiastočkám piesku zdánlivo zakalená, biologicky i chemicky je však čistá. Vstup do mora je spravidla pozvoľný, vhodný pre deti i neplavcov, absentujú tu akékoľvek riziká, v mori sa nevyskytujú nebezpeční živočíchovia.

Pobrežie Lazia je dosť rôznorodé – nájdeme tu aj dlhé prírodné piesočnaté pláže na severe regiónu, a aj veškerými službami vybavené pláže rušnej riviéry pri Ríme. Za zvláštnu zmienku stojí rozmanité pobrežie riviéry Ulisse medzi letoviskami Sperlonga a Minturno.

Lido di Ostia disponuje plochým pobrežím a širokou piesočnatou plážou. Už od antických dôb je veľmi populárna medzi Rímanmi, čo vedie k jej značnej zaplnenosti počas sviatkov. Kúpanie v Ostii je tiež zdravé, už od dôb starého Ríma sa uznávajú blahodárne účinky tunajších pobytov na slnku, ide o tzv. helioterapiu. Špecifický piesok v Ostii je bohatý na železo a magnetit a je zvlášť vhodný pre terapie osteoartrózy a revmatizmu. Pobrežie Ostie žije počas celého roka a najmä v lete takmer bez obmedzenia hodín.

Anzio a Tor San Lorenzo patria medzi najobľúbenejšie letoviská v južnej časti regiónu Lazio, sú situované 50–60 km južne od Ríma. Tor San Lorenzo disponuje plochým pobrežím a širokou plážou z jemného svetlého piesku. Anzio má pláž naopak lemovanú skalami, je však tiež tvorená jemným pieskom a môže sa pochváliť Modrou vlajkou udelenou za svoju čistotu.

Strediská v Lazia disponujú aj plážami platenými, ktoré poskytujú celé množstvo služieb, a aj plážami voľnými, bezplatnými, bez akéhokoľvek servisu.

Doporučené trasy:

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena,

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Villach, Udine, Padova

a ďalej Bologna, Firenze,

a ďalej

Siena, Grosseto, Montalto Marina

alebo

Roma (mestský okruh G.R.A.), dialničný zjazd č. 28 Via del Mare Ostiense, Ostia Antica (udané vzdialenosti)

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?