NEV-DAMA a.s.

V tejto chvíli pre Vás zájazdy pripravujeme.

Zadajte Váš e-mail a dostanete upozornenie ihneď po spustení do predaja.

prepravné zariadenie: 79

 • 15×
 • 40×
 • 24×

Zjazdové trate: 181 km

 • 52 km
 • 108 km
 • 21 km

bežecké trate: 115 km

Snowpark:

Nadmorská výška:

1060 - 2518 m n. m.

Vážení zákazníci,
radi by sme vás upozornili, že informácie uvedené o lyžiarskom stredisku nie sú aktualizované. Vzhľadom k tomu, že stredisko ešte nezverejnilo všetky aktuality ohľadne sezóny 2024/2025, môžu sa niektoré údaje zmeniť.
V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na adrese online@nevdama.sk..
Ďakujeme za pochopenie.

Lyžovanie v stredisku Val Gardena / Alpe di Siusi

 • jeden z absolútnych vrcholov lyžiarskej ponuky Talianska
 • úžasná kulisa okolitých pôsobivých štítov Dolomitov
 • zjazdovky v ideálnom pomere čo do rozmanitosti a náročnosti
 • moderné prepravné kapacity a umelé zasnežovanie okolo celej Sella Rondy
 • atraktívne dlhé zjazdovky, mimochodom trať Svetového pohára Saslong
 • unikátna svojbytná kultúra malého horského národa Ladinov
 • vyššia cenová hladina a častá vypredanosť daňou za svetové renomé strediska

Val Gardena / Alpe di Siusi – jeden z vrcholov lyžiarskej ponuky Talianska

Val Gardena (teda údolie Gardena, nemecky Gröden, ladinsky Gherdëina) je jedným z vrcholov lyžiarskej ponuky Talianska vôbec, v rôznych anketách sa umiestňuje na prvom, alebo najhoršie na jednom z prvých miest v rebríčku najprestížnejších lyžiarskych oblastí nielen v európskom, ale i svetovom meradle, často ako jediný zástupca Južného Tirolska alebo vôbec celého Talianska.

Prečo je toto údolie, ležiace východne od brennerskej dialnice, rozprestierajúce sa od údolia rieky Isarco po priesmyk Gardena pod masívom Selly, tak výnimočné?

V prvej rade sa o túto jedinečnosť zaslúžila sama príroda, ktorá tu vytvorila jedny z najčarovnejších scenérií Dolomitov, ktoré návštevníka ohromia v akúkoľvek ročnú i dennú dobu. Zvlášť západ slnka, ktorý do rúžovočervena zafarbí belostné vápencové štíty týčiace sa nad údolím, zanechá v mysli návštevníkov nezmazateľnú stopu.

Gardenu objavili turisti ako jednu z prvých oblastí v Dolomitoch, a to i vďaka jej jednoduchej dostupnosti. Dnes lanovky Val Gardeny z brennerskej dialnice dosiahnete za pár minút a ide tak o jedno z najbližších stredísk talianskych Dolomitov.

Kolíska ladinskej kultúry so svojbytnými tradíciami

I po stránke tradícií, histórie a kultúry má Val Gardena čo ponúknuť. Oblasť je jednou z kolísok ladinskej kultúry, a teda ponúka ideálnu príležitosť k poznaniu kuchyne a zvyklostí tohto päťdesiattisícového národa, o ktorom sa u nás vie len málo. Mnohí návštevníci si existenciu Ladinov uvedomia až vďaka trojjazyčným nápisom. Okrem taliančiny a nemčiny, obvykle kombinácia v celej, prevážne germanofónnej provincii Bolzano, v ktorej leží i Val Gardena, sa pridávajú i nápisy ladinské. Tak napríklad Ortisei, hlavné centrum oblasti, sa nemecky nazýva St. Ulrich a ladinsky Urtisëi. Ladini majú vlastné školy, časopisy i prílohy provinčných denníkov v ladinčine. Jazykovo je ladinčina podobná švajčiarskej rétorománčine a rovnako prežila ako relikt pôvodnej latiny len vďaka stáročiam izolácie obyvateľstva v odľahlých horských údoliach, ako je tiež Badia, Fassa, Livinallongo či Cortina. Každé z týchto údolí má potom vlastný dialekt ladinčiny. Vďaka podpore zo strany autonómnej oblasti Trentino – Alto Adige dnes táto menšina prežíva rozkvet a rozhodne jej nehrozí vymretie. Gardenčania sú dokonalo trojjazyční – doma se bavia ladinsky, ako druhý jazyk používajú nemčinu (do roku 1918 boli napokon súčasťou rakúskeho Tirolska) a problém pochopiteľne nemajú ani s taliančinou. O minimálnej migrácii obyvateľstva v histórii tejto oblasti svedčí i absolútna prevaha niekoľkých málo rodov v tunajšej populácii. Už i podľa vývesných štítov zistíte, že sa tu málokto volá inak než Kostner, Runggaldier, Perathoner, Demetz alebo Senoner. K Ladinom sa hlási cez 90 % obyvateľov gardénskeho údolia, na nemeckojazyčných Tirolákov a Talianov pripadá len po 5 %. Jediná tradícia, ktorá je trocha ohrozená v súvislosti s prekotným zbohatnutím oblasti v druhej polovici 20. storočia, je tunajšie povestné rezbárstvo. Keď budete zvažovať zakúpenie miestnych typických drevorezieb, verte, že niektoré z nich už dnes vznikajú v Číne…

Zjazdovka Saslong – každoročné dejisko série závodov Svetového pohára

To, čo však do údolia Gardena láka návštevníkov najviac, sú tunajšie zjazdovky. Nepriťahujú len aktívnych lyžiarov, ale i divákov. Vždy pred Vianocami je Santa Cristina dejiskom série závodov Svetového pohára, najmä legendárneho zjazdu Saslong, považovaného za jeden z najnáročnejších v celom seriále (tento rok tu muži pretekajú v super-G a v zjazde 15.–16. 12. 2023). Vďaka zvláštnemu profilu s povestnými „ťavými hrbmi“ je vždy doslova pohrebiskom favoritov, málokedy tu víťazia jazdci z popredia klasifikácie. Len málo lyžiarov odolá, aby si zjazdovku Saslong, končiacu pod krásnym hradom Fischburg v Santa Cristine, sám nevyskúšal. Val Gardena bola tiež miestom konania Majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní 1970. Na tunajších zjazdovkách vyrástla celá rada talianskych šampiónov, v posledných dekádach môžeme zmieniť napríklad Isolde Kostnerovú, Petera Runggaldiera alebo Wernera Perathonera, zo súčasnej generácie je možné menovať slalomára Alexa Vinatzera.

Celkom 181 km prvotriednych zjazdoviek plus ďalšie kilometre zjazdoviek v rámci Sella Rondy

Dnes ponúka oblasť Val Gardena / Alpe di Siusi celkom 181 km prvotriednych zjazdoviek (98 % je umelo zasnežovaných), čo Val Gardenu v rámci oblasti Dolomiti Superski radí na 1. miesto pred Cortinu d’Ampezzo, Alta Badiu a Val di Fassa. Skipas Dolomiti Superski Vám umožňuje absolvovanie najznámejšieho talianskeho skitouru – obojsmerný objazd Sella Rondy. Pri započítaní vzájomne prepojených stredísk Alta Badia, Arabba/Marmolada a Val di Fassa dôjdeme k súhrnnému počtu takmer 500 km tratí, ktoré je možné prejsť s lyžami na nohách. Samozrejme je k tomu potrebné použiť notoricky známu oranžovú (celkom 42 km po smere hodinových ručičiek, z toho cca 2/3 na lyžiach, 1/3 na lanovkách) či zelenú (39 km v opačnom smere) variantu Sella Rondy, respektíve aspoň niektorú jej časť. Sella Rondu si chce prejsť aspoň jeden krát snáď každý návštevník Dolomitov, čo je tiež jej najväčia slabina. Občas sa tu tvoria fronty a tiež premávka na zjazdovkách je neporovnateľná so svahmi, ktoré do okruhu zapojené nie sú. Ani po lyžiarskej stránke nie je Sella Ronda maximom, ktoré oblasť dokáže ponúknuť. Fajnšmekri dobre vedia, že okruh je náročnosťou prispôsobený skôr stredne a menej pokročilým lyžiarom, a rada dlhých prejazdov je vyslovene nudných, zvlášť pre snowboardistov. Našťastie z celej Val Gardeny tvoria zjazdovky Sella Rondy len malú časť. Celkom Val Gardena disponuje 21 kilometrami čiernych tratí pre labužníkov a naopak 52 km modrých pre začiatočníkov. Zvyšných 108 km je červených, takže si tu bezpochyby prídu na svoje všetci milovníci lyžovania či snowboardingu, pre ktorých je tu naviac k dispozícii špičkový snowpark na Ciampinoi nad Selvou.  

Vysoko moderné prepravné zariadenia (15 lanoviek kabínových vrátane unikátneho „metra“ v Santa Cristine, 40 sedačkových, 24 vlekov) s vysokou kapacitou (137.206 osôb za hodinu) radí oblasť Val Gardena medzi taliansku i európsku špičku. Dlho bolo jednou z mála slabín Gardeny chýbajúce priame prepojenie areálov Alpe di Siusi a Seceda / Col Raiser so zjazdovkami zapojenými do Sella Rondy. I to je však minulosťou, v roku 2004 sa otvorilo "metro" – vláčik spájajúci pod centrom Santa Cristiny dolné stanice lanoviek na Saslong a Col Raiser. Celá oblasť je tak definitívne dokonalo prepojená "na lyžiach". Alternatívou mnohokrát časovo náročných, a nie vždy ideálne zasnežených, prejazdov však je i naďalej veľmi dobre fungujúca sieť skibusov.

Val Gardena sa pýši počas celej sezóny tradične výbornými snehovými podmienkami a skvelo upravenými traťami všetkých stupňov náročnosti, ale predsa len je logické, že najmä exponované trate k juhu (areál Seceda / Col Raiser a zjazdovky z Ciampinoi smerom k Plan de Gralba) v jarnom období nie je možné udržať počas celého dňa v ideálnom stave. Na druhú stranu obrovská rozloha i rozmanitosť tratí vždy umožní zvoliť miesto s tvrdým snehom, alebo naopak svah zaliaty slnkom.

Nedozerné možnosti pre skialpinistov a lyžiarskych „turistov“

Doslova nedozerné sú možnosti pre skialpinistov, zvlášť prechody masívu Sella patria medzi skialpinistickú klasiku. Možnosti sú tu i pre priaznivcov lyžovania vo voľnom teréne. Je nutné využiť Sella Rondu dopraviť sa na priesmyk Passo Pordoi (patriaci už do oblasti Val di Fassa e Carezza) a lanovkou vyjsť na Sass Pordoi (2.950 m n. m.), odkiaľ vedú 2 veľmi náročné kuloáry na priesmyky Sella a Pordoi, či zvoliť lahôdkový freeride kuloárom Val Mezdí z vrcholu masívu Sella do Corvary v oblasti Alta Badia. Táto alternatíva sa dá absolvovať len s inštruktorom. Ak ste ubytovaní vo Val Gardene, je samozrejmou podmienkou týchto výletov vlastníctvo skipasu Dolomiti Superski.

Kvalita i cena zodpovedajúca náročnej klientele

Val Gardena / Alpe di Siusi, logicky vzhľadom k svojej povesti, ponúka prevažne veľmi kvalitné ubytovanie, zodpovedajúce požiadavkám náročnej klientely, ktorá túto oblasť dlhodobo preferuje. Preto snáď jediné, čo sa dá Val Gardene vytknúť, je celkovo dosť vysoká cenová hladina spojená s častou vypredanosťou najžiadanejších ubytovacích lokalít i termínov. Oboje je však dané svetovou prestížou i celkovou kvalitou celej oblasti. V niektorých termínoch nie je možné vyhovieť väčšiemu dopytu kvôli veľkému podielu stálej, najmä nemeckojazyčnej, klientely v tunajších ubytovacích zariadeniach, ktoré sú väčšinou skôr menších a stredných rozmerov.

Selva Gardena, Santa Cristina a Ortisei, prirodzené centrá oblasti Gardena, lákajú luxusnými obchodmi i reštauráciami. Cenová hladina zvoľna klesá s rastúcou vzdialenosťou od Sella Rondy, najlacnejšie je teda v najnižšie položenom Ortisei. Cenovo ešte výhodnejšie sú strediská spadajúce už pod po všetkých stránkach veľmi dobrý skiareál Alpe di Siusi (nemecky Seiser Alm) s 63 km v priemere menej náročných zjazdoviek, ako sú Castelrotto, Siusi a Fié allo Sciliar. V nich síce platí skipas Val Gardena / Alpe di Siusi, ale prejazd na lyžiach na Sella Rondu je odtiaľto už dosť časovo náročný. Od predminulej zimy cestu zrýchlila spektakulárna nová zjazdovka „Pilat“ z Alpe di Siusi do Ortisei s unikátnym výhľadom na celé údolie Val Gardena s dĺžkou 3 910 metrov s prevýšením 623 m. Ovšem v Ortisei je potom stále potreba prekonať hlavnú cestu pešo na druhú stranu údolia k lanovke na Secedu. Geograficky potom už náhorná plošina Altipiano dello Sciliar, kde tieto strediská ležia, do údolia Val Gardena nepatrí.

Atraktívna je Val Gardena i svojou ponukou mimosjazdového vyžitia. Kryté tenisové a squashové kurty, moderný bazén s relaxačným centrom v Ortisei, 115 km bežkárskych tratí, sánky, snežnice a rada ďalších možností poskytuje záruku skutočne aktívneho strávenia dovolenky.

Kto už raz skúsi túto oblasť, bude mať ešte tendenciu sa sem naďalej vracať. Rovnakú kvalitu bude totiž inde hľadať len veľmi obtiažne. Preto nezostáva než Vám popriať šťastnú cestu, aby ste čo najskôr počuli od miestnych hostiteľov typické ladinské privítanie "Bënuni te Gherdëina!" – vitajte vo Val Gardene!  

Typy skipasov:

Val Gardena

platí pre skiareály Val Gardena a Alpe di Siusi, teda pre všetky prepravné zariadenia označené na skimape číslom; z dôvodu napojenia strediska na Sella Rondu a len o niečo nižšie ceny oproti skipasu Dolomiti Superski nie je sprostredkovaný CK

Dolomiti Superski:

platí neobmedzene vo všetkých 12 strediskách Dolomiti Superski

Miestne vzdialenosti:

Ortisei:

Santa Cristina: 4 km
Selva Val Gardena: 7 km
Castelrotto: 10 km
Siusi: 14 km
Fié: 20 km
diaľnica: 17 km

Miestny skibus:

linka Castelrotto - Siusi - Fié v rámci karty Südtirol Alto Adige Guest Pass pre ubytovaných u členov miestnej turistickej asociácie zadarmo, pre ostatných za poplatok 7 Euro / týždeň / os., resp. 5 Euro / 3 dni / os. alebo 2,50 Euro / deň / os. (deti narodené po 21. 05. 2014 zadarmo); linka Selva Val Gardena - Santa Cristina - Ortisei v rámci karty Val Gardena Mobil Card pre ubytovaných u členov miestnej turistickej asociácie zadarmo, ostatní za poplatok 10 Euro / týždeň, resp. 3 Euro / 1 deň / os. (deti mladšie 6 rokov zadarmo)

Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München a ďalej Innsbruck, Brenner, diaľničný výjazd Chiusa, Ortisei

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg a ďalej Innsbruck, Brenner, diaľničný výjazd Chiusa, Ortisei

Brno, Mikulov, St. Pölten, Linz, Salzburg a ďalej Innsbruck, Brenner, diaľničný výjazd Chiusa, Ortisei

Bratislava, Wien, Linz, Salzburg

a ďalej

Innsbruck, Brenner, diaľničný výjazd Chiusa, Ortisei

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?