NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Český Krumlov – juhočeská perla na Vltave


Český Krumlov väčšine Čechov nie je potrebné predstavovať. Toto jedinečné mesto s úchvatnou atmosférou bolo spolu s Prahou a Telčou v roku 1992 zapísané ako prvé z českých pamätihodností na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jeho najvýznamnejšie pamiatky a rieka Vltava esovite pretekajúca stredom mesta spoluvytvárajú vpravde unikátny genius loci.


Bohatá a pestrá história mesta


V druhej polovici 12. storočia sa českému šľachticovi Vítkovi I. z Prčice podarilo ovládnuť vačšinu Čiech. Na konci svojho života sa rozhodol svoj eozľahlé panstvá rozdeliť medzi svojich piatich synov počas tzv. delenia ruží. Svojmu druhorodenému synovi Vítkovi II. daroval zeme pri ľahom brehu Vltavy v okolí budúceho krumlovského hradu a mesta. Vítek II. zároveň dostal v erb päťlistú šípkovú ružu, symbol všetkých Vítkovcov (hovorí sa im páni z Růže), v zelenej farbe na striebornom poli. Vedľa pánov z Krumlova tak boli založené ešte rody pánov z Rožmberka, pánov z Hradca, pánov z Landštejna a Třeboně a pánov zo Stráže.


Vítek II. sa následne podľa legendy rozhodol na novom panstve upevniť svoju moc a skoncovať s bandou lapkov sídliacich na ostrohu dnešného Krumlovského hradu, ktorí prepadávali obchodníkov a karavany. Vítek II. ich dúpäti na skale vyplenil a na onom mieste vystaval medzi rokmi 1230–1239 hrad nazývaný Hrádek, pri ktorom bezprostredne vzniklo mesto Krumlov, nazývané neskôr Český Krumlov.


Prvý krát je gotický hrad nad zákrutami rieky Vltavy písomne uvádzaný v roku 1253 už ako sídlo juhočeských Vítkovcov. Po vymrení pánov z Krumlova (1337) pripadlo panstvo príbuzným Rožmberkom, jednomu z najmocnejších rodov kráľovstiev. Tí za dobu svojej takmer 300ročnej vlády Krumlov hospodársky i kultúrne povzniesli a pokračovali v budování hradu. Na počiatku búrlivého 17. storočia sa mesto krátko ocitlo v rukách Habsburkov (Rudolf II.), tí ho ale  hneď na to venovali Eggenbergom (1622). Po necelých sto rokoch (1719) získali Krumlov Schwarzenbergovia, v ich rukách zostal až do roku 1947. V roku 1963 bolo historické jadro mesta prehlásené pamiatkovou rezerváciou.


Pamiatky v starobylom historickom centre


Historické centrum Českého Krumlova tvoria dve hlavné časti – štvrť Latrán (na ľavom brehu Vltavy) priliehajúca k hradu a Vnútorné Mesto na poloostrove na pravom brehu rieky. Zo severnej strany chránila Latrán Budejovická brána, dnes jediná dochovaná mestská brána z niekdajšieho počtu deviatich. Vybudovaná bola v rokoch 1598 až 1602. Dominantou Latránu i celého mesta je hrad a zámok, druhý najväčší areál tohoto druhu v ČR po Pražskom hrade. Tvorí ho Hrádok s válcovou vežou s ochodzou a ďalších 40 budov a palácov. V podhradí zaujme hranolová veža bývalého kostola sv. Jošta. Na hradný areál naväzuje 11hektarová zámocká záhrada tvorená barokovým a rokokovým parterom, na jej rozhraní stojí kaskádová Neptunová fontána a o kúsok ďalej funguje unikátne otáčacie hľadisko (ktoré je však mnohým pamiatkárom tŕňom v oku). Jednu z kulís pre jeho predstavenie tvorí rokokový zámoček Bellarie. K severnému nárožiu záhrady sa primkýňa Jazdiareň, budova z roku 1745 v duchu viedenského rokoka, ktorá slúžila k jazdeckému výcviku počas zlého počasia. Dnes slúži ako spoločenská sála a reštaurácia.


Na V. nádvorí zámku nájdeme svetový unikát, výnimočne dochované barokové divadlo v pôvodnej podobe z 2. pol. 18. soročia vrátane dochovaných kulís, kostýmov i mašinérie. Zmienené nádvorie oddeluje od zvyšnej časti hradného komplexu priekopa preklenutá mostom. Ďalšiu hradnú priekopu, medzi I. a II. nádvorím, obývajú už od roku 1707 medvedi. Pri východnej strane Latránu sa rozkladá komplex budov kláštora minoritov a klarisiek založeného v polovici 14. storočia Rožmberkami. Srdcom stavebne prepojených kláštorov je pôvodne gotický kostol Božieho Tela a Panny Márie s neskoršími barokovými úpravami. Kláštorné zahrady patria k najstarším v meste.


Latrán s Vnútorným Mestom, budovaným plánovane od 13. storočia, spojuje Lazebnický most. Ulica Parkán prechádzajúca medzi vnútornou a vonkajšou hradnou stenou vnútorného mesta je charakteristická malými domčekmi natesnanými v úzkom priestore medzi hradbami. Štvorcové námestie Svornosti je centrom historického jadra mesta. Nájdeme tu barokovú fontánu s morovým stĺpom z roku 1716. Severnú stranu námestia tvoria priečelie radnice s podlubím a renesančnou atikou. Jezuitský internát vznikol v rokoch 1586–1590 ako vôbec jeden z prvých v Čechách. Stavba je bohato zdobená sgrafitami a nástennými malbami. Nad strechami domov vnútorného mesta sa vypína novogotická veža kostola sv. Víta, gotického trojlodného chrámu z 1. pol. 15. storočia.


Zaujímavé múzejné expozície


Regionálne múzeum láka návštevníkom velkolepým keramickým modelom mesta, najväčším svojeho druhu na svete. Kultúrnou inštitúciou európskeho významu je Egon Schiele Art Centrum – galéria s 5 000 m2 výstavné plochy, ktorých významna časť je venována životu a dielu rakúskeho expresionistu, maliara a kresliara Egona Schieleho (1890–1918), ktorý pobýval a tvoril v Českom Krumlove. V Lineckej ulici sídli Múzeum Fotoatelier Seidel, dokonale dochovaný fotoateliér z konca 19. a prvej polovice 20. storočia významných fotografov Josefa Seidela (1859–1935) a jeho syna Františka (1908–1997). Neďaleko odtiaľto stojí synagóga z roku 1909.


Ideálne východisko na Lipno a k ďalším atrakciám okolia


Hlboké lesy, rozľahlé prírodné parky, modré hladiny rybníkov a riek, zvyšky keltských sídlísk, zrúcaniny, hrady, zámky, kláštory, kostoly a kaplnky – to všetko a omnoho viac môžete vidieť pri putovaní krásnou krajinou Českokrumlovska. Český Krumlov a jeho okolie ponúka nepreberné množstvo príležitostí, ako stráviť dovolenku aktívne. Lipno je naša najväčšia vodná plocha s rozlohou 48,7 km² – je to perfektné miesto pre vodné športy, upravené pláže lákajú k slneniu a čistá voda ku kúpaniu. Na upravených cyklochodníkoch na brehoch priehradného jazera sú okrem bicyklov i nekonečné možnosti na in-line korčulovanie. Ak uprednostníte výlety do prírody, odporúčame obľúbený Chodník korunami stromov na Lipne či výstup na horu Kleť s observatóriom a rozhľadňou. Pokiaľ preferujete skôr kultúrne a historické pamiatky, budete mať tiež z čoho vybierať. Nad Vltavou se týčiaci hrad Rožmberk, cisterciácke kláštory Vyšší Brod a Zlatá Koruna, naša najvyššie položená hradná zrúcanina Vítkův hrádek, zrúcanina hradu Dívčí Kámen či malebná dedinka Holašovice sú od Českého Krumlova, čo by kameňom dohodil.


×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?