NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Obec Děpoltovice (nem. Tüppelsgrün) sa nachádza 8 km od Karlových Varov. Žije v nej 394 obyvateľov. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1273. V roku 1434 se obec ocitla v držaní Šlikov, v roku 1789 prešla do držania rakúskeho císarskeho domu. Po druhej svetovej vojne bola väčšina pôvodných obyvateľov deportovaných do Nemecka. V dedine stojí areál zámku – tvorí ho bývalý poplužný dvor so starým zámkom postaveným v druhej polovici 16. storočia a približne o storočie mladší nový zámok, ktorý bol v 19. storočí rozšírený o empírové krídlo.


Parádne kúpanie v Depoltoviciach i Rolave


Hlavnou atrakciou obce Depoltovice je prírodné jazero Depoltovický rybník s piesočnou plážou. Vstup do vody je tu pozvoľný, a preto je to kúpanie vhodné i pre deti. Pre tie je tu naviac pripravená húpačka a lano. Športovci si prídu na svoje na ihrisku na plážový volejbal a streetball, zahrať si môžu i biliard. K dispozícii je tiež požičovňa športových potrieb.


Prírodné kúpalisko Rolava nájdete v ronakomennom areále v Karlových Varoch. Tvoria ho dve vodné plochy – malá pre deti a veľká pre plavcov. Na tej velkej sa nachdáazjú dva ostrovčeky, na jeden môžete dôjsť suchou nohou po lávke, na ten druhý musíte doplávať. Na kúpalisku nájdete množstvo vodných atrakcií, ako sú napríklad skákadlá alebo zorbing. Pre aktívne založených sú v areáli Rolava k dispozícii 1300 metrov dlhá in-line dráha, plocha na výuku in-line korčulovania, street workout ihrisko a tiež viacúčelové ihrisko alebo ihrisko na plážový volejbal. Všetky potrebné športové pomôcky vám tu radi zapožičiajú. Pre deti sú pripravené detské ihrisko, pieskovisko a veľká vzduchová trampolína. Od mája do augusta je tu prístupné celé množstvo aktivít pre deti i dospelých.


K Thunom na prehliadku porcelánky


Mesto Nová Role leží na úpätí Krušných hôr neďaleko od Depoltovic, v kraji, kde sa pred 200 rokmi začal vyrábať prvý rýdzo český porcelán. Niektoré z vtedajších manufaktúr už dávno neexistujú, ale porcelánka v Novej Roli, súčasť spoločnosti Thun 1794, áno. Nová Role je jedným z najmladších miest v Čechách, titulu sa dočkala v roku 1964. Rozvoj jej priniesla ťažba a spracovanie kaolínu. Najstaršou historickou pamiatkou je kostol sv. Archanjela Michaela, ale pre Novú Rolu je najdôležitejšia práve miestna porcelánka, postavená v roku 1921. Meno spoločnosti Thun 1794 vzniklo podľa najstaršieho závodu v Klášterci nad Ohří. Ku vzniku návštevnického centra s porcelánovou školičkou, kde si deti vyskúšajú zdobenie hrnčekov, viedol porcelánku v Novej Roli rastúci záujem o industriálne pamiatky. Expozícia vás zoznámi s históriou továrne, výrobou porcelánu i s porcelánovými kúskami, ktoré odtiaľ putujú do sveta, objednať si môžete i prehliadky výrobných priestorov, které porcelánka Thun 1794 ponúka ako jeden z mála podnikov vo svojom obore.


Novou Rolou prechádzajú turistické chodníky a cyklotrasy, ktoré pokračujú až do nemeckého Saska. Bohaté možnosti ponúkajú tiež neďaleké Krušné hory a Karlovy Vary, odkiaľ do Novej Role cez Starú Rolu pozdĺž riečky Rolavy miery naučný chodník pre deti i dospelých, plný prírody a nového poznávania. Napriek tomu, že chodník vedie po cyklotrase, môžete sa po ňom previezť i na bicykli. Cestou se určite zastavte na ekologickej farme Kozodoj, kde spoznáte množstvo domácich zvierat a môžete si kúpiť dobroty priamo od farmára.


Krušné hory ako turistický raj


Krušné hory (nemecký názov Erzgebirge znamená Rudné hory) je pohorie ťahajúce sa pozdĺž česko-nemeckej hranice na severozápade Čiech a juhu Saska. Tvoria súvislé horské pásmo s dĺžkou 130 km a priemernou šírkou 40 km. Na českej strane pohoria strmo padá do nížin Mosteckej, Sokolovskej a Chebskej pánvy. Najvyššími vrcholmi sú český Klínovec (1 244 m n. m.) a nemecký Fichtelberg (1214 m n. m.). V horách sa odnedávna ťažili rudy obsahujúce meď, cín, striebro, olovo, a železo. Neskôr sa k nim pridali ešte kobalt, nikel, wolfram, a v 20. storočí tiež uran.


Aktívny pobyt v krušnohorskej prírode


Dlhé pohorie ťahajúce sa pozdĺž českých hraníc je absolútnym rajom peších turistov, cykloturistov a horských cyklistov. Päť tisíc kilometrov udržiavaných chodníkov ponúka tie najlepšie podmienky pre krásne zážitky z výletov. V Merklíne neďaleko od Depoltovic najdú návštevníci Krušných hôr zaujímavý náučný chodník, ktorý ich zoznámi s geológiou, históriou a prírodnými zaujímavosťami nádherného regiónu. Horský náučný chodník Merklín je dlhý 8 kilometrov a je na ňom 8 zastávok s tabuľami, ktoré informujú o tradícii športov v oblasti, o rozvoji priemyslu, ovocinárstva i o vzácnych rašeliništiach. Trasa je stredne náročná a vedie tiež Kaffskými horami okolo bývalej obce Kaff alebo Merklínskeho buku a na Vlčineckú vyhliadku, odkiaľ sa otvárajú nádherné horské panorámy. Okružný chodník začína pred vlakovým nádražím v Merklíne.


Banícke tradície regiónu zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO


V roku 2019 rozhodol výbor pre svetové dedičstvo o zapísanie baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie na zoznam svetového dedičstva UNESCO. 17 nemeckých a 5 českých častí tohoto regiónu spoločne reprezentuje historické dedičstvo regiónu s mnohými baníckymi pamiatkami. Krušné hory sú významným a jedinečným príkladom cezhraničného regiónu, ktorý bol počas obdobia 800 rokov zásadne formovaný nepretržitou ťažbou kovov. Baníctvo umožnilo vznik mnohých vynálezov v oblasti dolovania a ťažby, ktoré majú trvalú hodnotu.


Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?