Malá jesenická obec Filipovice sa nachádza priamo v srdci Chránenej krajinnej oblasti Jeseníky pod najvyššou moravskou horou Praded. Dnes je to doslova titerná dedina, do povojnového odsunu nemeckého obyvateľstva, ktoré tu tvorilo 100% majoritu, však bola obec mnohonásobne väčšia. Len jedna zastávka autobusu delí Filipovice od Červenoh. Len pár kilometrov opačným smerom naopak môžete zísť do okresného mesta Jeseník s preslávenými Priessnitzovými liečebnými kúpeľmi.
Jeseníky – najvyššie pohorie Moravy, čo do obľúbenosti medzi návštevníkmi stále viac boduje. Menšie rodinné rekreačné stredisko Filipovice je ideálnym východiskom k návšteve kúpeľov Jeseník, Červenohorského sedla, vrcholu Keprníku, Šeráku a tiež ku zdolaniu najvyššej moravskej hory Praded. Strategická poloha priamo pri hlavnej ceste v smere na Jeseník a Šumperk umožňuje pri použití auta alebo autobusu jednoducho dobyť i doposiaľ vzdialenejšie ciele, napríklad Kouty nad Desnou s lanovkou vedúcou až do blízkosti preslávenej prečerpávajúcej vodnej elektrárne Dlouhé stráne alebo zámok Velké Losiny na Šumpersku. Na Jesenicku zasa napríklad môžu bikeri vyskúšať preslávené singeltreky Rychlebského chodníka.
Praděd je so svojimi 1 491 metrami nie len najvyššou horou Moravy, ale i Českého Slezska. Vrcholom prechádzajú hranice Moravskoslezského a Olomouckého kraja. Televízny vysielač postavený v rokoch 1968–1980 je vďaka svojej výške 146,5 metrov najvyšším pevným bodom v ČR – jeho vrcholová časť prevyšuje nadmorskú výšku Snežky. Vyhliadková plošina je umiestnená 73 metrov od päty veže a je dostupná výťahom. Výhľady odtiaľto stoja za to, krásne sú vidieť nie len celé Jeseníky a Beskydy (Lysá hora, Radhošť), ale i Snežka a slovenské hory ako je Malá Fatra a Vysoké Tatry. Za dobrej viditeľnosti je možné uvidieť i Alpy. Původná kamenná rozhľadňa z rokov 1903–1912 s romantizujúcim gotickým vzhľadom sa po druhej svetovej vojne zrútila. Praded má drsné klíma, priemerná ročná teplota činí necelý 1 °C. Cestou z Červenohorského sedla na Praded nezabudnite navštíviť legendárnu horskú chatu Švýcárna, čo bol pôvodne pastiersky salaš z roku 1887.
Ak sa vydáte z Červenohorského sedla na opačnú stranu, než na Praded, vstúpite do Národnej prírodnej rezervácie Šerák-Keprník, vyhlásenej už v roku 1933. Je pomenovaná podľa dvoch tunajších dominantných vrcholoch. Známejší Šerák (1 351 m n. m.) leží na historickej hranici Moravy a Slezska. Pod vrcholom stojí kamenná Chata Jiřího z roku 1888. Na Šerák sa dá jednoducho dostať sedačkovou lanovkou z Ramzovského sedla. Keprník (1 423 m n. m.) je štvrtým najvyšším vrcholom Hrubého Jeseníku. Na jeho vrchole sú krásne mrazové zruby, na južnom úbočí potom rašelinište.