NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

Malá jesenická obec Filipovice sa nachádza priamo v srdci Chránenej krajinnej oblasti Jeseníky pod najvyššou moravskou horou Praded. Dnes je to doslova titerná dedina, do povojnového odsunu nemeckého obyvateľstva, ktoré tu tvorilo 100% majoritu, však bola obec mnohonásobne väčšia. Len jedna zastávka autobusu delí Filipovice od Červenoh. Len pár kilometrov opačným smerom naopak môžete zísť do okresného mesta Jeseník s preslávenými Priessnitzovými liečebnými kúpeľmi.

Poloha piamo pri hlavnej ceste v smere na Jeseník a Šumperk

Jeseníky – najvyššie pohorie Moravy, čo do obľúbenosti medzi návštevníkmi stále viac boduje. Menšie rodinné rekreačné stredisko Filipovice je ideálnym východiskom k návšteve kúpeľov Jeseník, Červenohorského sedla, vrcholu Keprníku, Šeráku a tiež ku zdolaniu najvyššej moravskej hory Praded. Strategická poloha priamo pri hlavnej ceste v smere na Jeseník a Šumperk umožňuje pri použití auta alebo autobusu jednoducho dobyť i doposiaľ vzdialenejšie ciele, napríklad Kouty nad Desnou s lanovkou vedúcou až do blízkosti preslávenej prečerpávajúcej vodnej elektrárne Dlouhé stráne alebo zámok Velké Losiny na Šumpersku. Na Jesenicku zasa napríklad môžu bikeri vyskúšať preslávené singeltreky Rychlebského chodníka.

Praděd – najvyššia hora Moravy

Praděd je so svojimi 1 491 metrami nie len najvyššou horou Moravy, ale i Českého Slezska. Vrcholom prechádzajú hranice Moravskoslezského a Olomouckého kraja. Televízny vysielač postavený v rokoch 1968–1980 je vďaka svojej výške 146,5 metrov najvyšším pevným bodom v ČR – jeho vrcholová časť prevyšuje nadmorskú výšku Snežky. Vyhliadková plošina je umiestnená 73 metrov od päty veže a je dostupná výťahom. Výhľady odtiaľto stoja za to, krásne sú vidieť nie len celé Jeseníky a Beskydy (Lysá hora, Radhošť), ale i Snežka a slovenské hory ako je Malá Fatra a Vysoké Tatry. Za dobrej viditeľnosti je možné uvidieť i Alpy. Původná kamenná rozhľadňa z rokov 1903–1912 s romantizujúcim gotickým vzhľadom sa po druhej svetovej vojne zrútila. Praded má drsné klíma, priemerná ročná teplota činí necelý 1 °C. Cestou z Červenohorského sedla na Praded nezabudnite navštíviť legendárnu horskú chatu Švýcárna, čo bol pôvodne pastiersky salaš z roku 1887.

Národná prírodná rezervácia Šerák-Keprník

Ak sa vydáte z Červenohorského sedla na opačnú stranu, než na Praded, vstúpite do Národnej prírodnej rezervácie Šerák-Keprník, vyhlásenej už v roku 1933. Je pomenovaná podľa dvoch tunajších dominantných vrcholoch. Známejší Šerák (1 351 m n. m.) leží na historickej hranici Moravy a Slezska. Pod vrcholom stojí kamenná Chata Jiřího z roku 1888. Na Šerák sa dá jednoducho dostať sedačkovou lanovkou z Ramzovského sedla. Keprník (1 423 m n. m.) je štvrtým najvyšším vrcholom Hrubého Jeseníku. Na jeho vrchole sú krásne mrazové zruby, na južnom úbočí potom rašelinište.


Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?